Hlásím velmi dobrý seeing!!!

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Odpovědět
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8292
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#1

Příspěvek od Cztwerec »

Ahoj,

napadlo mě následující - sami dobře víme jak je někdy těžké při pozorování nebo fotografování (obvzlášť planet) určit momentální seeing, kupř. vůbec ho nějakým způsobem vychytat.

Několikrát jsem zjistil, že obecná doměnka, že když já mám seeing dobrý, kolega o 500 m dál ho takový nemá, (vždy se na tom totiž podepíšou i jiné faktory - nedělám si špatný seeing já sám?), je trochu dvojsečná, všimněme si toho, že někdy jsou období, kdy má seeing vynikající celá ČR a hlásí to snad každý pozorovatel co chvíli v sekci pozorování.

Myslím, že pokud někdo zahlásí v mé blízkosti dobrý seeing, mám alespoň vyšší pravděpodobnost ho chytit i já.

Za další, apeloval jsem na fotografy a kresliče planet, aby posílali na můj web své povedené fotografie/kresby a dopisovali údaje k podmínkám, jak jsem totiž výše uvedl, nezáleží na tom co ukazují různé meteoblue, seeingalert apod. ale jde i o jiné faktory při pozorování, jak meteorologického rázu, či techniky, kterou používám, a spousty jiných hledisek... To že snaha dopadla, že nedopadla je tak nějak zase věc jiná.

Jde o to, v udání pozorování malého chvění atmosféry pokrýt co největší síť pozorovatelů a podle ostatních hodnot vyhodnotit na jakém základě se ten či onen seeing vlastně chová a určit jeho podstatu v konečném důsledku. Pozorování Jetstreamů nad Evropou má mnohem hlubší význam, než jsem si myslel, existuje totiž několik výšek a pokud by se nám na základě pozorování povedl určit vztah ku praktickému pozorování myslím, že by to hodně pomohlo při určování možnosti pozorování dobrého seeingu.

Vím, že existují situace, kdy dvě hodiny čumim do dalekohledu vypadá to v něm jako v akvárku a když to zabalim, hlásí ostatní dobrý seeing.

Epilog:

Zkusme si založit formu hlášení, která by byla jednotná a mohli bychom to brát jako vstupní data pro alespoň statistické určení seeingu.

Klasika...místo, čas, objekt, počasí, popis chvění, technika, poznámky...

Zkuste alespoň popřemýšlet, pro hnidouse, nemyslím si, že lze vždy 100% určit vynikající seeing, ale zkusit si popsat podmínky k dobrému seeingu můžem. "Proč já to dnes tahal ven???", znáte ten pocit?

Dík  ;)
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#2

Příspěvek od Regulus »

Schvaluju, jen abychom tu vůbec nějaké příspěvky měli ;D
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11379
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#3

Příspěvek od MaG »

Já bych to bral jako výzvu pro toho, kdo by dokázal zprovoznit na svém serveru "seeing aletry na mobil". když může být jednoduché rozesílat APO Alert, pak by bylo fajn to mít i pro podobné situace. Pokud ne na mobil, pak bychom měli sestavit mailinglist a kdo by chtěl aktuálně informovat ostatní, ten by poslal mail ostatním. Zde na AF by se mělo spíše probírat jak to udělat a případně rozebírat co z nahlášených dat třeba zajímavého vyplynulo, nebo udělat top 3 dny každého roku kdy byl skoro všude dobrý seeing, protože víc jak tři dny to asi nebudou :-)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3530
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#4

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Pokud by se s těma alertama někdo dělal, tak by to možná nemusel omezovat na seeing. Rozhodně nemyslím něco jako v posledních dnech IAN, kdy byly alerty na kadždou ptákovinu, ale skutečně na podmínky. Což kromě seeingu je ještě taky průzračnost, která se ale mnohem hůř kvantifikuje.

k tomu ně přivádí předevšim včerejší noc, kdy v Praze na Petříně byla vidět nebývalá spousta věcí, protože se zázračně vyjasnilo po frontě (ale seeing nestál za nic).
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8292
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#5

Příspěvek od Cztwerec »

Mě tedy jde primárně o seeing, ale to jsem snad i psal, že to bude spolu s hlášením, jaké mám meterologické podmínky, průzračnost apod. by v tom byla samozřejmě také.

Dále by také stačilo, alespoň mě archivovat ta setkání třetího druhu s velmi dobrým seeingem, klidně i zpětně, já bych totiž rád našel předpoklad, nebo průvodní podmínky dobrého seeingu.

