Hlásím velmi dobrý seeing!!!

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Odpovědět
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3409
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#451

Příspěvek od hades »

Nevím MilAne. Ale určitě by se našel někdo, kdo ví alespoň o části aspektů, které tento jev ovlivňují. A přesto by to byla výzva, protože kdyby to bylo jednoduché, tak už by to někdo vyřešil. Je to podobné jako s počasím, u nějž taky doteď ani se superpočítači nedokážeme udělat předpověď, která by měla v dlouhodobějším výhledu uspokojivou spolehlivost.
Někde tady na fóru jsme už diskutovali na téma, co všechno může seeing ovlivňovat - to by mohlo posloužit jako jakýsi základ pro další "výzkum".
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#452

Příspěvek od MilAN »

Ten, kdo se dokonale vyzná v optice a v modelování proudění v atmosféře, tak by se mohl pokusit.Obávám se , že to není výzva pro nikoho z AF .
Navíc je seeing výrazně deteminován i místní konfigurací terénu , a to až po takové detaily, jako je jednotlivý strom, budova, plocha a jakékoliv proudění kolem pozorovatele, které rovněž ovlivňuje nejbližší konfigurace terénu.
A vzhledem k tomu, že si meteorologie se superpočítači nedovede poradit v počasím ani s rozlišením 1 km (modely ano, skutečnost ale ne) tak si dovolím být veřejně skeptický.
Co lze, je odhadnout globální seeing ve velkém měřítku daný prouděním v jednotlivých vrstvách vzduchu. Pokud je tato hodnota velká , asi nebude u mě lepší. Ale v opačném případě (malá hodnota) to je nic neříkající údaj pro moji polohu a místo.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2744
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#453

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Myslím, že výstižněji a lépěji to napsat nejde..Vidím přesně takto.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8304
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#454

Příspěvek od Cztwerec »

No, ten "globální seeing" lze jak říkáš odhadnout a je to jen základní vodítko, pak ale existuje x dalších stejných proměnných, které ho určují až po ten detail co naznačuješ.

Na druhou stranu mě vysvětli situaci, kdy má seeing alespon nadprůměrný celá republika. lze to i zde dohledat.

Takže existuje určitě nějaká posloupnost v tom, co vysledovat, abych měl předpoklad k dobrým podmínkám a nemusí k tomu být argument, že to nemohu ovlivnit. Strom asi neuříznu, Jetstream neovlivním, mohu si ovšem vysledovat podmínky, které ten můj seeing ovlivňují. A podobnost určitá je pro dané oblasti sledovaných ukazatelů. Jaké to jsou, musí zvážit každý sám...
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#455

Příspěvek od MilAN »

Tak tohle vlákno jsi tu vytvořil před 13 lety. Ale ve výsledku to je vše stále na začátku.
Nechtěl bych brát iluze někomu, kdo chce vytvořit nějakou databázi , hlášení či alerty, ani tomu, kdo chce sesbírat všemožná data a naprogramuje to, a vyjde mu seeing ... ( a automaticky otevře hvězdárnu a začne to samo fotit podle programu, který si sám vybere vhodný objekt .... :) )
Samozřejmě , víme, čím si mohu sám ovlivnit k horšímu seeing - ale to je jediné . Kvantifikovat všechny ostatní vlivy, které jdou mimo mě , a z toho predikovat nějaký seeing ? O tom tady sice můžeme s nadšením mluvit, ale jak vidíš, po 13 letech ani krok vpřed . A hlavně, nikdo neví jak ten krok udělat.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8304
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#456

Příspěvek od Cztwerec »

No jasně že ne. Vlákno, ale docela dobře slouží. Opravdu nemám čas, ani chuť to kvantifikovat. Odpověděl jsem sám, že predikovat nelze, jen estimovat, prostě pouze odhadnout. Také si mě neodpověděl na jasně položenou "otázku" ;)

A o tu predikci už nějaký ten pátek jít ani nemůže, protože to "nelze". To jsme se snad vsichni dozvěděli. Předpokládám, že nikdo ten tebou domnělý automatizovaný systém nikdo v současné době nechce. Zase na druhou stranu u obrazovky počítače se nádherně spí. Aspoň to říkají lidi z kanceláře.
Naposledy upravil(a) Cztwerec dne 05. 03. 2020, 00:41, celkem upraveno 1 x.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#457

Příspěvek od MilAN »

Cztwerec píše:Na druhou stranu si mě neodpověděl na jasně položenou otázku ;)
To, že ti tu několik lidí napíše , že byl hodinu naprůměrný seeing ale nic nehovoří o tom, jaký měli seeing ti, co nepíší. Takže tvrzení, že byl na celém území nadprůměrný seeing a jak to vysvětlit je sice jasně položená otázka, ale to tvrzení je dost spekulativní. A na druhou stranu, v meteorologii existují masívní a velkoškálové jevy - proč by to nemohlo vést i k mimořádnému seeingu ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#458

Příspěvek od MilAN »

Cztwerec píše: A o tu predikci už nějaký ten pátek jít ani nemůže, protože to nelze. To jsme se snad vsichni dozvěděli.
No vidíš, a to je přesně odpověď hadesovi-jen to nemohu napsat já , aniž by to nebylo dál rozporováno :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8304
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#459

Příspěvek od Cztwerec »

No bingo! takže si vlastně teď popřel myšlenku (konečně), že seeing je čistě lokální záležitost v rámci pozorovatele. Domnívám se, že to hlavni se děje v troposféře a výš. Nelze ovlivnit. Jen predikovat. Takže pozorovatel ho má na meteorologické škále například dobrý.

