Hlásím velmi dobrý seeing!!!

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Odpovědět
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8292
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#586

Příspěvek od Cztwerec »

Milane, já tak nějak také nevidím skvělé výsledky. Nebo měl bych? Já mám refraktory hlavně na koukání (ikdyž nezastírám, že mám tu ambici přes ně díky kvalitě určitě i fotit víc, než doteď), protože je využívám ve svých podmínkách i častěji. Jednoduše pokud mám horší podmínky tak tomu úměrně upravuji pozorovací techniku, konkrétně i ohnisko, záznamovou techniku, nebo průměr a systém. Je přeci jasné, že při včerejších podmínkách nebudu tahat SCT, když má delší ohnisko a větší průměr. Já mám jednoduše odzkoušené, že se mě víc líbí obraz z refraktoru v takové marastu jaký byl včera. Ano je to estetická stránka věci, ale o tom to je, víc bych s SCT stejně nevykoukal, vždyť, jsem ji měl na montáži před refraktorem ;) A nakonec jsem i přiznal, že průměr vítězí, ale ty podmínky se musí sejít. Pak je také ale nějaká hranice, kdy je úplně jedno čím se díváš, ale podmínky jsou takové, že ani "zázrak" z refraktoru se prostě nekoná.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#587

Příspěvek od MilAN »

Cztwerec píše: Je přeci jasné, že při včerejších podmínkách nebudu tahat SCT,
No vidíš, a já jsem při těch včerejších podmínkách to SCT použil, a proto jsem psal ten příspěvek.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8292
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#588

Příspěvek od Cztwerec »

No vidíš a já SCT 5 hodin temperoval, abych zjistil, že obraz byl násobně lepší v refraktoru. I při zvětšení 300x. Přitom deset minut před tím jsem v SCT nevykoukal ani při zvětšení 90x to co s refrákem. Větší zvětšení nešlo použít. I proto mám víc dalekohledů. Na určité podmínky se hodí určitý typ. Já ti gratuluji k těm tvým. U mě to nešlo.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2230
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#589

Příspěvek od peta62 »

Ja vcera videl jako Martin v #579. Nerikam, ze jsem mel idealne vytemperovano, pres den bylo modro, to bych dalekohled leda vyhral, vecer mraky, po devate se to trochu protrhalo, ale stejne jsem se dival skrz menici se oblacnost. Nakonec to mraky stejne zavrely, ale pri tomto seeingu snad ani zadna skoda.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1463
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#590

Příspěvek od Yarkho »

Cztwerec píše:[...] vypadá to prachbídně, přitom MB hlásí i 1,0 " je to zajímavé... :)
To sú fakt domové čísla. Zatiaľ je skúsenosť taká, že sa treba riadiť indexami, jet streamom a tepelným gradientom.
Na zajtra hlásia gradient 1.6 K / 100m, medzi mrakmi to bude vyzerať nejak takto:
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8292
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#591

Příspěvek od Cztwerec »

No to já už dávno vím, vždycky když vidím ty fantastické hodnoty moc (nebo spíš vůbec) tomu nevěřím, ty další ukazatele takhle sledovat je totiž mnohem důležitější, ikdyž je pravdou, že to často koresponduje s hodnotou v zenitu tak potom je hodně dalších vlivů, kontkrétně právě v Jetsreamu, které tu předpověď spolehlivě zakope i na úrovni minut. A na to ta škála Meteoblue určitě nestačí. Beru to orientačně.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8292
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#592

Příspěvek od Cztwerec »

Kluci, napadlo mě že bych rád změřil seeing, jak to udělat pro různé lokality?
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
decmen
Příspěvky: 406
Registrován: 26. 08. 2019, 14:31
Bydliště: Chlumec nad Cidlinou
Věk: 62

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#593

Příspěvek od decmen »

Hlásím na moje poměry extra seeing, ještě nemám řádně vytemperovano,ale už teď výrazná albeda a čepička na Marsu. Snad se to ještě vylepší !
Škoda, že musím pořád drkat do tý trubky :D , zvětšení 200x
triedr 20x80, ES AR 152/988, WO AP 71/418 Zenithstar, Neq-6 Pro, Canon 6D mod.
https://astrofotky.cz/~decmen
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8292
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#594

Příspěvek od Cztwerec »

A to jsem si řekl, že dnes si dám pauzu. Že nebudu čumět do mraků. :lol:
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1463
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#595

Příspěvek od Yarkho »

Říčany Ant III, nič moc teda. Ale oproti mrakom pokrok...
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8292
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#596

Příspěvek od Cztwerec »

Tak děkuju za uklidnění, možná vytáhnu menší refráček.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8292
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#597

Příspěvek od Cztwerec »

Mars teď "vynikající". Jaký je u Vás? Jdu to balit. :lol:
Mars.gif
Mars.gif (221.37 KiB) Zobrazeno 1550 x
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#598

Příspěvek od g »

Pozorovatelé hvězdného nebe by si zasloužili lepší počasí stejně jako farmáři v Anglii tak, jak píše George Mikes ve své knize "How to be an Alien".. There is always a different weather forecast for farmers. You often hear statements like this on the radio: 'To-morrow it will be cold, cloudy and foggy; long periods of rain will be interrupted by short periods of showers.' And then: 'Weather forecast for farmers. It will be fair and warm, many hours of sunshine.' You must not forget that the farmers do grand work of national importance and deserve better weather.
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2230
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#599

Příspěvek od peta62 »

U nas je to neustaly slalom mezi mraky. Kvalita seeingu narazova mezi tou Tvou a lepsi.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8292
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#600

Příspěvek od Cztwerec »

Je fakt, že by jsme si to lepší počasí a seeing pro naše pozorování a poslání zasloužili :D když není Mars za mraky (bouří), je za nimi naše Země, když už se vyjasní, to aby člověk u toho dalekohledu byl celou noc a dobrý seeing chytnul.
Lectorem iustus...
Odpovědět