Nestandardne svetla obloha

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6080
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

Nestandardne svetla obloha

#61

Příspěvek od Roman (Rick) »

Až na tejto fotke ho vidím :D. Tak to bola naozaj kvalitná obloha.
Uživatelský avatar
Cassi
Příspěvky: 2340
Registrován: 03. 10. 2003, 16:21

Nestandardne svetla obloha

#62

Příspěvek od Cassi »

Kvalitni noc urcite nebyla, spis byl nadstandartne jasny airglow. Tvorila se vysoka oblacnost, pruhy od letadal zustavaly. Gradient jasu oblohy od Jelenie Gory byl vizualne dobre viditelny minimalne do 50-60° nad obzorem. Mlecna draha niz k obzoru nebyla nejlepsi. Ani Pluta (ve 250mm dalekohledu) jsme nevykoukali.



Jinak pro zajimavost: nejvetsim svetelnym zdrojem z ceske strany nebyla blizka mesta. Svetelna cepice na snimku vlevo pochazi ze smeru Mlada Boleslav, Praha (obe mesta jsou priblizne v zakrytu). I na takovou vzdalenost (60, resp. 110km) to pekne sviti. Dale vpravo jsou svetelne cepice od Jablonce a Liberce. Snimek ma na sirku zase cca 100°.
Objevy planetek (2): 2002 EL163 and 2002 GX187.
Objevy proměnných hvězd (130): CzeV #245, 270, 323, 365, 370; SvkV 23 a spousta dalších...
Slávek
Příspěvky: 910
Registrován: 02. 04. 2009, 23:03

Nestandardne svetla obloha

#63

Příspěvek od Slávek »

Nejsem si jist, jestli je to Airglow, ale prostě s touto fotkou mám problém. Prostě je tam zelenej závoj i když je to focený skoro v zenitu. Prostě se mi to nedaří barevně vůbec vyvážit (ani když to nechám na automatickém vyvážení v DSS, kde mi to jindy problém nedělá). Byl jsem asi měsíc a něco v BG a normálně tam na širokém SQM měřím ze vsi v létě cca 21,45, ale toto léto se to ne a ne přehoupnout přes 21,2. Takové léto tam za 3 roky nepamatuju. Prostě bída. Co to může být jinýho? SZ podle mě určitě ne, spíš tam v okolí pár lamp zase ubylo.
Uživatelský avatar
Aletel
Příspěvky: 282
Registrován: 25. 09. 2009, 06:56
Bydliště: Plzeň - Valcha
Věk: 62

Nestandardne svetla obloha

#64

Příspěvek od Aletel »

Ahoj Slavku, podobnou "zeleninu" mam na sectenem snimku z poslednich dnu pri foceni s CLS filtrem. Domnivam se, ze na to ma vliv Mesic (i 2 hod. po zapadu za obzorem) - jeho odrazene svetlo a vliv atmosfery (slaba vyskova oblacnost).
Kazdopadne, taky se s tim ted potykam a otrocky opakovane odklikavam vzorky pro generovani umeleho flatu, ktery "sedne".
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a stále nevím nic - tudíž to vím správně.
Astrotrac TT320X + objektivy + Canon xxxx, vlastní montáž EQ v Astro-budce, INDI projekt, QHY-9, GSO 200/800
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Nestandardne svetla obloha

#65

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Ahoj Slavku, podobnou "zeleninu" mam na sectenem snimku z poslednich dnu pri foceni s CLS filtrem. Domnivam se, ze na to ma vliv Mesic (i 2 hod. po zapadu za obzorem) - jeho odrazene svetlo a vliv atmosfery (slaba vyskova oblacnost).
Kazdopadne, taky se s tim ted potykam a otrocky opakovane odklikavam vzorky pro generovani umeleho flatu, ktery "sedne".
Uvažovat vliv Měsíce 2 hodiny po západu je dost ukrutný nesmysl - vzhledem k tomu, že s něčím takovým mám dost zásadní problém i SLUNCE (daří se mu to jenom kolem letního slunovratu).
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Slávek
Příspěvky: 910
Registrován: 02. 04. 2009, 23:03

Nestandardne svetla obloha

#66

Příspěvek od Slávek »

To je foceno 11-12. září, kdy měsíc zapadá snad někdy v 5 večer, tím to asi nebude. Ale celé tohle léto v BG bylo prostě doooost podprůměrné, celá obloha měla nějaký závoj/kal navíc, který tam minulé roky nebyl. Tu zelenou sice dokážu odladit, ale dost mě toto léto zklamalo. Pokud používáš CLS tak je určitá zeleň normální, to CLSko dělá často. Já jsem tam žádnej filtr neměl.
Slávek
Příspěvky: 910
Registrován: 02. 04. 2009, 23:03

Nestandardne svetla obloha

#67

Příspěvek od Slávek »

Tak jsem si právě zpracoval jednu fotku z notebooku a tady je podle mě ta zeleň k horizontu dobře vidět. Fakt si nemyslím, že bych si to tam nějak přidělal vlastní chybou. Fotka jinak na prd, protože po modifikaci je ten objektiv totálně nepoužitelnej, ale tím "airglow" je to relativně zajímavý. Celý foto je jen zkalibrovaný a úpravy jsou hlavně malinko křivky (decentně) a saturace (trochu víc) protože byl původní snímek hodně bez barvy.
Odpovědět