Pozorování za mrazu

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Odpovědět
Uživatelský avatar
Kami
Příspěvky: 2060
Registrován: 02. 01. 2004, 06:45
Věk: 46

Pozorování za mrazu

#301

Příspěvek od Kami »

Tyhle mrazy to docela jde.Technika mi mrzne-chladí se už týden pod plachtou na zahradě. Vše v pohodě,jen slabě zatuhávají výtahy.
Co se týká odolnosti proti chladu,záleží na každém jedinci. U mě to je celkem v poho.Mrznu až při -30C. Do - 15C nepoužívám ani rukavice. Zrovna včera bylo večer -19C a v pohodě 3/4 hodiny ručně pointuju bez rukavic.A to jsem se divil co ukazuje rtuťový teploměr položený vedle okulárů za hodnotu.Bylo však bezvětří a to je znát.Je to spíš otázka tréningu jako u otužilců.
Boty používám pracovní s 2.5cm podrážkou.Jinak klasika hodně vrstev a silnou čepici s kapucí.
Ale i tak...u nás je teď seeing bídnej společně se zákalem,že to stejnak není nic extra.  :'(
SW102/500, SW ED100/900, R100/1500, R125/1583, N127/646, R140/1543, R150/1800, C150/2250, N152/1178, N170/1022, NCN310/1768/5970,... + další sklíčka do 0,75m.
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Pozorování za mrazu

#302

Příspěvek od Vabra »

Malinko OT, nepozoruji ale fotim.

Prave dofocuji flaty proti obloze, venku je -19 (dle SQM-L) mala meteostanicka je zrejme projektovana na vnitrni pouziti a venku se dostala pod merici rozsah.

Noc jsem stravil v teplote +21 v pozorovatelne Blatce, coz je nepouzivana pozarni minizbrojnice (lze si ji predstavit jako garaz na osobni auto, kterou jsme si zevnitr vylozili polystyrenem). Z tepelna ztrata je cca 3kW na tepelny rozdil dnesnich 40st rozdilu.

Technika to venku zvlada dobre, rozhodne nema lonska EQ6 takove problemy jako mela predlonska CG5 adv pred vymenou maziva.

Ted jen nepolamat kabely az to zacnu sundavat. ;)
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Pozorování za mrazu

#303

Příspěvek od Habl »

Pozoroval jsem včera večer Jupitera a jen tak zkontroloval Venuši, respektive její fázi. Jsem rád, že jsem vyčistil paralaktiku ještě na podzim od původních maziv a montáž teď fungovala bezvadně. Co se mne velmi osvědčilo byly klasické prstové rukavice do tanečních. Ten taneček u dalekohledu jsem absolvoval při -15°C z lodžie.

Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
demonek
Příspěvky: 689
Registrován: 16. 03. 2009, 18:46

Pozorování za mrazu

#304

Příspěvek od demonek »

Já jsem si užil focení v neděli při -16°C až -20°C.Byla to fakt divočina.A kupodivu všechno jelo bez problémů i při těchto teplotách.Jenom displaye jednotlivých zařízení měly odezvu snad sekundu.Se mnou to bylo horší.Ještě že jsem na podzim nasbíral 3 metráky trnek,takže zahřívátko bylo.  :)
Uživatelský avatar
Ježo
Příspěvky: 195
Registrován: 23. 11. 2010, 11:43

Pozorování za mrazu

#305

Příspěvek od Ježo »

Pozoruju - akorát nejezdím za tmou do divočiny, ale zůstávám poblíž zdrojů tepla. Tady na jižní Moravě naštěstí nepadly teploty tak nízko jak jinde, při -15°C většinou v pohodě vydržím půl noci, při -20°C už to je horší - to dávám tak dvě hodinky a ještě zvažuju, jestli vůbec jít. Pokud je ale něco zajímavého (např. kometa u hvězdokupy mají), tak většinou neváhám. Akorát to chce opravdu dbát na teplo, zdraví má člověk jen jedno.
Dobson SkyWatcher 200/1000, TV Pl 32-20-15-11, Vix LVW 22-5, Cel Ax LX 15, P XF 8.5, TV Rad 6
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Pozorování za mrazu

#306

Příspěvek od Bill »

Objevil jsem relativně levné sněhule, které mají zaručovat komfort do -70 st. C.

http://www.vseprolov.cz/obuv/demar-yett ... -5228.html

Už je mám objednané - uvidíme, jak moc keacají (teda pokud bude -70, tak ven rozhodně nejdu!)

