Hlásím velmi dobrý seeing!!!

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Odpovědět
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3405
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#511

Příspěvek od hades »

Co se oblačnosti týče, tak jako nespolehlivější je toto: http://portal.chmi.cz/files/portal/docs ... gview.html
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#512

Příspěvek od pedrosanchez »

Fotím v podstatě jen DSO, protože planety vidím i ve městě. V mobilu mám dvě aplikace, Aladin a Astro panel. Ten aladin je šunt, alespoň ta android verze. To mi přijde stejné jako webové meteoblue (super) a mobilové (šmejd). K tomu koukám na ty Nory (www.yr.no). Ještě nikdy se mi nestalo, že by tyhle tři moduly spolu nějak korespondovaly. Aladin mi zkazil poslední víkend :( no nic, budu raději opar považovat za velký špatný.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8301
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#513

Příspěvek od Cztwerec »

No vidíš a yr.no právě z Aladina vychází. A stejně je to ať jde o jakýkoliv model vždy jen odhad. A třeba Astropanel mi zatím vychází hodně nepřesně...
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2012
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#514

Příspěvek od Beda »

pedrosanchez píše: Aladin mi zkazil poslední víkend :( no nic, budu raději opar považovat za velký špatný.
nevím, jestli jsem Tvé poznámce dobře rozuměl, ale lehký opar je téměř vždy typický pro dobrý seeing. Jinak mě se osvědčuje https://de.sat24.com/de/de, i když tam predikce seeingu chybí. Stejně má ta potvora lokální charakter ;) .
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8301
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#515

Příspěvek od Cztwerec »

Ne vždy je ale opar jistotou dobrého seeingu. Ale třeba mlha, ta je skvělá, MB predikuje i blbost 0,8 " akorát neni vidět na krok ani nahoru :lol:

Nejlepší je podivat se na vodní páry na CHMI, to je skvělý filtr! Jak už tady poslal hades.

A někdo má zase na vlivy seeingu jiný názor. Lokální je relativně.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2012
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#516

Příspěvek od Beda »

díky za odkaz ! Pravda, pod "opar" je možné si představit ledacos. Ale pokud mi z lávky přez Sázavu cestou na vlak ráno napíše syn SMS, že nad Sázavou je mlhavý opar , který se moc nehýbe, tak mažu na hvězdárnu a většinou mám i u mne toho rána na sluníčku dobrý seeing. Podobně jsme to měli na IRSOL nad Lago Magiore. Pokud byl nad jezerem ráno mlhavý opar, ukazoval 40 cm evakuovaný newton na sluníčku zázraky.
Přezto trvám na svém obvinění, že seeing je mrcha nevýpočitatelná ;) .
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#517

Příspěvek od pedrosanchez »

Jste zkušené rosničky :) to víte, já se musím zbalit, odjet 60 km, mrznout na zahrádce, nakoupit si jídlo, zařídit auto, ustanovit, nakalibrovat a pak si dovedete představit mé zklamání, když se zatáhne. Teď to ale vypadá, že na Příbramsku bude ve středu jasno.

Ten meteoradar Bedy je fajn, ale potřebuji to vědět tak min. dva dny předem. Zkusím se v těch mráčkách vyznat..
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
vpadysak
Příspěvky: 575
Registrován: 27. 11. 2019, 21:03
Bydliště: Prievidza
Věk: 51

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#518

Příspěvek od vpadysak »

Aktuálne 19:40 výborný seeing v okolí Prievidze. Ant. II.
Pozorované na Venuši s refraktorom 90/900 180x.
TS-Optics 125/975 SD APO, Newton SW 200/1000, Cassegrain GSO 154/1848, AR-127L/1200, Achromat 90/900, EQ5, Nikon Action 10x50, Morpheusy17,5mm, 12,5mm, 9mm, 6,5mm, ES 24mm, Fujiyamy 18mm, 12,5mm, TV PL 25mm, TV 2x
Chemik1
Příspěvky: 358
Registrován: 03. 06. 2017, 22:36
Bydliště: Český Brod

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#519

Příspěvek od Chemik1 »

