Nestandardne svetla obloha

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Nestandardne svetla obloha

#31

Příspěvek od michal.b »

Aha! tak tím to je. Mohu taky potvrdit měřením. Na lokality, kam normálně jezdím se hodnoty z SQMka pohybují mezi 21,4 v maximech až 21,5. Předevčírem jsem ze sledování oblohy přes den usoudil že modrá je dnes extrémně dobrá, očekával jsem hodnoty kolem 21.45. Pak jsem nevěřil vlastnímu jasoměru - zpočátku 21,1 pak to vyrostlo až na 21,28 a pak ale zase klesalo. Přisuzoval jsem to nějaké vysokosahající vlhkosti, ale teda to, co tady čtu, mě pěkně rozesmutnilo Znamená to tedy, že takhle to bude do doby, než zase sl. aktivita klesne? Má měkdo nějaký odhad, jak dlouho to může být? Mě hned bylo divné, že mám pozadí na snímcích světlé, ale bez oranžády, která tam je i v lokalitách, kde se hojně svítí zářivkama.
Docela by me zajimalo kam jezdis, ze mas tak uzasne stabilni hodnoty, protoze moje (troufam si rict ze relativne tmave) lokality se pohybuji mezi 21.1 az 21.6 v zavislosti na poloze Mlecne drahy a ekliptiky, bez ohledu na Slunce.
Slávek
Příspěvky: 910
Registrován: 02. 04. 2009, 23:03

Nestandardne svetla obloha

#32

Příspěvek od Slávek »

Jezdím zpravidla na jih Brdských lesů. Ale zároveň jezdím hlavně tehdy, když to stojí za to. Musím se podívat na poznámky, ale myslím, že hodnoty pod 21,3 tam jsou jen velmi zřídka. Zpravidla jsou kolem 21,4 a rekordní měření je 21,57 ze zimy tohoto roku. V létě jsem zpravidla mimo ČR, takže tam jezdím v období od září do května. Taky se snažím měřit hlavně mimo Ml. Dráhu.  Dokonce jsem tam jednou byl, když bylo snad úplně zataženo a SQM mi ukazovalo 21,2něco... ve fotkách, do poznámek píšu hodnoty SQM, tak se podívám...

EDIT: Tak nejmíň, co jsem tam naměřil, bylo paradoxně tyto předešlé dny a to v průměru 21,22. Jinak jsou od 21,35/7 do lehce přes 21,5. Nikdy jsem se nad tou "stabilitou" nezamýšlel, ale myslím si, že je to proto, že i nejbližší vesničky jsou relativně daleko. Jde o Teslíny, přímo v Brdech.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Nestandardne svetla obloha

#33

Příspěvek od MaG »

Pro skeptiky ještě dodám, že na jedné lokalitě na kraji města a na jedné 4 km od města jsem v minulých 14 dnech naměřil suverénně nejtmavší hodnoty za dobu co to tam měřím (na prvním místě stejné hodnoty jako v ideální noci o dva roky zpět, na druhé o +0,13 více než dva roky zpět). I vizuelně to byly povedené noci. Sice to neodpovídá jinak světlé obloze, o které tu píšeme, ale je to fakt. Takže když bude podobně hezky jako v tomto posledním týdnu, tak si myslím nemáme na co stěžovat, pač města nám do toho tolik nedosvítí.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Nestandardne svetla obloha

#34

Příspěvek od Pavuk_ »

Jezdím zpravidla na jih Brdských lesů. Ale zároveň jezdím hlavně tehdy, když to stojí za to. Musím se podívat na poznámky, ale myslím, že hodnoty pod 21,3 tam jsou jen velmi zřídka. Zpravidla jsou kolem 21,4 a rekordní měření je 21,57 ze zimy tohoto roku. V létě jsem zpravidla mimo ČR, takže tam jezdím v období od září do května. Taky se snažím měřit hlavně mimo Ml. Dráhu.  Dokonce jsem tam jednou byl, když bylo snad úplně zataženo a SQM mi ukazovalo 21,2něco... ve fotkách, do poznámek píšu hodnoty SQM, tak se podívám...