Proč? Má to několik důvodů. Rozumět seeingu je asi tak jako rozumět ženský. Existují předpoklady kdy by mohl být seeing dobrý a prostě bude špatný - chtěl bych na to přijít proč. To by prostě bylo velmi zajímavé z daných pozorování vyčíst proč tomu tak bylo.

Ano je několik faktorů, ale je seeing a seeing.

Buď je klidná atmosféra, nebo je klidná atmosféra a musím brát v potaz:

hřebeny hor - aerodynamiku a vanoucí větry
zdroje tepla
zdroje kouře
zdroj tepla samotného pozorovatele
optický systém se kterým pozorujeme (každý je totiž jinak náchylný)
kamerku pokud fotím + data (vynikající Firecapture s log funkcemi)
počasí přes den (rozumějme tomu jako krátkodobý jev momentálního počasí)
počasí přes pozorovaný jev
počasí a synoptickou situaci na delší časové období
a výše - protože počasí je jen tady pro nás dole brát v potaz i Jetstreamy v různých výškách
a spousty jiných ukazatelů které nás mohou přivést k přiblížení se podstatě seeingu jako takového a otázce, kde je vyšší princip ?

Ať žije Karel Čapek!

Spousty věcí lze ovlivnit, jako to, že nebudu čumět z okna, na druhou stranu i hodně věcí je právě neovlivnitelných a na ty bych se právě rád dostal. Protože pak budeme možná znát hledisko toho, když se některé faktory sejdou mohl by být alespoň průměrný seeing.

S alerty je to takové, já nevím, asi pěkná myšlenka, ale já když bych měl velmi dobrý seeing, tak na AF nejdu a jen fotím, fotím a fotím.

Pak bych se z toho šel vyspat a pak to možná ráno napsal...

Nevím, pokud by se toho někdo ujal, tak by musel být pořád na internetu a to doufám, ikdyž dnešní doba je trochu střelená není nikdo.

Takže to řeknu takhle, opět a znovu, vytvořit co největší síť pozorovatelů a ucelenou formu dohodnutých ukazatelů, které by nám, ačkoliv je to jakkoliv specifické pro každý seeing, ukázalo výsledek.

Budu mít data = budu mít výsledek.

Nejde o to dopátrat se dogmatů o seeingu, že je to tak či onak, ideál pro toto asi neexistuje. Několikrát - mohu poslat po SZ, jsem měl dobrý seeing když jsem to ani nečekal.

P.S. : když to tak vidím, opravdu tu máme tak špatný stav klidu atmosféry? Mě to tak úplně pravdou nepřijde.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
hokle
Příspěvky: 1482
Registrován: 03. 03. 2009, 13:21

Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#6

Příspěvek od hokle »

Takže to řeknu takhle, opět a znovu, vytvořit co největší síť pozorovatelů a ucelenou formu dohodnutých ukazatelů, které by nám, ačkoliv je to jakkoliv specifické pro každý seeing, ukázalo výsledek.
Kdyby z uvedených ukazatelů, které by splňovaly dané podmínky, vypadla alespoň procentuální možnost dobrého seeingu, tak bych to určitě přivítal :). Každopádně bych se do sítě pozorovatelů zapojil. Osobně jsem se k žádnému smysluplnému výsledku podle mých zvolených subjektivních ukazatelů nikdy nedobral a seeing mě vždy dokáže překvapit. Pro příklad jsem si v pozorovacích začátcích myslel, že poblikávání hvězd vypovídá o špatném seeingu a není tomu vždy tak.
NWT 14", TS804 Triplet APO, SW70/500, AD800, EOS450Dm, EQ8, турист-4 10x30, ASI220MM Mini, ASI462MM, ASI662MC, C1-3000, Atik460EXm
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#7

Příspěvek od MilAN »



. Pro příklad jsem si v pozorovacích začátcích myslel, že poblikávání hvězd vypovídá o špatném seeingu a není tomu vždy tak.Co tedy způsobuje scintilaci ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
hokle
Příspěvky: 1482
Registrován: 03. 03. 2009, 13:21

Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#8

Příspěvek od hokle »

Co tedy způsobuje scintilaci ?
Jasně, že průchod světla přes pohybující se vrstvy vzduchu o různé teplotě. Mám na mysli, že fotografické výsledky planet jsem měl někdy lepší při větším chvění hvězd pozorované volným okem, než v případech, kdy chvění bylo menší. Asi také bude záviset na jakési amplitudě zkresleného obrazu a rychlosti změn. Je to prostě můj subjektivní dojem. Podle mě neozbrojené oko nedokáže správně vyhodnotit seeing pro fotografii planet podle blikání hvězd.
NWT 14", TS804 Triplet APO, SW70/500, AD800, EOS450Dm, EQ8, турист-4 10x30, ASI220MM Mini, ASI462MM, ASI662MC, C1-3000, Atik460EXm
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8292
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#9

Příspěvek od Cztwerec »

Já se o to procentuální určení možnosti dobrého seeingu snažím již dlouho. Podle mě je kromě lokálních podmínek důležité vzít v úvahu Jestsreamy v různých výškách. Já si myslím, že pro začátek by mohlo být směrodatné to, že budeme sbírat co nejvíce dat v různých ukazatelích při velmi dobrém seeingu. Stoprocetní predikce určitě nebude, ale pochopení těchto jevů nám bude blíž.

