Kreslíme vesmír

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Odpovědět
zuzi
Příspěvky: 678
Registrován: 21. 03. 2017, 08:14
Bydliště: Zdemyslice
Věk: 39

Re: Kreslíme vesmír

#391

Příspěvek od zuzi »

Parádní, někdy bych to chtěl na živo vidět, jak se to dělá. Je to pro mě poněkud nepředstavitelné :-)
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Re: Kreslíme vesmír

#392

Příspěvek od Sasa3 »

Je to jednoduche, aby usetril cas a zvysil presnost, vytisknu si hvezdne pole s jasnejsimi hvezdami. U dalekohledu doplnim slabsi hvezdy (to mi trvalo asi hodinu), mlhave pozadi a poznamenam si barvy hvezd. Pak vysledek ofotim a doupravim v pocitaci.

Dneska jsem se stejnou metodou venoval dalsi otevrene hvezdokupe, M67. Takhle to dopadlo - mensi nahled trochu odpovida pohledu pri malem zvetseni (zacal jsem u 23x). Na klik pak vetsi verze, ktera zase odpovida pozorovani pri vetsim zvetseni. Pouzil jsem az 150x, abych doplnil slabsi cleny hvezdokupy a presneji lokalizoval jejich pozici

Obrázek
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Zelvak
Příspěvky: 43
Registrován: 23. 10. 2018, 21:49
Věk: 31

Re: Kreslíme vesmír

#393

Příspěvek od Zelvak »

Sasa3 píše:Je to jednoduche, aby usetril cas a zvysil presnost, vytisknu si hvezdne pole s jasnejsimi hvezdami. U dalekohledu doplnim slabsi hvezdy (to mi trvalo asi hodinu), mlhave pozadi a poznamenam si barvy hvezd. Pak vysledek ofotim a doupravim v pocitaci.
Je to fakt pěkný. Jestli postup chápu dobře, tak hvězdné pole je tištěno na bílý papír. Pak vše invertováno v PC? Jestli jo, tak smekám. Mně se to invertování pořád nedaří doladit, abych s tím byl spokojenej. Takže teď zkouším černý papír. V nejbližší době se taky chystám na nějakou hvězdokupu. Hádám, že to bude makačka :) .
SW 130PDS, Pentacon 135mm, EQ-5,
ZWO ASI 120 MM-S, QHY 5 III 485C, Fujifilm X-T100
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Re: Kreslíme vesmír

#394

Příspěvek od Sasa3 »

Ano, presne tak. Prefoceni neni trivialni. Papir se mi vetsinou v te tme pri kresleni pomacka. Taky neni jednoduche papir rovnomerne pri foceni nasvitit. Nastesti mam praxi z astrofota, kde to byl neustale boj s gradienty na presvetlene obloze. Nerovnomerne osvetleni jsem tedy schopen eliminovat v PixInsights LE. Pomackany papir je horsi. Osvedcilo se mi A4 papir prehnout, tak aby neprecuhoval pres podlozku. Pokud kreslim primo do denicku, dopadne to vetsinou spatne (ten uz je sam o sobe pomackany, navic jsou v nem ryhy po zapisu tuzkou na predchozich strankach).
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Feon
Příspěvky: 39
Registrován: 25. 04. 2019, 21:08
Bydliště: Šenkvice
Věk: 44

Re: Kreslíme vesmír

#395

Příspěvek od Feon »

Jupiter upr 2019-08-18 mensi mensi.jpg
Jupiter upr 2019-08-18 mensi mensi.jpg (39.86 KiB) Zobrazeno 6102 x
Ahojte, tak som skúsil niečo zo svojich začínajúcich pozorovaní zachytiť aj na papier. Začal som Jupiterom ako som ho pozoroval pri zväčšení 179x cez víkend okolo 21:00. Vyskúšal som nejaké tipy z tejto sekcie a ide o môj prvý pokus :D a celkom ma to, ako som tušil, aj chytilo.... Myslím že na planétky budem musieť zvýšiť aj zväčšenie, no zatiaľ by som chcel skúsiť zachytiť aj DSO.
SkyWatcher 203/1200, montáž Dobson, okuláre Super Plossel (25 mm, 10 mm, 52°), Explore Scientific (4,5 mm, 6,7 mm, 8,8 mm 82°), filtre Explore Scientific (UHC, sada planetárnych filtrov (#8 svetložltý, #21 oranžový, #38A tmavomodrý, #56 zelený)).
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Kreslíme vesmír

