Zvláštní a nestandardní úkazy a pozorování

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Odpovědět
Uživatelský avatar
lubomir
Příspěvky: 684
Registrován: 23. 04. 2004, 19:58

Zvláštní a nestandardní úkazy a pozorování

#121

Příspěvek od lubomir »

Ahoj,
Nuž más ty teda tých úkazov neúrekom.... ja som včera v Košiciach pozoroval Halo, s bočnými slnkami... a navyše sa naskytol do kompozície krásny moderný grékokatolícky kostol s rôznymi kupolami.... už si len ten web dokončiť ;D
YEPUN telescope 254/1200, EQ6-goto, CG5+ Newton 152/903, R 70/700, 70/1000, Dobson 130/1100, Canon 40D, L 70-200/2,8 www.astrosid.szm.sk
Uživatelský avatar
brat
Příspěvky: 518
Registrován: 03. 12. 2004, 03:29

Zvláštní a nestandardní úkazy a pozorování

#122

Příspěvek od brat »

Právě jsem na web doplnil ještě krásný duhový cirkumzenitální oblouk vyfocený dnes v pravé poledne.

viz http://pod.snezkou.cz/altan/halove_jevy_vanoce2007.php (podlední fotka)
Bc. Luboš Brát
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Zvláštní a nestandardní úkazy a pozorování

#123

Příspěvek od MaG »

Když jsem končil pozorování dnes nad ránem, vyfotil jsem si náladovku Štíra, lesa a auta. Čekal jsem tedy z toho popředí za 60 sekund více, ale ještě bylo dost šero. Stejně jako mně vás však jistě zaujmou 2 stopy v horní části záběru v Hadonoši.


Nahoře vložen výřez 1:1 (proklikněte si větší verzi). Odečten darkframe.

Zřejmě z nepozornosti, zčásti proto, že foťák ležel jen tak položený / opřený na motorech montáže v poloze, že po minutě sám začal padat, jsem si nevšiml v době focení ničeho.

Zpětným hledáním jsem zde zjistil družici Aura, která podle Calsky mohla zablesknout a zdá se, že záblesk skutečně nasta, je to přesně na její dráze (ta pravá stopa).

Jasnější levou stopu si neovedu vysvětlit. Družice se tam žádná nevyskytovala. Mám podezření na jasný meteor a podle směru to klidně mohl být ten samý jako dvojice jiných, co jsem to ráno viděl s odstupem asi jedné hodiny. Oba předchozí meteory byly bílé, poměrně rychlé, asi jako Perseidy a letěly jakoby od Orla, oba cca ve spodní části Herkula, vrchní Hadonoše. Vůbec ten druhý spatřený byl krásný, měl jas jako Jupiter - porovnání bylo snadné.

Co mi tam přelítlo nevím, myslíte, že by to mohl být meteor (to vlevo)? A jaký asi?
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Ondra.P
Příspěvky: 697
Registrován: 09. 04. 2008, 16:41

Zvláštní a nestandardní úkazy a pozorování

#124

Příspěvek od Ondra.P »

Myzer napsal: Velmi dobre si pamatam na jednu letnu noc roku 2001 niekedy o polnoci. Presne zaznamy neexistuju, s astronomiou som bol vtedy na zaciatku a pozoroval som okom a triedrom.

Nad SZ obzorom vo vyske asi 70 st. som nieco zazrel a uz som to nepustil z dohladu. Rychlo letiaci objekt sa hnal na pocit neuveritelnou rychlostou trochu sikmo k zapadnemu obzoru. Cas pozorovania napriek tej rychlosti bol asi 10 sekund, ked som objekt stratil asi 10 st. nad zapadom. Zaujimave ale je, ze tento objekt vobec nesvietil a vlastne vo mne vyvolal i pocit, ze je akoby neviditelny. Az mi mraz behal po chrbte. Velkostou by som ho prirovnal tak k jadru M31 na tmavej oblohe, navyse sa mi zdalo, ze rotoval. ???tak dneska v noci jsem ho take videl a potvrzuji, ze je to ptak, mel sem stesti, ze jsem koukal nahoru zrovna kdyz nademnou preletal, takze byl osvetleny lampou, po par metrech ale byla videt jen rychle letici elipsoidni smouha, presne jak popisuje Myzer :)
Dobson 400/2000, Borg 101ED F4, Walimex 90/500, EQ6, MII G2-8300, Watec 120n+, TV Guider
http://astrofotky.cz/~Ondra.P/
Uživatelský avatar
Brcooo
Příspěvky: 72
Registrován: 06. 06. 2007, 02:08

Zvláštní a nestandardní úkazy a pozorování

#125

Příspěvek od Brcooo »

dnes o 23 30 som pozoroval ani nevjem co ale podobalo sa to jasnostou na kometu holmes ale bolo to ovela rozsiahlejsie a pocas pozorovania to zjasnovalo a naopak...sem tam bolo objektov aj viac..nevjem co to je...( bolo)...ale ako polarna ziara to nevizera
Uživatelský avatar
Algol77 (Jakub Koukal)
Příspěvky: 1502
Registrován: 26. 01. 2004, 21:47
Bydliště: Kroměříž
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Zvláštní a nestandardní úkazy a pozorování