Bill
M:736 750 113
Uživatelský avatar
stZ
Příspěvky: 360
Registrován: 30. 08. 2005, 05:45

Pozorování za mrazu

#307

Příspěvek od stZ »

Dej pak vedet, zda ti mrznou nohy pokud se nebudes moc hybat.....takovou obuv jsem jeste nenasel :))
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5572
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Pozorování za mrazu

#308

Příspěvek od Karell »

[split] [link=http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 400171/0#0][splithere][/link][splithere_end]
Pro uživatele egres: odkaz jsi už vložil do tématu výhodného nákupu, pokud chceš, mohu ho sem přesunout
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Pozorování za mrazu

#309

Příspěvek od Bill »

Takže botky dorazily - bohužel pozdě. Minulý týden Pá a So jsem byl fotit a totálně jsem zmrzl od noh. Hlavně druhý den, kdy jsem staré boty zapomněl vysušit a vlhké nehřály ani trochu. Ale k těm novým - aspoň první postřehy:
1) Když jsem je uviděl, tak jsem se málem vyvrátil - měl jsem pocit, že jsem to trochu přehnal s velikostí (po zkušenostech z loňska, kdy jsem ani na třetí pokus nevybral dostatečné velké Olangy a všechny nakonec vrátil (samozřejmě po několikerém zaplacení poštovného), jsem raději začal trochu výše). Ale ne. Uvnitř jsou akorát. Prostě je na nich holt tolik izolačního materiálu. Ne nadarmo se jmenujou Yetti - já vidět někde takové stopy, tak položím peněženku a zdrhám:-)
2) S velikosti bot souvisí snad jediný zápor, které boty mají - prakticky se v nich nedá řídit. Když sešlápneme brzdu, sešlápneme zároveň i spojku a plyn :-)
3) Boty jsou extrémně pohodlné a lehoučké (reklama fakt nekecá). Jenom nejsou asi moc na velké chození. Pokud by někdo chtěl univerzálnější, tak existuje dražší verze Yetti Pro, která je asi na pochodování vhodnější (podle majitele Pro se v nich dá nachodit i 20km). Ale já jsem chtěl boty na postávání a pro tento účel vypadají dokonale. Ale řídit se nedá ani v těch Pro.
4) Izolační vrstvy vypadají moc dobře - zespoda (fakt) tlustá podrážka z izolačního plastu, pak půl cm izolační vložka z nějaké pěny, pak bota s filcovou podrážkou a ještě jedna vložka s hliníkovou fólii na odrážení tepla zpět. Pokud nezabere ani tohle, tak fakt nevím

Až budou praktické zkušenosti, tak se ozvu - ale čekám, že tuto zimu se už pod -5 st. C teploty nedostanou. Nebo aspoň ne v kombinaci s jasnou bezměsíčnou nocí :-D

Bill
M:736 750 113
Uživatelský avatar
stZ
Příspěvky: 360
Registrován: 30. 08. 2005, 05:45

Pozorování za mrazu

#310

Příspěvek od stZ »

Diky za predbeznou recenzi tesim se na report v yetti akci. Pokud je zima od nohou, tak na ostatnim obleceni uz nezalezi :/
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Pozorování za mrazu

#311

Příspěvek od Bill »

No ono včera a dneska se daly zkoušet - ale nějak jsem se nepřesvědčil vyrazit.
:-(
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Pozorování za mrazu

#312

Příspěvek od Bill »

Vyzkoušel jsem je aspoň přes den na zabíjačce - teplota okolo nuly, zbytky sněhu. V normálních zimních botách jsem byl po půl hoďce totálně zmrzlý(bohužel jsem řídil), v těchle absolutní pohoda. Sice mudlové z těch bot měli srandu, ale byla to slepá závist!

