Pozorování za mrazu

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Odpovědět
zuzi
Příspěvky: 678
Registrován: 21. 03. 2017, 08:14
Bydliště: Zdemyslice
Věk: 39

Re: Pozorování za mrazu

#331

Příspěvek od zuzi »

Mohlo by to vymrazit vzduch a třeba bude i dobrý seeing. Akorát měsíček nám bude úřadovat.

Abych nebyl mimo téma, tak s dalekohledem to dělám tak, jak to Milan popisuje, zadekluji a až pak domu a nic se nestihne zamlžit. To samé dělám s okuláry, ještě venku je nacpu do futrálů a granát od ES nechávám ohřát v původní vystýlce od výrobce. Tím se pomalu srovnají teploty a pokud další noc nepozoruji, druhý den otevřu obaly, aby zbytky vlhkosti se mohly odvětrat. Úplně stejně to děláme s měřicí technikou (za cenu pěkného rodinného domu) v práci roky a drží a zatím nic neodešlo.
OndraVy
Příspěvky: 11
Registrován: 21. 06. 2019, 09:24

Re: Pozorování za mrazu

#332

Příspěvek od OndraVy »

Vzhledem k tomu, že musím stát venku, tak jsou základ pořádný boty :D
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4460
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Pozorování za mrazu

#333

Příspěvek od dvader »

Samozřejmě!
Tohle si za své vezme každý, kdo jednou zkusil v zimě pozorovat...

Mě osobně se dále osvědčily takové ty jednorázové chemické polštářky/vložky do bot. Vydrží v pohodě na jednou dlouhou noc, vyrábějí krásné teplíčko a nemusí se řešit žádné nabíjení jako v případě elektrického vyhřívání. Lze toho najít na internetu hodně...
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 849
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 54

Re: Pozorování za mrazu

#334

Příspěvek od MiniMistr »

Tak já si letos na zimu koupil vyhřívané vložky do bot a musím říct, že je to možná důležitější doplněk než špičkové okuláry :D
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
vpadysak
Příspěvky: 565
Registrován: 27. 11. 2019, 21:03
Bydliště: Prievidza
Věk: 51

Re: Pozorování za mrazu

#335

Příspěvek od vpadysak »

Ja som tento rok dostal pod stromček vestu s vyhrievaním. Predáva ju glovii a v mrazoch okolo -5 na najnižšej úrovni vyhrievania bolo skoro až príliš teplo.
Budúci rok by to chcelo niečo do topánok.
Newton SW 200/1000, Cassegrain GSO 154/1848, AR-127L/1200, Achromat 90/900, EQ5, Nikon Action 10x50, Morpheusy, ES 24mm, Fujiyamy 18mm, 12,5mm, TV PL 25mm, TV 2x
kuceraz
Příspěvky: 567
Registrován: 14. 07. 2020, 07:00
Bydliště: Třebíčsko
Věk: 27

Re: Pozorování za mrazu

#336

Příspěvek od kuceraz »

Máte někdo tip na rukavice, ve kterých nebude zima i v nižších teplotách (-5, -10) po delší době (7 hodin například)?
Klasické zimní lyžařské rukavice nestačí.
Chemické hřejivé polštářky do rukavic to řeší, ale takovou dobu nevydrží.
Výhřev beru až jako poslední možnost. Už takto s sebou tahám 2 powerbanky (výhřev nohou, sekundáru a okuláru), další bych už nerad :)

Uvažuju, že koupím nějaké lepší palčáky.
Má někdo nějaké zkušenosti nebo tipy?
Dobson GSO 254/1250 | Omegon Nightstar 25x100 | Celestron Skymaster 15x70 | Omegon 2x54 Starfield | Helios HR 8x42 ED | Bortle 3-4
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Pozorování za mrazu

#337

Příspěvek od Bill »

Já mám vyhřívané, mají své baterie - ale tak dlouho nevydrží...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 858
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Pozorování za mrazu

#338

Příspěvek od Stanislavxyz »

kuceraz: Vnímání a působení chladu je ovlivněno X faktory a okolnostmi, proto tvrdit, že při nějaké teplotě bude někomu teplo/zima v tom a tom je stejný nesmysl u rukavic, jako třeba u spacího pytle. Takže na to "do mínus kolika to je?" se neptejme. (Jediný trochu validní parametr je tepelný odpor té které součásti výstroje/oblečení. Ten se ale u rukavic běžně neudává...)

