Pozorování za mrazu

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Odpovědět
Uživatelský avatar
jozopovazan
Příspěvky: 247
Registrován: 05. 03. 2008, 21:52

Pozorování za mrazu

#286

Příspěvek od jozopovazan »

po mojich skusenostiach s vojenskou vybavou nemozem odporucit nic.
uz z podstaty su vojenske veci lacne a vyrabane narychlo vo velkych poctoch. Nefunguju, su nepohodlne a potichu sa pocita s tym ze na tu polhodinu co CS vojak v boji vydrzi aj tak lepsie nepotrebuje.

(tak to vidim ja po tom co som absolvoval vojnu)

Kludne sa spytajte Valusiaka (ma v BA dobry sportovy obchod) isto rad poradi.

A kto ma rad zimu nech si pozrie 118 dni v zajati ladu - tam je vsetko pekne ukazane ako sa do zimy obliekat. (nic z Army shopu tam nieje :))
10" dobson, 10x50, bresser R90
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Pozorování za mrazu

#287

Příspěvek od ladis »

Tak nakonec ani boty Olang X-Cursion s anglickou vlnou a izolacni hlinikovou folii v cele bote pri -15st. nepodrzely a spicky nohou mrzly.

Reseni bylo jednoduche - vyhrivane vlozky (2.5w - 3w na nohu dle kapacity baterie) vlozene do boty Olang. Vysledek? Spickovy komfort, kdy noha je pekne v teple i nekolik hodin. Rozhodne clovek neciti nejake vedro, ale ty 2.5-3w staci na to, aby vzniklo prave tolik tepla, aby noha byla v teple a pritom se nepotila.

Konektory jsou spojeny s kabely vedouci mezi spodkami a kalhoty, takze z venku neni nic videt a nikde nic neprekazi. Z kalhot u pasu vede cca 15cm "vyvod" z cinch konektorem, kterym se dle potreby pripojim k baterii.

Odber = (2.5 * 2) : 12 = 0.42A. Typicka 7Ah baterie tak vydrzi teoreticky na 7 : 0.42 = cca 16h, prakicky mene kvuli snizeni kapacity aku v mrazu.

Na ukazku:


Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4459
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Pozorování za mrazu

#288

Příspěvek od dvader »

Máte někdo praktické zkušenosti s používáním těch chemických polštářků do bot? Výhody/nevýhody atd...
Ale fakt mne zajímají jen praktické zkušenosti - žádné teoretické úvahy někoho, kdo to v životě nepoužil. Do elektriky se mi moc nechce, protože to budu používat spíše sporadicky než často a pravidelně. 8-)
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17620
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Pozorování za mrazu

#289

Příspěvek od MMys »

Polštářky mám (než jsem si udělal vyhřívání) a je to takové rozporuplné. Zaprvé, než je tam dáš a aktivuješ, musíš se vyzout, čímž si vyvětráš z bot poslední zbytky tepla. Pak to začne rychle a silně hřát, ale do nějaké čtvrthodiny to skoro pomine, a pak záleží jen na tom, jaký máš krevní oběh a jak jsi choulostivý, než ti začne být znova zima na nohy. Leda mít polštářků celou sadu...  To elektrické je vynikající. Osobně ani natahám akumulátor v kapse. Stačí mi, když cítím že už mi začínají mrznout palce, se tak na 5-10minut připojit, ohřát, a pak zase hoďku až dvě vydržím. Teď poslední dvě fotící noci - IC405 jsem byl každou noc připojený 2x10minut a bylo to v pohodě. Ale odolnost proti chladu bude asi dost individuální.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4459
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Pozorování za mrazu

#290

Příspěvek od dvader »

Hmm, díky za odpověď.
Takže jedině elektrika...
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17620
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Pozorování za mrazu

#291

Příspěvek od MMys »

ale jedině ne, jde jen o to, když se zahřeješ, jak dlouho vydržíš do nutnosti dát další polštářky. To je asi nutné vyzkoušet.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
LKamarad
Příspěvky: 907
Registrován: 30. 03. 2010, 11:21

Pozorování za mrazu

#292

Příspěvek od LKamarad »

Já furt jaksi nechápu tuhle veškerou pakárnu s montáží odporovejch drátů, připojováním se k bateriím (nutnost myslet na nabíjení, překážející kurvadráty v kalhotech nebo furt odbíhat se někam připojit... atd) případně přiblblý jednorázový pytlíky .....?!? :-/
Zrovna ty La Sportiva Olympus Mons, který jsem doporučoval výše toto vše řeší ikdyž to stojí pár drobnejch navíc (zato je to investice min. na 10 let). Byl jsem v nich celou noc v -19 na Jizerce, v Krkonoších ve vichřici v noci -17 atd. Nikdy jsem neměl pocit byť nejmenšího náznaku chladu. Tyto boty jsou narozdíl od všelijakejch loveckejch hadráků, který navlhaj a za 2 roky se rozpadnou, skutečně funkční a ikdyž navlhnou (což se většinou nestane neboť vlhkost je aktivně odváděna ven) tak se jejich izolační schopnost nemění. Je to trošku modernější varianta bot "One Sport Everest", s kterejma jsem byl ve vejšce 8200m bez umělýho kyslíku , -50 mrazu a vichřici v nárazech 200km/h a přežil jsem to zcela v pohodě ;D
Uživatelský avatar
MartinV.
Příspěvky: 1327
Registrován: 12. 06. 2013, 10:11

Pozorování za mrazu

#293

Příspěvek od MartinV. »

Já furt jaksi nechápu tuhle veškerou pakárnu s montáží odporovejch drátů, připojováním se k bateriím (nutnost myslet na nabíjení, překážející kurvadráty v kalhotech nebo furt odbíhat se někam připojit... atd) případně přiblblý jednorázový pytlíky .....?!?
Drsný .... ;D ;D ;D Fak mám co dělat abych nedostal břišní křeče.