Bylo tady už dost všelijakých spekulací ohledně seeingu, tak se snad jedna další (asi nesmyslná) ztratí. Ve čtvrtek na Konojedech bylo 21.30 téměř dokonalé bezvětří. Přiletěla velká armádní helikoptéra, opodál na louce vysadili světla, helikoptéra odlétle na jih k lesíku , kde chvíli pátrala, pak se vrátila, přistála, naložili světla a odlétla. Celé to trvalo tak 20 minut. Po 22,00 fotiči hlásili že prý jim stroje ukazují dobrý seeing - hned jsem zkontroloval, a nebyl dobrý, ale úplně skvělý (Izar a iota Cas). Během další hoďky a půl se to zkazilo na "slušný". Žeby snad ta helikoptéra tak promíchala vzduch a tím zlepšila seeing ? Nechce se mi tomu věřit. Že bysme navázali družbu s armádou ČR ?
Refraktor TEC 160 FL (160/1120), SCT C14 (356/3910)
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8301
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#520

Příspěvek od Cztwerec »

Já taky moc nechápu, jak je možné, že jsem měl špičkový seeing při pozorování Venuše, při kterém mi svítilo Slunce do tubusu uzavřeného SCT a byl čerstvý východní vítr, který lomcoval s tubusem i na eq8. Zázraky se občas dějí, zaplať pánbůh. :D

Od Armády to bude určitě tajná zbraň :D
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6080
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#521

Příspěvek od Roman (Rick) »

Chemik, ja si tu helikoptéru veľmi rád objednám, nech mi lieta po okolí, keď fotím planéty :D.

Cztwerec: že by to bolo tou nízkou vlhkoťou vzduchu napr.? ;) Lokálny vietor seeing kazí minimálne, jedine, že by to bolo v zime a šlo o teplý vzduch z komína :D.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8301
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#522

Příspěvek od Cztwerec »

No lokální vítr to u mě kazí skoro vždy, tím si jsem jistý. A vlhkost s tím má společného asi tak, že při vysoké jsem měl velmi dobrý a nízké také :) Vzdy šlo právě o různá "patra" daného proudění.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6080
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#523

Příspěvek od Roman (Rick) »

Ako vieš, že ti to kazil lokálny vietor? Hĺbka ostrosti by v tomto prípade znamenala len akési zahmlievanie obrazu. Pozoroval si niečo také? Samozrejme, nie je to také jednoduché, niekedy je dobrý seeing pri vysokej vlhkosti (hmly/inverzia), niekedy pri nízkej. V tomto prípade spomínanom vyššie svoju rolu zohral ten suchý vzduch v kombinácii s tlakovou výšou, resp. to celkové, nezvyčajne stabilné, slnečné počasie, aké tu veľmi dlho nebolo (a i seeing, ktorý tu dlho nebol). A teda len fakt, že pri zemi fúkal vietor nemuselo vôbec zhoršiť seeing.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8301
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#524

Příspěvek od Cztwerec »

Ano, pozoroval jsem několikrát mnohem neklidnější a seeingem poškozený obraz a to většinou vždy, když fouká čerstvý vítr (lokálně) a normálně dalekohled tady opravdu ani nevytahuji. A je úplně jedno jestli všechny ostatní ukazatele ukazují, že by to mohlo být v pohodě. Já ten vliv tedy určitě vidím. Za svým tvrzením, že i vítr ovlivňuje seeing si stojím. A je jasné, že když mám vertikální profil větru vyšší (fouká), ani z principu to nemůže být dobře. A upřímně, když už jsem něco málo nafotil, mohu i říct, že je zkušenost a příklad z praxe a žádné výmysly. Co se týče vlhkosti je to ovšem také jen předpoklad. Jak jsem několikrát naznačil, pro předpoklad musíme umět číst ve svých záznamech. U mě jsem vysledoval předpoklad, kdy by mohli být dobré podmínky. A čerstvý vítr to rozhodně nebyl...
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6080
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#525

Příspěvek od Roman (Rick) »

Tak samozrejme, ja tiež nehovorím o nejakých teóriách vycucaných z prstu, tiež som si čo to už na planétach pofotil a tiež si za svojim názorom stojím ;). Ja som sa práveže nestretol s tým, že by mi lokálny vietor veľmi kazil seeing, preto ma zaráža, že u teba to robilo také problémy. Ale ako vravíš, dosť záleží, že do akej výšky táto turbulencia funguje. Skôr než zhoršený seeing, bol u mňa problém so stabilitou montáže :D. Škoda, že tieto veci sa nedajú nejak lepšie porovnať. Každopádne, myslím, že sa zhodneme na tom, že odhandúť seeing nie je také jednoduché ;).
Odpovědět