Pozorování za mrazu

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Odpovědět
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Re: Pozorování za mrazu

#316

Příspěvek od ladis »

Ondo píše:Zdravicko kolegovia, zima uz je tu a urcite vsetci poznaju ten pocit pri dlhych mrazivych nociach ked najvacsia zima ide prave od noh.
Dlho som hladal nejake teple topanky ale ziadne thermo, gore tex atd. nefungovali pri stani na mieste.
Objavil som tieto boty a dnes mi prisli, zatial som ich nemal moznost otestovat ale uz viem, ze to bude to prave :)
Vlnena podsivka v celej topanke (aj na prstoch) a hlinikova izolacia.

Tu je link: http://www.sportrysy.sk/olang-x-cursion-caffe-6/
Tyto boty uz uspesne pouzivam 10 let a velka spokojenost! Kombinuji i s vyhrevem.
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
LaH
Příspěvky: 432
Registrován: 20. 09. 2012, 08:38
Bydliště: Malé Kyšice

Re: Pozorování za mrazu

#317

Příspěvek od LaH »

Konihlav napsal:
tipy na zimni astro vybavu sem :-)
Je astrohnusně, příspěvků málo, tak alespoň info z mých zimních postupů.

Takže nahoře:
1.+ 2. vrstva Craft +obyč tričko + nějaký svetr + Kvalitní fleecovka + péřová vesta Rakoncaj (jde s ní líp hýbat rukama než v bundě) + stará "Americká" bunda s vložkou + XXXXXL asijská maskáčová bunda s Thinsulate (prý) vycpávkou + kapuce + beranice + krk utěsní multifunkční šátek + staré cyklorukavice + v opravdových mrazech nebo větru cyklo Gore prsťáky
Dole:
Craft + Fleec tepláky + XXXXXL asijské maskáčové kalhoty s Thinsulate. A tady to bude časem chtít ještě něco.
Boty Yetti asi Pro se stahovacími páskami (stažení je dobré na chození, lezení na žebřík a nouzově lze i řídit auto - Punto apod. ale NE). Napevno tam mám vyhřívací vložky Lidl, za horní pásku zavěšuji aku, nic jsem ještě neurval. Může to vypadat jako overkill, ale takhle můžu i zdřímnout v autě bez topení.
I jako pozorovatel tedy v autě několikrát schrupnu, nejen oči nezvládnou pozorovat celou noc v kuse.
Někdy, pokud odjíždím až ráno, beru i starý tlustý těžký spacák, kupodivu Condor :lol: . V rezervě mám na zimní čundry používaný Rakoncajův Looping II, to je určitě totální řešení hodné Konihlava.

Další :
Důležité je i jíst a pít, vozím termosku s horkým čajem, čokoládu, rozinky, dobrý salám, ... vlastně je to trošku podobné jídlu na cyklomaratonech.
Když přijedu a sestavuji dalekohled (Vobluda je dřina :shock:), jsem oblečený dost nalehko, vrstvy oblékám až podle potřeby, ne předčasně.
SW 450P (Vobluda), Poncetka, přestavěný Meade LB 12'' (Dřevák) ve SplitRingu (Hvězdostroj), G3-16200, C1-3000, ED100 na SkyTee II, Panoptic 24, Ethos 13, Nagler Zoom 3-6mm, TV Barlow 2x+3x, Meostar B1 10x42 HD
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4101
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Pozorování za mrazu

#318

Příspěvek od biker.fm »

Vzhledem k pocasi jake je, je zbytecne jakekoliv zimni obleceni na noc kupovat :-P
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Ewers
Příspěvky: 218
Registrován: 24. 01. 2017, 16:28
Bydliště: Český Brod
Věk: 52

Re: Pozorování za mrazu

#319

Příspěvek od Ewers »

Já jsem si udělal z 5mm filcu vložky do bot a ještě proužek před prsty a ve spojení s vyhříváním z Lidlu to nemá chybu. Na tělo funkční prádlo Moira nebo Sensora, zbytek klasika jako na výšlap do hor. A vršek Tilak.
Uživatelský avatar
LKamarad
Příspěvky: 907
Registrován: 30. 03. 2010, 11:21

Re: Pozorování za mrazu

#320

Příspěvek od LKamarad »

Jediný boty, který skutečně spolehlivě hřejou a nenavlhnou ani po 10 nocích či fyzický námaze jsou tyto:

https://www.hudy.cz/expedicni_obuv_pans ... ellow.html
www.horolezec.cz/uschovna/TepleBoty.jpg

Mám již třetí pár (První z roku 1994 nebyly La Sportivy ale "ONE SPORT" (v Itálii na zakázku tehdy vyšly v přepočtu
na cca 30000Kč)- na snímku vpravo).
Maj výhodu v možnosti vnitřního tuningu od pohodlný "bačkory" až po pevný lezečky pro lezení v ledu po předních
hrotech maček. Je fuckt, že když jsem v nich brouzdal po vrcholu Cho Oyu (8200m) ve větru v nárazech 200km/h
a teplotě okolo -50 st, tak pocit tepla na nohy už nebyl zas tak intenzívní jako jindy, ale v pohodě (za to ale mohl
pouze třetinový parciální tlak kyslíku v daným místě :)
V péřovce a péř. kalhotách Marmott (USA) a těchto botách si v noci v zimě na hřebenech Krkonoš sednu na kus karimatky
a mužu si v komfortu schrupnout během expozic i v -20 a silným větru - bez žďáráku ...... :D
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4101
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Pozorování za mrazu

