Hlásím velmi dobrý seeing!!!

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Odpovědět
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#376

Příspěvek od Cztwerec »

Koukal jsem dnes celou noc. Ale co mě překvapilo, že seeing se začal velmi prudce zlepšovat kolem 4:00 SELČ. Doteď jsem koukal jen na Měsíc a ačkoliv není vysoko, tak měl zaprvé krásný terminátor a za druhé byl pro něj opravdu velmi dobrý seeing. Prostě se to ani nehlo. V tripletu 150 mm nádherné, první pohled do okuláru jednoduše jako atlas.

Snad jako dokumentaci jsem si pořídil snímek ze zmiňovaného tripletu. (Břežany II.)
.jpg
.jpg (102.54 KiB) Zobrazeno 2565 x
Lectorem iustus...
Chemik1
Příspěvky: 358
Registrován: 03. 06. 2017, 22:36
Bydliště: Český Brod

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#377

Příspěvek od Chemik1 »

Ano, potvrzuji Martine. Seeing byl ale hodně slušný i před tím. Jupiter byl hodně slušný a po půlnoci se to hodně vylepšilo a snesl i 300 x. V 01 00.40 jsem spíš na zkoušku namířil na Saturn. K mému překvapení to byla bomba. Seeing se ještě vylepšil. Saturn snesl i 370 x ! Cassiniho dělení viditelné po celém obvodu trvale. Vlnilo se to velmi, velmi pomalu, ale přitom celou dobu to Cassiniho dělení bylo vidět. Zvláštní.
Zabalil jsem to v 01.30. Terasa RD, C14 + ADC + binohlava -zážitek.
Refraktor TEC 160 FL (160/1120), SCT C14 (356/3910)
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#378

Příspěvek od Cztwerec »

No "nejhorší" je, že žádný z faktorů tomu nenasvědčoval, tak jsem ani nezkoušel Jupitera. Ale už při pozorování Saturna mě přišlo, že je všechno jinak. Zamířil jsem tedy alespoň na Měsíc. A to mě fakt vyrazilo dech... Hlavně to ráno, v podstatě za světla, tolik krásných detailů jsem dlouho neviděl. Zvětšení 300x bez problému a jak říkáš, spíše se to pomalu vlnilo. Co se týče focení, IR filtr byl k ničemu, protože ten snižoval kontrast, ale přitom v červeném filtru to bylo klidnější, ostřejší a vlnilo se to míň? Zajímavé...
Lectorem iustus...
Chemik1
Příspěvky: 358
Registrován: 03. 06. 2017, 22:36
Bydliště: Český Brod

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#379

Příspěvek od Chemik1 »

Možná by to Martine chtělo přidat k Tvému heslu "Dobrý seeing, to je oč tu běží" ještě tzv. Chemikův dodatek "Není seeing jako seeing" :D
Refraktor TEC 160 FL (160/1120), SCT C14 (356/3910)
Uživatelský avatar
LukasNestak
Příspěvky: 1600
Registrován: 11. 07. 2018, 17:27
Bydliště: Sereď
Věk: 40

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#380

Příspěvek od LukasNestak »

Prosím vás čo presne znamená na tejto stránke hodnota arc sec.?
https://www.meteoblue.com/en/weather/ou ... ia_3057685
Akože 27.6. ráno bude seeing kedy sa využije aj zostava s rozlíšením 0.90"/pixel?
T7m_6Dmod_qhy10_1600mmc_gs190/50_TSAPO80F7_N250f4CFmod_LosmandyG11Geminy1
http://astrofotky.cz/~Nestak
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#381

Příspěvek od Cztwerec »

Ta hodnota arcsec je teoretická hodnota seeingu v zenitu pro daný čas. Takže bys měl rozlišit detail, dvojhvězdu, nebo jiné dva body teoreticky bezchybnou optickou sestavou, která toto rozlišení umožňuje. Většinou tahle předpověď ale nevychází, jen ti může napovědět, že daná noc může být lepší, nebo horší. Včera u mě tedy určitě ta předpověď nevyšla :)
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#382

Příspěvek od Bill »

LukasNestak píše:Prosím vás čo presne znamená na tejto stránke hodnota arc sec.?
https://www.meteoblue.com/en/weather/ou ... ia_3057685
Akože 27.6. ráno bude seeing kedy sa využije aj zostava s rozlíšením 0.90"/pixel?
Je to bohužel jen předpověď. Každopádně musíš brát do úvahy nejen tu jednu hodnotu ale celý řádek - další 2 hodnoty musí být 5 a 5, Jet stream a K/100m musí být zelené...

I tak už jsem letos vytáhl dlouhou trubku 2-3x podle tehle předpovědi a pokaždé byl seeing spíše podrůměrný. Taky je třeba aby i přízemní vítr nebyl vysoký.