EDIT: Tak nejmíň, co jsem tam naměřil, bylo paradoxně tyto předešlé dny a to v průměru 21,22. Jinak jsou od 21,35/7 do lehce přes 21,5. Nikdy jsem se nad tou "stabilitou" nezamýšlel, ale myslím si, že je to proto, že i nejbližší vesničky jsou relativně daleko. Jde o Teslíny, přímo v Brdech.
Rovnaku otazku som ti chcel polozit ako Vojto. Tiez mi prisli prilis tmave tie hodnoty. Merias klasickym ci L-kom ? Optimistickym/priemer/ ci pesimistickym ? Nepochybujem o cisle, ktore si nameral, len sa snazim pochopit, preco z krabicky vyliezlo prave toto cislo, lebo 21.57 to je velmi tazko dosiahnutelna hodnota (pre siroke/kalibracia na stred) pre CR aj SR. Pri Lku to chapem, ten ukazuje daleko tmavsie hodnoty aj v priemernych lokalitach, preto meranie sirokym uprednostnujem pred meranim Lkom. Nie ze by som mu neveril, ale udaje su velmi nekonzistentne medzi jednotlivymi pristrojmi ak uvazim citlivost, presnost zacielenia a chybu merania (vyrobca udava +/-0.1 co znamena rozptyl medzi roznymi krabicami az 0.2 preto sa pytam na to ci je optimisticky). Podla mna merania siroke vs. L je ako porovnavat hrusky s jahodami ak ostatne okolnosti nie su zname.
Slávek
Příspěvky: 910
Registrován: 02. 04. 2009, 23:03

Nestandardne svetla obloha

#35

Příspěvek od Slávek »

Ty hodnoty, co měřím, jsou vždy ty maximální (takže optimistické) pro danou noc v zenitu. Ale SQMko mi musí ty hodnoty vyjet aspoň 3x-4x za noc. Mám normální SQM, bez optiky. Ta hodnota - 21,57 je opravdu vynikající. Tu noc si dobře pamatuju. Vyfotil jsem tam IFNka širokoúhle.
http://img808.imageshack.us/img808/6839 ... dientu.jpg
expoziční doba - 6min/f2 bez filtru myslím dokazuje velmi dobrou tmu a to je to focený vlastně na tu horší stranu. Ty Teslíny jsou vynikající hlavně směrem od zenitu na jih (kde ale fotím 90%objektů) na SZ a SV je to horší - tím směrem jsou města.
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Nestandardne svetla obloha

#36

Příspěvek od Pavuk_ »

Velmi zaujimave. Poukazuje to na to, ze skutocne mozu nastat vyborne podmienky aj v nasich podmienkach.
Ten prachovy komplex v okoli polarky ma momentalne fascinuje vizualne, prosim ta nemas podobnych fotiek viac ? Pomohli by mi v orientacii.
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Nestandardne svetla obloha

#37

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Palo, neblbni, to nejde skoro ani pořádně vyfotit, natož vidět!

Fotek je na netu spousta, prostě najdi Integrated Flux Nebulae a uvidíš. Kdysi o tom byla i jedna barevná stránka v Astropisu, jestli to chceš mít k pozorování kvalitně vytištěný :)
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Nestandardne svetla obloha

#38

Příspěvek od Pavuk_ »

Honzo ja viem co je ten komplex (liniek mam dost aj img, ale zaujimaju ma taketo "naturalne" zabery, lebo tie "farebne ako z hubbla" su dost nerealne ako "mapka"), cast z neho vidiet vizualne, niektore casti (Vulkan) aj triedrom. Nechajme to na ine vlakno resp. potrebujem este si par veci overit a odpozorovat viac krat.
Nejake zakladne info o tomto napisal uz davno Myzer http://www.astronom.cz/astropo/sprievodca3.htm