Proto určitě nebudu říkat, že v nějakých rukavicích Vám bude teplo, nebo zima. Nicméně- obecně jsou palcové rukavice daleko (tepelně) komfortnější než prstové i při stejné izolační vrstvě. Osobně doporučuji "palčáky" přiměřeně větší, a do nich pak tenkou rukavici. Vrstvením se zvyšuje izolace a především, když vytáhnu ruku z "palčáku" mám v tenké rukavici větší cit, ale nemrzne mi ruka. (Jistě, pro opravdu jemnou manipulaci musím sundat i tu tenkou, ale kromě extrémních podmínek, kdy nechráněná kůže omrzá v řádu jednotek minut, to není problém.) Zajímavá je i kombinace "palčáků" a v nich tzv. "bezprsté rukavice", tedy bez konečků prstů- po vytažení ruky mám okamžitě velký cit a přeci ne úplně holou ruku.

Rukavic (i palcových) mám osobně několikero a používám různé kombinace "palčáků a vložek" podle podmínek a činnosti. Doporučil bych začít u levnějších a postupně zjišťovat, jak co funguje. Laciné, ale poměrně teplé (s rukavicí- vložkou už docela dost) jsou tyto: https://www.army-surplus.cz/rukavice-zi ... -britanie/ Do nich stačí i pletené, já často používám "taktické" rukavice na které jsem zvyklý a hlavně v nich mám velký cit, protože sedí pěkně na ruce. Dále pak https://www.army-surplus.cz/zimni-rukav ... -original/ - už jsou v sadě. No o kdo má dost peněz, a je mu hodně zima, může jít do expedičních záležitostí jako třeba tyhle Marmoty: https://www.backpacking-united.com/cz/m ... mitt-black (i do těch je vhodná tenká rukavice -vložka).

Když už jsem se tak rozepsal, zmíním ještě aktivní zdroje tepla, ovšem ne "na baterky", ani jednorázové ohřívače, nýbrž klasickou již "grilku". Poměrně běžná je na benzín https://www.army-surplus.cz/ohrivac-kapesni-benzinovy/ ovšem při hoření zapáchá (podle čistoty benzinu, doporučuji Zippo), méně známá je na uhlíky (mám ji raději, takřka vůbec není cítit). Výhody: levný provoz, opakované použití, nízká cena, slušný výkon. Nevýhody- u obou je potřeba naučit se s nimi zacházet, pak teprve fungují spolehlivě.

A když jsem v tom "retru", nemůžu opomenout variantu jménem "štuc" (rukávník) např.: https://www.decathlon.cz/p/lovecky-hrej ... gKIK_D_BwE - na aktivní pohyb to není, ale na postávání u dalekohledu by to šlo (a když se dovnitř ještě vrazí "grilka"...)
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
kuceraz
Příspěvky: 567
Registrován: 14. 07. 2020, 07:00
Bydliště: Třebíčsko
Věk: 27

Re: Pozorování za mrazu

#339

Příspěvek od kuceraz »

Díky za tipy.
Tyhle (nebo podobné) tříprsté rukavice s nějakými vnitřními budou asi ideální variantou.
Dobson GSO 254/1250 | Omegon Nightstar 25x100 | Celestron Skymaster 15x70 | Omegon 2x54 Starfield | Helios HR 8x42 ED | Bortle 3-4
Uživatelský avatar
LaH
Příspěvky: 432
Registrován: 20. 09. 2012, 08:38
Bydliště: Malé Kyšice