#321

Příspěvek od biker.fm »

Na netu jsem nasel vyhrivanou bundu a taky vyhrivane kalhoty. Nema nahodou nekdo nejakou zkusenost s necim podobnym ? Vyhrivani do bot jsem si udelal, tam to uz mam poresene. Kdyz jsou ty mrazy, pri pozorovani toho pohybu zrovna moc neni, chlad zima neni nic po cem zrovna touzim. A proto se musim poradne oblect (nekolik vrstev) a to pak zase je problem s pohodlnym pohybem kdyz ma clovek na sobe nekolik vrstev.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
balkon
Příspěvky: 78
Registrován: 22. 04. 2016, 08:48
Věk: 37

Re: Pozorování za mrazu

#322

Příspěvek od balkon »

V tejto téme som natrafil na čižmy, na ktoré fakt nedám dopustiť: Yeti Classic -> napr. tu http://szolgai.sk/sk/imi-/2888--cizmi-yeti-clasic.html
Moje nohy sú v teplúčku aj bez akéhokoľvek vyhrievania...

Jediné čo som ešte nenašiel, sú poriadne nohavice,,, mám také ktoré naozaj neprefúkne, ale pri sedení mi je na stehná proste zima...
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Pozorování za mrazu

#323

Příspěvek od nosuh »

Od ty doby, co sem nahradil flisku za perovou vrstvu pod bundou sem v klidu, akorát ještě nosim kuklu, protože na ksicht me byla vždycky zima největší:D
Kazdopadne by me spis zajímalo, co delate s komplet omrzlou technikou? Kde a jak ji spravne nechat "odmrnout" a odpařit, když není možnost přenest ji do "tepla" - pozorovatelna, nevytapena garaž s o něco malo. Bude technika připravena třeba další noc? Tubus otevřít nebo nechat zavřenej?
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5610
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Pozorování za mrazu

#324

Příspěvek od Konihlav »

tak jeste hlasim, ze bundu (co jsem odkazoval nekde pred nedavnem tady ve vlaknu) jsem konecne otestoval a parada. Bylo sice jen -9.2, ale mrzly me jen kolena a prsty (neni vina bundy).
Ad technika - mam jeden zlepsovak, od lonske zimy:
https://scontent-frt3-2.xx.fbcdn.net/v/ ... e=5B06F422
proste skrabkou na sklo u auta... :-)
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Pozorování za mrazu

#325

Příspěvek od nosuh »

Jasne, skrabka dobry, me se jednalo spis o to, ze po foceni v -x° zamrzne uplne všechno. Nedavno se mi dokonce prilepil prst k dalekohledu, když jsem ho prenasel do garaze:D
A jak se takovej dalekohled da pripravit na druhou noc, když je komplet omrznutej a když ho dam jen do garaze, kde je jen o par stupnu vic. Udelal jsme chybu, když jsem po noci foceni soupnul do garaze a pootevrel kryt. Primar byl zamlzenej ještě za dva dny. Jak to resi lidi s nevytapenou pozorovatelnou?
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Pozorování za mrazu

#326

Příspěvek od MilAN »

Po pozorování zadekluji a nechám být. Podstatné to je neoddeklovávat. Ono to zase tolik nenamrzá, jsou jen někdy takové zvraty počasí, kdy mám v kopuli vrstvu jinovatky.
Ono i v létě, pokud je dalekohled venku a po ránu ho oddekluješ, tak se zarosí a teče z něj voda. Když nejsi zvědavý, nic se nestane a večer můžeš zase pozorovat.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Pozorování za mrazu

#327

Příspěvek od nosuh »

OK, diky. Takze ještě za mrazu venku zadeklovat a nechat na pokoji az do další noce a pak teprve oddeklovat..
Diky
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5610
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Pozorování za mrazu

#328

Příspěvek od Konihlav »

nosuh: ja taky pak zadekluju a hodim do bedny zabalenym v dece a v aute naopak cestou domu topim a foukam jak to jde, cimz odmrazuji kabely valejici se na karimatce u nohou spolujezdce. Pak neotviram nic a dalsi noc je vse OK. Mam dalekohled chranen jeste prehozenym spacakem a udrzuji u nej teplotu tak nejak pomalu se menici - nejprve branim prudkemu ohrati a pak prudkemnu ochlazeni...
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Pozorování za mrazu

#329

Příspěvek od nosuh »

Dikes, dneska to testnu v realu ( mozna teda:)
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
L@dis
Příspěvky: 488
Registrován: 09. 03. 2010, 14:08
Bydliště: Sedlec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: Pozorování za mrazu

#330

Příspěvek od L@dis »

Následující týden si to pozorování v mrazu v případě vyjasnění asi vychutnáme všichni.
Jestli budou tedy takové mínusy, jak předpovídají :-)
12" dobson s OnStep GoTo, SW 80/400mm,
okuláry Explore Scientific 68°/82°, 2” Baader Aspherical 36mm. 2” filtry UHC, OIII, CLS, RED.
Binokuláry 8x32, 10x50.
SkySafari 7 PRO
Hvězdárna Benátky nad Jizerou
Odpovědět