PS: vysiel nakoniec ten clanok, co si mi pisal ?
Slávek
Příspěvky: 910
Registrován: 02. 04. 2009, 23:03

Nestandardne svetla obloha

#39

Příspěvek od Slávek »

Tak bohužel IFNka nefotím tak často jediný další záběr je tento:
http://astrofotky.cz/~Slavek/1305496506.jpg

Spíš bych se rád ale vrátil k původnímu tématu. Není možné, že se to záření oblohy aspoň v zimě výrazněji uklidní? Dny budou krátké, sluníčko slabší a obloha bude mít víc času na vybití....
ladin
Příspěvky: 959
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Nestandardne svetla obloha

#40

Příspěvek od ladin »

Slavek : to mas jako v tom vtipu o Leninovi, kde radil letet na Slunce v zime....
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Nestandardne svetla obloha

#41

Příspěvek od Pavuk_ »

Urcite ano. Dlhe noci su len plus. Dalsi plus je nizka vlhkost v zime sposobena mrazom. Preto je taka dobra priezracnost v zime. Ak nebude sneh a obloha "vymrzne" tak nad ranom sa "budu diat veci" som si isty. Co sa tyka slnka, je to len jedna mozaika do skladacky, maximum nema byt vysoke, myslim ze to prezijeme ;)

PS: Este ta poprosim o parametre expozicie k tomu prvemu velkemu snimku, dik moc.
Slávek
Příspěvky: 910
Registrován: 02. 04. 2009, 23:03

Nestandardne svetla obloha

#42

Příspěvek od Slávek »

Ladin: No já jsem astronomický negramota PS: všichni víme, že na slunci se kvůli vysokým teplotám dá přistát jedině v noci (a v zimě je to možný i přes den samozřejmě)  :) :)

Pavuk: Je to 23x6min/f2, při mrazu, z Teslín, myslím někdy začátkem března (?) EOS 50D, sigma 30/1,4

Taky doufám, že to bude v zimě lepší... na druhou stranu se mi teď povedly 2 pěkné záběry, takže i kdyby ne, nemělo by to být tak zlý. Obloha i přes to, jak byla světlejší, dovolila 5min/2,8/1600.
ladin
Příspěvky: 959
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Nestandardne svetla obloha

#43

Příspěvek od ladin »

Slavek: Jinak to tve SQM by chtelo porovnat s ostatnima. Urcite nikdo nepochybuje, ze v Teslinech bude vyborny jih. SQM-W (to je to bez optiky) registruje uhel ~120st. Merena hodnota bude ovlivnena 30km vzdalenou Plzni a 17km vzdalenou Pribrami(35.000 obyvatel). Pokud to srovnam s parametry Bezverova, tak me vychazi, ze by to melo byt +- stejne. Tvoje hodnoty spis odpovidaji parametrum Sumavy.
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Slávek
Příspěvky: 910
Registrován: 02. 04. 2009, 23:03

Nestandardne svetla obloha

#44

Příspěvek od Slávek »

Tak se tam jedině sejít a prostě to otestovat no. Nevím, možná je to SQM nakalibrovaný trochu jinak, možná mám tmvší měření třeba díky tomu, že ty Teslíny jsou vlastně vysekaná louka mezi stromy a třeba na Plzeň z místa kde fotím, je horizont zakryt tak do 30st výšky stromy apod... Taky je tam výškový rozdíl oproti okolnímu terénu (Teslíny jsou v cca 750mnm) a třeba ta Příbram je v takovým "důlku" a když jezdím zpět a v Teslínech je stále průzračno, tak jak sjedu dolů, jsou ve vesničkách občas vidět kolem lamp mlhavé opary.
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Nestandardne svetla obloha

#45

Příspěvek od FunTomas »

Palo, neblbni, to nejde skoro ani pořádně vyfotit, natož vidět!...Tak na toto by som sa nespoliehal. To nepoznáte Pavúka a jeho magické oči. Nikto nedokáže odfotiť to, čo vie Pavúk vidieť. ;)
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Odpovědět