Oko je nejdůležitější orgán pro hvězdáře

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5572
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Oko je nejdůležitější orgán pro hvězdáře

#46

Příspěvek od Karell »

Sašo to je moc zajímavá informace, před 14 dny jsem byl na vyšetření očního pozadí a po "rozkapání" očí to mělo zajímavé efekty, zároveň jsem byl ujištěn, že moderní léky k tomu sloužící jsou bez vedlejších následků a tak koketuji s myšlenkou nějaké svělé podmínky (MHV, Švýcarsko) tím ještě jednorázově umocnit. A samozřejmě naučit se podobnou techniku k tomu by mohlo dát už velmi zajímavý výsledek.
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Oko je nejdůležitější orgán pro hvězdáře

#47

Příspěvek od Vabra »

No na vysetreni ocniho pozadi chodim pravidelne a nejak si nedovedu predstavit jak by mi to mohlo pomoci pri vizualnim pozorovani.

Efekt je v podstate jako kdyz mas adaptovane oko na tmu jen je rozdil, ze o adaptaci neprijdes nekolik hodin bez ohledu na svetlo kteremu oko vystavis.

Vlastni adaptace v prubehu rozkapavani neni o nic rychlejsi, spise naopak.

O tom, ze by se velikost zornicky roztahla vice nez bez pouziti kapek nevim. Navic mam pocit ze pri takto umele roztahnute zornicce se zhorsuji jine ocni vady a oko hodne slzi (i kdyz za to muze hlavne vystaveni na tmu adaptovaneho oka dennimu svetlu).

Mam pocit ze tu nekdo pred lety delal nejake pokusy s touto metodou, ale o pozitivnich vysledcich mi take neni nic znamo.

PS: Myslim ze Sasou popisovana "integrace" souvisela spise s nejakou formou kratkodobe pameti, ci jine vlastnosti mozku nez adaptaci oka...
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Oko je nejdůležitější orgán pro hvězdáře

#48

Příspěvek od Sasa3 »

6 sekund? Jak to proboha funguje?

Já jsem sakra taky člověk! A nedovedu si prostě představit, jak se to může dělat. To je něco jako vrtět uchem - vim, že to lidi umí, ale jak se to dělá? Kde je na to ten spínač? Když chci pohnout prstem, tak to je "tady", ale uchem? Na to prostě nemám ovladač A stejný je to s tou integrací, fakt nevim, jak se to dá dělat.
Hlavne nepohnout ocima 6 sekund je docela problem... Po precteni tehle informace to budu zkouset. Jinak dalsi zajimava informace, na kterou jsem narazil driv, je, ze oku staci behem "integracni doby" nasbirat tak 6-7 fotonu, aby to vyhodnotilo jako signal! No a pak se uroven "limitni magnitudy" lisi od toho, kolik procent casu nad urovni toho signalu staci pozorovateli, aby to vyhodnotil tak, ze tu hvezdu vidi. O'Mearovi staci, aby byla hvezda nad tim prahem pouze v 2-5% casu, standardni mezna hvezda je pak nekde kolem 50% casu. Tohle je pak dalsi "vyssi" level integrace. Zase neco, co lze asi castym koukanim docela nacvicit.

Podle me je to podvedome. Po zkusenostech s pozorovani malym refrackem pri velkych zvetsenich si myslim, ze je na tom asi hodne pravdy. Zni to silene, pozorovat treba male planetarky v 10cm refraku pri zvetseni 300-500x, ale ono to opravdu funguje a je tam neco k vykoukani. Pro me nezapomenutelnym zazitkem byla napr. M13 pri 180x za dobreho seeingu. Prvni pohled nic moc, ale po par minutach se mi asi podarilo do neceho takoveho prepnout. Tahle technika pozorovani pri velkych zvetsenich je podle me hodne nedocenovana (pravdepodobne proto, ze vsichni maji velke dalekohledy a tam neni vetsinou treba). Da se naucit, rozhodne u sebe pozoruju za ty dva roky intenzivnejsiho visualniho pozorovani velky pokrok. Dokazu napr. v 80mm refraku relativne snadno spatrit hvezdu 13.1 magnitudy, co je hned u vychodniho okraje M57 (je to uz docela tezky objekt, ale urcite ne mozne maximum). V 10cm refraku se da pak jit rutinne nekam ke 14 magnitude (napr. posledne pri zakreslovani NGC2903: http://www-hep2.fzu.cz/~kupco/astro/www ... c2903a.jpg - hvezda na sever od galaxie ma podle CdC visualni jasnost 14.0, ta na vychod od jadra pak 13.9).