Re: Pozorování za mrazu

#340

Příspěvek od LaH »

Na kole v zimě ve větších mrazech jsem kdysi provozoval a také doporučoval na rukavice v nasadit tříprsté (kvůli řazení) kuchyňské chňapky. Je to velmi levné a efektivní.
Pozor na ty různé umělé náplně jako "Primalofty" apod. Ono to i na spacácích funguje perfektně, ale tak na 3-5 použití (mám už čtyři takové odložené spacáky). Potom to jde rychle do ... někam. Rukavice z "dutých vláken" za pětikilo budou možná chvíli OK, ale dát za to 2000 a více?
Pokud na na ruce (nejen) trpíš, dal bych přednost výrobkům firmy jednoho známého horolezce z Turnova, má výborný poměr cena/výkon i servis. Bude to ve výsledku levnější. Vše vlastní zkušenost.
SW 450P (Vobluda), Poncetka, přestavěný Meade LB 12'' (Dřevák) ve SplitRingu (Hvězdostroj), G3-16200, C1-3000, ED100 na SkyTee II, Panoptic 24, Ethos 13, Nagler Zoom 3-6mm, TV Barlow 2x+3x, Meostar B1 10x42 HD
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 858
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Pozorování za mrazu

#341

Příspěvek od Stanislavxyz »

LaH: Ano, peří je peří, zejména životnost je výrazně lepší oproti umělým materiálům. U rukavic bude umělé vlákno trpět méně- spacák nejvíce poškozuje balení a pobyt v kompresním obalu. Navíc dutá (a jiná) umělá vlákna jsou různé kvality a životnosti. Ostatně doporučuji ty levnější alternativy, na postávání u dalekohledu s možností nouzově ruce zahřát např. pod bundou jsou levné, trvanlivé a dostačující. Hlavně vhodnou velikost (s ohledem na vnitřní rukavici/rukavice), spíše volnější- nesmí omezovat krevní oběh, to je u periferních částí těla velmi důležité!

OT: Ad ježdění na kole ve velkých mrazech- jediné řešení jsou návleky na řidítka. Leta mě na kole mrzly ruce, až jsem si ušil první návleky, pochopil jsem, že to jde i jinak. Při míň jak -10 °C je to pro mě jediná možnost - zejména pro delší vyjížďky - a to jsem zkoušel kde co... (Pravda kuchyňské "chňapky" ne, ale "grip"/ůchop bude horší a odolnost proti větru?) Zimnímu "bikingu" a pozorování zdar.
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Pozorování za mrazu

#342

Příspěvek od MilAN »

U dalekohledu bych se až tak nebál osvědčených umělých vláken od známých výrobců turisticko/horolezeckých potřeb. A samozřejmě, jistota v mrazu je peří. Ale je také dobré vědět, co u toho dalekohledu kdo dělá. Při vizuálním pozorování se hodně manipuluje, ruce jsou potřeba prakticky neustále. Při focení byl klidně dal přednost slabším pleteným rukavicím na krátké ovládání a zbytek doby bych dal ruce do péřového štucle :). První vrstva by měla určitě vždy být pletenina / radši prstová) , kontaktní , bez volného prostoru .
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
PetrŠ
Příspěvky: 812
Registrován: 12. 05. 2019, 19:33
Bydliště: Vrátkov
Věk: 51

Re: Pozorování za mrazu

#343

Příspěvek od PetrŠ »

Ježíšek přinesl nějaké věci z merina, tak jsem zvědavý jak se osvědčí v našich tropických mrazech 8-)
Dobson 455/1800 (Skoro Půlmetrový Lapač Fotonů) konstrukce Elbi/Heršálek. Okuláry ES 82°, komakorektor GSO. "Chce to více pozorovat a méně o tom kecat ....."
Uživatelský avatar
Jan77
Příspěvky: 162
Registrován: 15. 10. 2015, 19:59
Bydliště: Benešov n.Pl.
Věk: 47