Pro polní zápis při pozorování a dobrém seeing navrhuji:

Datum

čas (jednoznačně by stačilo od - do s přesností na minuty, aby se to nepletlo v UT, vteřinové vylepšení podmínek prostě nemá při dalších ukazatelích cenu), pokud by vynikající seeing trval dál, ale šel bych spát, prostě bych napsal čas od kdy do kdy jsem jev zrovna pozoroval já jako pozorovatel

stanoviště (psal bych i charakter - balkon, zástavba, volné pole, vesnice, hornaté, nížina, údolí, takže tedy klasicky nadmořská výška + bla, bla, bla)

objekt (Měsíc, Slunce, Saturn) + detaily při různím zvětšení viz. dále

přístroj (zde tedy klasicky N - Newton, L - čočka, C - kata... + parametry, nebo jen označit čísly svůj arsenál a pouze vepisovat do hlášení, popř. při pozorování použité okuláry, při fotografování zmíněný log Firecapture)

hodnocení seeingu (trošku kámen úrazu, který je subjektivní. Vytvořit stupnici od 1 - 5 jako ve škole, ovšem obráceně jako to třeba dělám já, 1 - nejhorší 5 nejlepší) + charakter seeingu - př. okamžiky naprosto špatného seeingu střídají několikavteřinové chvilky s vynikajícím seeingem apod. toto bude velmi zajímavý údaj a řekl bych klíčový pro další ukazatele

meteo (mírný zákal, krátké vyjasnění, zde by mohlo přijít v potaz i vložení posouzení průzračnosti apod.)

Doma po tomto rychlém zhodnocení:

z meteo serveru nechat na daný čas vytáhnout data Jetstreams v různých výškách pro uvedený okamžik

posoudit počasí před a po jevu + pokud možno dlouhodobě (někomu holt stačí vysvětlení, že stačí dlouhodobá tlaková výše)

+ já mám třeba meteostanici a určuje tlak, rychlost větru, vlhkost a zase, pokud jsou rádoby podmínky a bezvětří seeing je častokrát nahouby - takže třeba i tyto ukazatele, protože pokud bude tedy jak já říkám tzv. přízemní seeing nanic asi toho moc nenakoukám, ale alespoň budu vědět proč tomu tak bylo

poznámky - typu několik dní jasno, Měsíc nízko, dva dny po sobě při západu Slunce vynikající seeing, čerstvý vítr, okem viditelná scintilace hvězd po celém obzoru, vysoká vlhkost...

Pro kresliče a pozorovatele:

kresba by mohla být součástí k dokončení kompletního zápisu

Pro fotografy:

fotografie by mohla být součástí k dokončení komplet zápisu, častokrát i poznámka ke zpracování - detaily vypadly sami, nebo ikdyž na videu to vypadalo špatně charakter výše uvedeného seeingu umožnil vyprodukovat fotografii s velmi dobrým rozlišením apod. tady by nešlo o popisování postupů jak jsem dospěl k výsledku ale pouze k dokončení hodnocení

Myslím, že se bude jednat o normální zápis jako při pozorování a pokud je těch okamžiků opravdu tak málo, tak ta chvilka u počítače, notesu nikoho nezabije.  :)

Otázka je jasná, jaké ukazatele zahrnout? A za další je zde někdo schopen dát dohromady mailing pro daný seznam pozorovatelů?
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
aquarius
Příspěvky: 1827
Registrován: 30. 11. 2004, 12:51
Bydliště: Ostrava

Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#10

Příspěvek od aquarius »

U mě na sídlišti je podle všeho seeing většinou generován v poměrně malé dálce (do 500m). Dokonce na něj má pozitivní vliv i ofukování dalekohledu ventilátorem.
Murphyho zákon seeingu:     Seeing je nejhorší v okamžiku expozice.
dobson 305/1500 a 254/1200 na paralaktickém stolku, MAK 127, MTO, SKYMASTER 15x70
http://astrofotky.cz/~aquarius
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8292
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#11