Ja taky neumim tenhle integracni mod nejak vedome navodit. Ale vim, ze se mi obcas povede kouknout se do okularu nejak "lip" a najednou v tom poli vylezou hodne slabe hvezdy, ktere tam treba  predchozi minuty sly jenom tusit. Je to treba na nekolik vterin a pak zase dlouho nic. Je potreba si odpocinout, dat oko od okularu a za chvili to zkusit znovu. Bohuzel neumim toto kouknuti nejak umele vyvolat. Ono byva hodne casto i problem "zaostrit", zjistil jsem ze napr. hodne pomaha kdyz je v poli nejaka stredne jasnejsi hvezda. Jinak dalsi zajimave poznamky ohledne tohoto stylu pozorovani ma O'Meara ve svych knihach ze serie Deep Sky Companions. Nejvic asi ve tretim dilu (Hidden Treasures). Tyhle knihy me docela inspirovaly.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Oko je nejdůležitější orgán pro hvězdáře

#49

Příspěvek od Sasa3 »

Sašo to je moc zajímavá informace, před 14 dny jsem byl na vyšetření očního pozadí a po "rozkapání" očí to mělo zajímavé efekty, zároveň jsem byl ujištěn, že moderní léky k tomu sloužící jsou bez vedlejších následků a tak koketuji s myšlenkou nějaké svělé podmínky (MHV,  Švýcarsko) tím ještě jednorázově umocnit. A samozřejmě naučit se podobnou techniku k tomu by mohlo dát už velmi zajímavý výsledek.
Tohle me moc nelaka, to je jako lezt na Everest z kyslikem...
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5572
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Oko je nejdůležitější orgán pro hvězdáře

#50

Příspěvek od Karell »

Pavle, netvrdím že to tak bude, chci to ale zkusit. Čekal jsem, než za mnou očařka s přístrojem došla, celé 3 hodiny na pokoji a oni mně rozkapávali oko 3x jako by se nechumelilo. A mě vůbec nepálilo, neštípalo ba ani neslzelo. Oko. Takto vypadal moje zornička asi po 2 hodinách.  
Zároveň mně napadá, že Ladisovo někdy zdlouhavé a zdržující koukání na jeden objekt dlouhou dobu bude souviset s tím, co uvádí Saša. Někdy se opravdu objeví detaily, které člověk zná jen z fotek. Ten pocit jsem zažil nejsilněji při loňském či předloňském pozorování M51 na Rozdroze, dodnes si vybavuji, co tam asi po 3 minutách soustředěného koukání najednou "vyjelo". Pomohlo mně k tomu i to, že to bylo bojlerem 305/1500 na EQ6 v příznivé poloze a při zvětšení asi 300x se do toho nemuselo šťouchat.
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Oko je nejdůležitější orgán pro hvězdáře

#51

Příspěvek od Sasa3 »

 
Zároveň mně napadá, že Ladisovo někdy zdlouhavé a zdržující koukání na jeden objekt dlouhou dobu bude souviset s tím, co uvádí Saša. Někdy se opravdu objeví detaily, které člověk zná jen z fotek. Ten pocit jsem zažil nejsilněji při loňském či předloňském pozorování M51 na Rozdroze, dodnes si vybavuji, co tam asi po 3 minutách soustředěného koukání najednou "vyjelo". Pomohlo mně k tomu i to, že to bylo bojlerem 305/1500 na EQ6 v příznivé poloze a při zvětšení asi 300x se do toho nemuselo šťouchat.
Presne. O'Meara navic jeste doporucuje pozorovat objekt nekolik noci po sobe a porad to pry vede k tomu, ze toho clovek vidi vic (typicky tak 3 noci, kazda po dvou hodinach). Tak daleko jsem se jeste nedopracoval... Ono hlavne v nasich podminkach mit 3 noci po sobe jasno je docela problem.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Buby
Příspěvky: 431
Registrován: 09. 06. 2010, 09:41
Bydliště: Vsetín
Věk: 36

Oko je nejdůležitější orgán pro hvězdáře

#52

Příspěvek od Buby »

Sašo to je moc zajímavá informace, před 14 dny jsem byl na vyšetření očního pozadí a po "rozkapání" očí to mělo zajímavé efekty, zároveň jsem byl ujištěn, že moderní léky k tomu sloužící jsou bez vedlejších následků a tak koketuji s myšlenkou nějaké svělé podmínky (MHV,  Švýcarsko) tím ještě jednorázově umocnit. A samozřejmě naučit se podobnou techniku k tomu by mohlo dát už velmi zajímavý výsledek.
Jeden pokus s atropinem mám už za sebou a prodělal jsem ho před 8 lety v Úpici. Efekt na mhv byl značný, minimálně půl magnitudy nahoru, možná víc, ale ten den potom byl jak ze zlého snu. Denní světlo tak strašně oslňovalo, že ani v tmavých brýlích jsem se necítil komfortně. Efekt atropinu odezněl asi až po více než 12 hodinách. Ale dnes se dost možná používají jiné přípravky na roztažení zornice s kratší účinkem, my jsme tehdy měli k dispozici jen starý dobrý atropin.
Dob SW 254/1200,SW 102/500, 80/400, Mak 90/1250, N114/900 na EQ2, Bresser 60/800, ,BDP Astro & Nature,Triedr 8x40, Meade SWA 24mm, Ultima LX 17mm, Hyperion 10mm, ES (82°) 6,7mm, Lumicon UHC,.
Uživatelský avatar
egres
Příspěvky: 423
Registrován: 25. 01. 2012, 21:50

