Oko je nejdůležitější orgán pro hvězdáře

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Oko je nejdůležitější orgán pro hvězdáře

#61

Příspěvek od Sasa3 »

Jsou dokonce manici, kteri pred pozorovanim chodi a spi s piratskou paskou pres hlavni pozorovaci oko...
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
micska
Příspěvky: 80
Registrován: 22. 02. 2013, 10:11

Oko je nejdůležitější orgán pro hvězdáře

#62

Příspěvek od micska »

Jsou dokonce manici, kteri pred pozorovanim chodi a spi s piratskou paskou pres hlavni pozorovaci oko...
Jo, to je pochopitelné. Fyziologie oka je složitá, mj jde i pochody biochemické, tedy ze zásady pomalé. Je realita, že jednorázové oslnění zhorší max. možnou adaptaci na tmu i na několik hodin.

K atropinu a rozkapání. Rozkapání sice maximálně dilatuje zorničku, ale inervace oka má tuto záludnost: velikost zorničky nejde zcela odpojit od akomodace - zaostření. Rozšíření zornice je spojeno s ostřením na dálku, stažení zornice ostření do blízka (funguje to oběma směry- usilovná akomodace se projeví i na zornici a oslnění na akomodaci). Při pohledu na oblohu a MHV to tolik vadit nemusí, v dalekohledu už ano.

S tím nejspíše souvisí i někde debatované vlákno o přeostřování mezi hvězdou a měsícem. Měsíc je v dalekohledu natolik jasný, že sympatický tonus v oku, vyšší kvůli potřebnému zmenšení zornice, je spojen s akomodací do větší dálky než při následném pohledu na nějakou hvězdu či mlžinku. Oko si reaguje příslovečným "okamžikem", ale prodleva tam je.

Uff, snad jsem to napsal pochopitelně
RC 150/1397 okuláry: SP 10mm, 25mm, Celestron OMNI 32mm, WO SWA 20mm 72°, ES 14mm 82°, ES 8,8mm 82°, ES 6,7mm 82°, ES 4,7mm 82°/ Baarlow Celestron Ultima 2x; triedr 7x50
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Oko je nejdůležitější orgán pro hvězdáře

#63

Příspěvek od Sasa3 »

To s tim preostrovanim ohledne Mesice a hvezd zni docela rozumne, to bude asi to spravne vysvetleni. Dik.

Jinak "rozkapavani" zornicek ma "smysl" jen u primeho pozorovani okem. Pozorovani pres dalekohled probiha pri mensich vystupnich pupilach, tak do 4mm.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Oko je nejdůležitější orgán pro hvězdáře

#64

Příspěvek od MilAN »

Jestli také  to přeostřování nesouvisí s čistě technickým parametrem  - a to hloubkou  ostrosti. Při pozorování hvězd je  zornička nejvíce roztažena a tím technicky hloubka ostrosti je nejmenší. Při pozorování jasného Měsíce se zornička stáhne, zvětší se hloubka ostrosti  a  akomodační svaly  zaujmou nejméně namáhavou polohu při zachování ostrosti   ???
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Mash
Příspěvky: 150
Registrován: 03. 03. 2014, 11:27

Oko je nejdůležitější orgán pro hvězdáře

#65

Příspěvek od Mash »

Nevíte někdo o vstřícným očarovi v Praze, kterej by byl ochotnej mi proměřit oči (dioptrie + astigmatismus) když jsou adaptovaný na tmu - ideálně aspoň 30 minut čekat ve tmě a pak proměřit.

Plánuju si koupit TeleVue Dioptrx a chci mít tu hodnotu naměřenou co nejpřesnějc.
Taky jsem přemýšlel že si pořídím jedny silnější brýle na noční pozorování bez dalekohledu.
Kdyby někdo o někom věděl, tak uvítám info.
SW 10'' Dobson| SW 80 ED
24mm Panoptic, 12mm Delos, 8mm Delos,
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17620
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Oko je nejdůležitější orgán pro hvězdáře

#66

Příspěvek od MMys »

No ale problém je, že v okamžiku měření bude zase světlo. Astigmatismus (míra jeho uplatnění) souvisí s průměrem zorničky, jakmile se stahne, čočka se zacloní a vady se zmenší. A to je okamžitá reakce i když jsi byl předtím ve tmě (naopak, o to bude stažení zorničky větší).

Se vzrůstem citlivosti sítnice v čase adaptace na tmu to nijak nesouvisí.