Jinak 0.9" je dost blbý seeing na moje stanoviště, takhle to má správně vypdat:
:-)
seeing.PNG
seeing.PNG (26.23 KiB) Zobrazeno 2442 x
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#383

Příspěvek od MilAN »

Je vidět, že hlásit velmi dobrý seeing zde na AF je zbytečné a ošemetné.
Vy jste měli ráno výborný, a já o 80 km dál bídný. V tento moment u mě i předpověď seděla :)
seeing.jpg
seeing.jpg (115.81 KiB) Zobrazeno 2441 x
a kdybych měl čekat na lepší seeing než 0,9", tak bych už musel astrohračky dávno prodat.
A přesto , i přes astrosoumrak, jsem fotil - viz supernovy.
Jasně, na planety to není, nemám balkon v paneláku v Praze :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#384

Příspěvek od Cztwerec »

No ale ono to je o tom, že jsou věci které ovlivnit lze a také nelze.

Neovlivníš jetstream (leda možná bědováním do nebe), ale pokud budeš koukat v zimě z okna tak to už si ten špatný seeing děláš sám :D Nad tímhle by se měl každý zamyslet...

Tato hlášení mají smysl. Dovoluji si tvrdit, že seeing není pouze lokální věc. Ale jeho ovlivňování ano. Základ je rozlišovat jeho druhy. A těch vlivů je bohužel hodně.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#385

Příspěvek od MilAN »

To, co si vytváříš, není seeing. Nazývat turbulenci v nevytemperovaném tubusu seeingem se občas nosí, zrovna tak jako pozorování oknem.
Ale pokud napíšeš, že máš dobrý seeing, tak to přeci vůbec nesouvisí s tím, že sis nechal vytemperovat dalekohled. Souvisí to pouze s tím, že v dané lokalitě je dobrý seeing. A jestliže byl v Praze výborný, tak v Jablonci byl ve stejnou dobu bídný. Takže je to naprosto lokální údaj a dokonce to tentokrát sedělo i s předpovědí. A údaj, že ty hlásíš dobrý seeing, vůbec nic neznamená pro jinou lokalitu.
A nevím, čím jsi schopen dobrý/špatný seeing ovlivnit.(kromě toho, že se přesuneš do jiné lokality. )
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#386

Příspěvek od Cztwerec »

Nesouhlasím :)
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
LukasNestak
Příspěvky: 1600
Registrován: 11. 07. 2018, 17:27
Bydliště: Sereď
Věk: 40

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#387

Příspěvek od LukasNestak »

Mne sa zdajú tie hodnoty divné.
Napríklad 26teho o 22-24 je arc sec. cca 1,8 a 27meho o 00-04 je arc sec. cca 0,9. Pri tom všetky hodnoty sú skoro rovnaké, skôr sa 27meho mierne zhoršia. Ten náhly skok sa mi zdá veľmi neprirodzený.
https://www.meteoblue.com/en/weather/ou ... ia_3057685
T7m_6Dmod_qhy10_1600mmc_gs190/50_TSAPO80F7_N250f4CFmod_LosmandyG11Geminy1
http://astrofotky.cz/~Nestak
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#388

Příspěvek od Bill »

LukasNestak píše:Ten náhly skok sa mi zdá veľmi neprirodzený
Náhlý skok je velmi přirozený. Stačí si udělat grafy z nějakého focení.
Ale nemyslím si, že by se na tu předpověď dalo takhle moc spoléhat.

Musíš to brat tak, že zelená je lepší než červená - na nějaké absolutní hodnoty bych zapomněl...

Ale je fakt, že tenhle příklad je divný. Ostatní parametry jsou stejné Někdy tam nesedí ani západ Měsíce. Jak už jsem říkal - určitou představu dávají vechny parametry dohromady, určitě bych nějak neprotěžoval ten první sloupec.

Tady je návod na použití: "Look for dark blue colors in the cloud cover and green values in the seeing indexes and jet stream for good seeing conditions." Dlouho dobu tam bylo, že první parametr je experimentální. Teď to zmizelo - ale pro změnu tam není zmíněný vůbec.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#389

Příspěvek od Cztwerec »

Počítá se to na základě dlouhodobé předpovědi pohybu Jetstreamů, ale je to v podstatě pořád jen "počasí" - nespolehlivé a odvislé od lokálních podmínek přímo na zemi. Takže seeing absolutní špatný nebude, ale bude odvislý od ostatních vlivů. Ono to ale stejně lze předpovídat lépe než počasí samotné, jak to známe bez synoptických prognóz. Je to proudění v nižších vrstvách troposféry - jiný směr a dlouhodobý předpokládaný vývoj, otázkou pak také je jestli (určitě má)a jaký má vliv na seeing samotný vyšší vrstva stratosféry.

Výše se už nachází hlavně dusík, vodík a helium, je to také jiné prostředí s různou hustotou a teplotou.

Na toho 27. to vypadá na klasickou smyčku před dokonce skokovým zhoršením podmínek.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
LukasNestak
Příspěvky: 1600
Registrován: 11. 07. 2018, 17:27
Bydliště: Sereď
Věk: 40

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#390

Příspěvek od LukasNestak »

Skôr som to z časti prisudzoval teplotnej zmene a z toho vyplývajúceho prúdenia.
Čakajú nás extrémy, takže problém bude robiť minimálne susedova strecha "musím počkať kým vychladne":
http://www.shmu.sk/sk/?page=1&id=meteo_ ... esto=31951
T7m_6Dmod_qhy10_1600mmc_gs190/50_TSAPO80F7_N250f4CFmod_LosmandyG11Geminy1
http://astrofotky.cz/~Nestak
Odpovědět