Zvláštní a nestandardní úkazy a pozorování

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Odpovědět
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Zvláštní a nestandardní úkazy a pozorování

#106

Příspěvek od MMys »

Pokud zůstávaly namístě, tak to jednoznačně nebylo ve skle.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6080
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

Zvláštní a nestandardní úkazy a pozorování

#107

Příspěvek od Roman (Rick) »

Tak to si myslím tiež, ale zarazilo ma to, v akej vzdialenosti od Slnka sa to nachádzalo, i keď to nebolo veľmi výrazné a to, že "vlny" som videl v časti oblohy kde bolo jasno (teda aspoň tam nebol žiadny výrazný viditeľný mrak).

Mohla by sa koróna nachádzať v takej vzdialenosti od Slnka? Zatiaľ som ju pozoroval najviac cca 8° od Slnka. ???
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Zvláštní a nestandardní úkazy a pozorování

#108

Příspěvek od MilAN »

Nějak se nemohu zorientovat : ty oblouky podle popisu nemají střed ve Slunci ? Alespoň z tvého popisu polohy a azimutu se mi to tak jeví   ????
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
lubomir
Příspěvky: 684
Registrován: 23. 04. 2004, 19:58

Zvláštní a nestandardní úkazy a pozorování

#109

Příspěvek od lubomir »

MMys napsal: Pokud zůstávaly namístě, tak to jednoznačně nebylo ve skle.No az take jednoznacne to nie je. Teda ak myslie ze Autobus sa hybal a je ta nepresnost v tom skle vdaka ktorej sa mohol vytvarat ten efekt, ten efekt sa bude vytvarat pri zdroji svetla (slnku) a teda mohlo to byt v akejsi zatacke alebo aj dalej sa javit danemu pozorovatelovi ako nemeniace polohu
YEPUN telescope 254/1200, EQ6-goto, CG5+ Newton 152/903, R 70/700, 70/1000, Dobson 130/1100, Canon 40D, L 70-200/2,8 www.astrosid.szm.sk
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6080
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

Zvláštní a nestandardní úkazy a pozorování

#110

Příspěvek od Roman (Rick) »

2 MilAN: klasická koróna vypadá ako na mojich dvoch priložených obrázkoch, ktorími som chcel priblížiť ich vzhľad.
Koróna môže vypadať aj takto (klik):



Kde je pekne vidieť kde je stred koróny. Ale v tej vzdialenosti od Slnka ktorú popisujem, by to už neboli oblúky, ale pruhy s veľmi malým zakrivením - "vlny".
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6080
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

Zvláštní a nestandardní úkazy a pozorování

#111

Příspěvek od Roman (Rick) »

2 lubomir: ešte mi prosím ťa vysvetli bližšie tvoju odpoveď, úplne som ju nepochopil.
Ps: sedel som v pravej časti autobusu, Slnko bolo po mojej ľavici a tá "koróna" sa tvorila po mojej pravici vzadu, takže som sa musel trochu otočiť doprava aby som ju mohol sledovať.
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6080
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

Zvláštní a nestandardní úkazy a pozorování

#112

Příspěvek od Roman (Rick) »

Na tento úkaz si dám bacha a posledujem, či to bola ozaj koróna, alebo len nejaká optická ilúzia a pokúsim sa nabudúce poslať aj nejaké foto.

rick
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6080
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

Zvláštní a nestandardní úkazy a pozorování

#113

Příspěvek od Roman (Rick) »

2 lubomir: mohol by si poslať nejaké obrázky, čo si odfotil z toho lietadla?
Uživatelský avatar
brat
Příspěvky: 518
Registrován: 03. 12. 2004, 03:29

Zvláštní a nestandardní úkazy a pozorování

#115

Příspěvek od brat »

Ahoj, teď o vánocích jsem pozoroval v Peci pod Sněžkou intenzivní halové jevy okolo Měsíce - i některé velmi vzácné.