Nejlepší je půjčit si čočky pro korekci astigmatismu s různými mohutnostmi, a vyzkoušet přímo pod oblohou (zkusit různé hodnoty astigmatismu a vždycky najít správný úhel, to poznáš, podle směru máznutí)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Oko je nejdůležitější orgán pro hvězdáře

#67

Příspěvek od Dansemacabre »

Navazuju sice na tři roky staré téma, ale co už...
Světločivnost oka se dá zvýšit dlouhodobým užíváním Třezalky tečkované. Není to žádné šarlatánství, obsahové látky skutečně zvyšují fotosensibilitu (a bohužel i citlivost kůže na sluníčku). Dlouhodobým užíváním se myslí pít to měsíc až dva denně, zároveň je to hodně dobré přírodní antidepresivum a "lék na dobrou náladu". Fungovat by měl i Světlík lékařský (dělají se z něj kapky). Třezalku jsem loni na užíval dost a pak to bylo na sluníčku opravdu znát (nutnost tmavších brýlí, nebo alepsoň mžouřání). Jestli se zvýšená senzibilita vztahuje jen na sluníčko, nebo i na DSO, to opravdu netuším :)
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
ladin
Příspěvky: 953
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Oko je nejdůležitější orgán pro hvězdáře

#68

Příspěvek od ladin »

U mě to fungovalo spíš na sluch - slyšel jsem tak, že jsem musel nosit špunty v uších. Efekt na zrak jsem nezaznamenal. Nemáš po ruce link, kde by bylo tohle téma víc rozvinutý?
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Uživatelský avatar
FrantaB
Příspěvky: 272
Registrován: 23. 12. 2014, 20:00

Oko je nejdůležitější orgán pro hvězdáře

#69

Příspěvek od FrantaB »

Na tohle bude třeba sehnat očaře pracujícího aspoň trochu postaru-s tím obřím dvojšuplíkem čoček a stavitelnými obroučkami. Připravit si kvalitně vytištěné zkušební obrazce-nejlíp bílé linky na černém. Rovnoběžky v různých tloušťkách čar a vzdálenostech, čtverce, obdélníky a totéž na koso, kruhy, něco pravých úhlů. Něco na A4, něco na A3. Vzít si s sebou obvyklou červenou baterku s co nejslabším světlem, ve kterém ještě vidíš 1,5 m daleko, připravit si obrazce na stůl a v temnušce si hodit na půlhodinu šlofíka s jeptiškou na hlavě, abys jim ji nezablokoval a mohli se věnovat jiným pacientům co potřebujou jen 0,5D na čtení. Střídat mohutnosti, natáčet a uvidíš. Tak 3/4 až celá hodina času. Jiný způsob neznám a myslím, že budeš těch očařů muset oběhnout víc, pořádně jim vysvětlit o co jde a podpořit to nějakou pozorností. Já je musel obíhat i když bylo i slepému jasné že potřebuju nové brýle a ne každý můj kategorický požadavek na kontrolu cylindrů v testobroučkách po deseti minutách ve tmě rozdýchal, natož aby na něj přistoupil.
SW Mak 127/1500; EQ-Mon 2 s lehkou úpravou mechaniky a pohony; Meopta 7x50; Hensoldt-Wetzlar 8x24 někdy z r. 1916
Uživatelský avatar
KEPLER2013
Příspěvky: 96
Registrován: 07. 05. 2013, 22:08

Oko je nejdůležitější orgán pro hvězdáře

#70

Příspěvek od KEPLER2013 »

Na tyhle pokusy bych byl sakra opatrný, bez odborné konzultace nemohu doporučit kvůli vedlejším účinkům, které v krajním případě mohou mít velmi nepříjemné důsledky /diabetes, alergie, krevní tlak, spící metastáze/
Uživatelský avatar
FrantaB
Příspěvky: 272
Registrován: 23. 12. 2014, 20:00

Oko je nejdůležitější orgán pro hvězdáře

#71

Příspěvek od FrantaB »

Vedlejší účinky čeho? Chlemtání třezalkového čaje po hektolitrech? Tam asi ne, je to stejný problém jako zhulit se chroupáním petrželové nati-šlo by to, ale člověk (na rozdíl od kozy) tři kila prostě nedá :D

A zkušený astigmatik svoje "noční" brýle ve dne odloží po pár vteřinách, protože překorigované (na denní rozměr pupily/zorničky) brýle vyvolávají podobný pocit, jako by se člověku někdo snažil narvat do oka tenisák. Vyzkoušeno osobně. Takže ty nepříjemné průvodní efekty, když si člověk zbytečně "ohýbá" tělo kam nemusí, skoro s jistotou nenastanou. Na druhou stranu, dobře že jsi na to upozornil.
SW Mak 127/1500; EQ-Mon 2 s lehkou úpravou mechaniky a pohony; Meopta 7x50; Hensoldt-Wetzlar 8x24 někdy z r. 1916
Uživatelský avatar
KEPLER2013
Příspěvky: 96
Registrován: 07. 05. 2013, 22:08

Oko je nejdůležitější orgán pro hvězdáře

#72

Příspěvek od KEPLER2013 »