Bill
M:736 750 113
Uživatelský avatar
PetrK
Příspěvky: 508
Registrován: 24. 09. 2014, 21:32
Bydliště: Brno
Věk: 48

Pozorování za mrazu

#313

Příspěvek od PetrK »

Na manipulaci s technikou v mrazu používám pogumované neoprenové rukavice o síle 3 mm. Nemohu si je vynachválit. Není v nich sice teplo, ale ruce nemrznou a tubus při přenášení neklouže jako v jakýchkoliv jiných rukavicích. Dokonce se při troše šikovnosti dá manipulovat i s šroubky a filtry. Při pozorování to pak samozřejmě jistí palčáky.
Dobson 200/1200, SCT 127/1250, AC 80/400
15x70, 10x30, 6x30
Uživatelský avatar
Ondo
Příspěvky: 125
Registrován: 17. 01. 2014, 14:13
Bydliště: Povazska Bystrica
Věk: 31
Kontaktovat uživatele:

Re: Pozorování za mrazu

#314

Příspěvek od Ondo »

Zdravicko kolegovia, zima uz je tu a urcite vsetci poznaju ten pocit pri dlhych mrazivych nociach ked najvacsia zima ide prave od noh.
Dlho som hladal nejake teple topanky ale ziadne thermo, gore tex atd. nefungovali pri stani na mieste.
Objavil som tieto boty a dnes mi prisli, zatial som ich nemal moznost otestovat ale uz viem, ze to bude to prave :)
Vlnena podsivka v celej topanke (aj na prstoch) a hlinikova izolacia.

Tu je link: http://www.sportrysy.sk/olang-x-cursion-caffe-6/
Přílohy
olangvnutro.jpg
olangvnutro.jpg (190.2 KiB) Zobrazeno 5534 x
Olang.jpg
Olang.jpg (189.94 KiB) Zobrazeno 5534 x
Canon 6Dmod, Sigma 35mm, f1.4, Canon 70-200, f4, Samyang 85mm, f1.4, Star Adventurer
https://www.flickr.com/photos/130056684@N07/
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5610
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Pozorování za mrazu

#315

Příspěvek od Konihlav »

chtel jsem tu nedavno vznest diskuzi o astrovybaveni na zimu, protoze to je nekoncici proces hledani neceho lepsiho, ale nakonec jsem nenasel cas tu neco psat :-) ani se ptat kamaradaL, co on pouziva za spesl vybaveni...

ja zrovna ted hledal novou astrobundu, protoze stara doslouzila a zena mi ji uz zprovodila ze sveta a nakonec jsem skoncil u tohoto:
https://www.huskycz.cz/panska-extremni- ... c-modra-xl

jsem si to byl v Plzni na Americke vyzkouset a nakonec vzal velikost L (meli nahodou skladem jako posledni kus, ale urcite by to slo jeste objednat z e-shopu).

Ondo - ty boty co odkazujes presne mam uz asi 5 let a musim rict - me je v nich zima... nicmene ano, funguji solidne a muj zasadni problem je kdyz v zime nahodou vyjdou dve jasny noci po sobe a ja boty radne nevysusim po prvnim pouziti a jsou pak vlhke na druhou noc, tak je to silena kosa... proste je nutny je doma poradne vysusit pred dalsim pouzitim, jinak je v nich silena zima... taky pouzivam obcas vyhrivany vlozky do bot, ale zadny nefunguji dyl jak 3x a dost (utrhne se kabel ci tak neco).

tipy na zimni astro vybavu sem :-)

ja jeste muzu vrele doporucit spacaky condor z Berouna viz google http://www.spacaky.cz/
nechal jsem si tam udelat specialni dekovy mega teply spacak co pouzivam v aute :-) (protoze v aute i po zatopeni je za 15-20 min po vypnuti motoru stejna zima jako venku).

celovku mam Fenix HL-30 nebo tak neco (driv jsem mel petzl, ale to byl smejd).
Odpovědět