Ano. Pak samozřejmě záleží také na takovém detailu, jako je použití přístroje, zvětšení, případně záznamové techniky. V průměru větším na stejné louce, budu mít horší podmínky než v menším vytemperovaném. Možná, je to o odhadu. To je ona lokální dispozice. To ovšem neznamená, že v reálném stavu proudění ho nemá dobrý.

Ale pozor - také je to další z faktorů, který mohu ovlivnit. Zřejmě by bylo dobré si stanovit detaily které ovlivnit nemohu a na tom stavět dokonce určitý stav predikce k přihlédnutí k těmto místním ukazatelům, které jsou "ovlivnitelné".

Myslíš že když by na velké škále měřítek a hlášeni zaznamenal vynikající seeing, měl by ho někdo vedle mě, kdo by koukal z okna vyhřáté místnosti stejný? Je to samozřejmě jen spekulace jak říkáš...
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#460

Příspěvek od MilAN »

Promiň, ale tohle je naprosto nesmyslná diskuse. Ty polemizuješ s něčím co si myslíš, že si myslím já a co tu nikdy nezaznělo.
Vůbec si nemyslím, že seeing je věc troposféry, vúbec si nemyslím, že je něco, jako globální seeing , vůbec si nemyslím že z otevřehého okna budu mít stejný seeing jako z louky....
Asi tak. Dobrou noc.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8304
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#461

Příspěvek od Cztwerec »

Díky za diskuzi! Tím pádem už tahle diskuze opravdu cenu nemá. Já jsem tvoje domněnky jen takhle pochopil...

A rozhodně jsem tě tím nechtěl nijak urazit. Mám na tyto věci svůj názor. Tak se tady budeme těšit, že snad další hlášení brzy přibudou. Mají svoji cenu.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#462

Příspěvek od MilAN »

Já jsem se také neurazil. Svůj názor jsem vyjádřil v příspěvku č. 452 a nepovažoval jsem za přínosné pokračovat ve vyvracení něčeho, co jsem tam neřekl.
Nakonec, každý snad známe definici seeingu i principy jak vzniká a co ho ovlivňuje.V principu je to přeci naprosto "jednoduché" :

Seeing vzniká turbulencí vzduchu na střetu proudících nehomogenních vrstev atmosféry ( rozdílné teploty, hustoty, tlaky , obsah dalších příměsí ) a které jsou v cestě paprsku kdekoliv mezi objektem a detektorem . A do toho vstupuje mnoho proměnných jako: rychlost proudění, gradient mezi vrstvami, mohutnost vrstev - a to jak na měřítkách ve stovkách km až po metry, ve výškách od nějakých 20 km až k povrchu země- tak i různost zdrojů nehomogenit.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2870
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#463

Příspěvek od Homer »

Pokoušet se matematicky modelovat seeing se podle mého názoru vymyká současným možnostem a poznatkům - nejsou asi známy ani všechny možné vlivy ( resp. jejich přínos k míře seeingu ),natož aby existovala možnost to prakticky online počítat pro dané místo, danou konfiguraci terénu atd... Ostatně to už tady zaznělo. Kdyby to šlo, už by se to nepochybně používalo. Navíc je to pouze pasivní řešení co se seeingem.
Aktivní řešení je už delší čas známé a používané - adaptivní optika. Ovšem existuje reálná možnost, že než ceny takovéhoto řešení klesnou na snesitelnou mez použitelnou i pro menší přístroje, které už někteří nadšenci mají, lidstvo promění noc v den a bude " po ftákách" :-(.
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2014
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#464

Příspěvek od Beda »

v každém případě jsem rád, že se zde diskuze kolem " seeingového neštěstí " trochu odlehčila ! Adaptivní optika je samozřejmě dnes u profiků běžně používaná ! Astro amatérům napomáhají různé softy, které ve videu najdou ostré záběry.
Kdo by se chtěl tímhle, spíše historickým řešením problému zabývat blíže, existuje dizertační práce od Petra N. Brandta : " Messung der atmosphärisch bedingten Bildstörungen bei der Sonnenbeobachtungen" , vydáno 1976 . Autor se v ní zabývá nejen teorií seeingu, ale popisuje vývoj a použití elektronického seeing monitoru , který měřil a vyhodnocoval velikost neklidu přímo na teleskopu.
Patřil jsem tenkrát k jeho spolupracovníkům a prakticky monitor obsluhoval na observatoři Teneriffe/Izaňa. Na 40 cm newtonu se s ním měřily obě složky seeingu. Postižený obraz kmitá nejen stranově ( to lze u menších apertur částečně eliminovat krátkými expozicemi), ale nad 30 cm ještě navíc dochází k rozostření obraz ve směru optické osy. Na základě tehdejších zkušeností jen pokorně dodám : ... je to marné, je to marné, je to ... :(
( a nebo, kdo se nebojí koronaviru, na jih od Alp jsou výrazně lepší podmínky. Což už ostatně věděl na přelomu 19. a 20. stol. známý selenograf Johan N. Krieger, který se se svým 10" refraktorem a manželkou odstěhoval do Triestu ).
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2014
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#465

Příspěvek od Beda »

ještě odkaz na poslední příspěvek č.37 od Aquarius ve vlákně Seeing-boj s nepřítelem : viewtopic.php?f=17&p=416824#p416824
zcela určitě posune zápasení s tímto fenoménem dále a stojí za vyzkoušení !
Odpovědět