Fotografie viz

http://pod.snezkou.cz/altan/halove_jevy_vanoce2007.php

Luboš
Bc. Luboš Brát
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6080
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

Zvláštní a nestandardní úkazy a pozorování

#116

Příspěvek od Roman (Rick) »

Musela to byť pekná podívaná. Tie fotky sú fakt veľmi pekné. Už som ti ich pochválil v sekcii o zákryte Marsu Mesiacom, keď som ešte nevedel o tomto príspevku. ;D

prajem veľa zdaru

rick
Uživatelský avatar
brat
Příspěvky: 518
Registrován: 03. 12. 2004, 03:29

Zvláštní a nestandardní úkazy a pozorování

#117

Příspěvek od brat »

Přidal jsem nové halové jevy z dnešního večera - krásný Parryho oblouk na a čisté tmavé obloze a spodní dotykový oblouk 22° pod Měsícem.

viz
http://pod.snezkou.cz/altan/halove_jevy_vanoce2007.php
Bc. Luboš Brát
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Zvláštní a nestandardní úkazy a pozorování

#118

Příspěvek od MaG »

Ať žijou ledové krystalky v horách. Docela závidím, že nemusíš kvůli tomu nikam jezdit (nebo aspoň doufám, protože jestli musíš, je fajn, že máš aspoň kam) a že máš i teď jasno :)

Závist je ale špatná lidská vlastnost, takže ti hlavně gratuluju ke krásným fotkám a děkuju, že jsi se s námi podělil. Docela by mně zajímalo, jaká je tvá osobní zkušenost s halovými jevy. Podle mého názoru si tady totiž zaznamenal i poměrně vzácné jevy.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
brat
Příspěvky: 518
Registrován: 03. 12. 2004, 03:29

Zvláštní a nestandardní úkazy a pozorování

#119

Příspěvek od brat »

MaG napsal: Ať žijou ledové krystalky v horách. Docela závidím, že nemusíš kvůli tomu nikam jezdit (nebo aspoň doufám, protože jestli musíš, je fajn, že máš aspoň kam) a že máš i teď jasno :)

Závist je ale špatná lidská vlastnost, takže ti hlavně gratuluju ke krásným fotkám a děkuju, že jsi se s námi podělil. Docela by mně zajímalo, jaká je tvá osobní zkušenost s halovými jevy. Podle mého názoru si tady totiž zaznamenal i poměrně vzácné jevy.
Ahoj MaGu. Naštěstí nemusím nikam jezdit - těžím z toho, že bydlím v Peci a všechna pozorování jsou učiněna ze vzdálenosti do 50m od mého domu.
Halových jevů jsem zatím moc nepozoroval - asi před 2 roky pěkný halový sloup z Trutnova a jinak nic moc. O to víc mi přijdou tyto vánoce úplně kouzelné - když se na obloze dějí takové věci. Každý den je vidět něco už od 22. prosince. Všechno to fotím obyčejným digitálem - kompaktem na fotografickém stativu, vesměs se jedná o 15s expozice.
Taky si myslím, že je tam pár vzácnějších jevů - alespoň podle ukazy.astro.cz (tam jsem hledal informace). Uvidíme, co nám příroda přichystá dalšího. Jednotlivé halové události jsou dost krátké - většinou jsou vidět tak půl hodiny a pak to zmizí...

Čau Luboš


Bc. Luboš Brát
Uživatelský avatar
brat
Příspěvky: 518
Registrován: 03. 12. 2004, 03:29

Zvláštní a nestandardní úkazy a pozorování

#120

Příspěvek od brat »

Přidal jsem dnešní pěkně duhové parhelium a náznak halového sloupu u vycházejícího Slunce - viz poslední 2 fotky na stránce:

http://pod.snezkou.cz/altan/halove_jevy_vanoce2007.php
Bc. Luboš Brát
Odpovědět