Příspěvek od Cztwerec »

Podle toho co jsi napsal to chápu tak,že špatný seeing si tedy vytváříš sám?
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Kami
Příspěvky: 2060
Registrován: 02. 01. 2004, 06:45
Věk: 46

Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#12

Příspěvek od Kami »

Diskuse bude zajímavá,třeba z toho něco vznikne jako trochu předpověď pro určitá místa v ČR a SR.
Na seeing má vliv plno věcí, ať už místní terén,zastavěnost domy a směr proudění,tak i přímé ovlivňování vlastním teplem,dechem či zapnutým ventilátorem a stavbě samotného dalekohledu.
 Bylo by dobré všechny vlivy rozpitvat,aby se zjistili přímé důsledky na seeing. Pak lze vše dát zase dohromady a posoudit jako celek.Nejde říct jednoznačně,že dnes je to výborný a včera to stálo za prt.
 Sám jsem zažil pár nocí, kdy jsem žasnul jak je klidná atmosféra a co bylo vše vidět.Z mého hlediska se přikláním k nejlepší lokalitě v závětří hor ,kde nastupuje rovinatá nížina a s mlhavým ovzduším. Proudění dostává laminární průběh a ve zvětšeném prostoru se uklidňuje.
  Proto se divíme Mitovkovi ,že má tak nádherný snímky.Samotná odlehlost od tepelných vlivů a rovnoměrný terén má též velký význam,nehledě na vlivech z vlastní strany.
 Trychtýřové uspořádání terénu se spodním proudění dost zacvičí. Co se děje v horních vrstvách atmosféry,to moc neovlivníme,na to chce počkat,až se proudění změní či ustane.
 Zkuste vyhledat mapy proudění oblačnosti v určitých místech na Zemi a v místech velkých observatoří s minimálním seeingem. Bude vám lecos jasné hned.
 
SW102/500, SW ED100/900, R100/1500, R125/1583, N127/646, R140/1543, R150/1800, C150/2250, N152/1178, N170/1022, NCN310/1768/5970,... + další sklíčka do 0,75m.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8292
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#13

Příspěvek od Cztwerec »

Otázka je jasná, jaké ukazatele zahrnout? A za další je zde někdo schopen dát dohromady mailing pro daný seznam pozorovatelů?Kluci kdyžtak mi řekněte rovnou, že to nemá cenu a že jsem vůl a dál to nebudu řešit  :-[

Mailing kdyžtak rozjedu já sám...

Díky
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Kami
Příspěvky: 2060
Registrován: 02. 01. 2004, 06:45
Věk: 46

Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#14

Příspěvek od Kami »

Hlásím naprosto excelentní seeing 10/10. Nejlepší, jaký jsem doposud měl za dobu 25let.
Saturn nádhera...
Obraz hvězd s naprostou definicí bez hnutí. Epsilonky v Lyře, Albireo, Mizar... I při extrémním zvětšení na refraktoru 125/1583 + Vixen LV 2,5
(tedy se zvětšením 633x)
Škoda, že nemám ve hvězdárně nainstalovanou 310. :'(

Kdo můžete, neváhejte, stojí to za to!!!

ps:Cztwerec .... zajisti co nejvíc informací o nynějším podnebí... Myslím si, že to bude velmi stěžejní noc.
SW102/500, SW ED100/900, R100/1500, R125/1583, N127/646, R140/1543, R150/1800, C150/2250, N152/1178, N170/1022, NCN310/1768/5970,... + další sklíčka do 0,75m.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8292
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#15

Příspěvek od Cztwerec »

Dík za upozornění! Mrknu na to!

Edit: zajímavý vertikální profil větru st. Skalky! Jsme na zajímavém rozhraní proudů nové tlakové výše přesouvající se přes střední Evropu, přičemž samotný profil má jížní prodění v 6 km nad zemí a je tlačen "stěnou" menší okluze nižšího tlaku vzduchu na pomezí Polska, ČR a SR. Obloha má přitom mléčnou průhlednost, což i na základě dané vlhkosti (80% - konstatně) může působit i jako filtr takřka bezvětří, nad 1000 m je vítr pod 20 m/s a tendenci stoupavého proudu v tepelném indexu jsme v podstatě v oku, které vůbec nesedí s okolním prostředím pod 8 st. celsia (přičemž se stýká teplota i rosného bodu), v okolí ČR je to v tuto chvíli až 13 st.

Děje se takřka modelová (rozuměj velmi podobná) situace kterou jsem znázornil na svém diagramu:



Zbytek v SZ! Enjoy!  8-)
Lectorem iustus...
Odpovědět