Nechtěl jsem nikoho strašit, bylinkami se zabývám již více než třicet roků, něco o nich vím, pokud zazněla otázka "vedlejší účinky čeho?" , tak doplním že třezalka může zhoršit průběh Diabetes Mellitus a to i těch kteří vůbec neví že onemocněním trpí, alergie je věc individuální a nevyzpytatelná, krevní tlak dokáže i rozhodit a pokud jde o metastázi, tam jde spíše o záludnost pro její další vývoj. Nemám v úmyslu kohokoliv strašit, nicméně nemohu nepřipomenout i kontraindikaci této bylinky.
Uživatelský avatar
FrantaB
Příspěvky: 272
Registrován: 23. 12. 2014, 20:00

Oko je nejdůležitější orgán pro hvězdáře

#73

Příspěvek od FrantaB »

Ach tak, nedocvaklo mi to, asi proto že nějak nepředpokládám, že by kdekdo podstupoval stálou kůru v podobě hrnku či dvou denně-to už je fakt hazard. Při astropoužití bych viděl jako hlavní problém ten do nízka rozhozený tlak, protože to funguje mladý starý všjo rovno a s ním se můžou svézt další věci. A potom ten záhul, co dostanou játra-třezalka je jeden ze silnějších "nakopávačů" jejich činnosti. Ty dva měsíce co si zkusil Dansemacabre jsou docela na hraně, řekl bych-trochu jsem přehlédl jak dlouho ten čaj pil... Mně stačí mnohem míň.
S čajem ze světlíku lékařského by si s Dansemacambreho kůrou člověk nejspíš uhnal nepřehlédnutelné potíže-v moderním ekvivalentu jako žrát čtvrt plata Ibalginu denně.

Když už jsme takhle OT-v kontinentální Evropě rozšířený mýtus "papej mrkvičku, budeš mít dobré oči" pochází z druhé světové, kdy tohle RAF pustila do světa jako vysvětlení úspěchů nočních stíhačů, aby co nejdéle udrželi v tajnosti radar. Němci zkoumali, zkoumali a protože dostatek beta karotenu má určitý vliv na noční vidění, ke konci války do posádek svých Nachtgeschwader cpali mrkev horem dolem, kilo až dvě denně radar neradar. Měli z toho i nějaké mrtvé na kolaps organismu...
SW Mak 127/1500; EQ-Mon 2 s lehkou úpravou mechaniky a pohony; Meopta 7x50; Hensoldt-Wetzlar 8x24 někdy z r. 1916
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Oko je nejdůležitější orgán pro hvězdáře

#74

Příspěvek od MilAN »


Když už jsme takhle OT-v kontinentální Evropě rozšířený mýtus "papej mrkvičku, budeš mít dobré oči" pochází z druhé světové, kdy tohle RAF pustila do světa jako vysvětlení úspěchů nočních stíhačů, aby co nejdéle udrželi v tajnosti radar. Němci zkoumali, zkoumali a protože dostatek beta karotenu má určitý vliv na noční vidění, ke konci války do posádek svých Nachtgeschwader cpali mrkev horem dolem, kilo až dvě denně radar neradar.Nevím, jak Němci, ale RAF na to používala borůvky.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Oko je nejdůležitější orgán pro hvězdáře

#75

Příspěvek od Rekmarik »

třezalka může zhoršit průběh Diabetes Mellitus a to i těch kteří vůbec neví že onemocněním trpí, alergie je věc individuální a nevyzpytatelná, krevní tlak dokáže i rozhodit a pokud jde o metastázi, tam jde spíše o záludnost pro její další vývoj. Nemám v úmyslu kohokoliv strašit, nicméně nemohu nepřipomenout i kontraindikaci této bylinky.

Už jsem to nemohl vydržet .. .. pokud někdo neví že trpí onemocněním cukrovky druhého typu - tak jak můžeš vědět jestli s tím třezalka souvisí a jak zasahuje do průběhu onemocnění ?
Alergie a krevní tlak je sice věc nevyzpytatelná - to můžeme chápat jak ? Alergie jaká ? alergie na co ? Alergologie a imunologie je celej vědní obor .. spíše než věc nevyzpytatelná je to věc dobře prozkoumaná a bohužel v mnoha směrech jak to v medicíně bývá špatně kauzálně léčitelná.

metastáza - metastázy - skryté metastázy .... pokud jde o skloňování tohoto slova ..
To s těmi skrytými metastázami jsem přiznám se taky vůbec nepochopil.
Pokud máš nějaký soubor pacientů, kterým byla diagnostikována sekundární ložiska u známeho primárního onkologického onemocnění .. a na těchto pacientech bylo možné sledovat vývoj těchto metastáz v souvislosti s užíváním třezalky, tak to mě opravdu zajímá - sem s tím .. ..(no vlastně asi to sem nepatří že )
Odpovědět