Oko je nejdůležitější orgán pro hvězdáře

#53

Příspěvek od egres »

Netreba zabúdať ani na spájanie zrakového vnemu s pamäťou. Iné je pozerať na objekt, ktorý má pozorovateľ uložený v pamäti napr. fotka na astrofoto a iné pozerať na objekt, ktorý ešte nikdy v živote nevidel. Mozog začne po dlhšej dobe "pridávať" detaily, ktoré má uložené v pamäti "napozerané" z fotky.
65/420 Quadruplet, Triplet APO 80/480
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11379
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Oko je nejdůležitější orgán pro hvězdáře

#54

Příspěvek od MaG »

Sašo zrovna někdy kolem víkendu mi Cassi odkazoval info, že dělali pokus na Mauna Kea na různých typech objektů (bodové, mlhavé..) a že integrační doba oka se pohybovala až k jedné sekundě. Podle typu objektu to bylo tuším 0,1 až 0,9s. Doufám, že vyprovokuju další k dohledání podkladů tohoto pokusu.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Oko je nejdůležitější orgán pro hvězdáře

#55

Příspěvek od Habl »

Po větších dávkách farmakologického Atropinu 8-10 mg a více stupňují se především příznaky mozkové a nastávají halucinace.

Jinak zornička se rozšiřuje ochrnutím svalu akomodačního nervu okohybného pánové... může se jednat i o nevratný proces...

Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Oko je nejdůležitější orgán pro hvězdáře

#56

Příspěvek od Sasa3 »

to Mag: bohuzel tam k tomu vic neni, jen poznamka ze muze dosahovat az 6 vterin. Vubec by me zajimalo, jak se takova vec meri. Moc si to nedovedu predstavit...
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Oko je nejdůležitější orgán pro hvězdáře

#57

Příspěvek od ladis »

Vy si děláte legraci, ale pokud v létě vím, že budu v noci pozorovat duchařiny, už přes den nosím silné sluneční brýle kdykoliv jsem venku/řídím...  8-)
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
elon254
Příspěvky: 1057
Registrován: 09. 12. 2011, 12:40

Oko je nejdůležitější orgán pro hvězdáře

#58

Příspěvek od elon254 »

pokud v létě vím, že budu v noci pozorovat duchařiny, už přes den nosím silné sluneční brýle
nic není radno podcenit 8-)
flat cap!
UL 6", UL 14", Meopta AD, 70/900, CZ 8x30, 7x50,
okulary: ATC 32/8/4, Cz 10/16/20, GSO 30, SPL25, TV Radian 18/10/6, TS 8,Vixen LV 4/2,5
filtr: O Ill, UHC, H-beta, solar
http://planety.g6.cz/
http://www.boto.cz
http://elon254.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Oko je nejdůležitější orgán pro hvězdáře

#59

Příspěvek od Regulus »

I když to odzkoušené nemám, někde jsem o tom snížením citlivosti očí (které může ovlivnit i večerní pozorování) po jejich "vystavení" slunečnému dni četl (už nevím ale kde). Tak nevím, jestli to je k smíchu nebo ne...

EDIT: už vím :D, např: ASTRONOMICKÉ informace - 166, Rokycany, 2. bezna 2004.
http://hvr.cz/doc-62/

"Dlouhodobjší pobyt na prudkém slunci může snížit i na několik dnů schopnost vašich
očí k adaptaci na tmu. Proto se doporučují při dlouhodobějším pobytu venku tmavé brýle.
Zkontrolujte si také, zda vaše brýle odfiltrovávají ultrafialové světlo (UVA a UVB)."
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
elon254
Příspěvky: 1057
Registrován: 09. 12. 2011, 12:40

Oko je nejdůležitější orgán pro hvězdáře

#60

Příspěvek od elon254 »

přidat do důležitých témat něco jako "Pozorování DSO"
kde by se shrnuly tipy, triky, cheat ohledně pozorování DSO a to v obdobném smyslu jako v případě pozorování planet.
To je vyborný nápad Regulus. Něco jako kuchařka pro základní pozorovaní DSO, ve smyslu jako začal Artaban vlákno "Pozorování planet" ve sluneční soustavě, jen to pak vypíchnot nahoru, aby to bylo na očích, když se rozklikne DSO vlákno. Jsou např. začínající pozorovatelé, kteří se snaží vypozorovat detaily v DSO v období při, nebo kolem úplňku, což je fatalní.
UL 6", UL 14", Meopta AD, 70/900, CZ 8x30, 7x50,
okulary: ATC 32/8/4, Cz 10/16/20, GSO 30, SPL25, TV Radian 18/10/6, TS 8,Vixen LV 4/2,5
filtr: O Ill, UHC, H-beta, solar
http://planety.g6.cz/
http://www.boto.cz
http://elon254.rajce.idnes.cz/
Odpovědět