Kreslíme vesmír

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
zuzi
Věk: 34

Re: Kreslíme vesmír

Příspěvek #391 od zuzi » 02. 04. 2019, 22:24

Parádní, někdy bych to chtěl na živo vidět, jak se to dělá. Je to pro mě poněkud nepředstavitelné :-)

Sasa3
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek #392 od Sasa3 » 04. 04. 2019, 23:31

Je to jednoduche, aby usetril cas a zvysil presnost, vytisknu si hvezdne pole s jasnejsimi hvezdami. U dalekohledu doplnim slabsi hvezdy (to mi trvalo asi hodinu), mlhave pozadi a poznamenam si barvy hvezd. Pak vysledek ofotim a doupravim v pocitaci.

Dneska jsem se stejnou metodou venoval dalsi otevrene hvezdokupe, M67. Takhle to dopadlo - mensi nahled trochu odpovida pohledu pri malem zvetseni (zacal jsem u 23x). Na klik pak vetsi verze, ktera zase odpovida pozorovani pri vetsim zvetseni. Pouzil jsem az 150x, abych doplnil slabsi cleny hvezdokupy a presneji lokalizoval jejich pozici

Obrázek
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/

Zelvak
Věk: 26

Příspěvek #393 od Zelvak » 05. 04. 2019, 11:04

Sasa3 píše:Je to jednoduche, aby usetril cas a zvysil presnost, vytisknu si hvezdne pole s jasnejsimi hvezdami. U dalekohledu doplnim slabsi hvezdy (to mi trvalo asi hodinu), mlhave pozadi a poznamenam si barvy hvezd. Pak vysledek ofotim a doupravim v pocitaci.

Je to fakt pěkný. Jestli postup chápu dobře, tak hvězdné pole je tištěno na bílý papír. Pak vše invertováno v PC? Jestli jo, tak smekám. Mně se to invertování pořád nedaří doladit, abych s tím byl spokojenej. Takže teď zkouším černý papír. V nejbližší době se taky chystám na nějakou hvězdokupu. Hádám, že to bude makačka :) .
Newton 130/900, NEQ-5

Sasa3
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek #394 od Sasa3 » 05. 04. 2019, 12:19

Ano, presne tak. Prefoceni neni trivialni. Papir se mi vetsinou v te tme pri kresleni pomacka. Taky neni jednoduche papir rovnomerne pri foceni nasvitit. Nastesti mam praxi z astrofota, kde to byl neustale boj s gradienty na presvetlene obloze. Nerovnomerne osvetleni jsem tedy schopen eliminovat v PixInsights LE. Pomackany papir je horsi. Osvedcilo se mi A4 papir prehnout, tak aby neprecuhoval pres podlozku. Pokud kreslim primo do denicku, dopadne to vetsinou spatne (ten uz je sam o sobe pomackany, navic jsou v nem ryhy po zapisu tuzkou na predchozich strankach).
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/

Zpět na “Ostatní”