#396

Příspěvek od Artaban »

Feon: Na první pokus to máš supr a celkově zajímavé podání. Taky je pěkný, že kresba vypadá celkem věrohodně. Nemáš tam žádné zbytečné tahy tužkou, které na Jupiteru samozřejmě nejsou. Je to pěkně uhlazené hodně podobné pohledu do okuláru. Příště se neboj trochu víc zdůraznic světlé oblasti. Když sem, nebo do vlákna o Jupiteru dáš kresbu, která bude trochu menší, tak to taky prospěje celkovému dojmu. Taky označ světové strany.
Paráda a těším se na další ;)
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Feon
Příspěvky: 39
Registrován: 25. 04. 2019, 21:08
Bydliště: Šenkvice
Věk: 44

Re: Kreslíme vesmír

#397

Příspěvek od Feon »

Artaban: Vďaka za koment. Rozmýšľam že som vôbec nemusel kresliť inverzne a potom to v PC prehadzovať, ale bol som tak nejak nastavený z teórie ako kresliť DSO. Teraz keď pozerám Sašove kresby, ide to aj jednoduchšie :lol:. Skúšal som aj kresliť v mierke ako to vidím v okulári, ale to bolo dosť malé aby som to tieňoval. Keď som dokreslil pozeral som ešte Saturn a ten mal oveľa lepší seeing, pekné detaily a najmä plasticita a tiene na prstencoch, škoda že už nebol čas...tak zas nabudúce.
SkyWatcher 203/1200, montáž Dobson, okuláre Super Plossel (25 mm, 10 mm, 52°), Explore Scientific (4,5 mm, 6,7 mm, 8,8 mm 82°), filtre Explore Scientific (UHC, sada planetárnych filtrov (#8 svetložltý, #21 oranžový, #38A tmavomodrý, #56 zelený)).
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Re: Kreslíme vesmír

#398

Příspěvek od Sasa3 »

Feon: kreslit Jupiter inverzne je docela ulet. Vysledek se povedl. To zvetseni 179x bude takhle nizko nad obzorem vetsinou uz moc. Neni treba tlacit na pilu. Kdyz chytnes dobry seeing bude v 200mm detailu vic nez dost (rozhodne vic, nez bych stihl zakreslit...).
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Feon
Příspěvky: 39
Registrován: 25. 04. 2019, 21:08
Bydliště: Šenkvice
Věk: 44

Re: Kreslíme vesmír

#399

Příspěvek od Feon »

Sasa3 píše:Feon: kreslit Jupiter inverzne je docela ulet.
Však to.... došlo mi to až keď som to uploadol a pozrel predchádzajúce kresby, ale v ten moment som bol nejaký rád, že sedím vonku pozerám a skúšam kresliť, že som moc nerozmýšľal :roll: navyše od JZ sa dvíhal opar tak času veľa nebolo. Potom som sa zas kochal DSO tak mi technika kreslenia úplne vypadla...

Často využívam ešte druhý okulár 48x, ale to je už dosť málo na detaily.... a na tretí som ako si pozabudol od kedy mám širokookrúhly ES... tam je zväčšenie o niečo menšie a možno by to bolo ostrejšie. V každom prípade vďaka za tipy.
SkyWatcher 203/1200, montáž Dobson, okuláre Super Plossel (25 mm, 10 mm, 52°), Explore Scientific (4,5 mm, 6,7 mm, 8,8 mm 82°), filtre Explore Scientific (UHC, sada planetárnych filtrov (#8 svetložltý, #21 oranžový, #38A tmavomodrý, #56 zelený)).
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Re: Kreslíme vesmír

#400

Příspěvek od Sasa3 »

Vcera jsem si uzival vypujceny N150/1200 pod tmavsi konojedskou oblohou. Nakreslil jsem rychle skicy tri Messierovych objektu. Tady je prekreslena prvni z nich, kulovka M28. Ve vetsim zvetseni zacinaly vylezat prvni hvezdy a nepravidelnosti

Obrázek
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Zelvak
Příspěvky: 43
Registrován: 23. 10. 2018, 21:49
Věk: 31

Re: Kreslíme vesmír

#401

Příspěvek od Zelvak »