Re: Pozorování za mrazu

#344

Příspěvek od Jan77 »

Tak včera první mrazové pozorování, i když zas tak hrozivé to nebylo. Při příjezdu v 15:30hod -1°C, při odjezdu ve 20:45hod -6°C. Byl bych vydržel i dýl, kvůli rannímu vstávání jsem musel končit, i když mi v termosce zbývalo ještě trochu teplé kávy. Několik vrstev oblečení včetně funkčního prádla na tělo, dvoje ponožky, běžné zimní boty, pletené prstové rukavice, čepice a kapuce v pohodě stačilo. Vyběhal jsem si ve sněhu kolem dalekohledu kolečko a když začínaly tahat palce u nohou, prokrvil jsem je pobíháním dokola a pak i na příjezdovou silnici :D Po dopoledním nepříjemném foukání se odpoledne vítr uklidnil a po celou dobu jsem měl takřka bezvětří. Obával jsem se námrazy, auto bylo omrzlý, že jsem pak málem neotevřel kufr, ale dalekohled byl naprosto čistý i bez vyhřívání. Jediný problém bylo mlžení okulárů při dlouhém koukání, takže jsem je častějc měnil. Od sněhu bylo docela dost světla všude, ale dalo se koukat, hlavně na jižní straně oblohy v Orionu. Zkoušel jsem po zádu Měsíce i kometu Borelly, ale i přesto tam byla obloha až příliš světlá a bez navádění jsem neuspěl. Pak už jsem musel balit. I tak parádní večer po dvouměsíčním absťáku!
Vizualista Dobson ES 12", SW Mak 150/1800, Lunt LS60THa, EQ5
-----------------------------
Ten pohled nahoru se nikdy neomrzí!
kuceraz
Příspěvky: 567
Registrován: 14. 07. 2020, 07:00
Bydliště: Třebíčsko
Věk: 27

Re: Pozorování za mrazu

#345

Příspěvek od kuceraz »

Stanislavxyz musím ti po včerejším pozorování znovu poděkovat za tvoje tipy na rukavice. Nakonec jsem pořídil tříprsté (kvůli alespoň troše citu) vz.85 - jiné v místním armyshopu neměli. Staré Vz.85 mají mizerné zateplení, dal jsem do nich tedy místo tenkých bezprstých tlustější fleece rukavice s celými prsty a ani po 8 hodinách pozorování v -4,5 st. a opakovaném, častém vytahování rukou z rukavic, kvůli mobilu, mi ruce nezmrzly a byly v teple, což je nesrovnatelné s klasickými lyžařskými prstovými rukavicemi, které jsem používal předtím.

Dále jsem měl také včera příležitost vyzkoušet boty do mrazu Demar Yetti Classic. Oproti klasickým pohorkám úplně jiná liga. Prvních pár hodin velmi pěkně hřály, teplo bylo dost intenzivní. Ovšem ke konci, tzn. po cca 6h pozorování (stejných -4,5st jako výše) už začaly promrzat a začala být zima na špičky (ale nic tragického). Ponožky jsem měl dvoje teplé. Na delší dobu to k nim chce tedy výhřev. Každopádně pokud někdo hledá boty do mrazu, doporučuji. Při ceně cca 1300Kč skvělý poměr cena/výkon. Velikostně sedí velikost, kterou nosím normálně, ale abych tam v pohodě nacpal několikery tlusté ponožky, vzal jsem o velikost větší. Řídit s nimi nejde :)
Rozdíl oproti klasickým zimním pohorkám je to markantní, s těmi mám po 8h nohy absolutně promrzlé i s výhřevem..
Dobson GSO 254/1250 | Omegon Nightstar 25x100 | Celestron Skymaster 15x70 | Omegon 2x54 Starfield | Helios HR 8x42 ED | Bortle 3-4
Odpovědět