#126

Příspěvek od Algol77 (Jakub Koukal) »

To Brcooo: že by diskotékový laser odrážející se na oblačnosti? ;D
Vybavení: Newton 240/1200+refraktor 110/1600 na paralaktice z dob krále klacka, Dobson 200/1200, 1 x Watec 902H2 Ultimate, 1 x VE 6047, 7 x KPF 131 HR...a spacáky s terénní plechovkou Peugeot 405
Uživatelský avatar
LaBa
Příspěvky: 1318
Registrován: 05. 11. 2007, 00:55
Bydliště: Praha 10
Věk: 50

Zvláštní a nestandardní úkazy a pozorování

#127

Příspěvek od LaBa »

MaG napsal: Když jsem končil pozorování dnes nad ránem, vyfotil jsem si náladovku Štíra, lesa a auta. Čekal jsem tedy z toho popředí za 60 sekund více, ale ještě bylo dost šero. Stejně jako mně vás však jistě zaujmou 2 stopy v horní části záběru v Hadonoši.

Zřejmě z nepozornosti, zčásti proto, že foťák ležel jen tak položený / opřený na motorech montáže v poloze, že po minutě sám začal padat, jsem si nevšiml v době focení ničeho.

Zpětným hledáním jsem zde zjistil družici Aura, která podle Calsky mohla zablesknout a zdá se, že záblesk skutečně nasta, je to přesně na její dráze (ta pravá stopa).

Jasnější levou stopu si neovedu vysvětlit. Družice se tam žádná nevyskytovala. Mám podezření na jasný meteor a podle směru to klidně mohl být ten samý jako dvojice jiných, co jsem to ráno viděl s odstupem asi jedné hodiny. Oba předchozí meteory byly bílé, poměrně rychlé, asi jako Perseidy a letěly jakoby od Orla, oba cca ve spodní části Herkula, vrchní Hadonoše. Vůbec ten druhý spatřený byl krásný, měl jas jako Jupiter - porovnání bylo snadné.

Co mi tam přelítlo nevím, myslíte, že by to mohl být meteor (to vlevo)? A jaký asi?Ani ta jasnejsia stopa nevyzera na meteor vzhladom. Ale je mozne, ze to meteor je. Hladal som druzice aj a Heavens-Above a nic nenaslo.. Skoda, ze je zaber "meteoru" useknuty...
mal si vyvazenie farieb nastavene rucne? Alebo si raw nejak upravoval (teda hybal s farebnou teplotou?) Obidve stopy maju totiz nejaku divnu farbu (taku slabucko ruzovofialovu). Posli raw. Pozrieme sa mu na zubok..

A ospravedlnujem sa, ze som si toto vsimol az teraz. V poslednych mesiacoch astronomia mizne z www.astroforum.cz :(
Uživatelský avatar
deavi
Příspěvky: 1589
Registrován: 01. 03. 2005, 04:38

Zvláštní a nestandardní úkazy a pozorování

#128

Příspěvek od deavi »

Nebudu kvůly blbosti zakládat nové téma, tak to písnu sem.

Dneska v noci se přes západní čechy přehnala dost silná bouřka. Když píšu dost silná znamená to, že jsem se poprvé chvilkama klepal hrůzy :-/ Nepředstavitelně silný vítr, že jsem v jednu chvíli myslel že mi uletí střecha od hvězdárny společně s celým domem. Do toho větru neuvěřitelně šlehaly blesky a výboje.
A právě jeden výboj byl jiný Místo bílé barvy se rozzářila obloha silně zelenomodrou barvou po dobu cca 3 vteřin. Viděl jsem to zřetelně a viděli jsme to dva. Bylo to tak úchvatné a vícekrát se to neobjevilo.

Neví náhodu někdo co ten výboj způsobil, či jestli nemá nějaké pojmenování? Popř. neviděl to někdo ze západních čech?

http://www.astronom.cz/deavi/
EQ-8, Newton AG 300/1140mm, f:3,8, ASA OK3 focuser+ ASA 3'' Wynne 0.95x, ZWO OAG68 + ZWO ASI 174 mini, ZWO ASI 6200MC PRO. Powerbox Pegasus Advance
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Zvláštní a nestandardní úkazy a pozorování

#129

Příspěvek od Habl »

Předesílám, že úkaz jsem neviděl i když nad námi ta bouřka přešla dnes v ranních hodinách.

Viděl jsem již, ale též "modrozeleně" nasvícenou oblast nad bouřkovými mraky v Tatrách v oblasti nad stratosférou. Vždy záleží na vhodném úhlu pohledu nad bouřkovými mraky na průzračné obloze ve výši 40 - 50 km. O těchto výbojích víme velmi málo. Nalézají se ve větších vzdálenostech, řádově 400 až 500 km a mají pravděpodobně souvislost mezi zemským povrchem a ionosférou... Lepe to je pozorovatelné z vysokých hor neb z letadla...

Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
323K13L
Příspěvky: 101
Registrován: 16. 06. 2009, 16:09
Bydliště: Praha, Punkrác

Zvláštní a nestandardní úkazy a pozorování

#130

Příspěvek od 323K13L »

Ahoj, včera večer (28.8.2011  čas cca 23:40) jsme s ogamim pozorovali na Vrátence zvláštní věc:
Kousek pod dvojitou hvězdokupou v Perseovi jsme uviděli záblesk. Když jsme se tam zadívali, vypadalo to , jako by tím místem prolétala nějaká družice. Letěla směrem do Kasiopei. Nejspíš nic zvláštního - jenže asi za 3 - 5s se ten záblesk objevil u té prolétající družice znova - tentokrát se rozzařoval o dost pomaleji a zářil několik sekund. Opravdu hodně hodně jasně. Nevim jak to správně popsat - třeba tak 10x jasnější než Jupiter. Za několik sekund to pomalu pohaslo a nejspíš ta "družice" pokračovala dál. Je možné, že to bylo nějaké veliké pomalé iridium nebo ISS? Hledal jsem dnes na heavens-above.com a nenašel jsem nic v tom čase, ale je možné, že jsem něco přehlédl...
SW newton 150/750 || SW 70/500 || EQ-5m || CanonEOS1000Dm || Canon70-200mm f/4 L || Canon50mm f/1,8 || QHY5

"Budete-li se snažit porozumět celému vesmíru, nepochopíte vůbec nic. Jestliže se pokusíte porozumět sobě, pochopíte celý vesmír." [Buddha]
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Zvláštní a nestandardní úkazy a pozorování

#131

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

To nejspíš nebylo ani iridium ani ISS, ale nějaká úplně "noname" věc, družice tohle prostě dělají. blikání v úplně jakymkoliv rytmu, pravidelnosti, jasnosti, se jednou za čas objeví.

Lidi to běžně překvapuje, podle mě předevšim proto, že nepozorujete meťasy. My, co jsme nakoukali stovky hodin na oblohu jsme už prostě viděli ledacos :)
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
323K13L
Příspěvky: 101
Registrován: 16. 06. 2009, 16:09
Bydliště: Praha, Punkrác

Zvláštní a nestandardní úkazy a pozorování

#132

Příspěvek od 323K13L »

Jop, díky za odpověď - zřejmě to tak bude. Nás překvapilo, jak hodně to dokázalo zjasnit. Příště už se nebudu tolik divit : )
SW newton 150/750 || SW 70/500 || EQ-5m || CanonEOS1000Dm || Canon70-200mm f/4 L || Canon50mm f/1,8 || QHY5

"Budete-li se snažit porozumět celému vesmíru, nepochopíte vůbec nic. Jestliže se pokusíte porozumět sobě, pochopíte celý vesmír." [Buddha]
Uživatelský avatar
Andrej
Příspěvky: 512
Registrován: 19. 01. 2010, 20:52
Bydliště: Martin, SK
Věk: 38
Kontaktovat uživatele:

Zvláštní a nestandardní úkazy a pozorování

#133

Příspěvek od Andrej »

Pri dnešnom pozorovaní práve dvojitej hviezdokopy v Perzeovi mi cez zorné pole preletel asi meteor. Bol to okamih, družica to asi nebol, pretože jej to nejaký čas trvá, už som to párkrát zažil. Toto ale bolo totálne rýchle takmer presne pomedzi tieto dve hviezdokopy. Súhlasíte so mnou, že to bol meteor? Ja len tak, aby som si bol na isto, lebo takto rýchlo mi ešte nič nepreletelo cez zorné pole (inak veľkosť zp v tej chvíli som mal cca 1°).
Lunt LS50THa/B600 | Sky-Watcher Evostar 72ED | Celestron SkyMaster 12x60 | Celestron AstroMaster 114/1000 | Celestron TravelScope 70/400
https://www.astroandy.sk
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Zvláštní a nestandardní úkazy a pozorování

#134

Příspěvek od Regulus »

No to se asi říct nedá co to bylo, ale meteor klidně, případně i nějaká rychlejší družice. To není zas tak nic neobvyklého. Mě při pozorování Jupitera přímo přes jeho kotouček (bylo to mnohem menší pole než 1°) přeletěl pták (už svítalo) a jindy zase letadlo (pořádně jsem se lekl ).
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
KhanN7
Příspěvky: 92
Registrován: 07. 09. 2010, 00:33

Zvláštní a nestandardní úkazy a pozorování

#135

Příspěvek od KhanN7 »

Já jsem včera taky trefil asi meteor při pororování komety Garradd malokukem ZP 2,4°. Bliklo to až jsem se leknul a nechalo to čárku přes celé ZP vodorovně. Družic už jsem viděl desítky až stovku, rychlé, pomalé, všeliké. Ale tohle bylo něco jiného.
triedr 10x50, SW 200/1200 DOBSON, Celestron 102/500 Wide View; okuláry setové 25 a 10;  TV Nagler 12 a Panoptic 19; Pentax XF 8,5; WO SPL 6; barlow BDP Triplet 2x; Astronomik CLS
Odpovědět