MartinV
Osobní stránky: http://dslr-astrophotography.cz/
FSQ 106ED, Losmandy G-11 GoTo L4 (Ascom Gemini telescope.NET), EOS 40Dmod, Lunático EZG60, Lacerta MGEN, QHY5L II, SQM-L, Lenovo x200
Poz. stanoviště: Kamenný vrch, Stránské, Norberčany, Morav
Uživatelský avatar
LKamarad
Příspěvky: 907
Registrován: 30. 03. 2010, 11:21

Pozorování za mrazu

#294

Příspěvek od LKamarad »

Drsný .... Fak mám co dělat abych nedostal břišní křeče.
Frojde, Frojde - však vždy na tě dojde .....  :P ;D ;D :P
-karneades-
Příspěvky: 1770
Registrován: 28. 10. 2007, 15:49

Pozorování za mrazu

#295

Příspěvek od -karneades- »

s kterejma jsem byl ve vejšce 8200m bez umělýho kyslíku , -50 mrazu a vichřici v nárazech 200km/h a přežil jsem to zcela v pohoděGrin
tím bych si nebyl až tak jistej :D
Uživatelský avatar
jozopovazan
Příspěvky: 247
Registrován: 05. 03. 2008, 21:52

Pozorování za mrazu

#296

Příspěvek od jozopovazan »

ja mam obycajne:
http://www.mall.sk/turisticka-obuv/garm ... =421988013
....alebo nieco velmi podobne, a nemal som nikdy ziadne problemy s mrazom.
-20 je u nas par krat do roka a kvoli tomu sa neoplati blbnut,
-10 je uplne v pohode v hoci com.
10" dobson, 10x50, bresser R90
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Pozorování za mrazu

#297

Příspěvek od ladis »

Vnimani pocitu chladnych nohou, resp. objektivni prochladnuti je individualni a zalezi mj. na krevnim obehu toho ktereho cloveka. Jsou lidi, jako ja, kteri maji studene nohy i doma v pokoji a musi to resit tlustymi ponozkami. Opacne znam lidi, co jsou nesutale doma naboso a je jim na nohy vedro...

Proto reseni v podobe elektrickeho vyhrevu bych neshazoval, je to naopak velice prijemna vec do zimy pro mnohe z nas ;)
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11379
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Pozorování za mrazu

#298

Příspěvek od MaG »

Dovolím si veřejně poděkovat Ladinovi za pěkný úvodník a zajímavé informace z jejich výjezdu, kterého jsem se bohužel/bohudík nezúčastnil..

Tučňák jizerský

http://udalosti.astro.cz/?p=249
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
stana85
Příspěvky: 1042
Registrován: 12. 01. 2008, 19:19

Pozorování za mrazu

#299

Příspěvek od stana85 »

Chodíte pozorovat teď když je teplota -15 a mín a ještě kolem úplňku? Kam dáváte vytemperovat dalekohled? Já ho před domem tam kde pozoruju nechat nemůžu. Jedinou možnost mám za domem nechat tam jen zadeklovaný tubus
SW 305/1500, 200/1000 Celestron 102/1000, Bresser 60/800, TS 25x100UHC triedr 20x60
Uživatelský avatar
jirkal
Příspěvky: 60
Registrován: 31. 05. 2007, 16:11

Pozorování za mrazu

#300

Příspěvek od jirkal »

Chodíte pozorovat teď když je teplota -15 a mín a ještě kolem úplňku? Kam dáváte vytemperovat dalekohled? Já ho před domem tam kde pozoruju nechat nemůžu. Jedinou možnost mám za domem nechat tam jen zadeklovaný tubusS temperací na terase problém nemám, jen si říkám, jaký to jsou pro to vybavení šoky - rozdíl téměř čtyřiceti stupňů..
V tý zimě ale dýl, jak dvě hodiny nikdy nevydržim a psychický pohodě pozorování ten mráz rozhodně nepřispívá.. soustředěnost je malá.LKamarád není při vší úctě vzorek normálně odolnýho jedince. Taky mě dost nemile překvapuje kvalita ovzduší. Vždycky jsem si myslel ( a nulový rosení optiky to dokládá), že po vymrznutí vzdušný vlhkosti a při minimálním tepelným vyzařování z povrchu zemskýho bude seeing prima. Ale nebolo to boh vie čo..
Momentálně jsem vinou té naší vášně na paralenu.
dobson 10´´, setové plossly 10,25, hyperion 8,13,HRplanetary 5,ultima 2*,triedr bushnell 8x42
Odpovědět