Přikládám svůj výtvor ze soboty. Použil jsem uhel, štěteček a tužku 4B. Tentokrát jsem to zkusil na hodně hladký papír (podobný povrch, jako mají takové ty malé bločky na poznámky). Dost mi to pomohlo při skenování a invertování (není tam vidět povrch papíru). Bohužel jsem opět neuspěl s vyladěním jasu hvězd, takže jsem je musel doladit v Gimpu. Na M57 jsem nesahal.
Přílohy
ring.png
ring.png (1.86 MiB) Zobrazeno 5828 x
SW 130PDS, Pentacon 135mm, EQ-5,
ZWO ASI 120 MM-S, QHY 5 III 485C, Fujifilm X-T100
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Kreslíme vesmír

#402

Příspěvek od nosuh »

můžete sem někdo z kreslicu hodit pro porovnani, jak vypada kresba "z venka" a pak ta vymazlena z domova? Jak tady projizdim tohle vlakno, mam pocit, ze by clovek za jednu noc odpozoroval/odkreslil jeden max 2 objekty. Kazdopadne klobouk dolu!!
Driv sem taky kreslil, ale dneska uz se jen "kocham". Ale občas me to prijde skoda. Poridil jsem si diktafon, abych si aspoň pamatoval lepe co a jak jsem odpozoroval. Pri poslechnuti popisu druhy den si presne obraz vybavim, ale znovu to nakreslit jen podle tohodle audiopopisu nejde. Ale ten dojem tam porad je. Obzvlast když pak clovek vygoogli fotku objektu, hnedka je jasny co ještě videl a co uz ne..
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Re: Kreslíme vesmír

#403

Příspěvek od Sasa3 »

Planety kreslim rovnou u okularu. Tam si muzu pri kresleni hodne posvitit, nebo jeste pozoruji za soumraku.

U DSO moje nacrty slouzi spis jako podklad pro pozdejsi kresbu. Neda se na ne moc koukat. Hlavne diky velmi slabemu svetlu se mi kresli dost spatne a neumim to udelat tak, aby to za denniho svetla vypadalo dobre. Pak taky nejsem schopen trefit poradne proporce u hvezdneho pole (mozna ano, ale zabralo by to mnohem vic casu), takze to kreslim tak, abych byl schopen hvezdy pozdeji identifikovat doma na snimku nebo v atlase, jejich finalni polohy pak kreslim dle snimku/atlasu (nekdy si predem pripravim hvezdne pole s jasnejsimi hvezdami a dokresluji jen slabsi, to je mnohem presnejsi a hlavne rychlejsi). No a pak si do sesitu cmaram spojnice mezi hvezdami, kvuli lepsimu zamereni polohy. Taky ty detaily, ktere se snazim vypozorovat na DSO, vyzaduji silnou koncentraci a vylezaji treba az po delsim case. Pokud mam pocit, ze se mi nepodarilo je zachytit na papire, tak pak prekresuluji samotny DSO klidne i 5-10x, nez jsem spokojeny. Cele doma to pak zkompiluji do jedne kresby.

Jedna z mala kreseb, kterou jsem delal u okularu je tahle kresba M29

https://www.fzu.cz/~kupco/astro/2018/20 ... 180906.jpg

Doma jsem ji pak jen prefotil, v pocitaci invertoval a dodelal barvy hvezd podle poznamek.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Re: Kreslíme vesmír

#404

Příspěvek od Sasa3 »

Tady je druha kresba pres 150mm Newton z Konojed. Tentokrat kompletne prekreslena v pocitaci, vcetne mlhoviny. Je to takovy prvni pokus o novy styl (napsal jsem si na dokreslovani mlhovin software)

Obrázek

Pri porovnani s fotkou je videt, ze mi moc pasy v detailech nesedi. Na omluvu musim rict, ze jsem byl rad, ze jsem je vubec vykoukal.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Kreslíme vesmír

#405

Příspěvek od nosuh »

No uprime receno, vykoukat deleni trifidu ve 150 a f8 je stejne ulet. Ja sem to byl schopnej rozeznat az v 10" na f5 a jeste s UHCcekm..Bez UHCka tam vetsinou nic moc neni. Kazdopadne to teda zanamena celkem velkou pripravu a jasnej plan pred pozorovanim/zakreslovanim..Takze dopredu presne vis, co budes pozorovat a v pripade necekanych mraku mas zalozni plany na tu kterou cast oblohy?
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Odpovědět