Pozorování za mrazu

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Odpovědět
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Pozorování za mrazu

#1

Příspěvek od T.o.m »

Tak v Havlíčkově Brodě dnes ráno -21C :nod:
Večer bylo jasno, ale vydržel jsem to jen asi hodinku, samotné dýchání mi kazilo obraz - vydechované páry létaly před dalekohled..., lituju lidi, co maj okuláry bez gumových očnic.
Na tyhle podmínky by to chtělo vojenskou kuklu na hlavu a nějakou trubici (třeba od vysavače ;D) na odvádění vydechovaných par.
Co ostatní, pozorovali jste taky ve včerejším mrazu? Jestli ne, tak to vypadá, že to dneska v noci můžete ozkusit - je to fakt extrémní záležitost!
Tom :hi:
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11379
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Pozorování za mrazu

#2

Příspěvek od MaG »

Měl sem včera chabých -14 :D

Byl sem venku asi půl hodiny a stačilo ... ještě že nefoukal vítr. Odvod par je asi potřeba vyřešit ;D

Rekord mám na Geminidy 2001, kdy sem sice ze spacáku vysrčil sotva oči a stačilo, ale vydržel sem to asi 2,5 hodiny, s cestou asi 3,5 hodiny. Bylo -18. Již nikdy víc.... ;)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Pozorování za mrazu

#3

Příspěvek od MP »

Koukal jsem zase na Saturna a Jupitera - bylo nadherne videt. Ale na balkone stala jen montaz s dalekohledem, kamerou a 2.4GHz vysilacem, zatimco prijimac, maly TV monitor, ja a grog jsme byli uvnitr. Docela prijemne pokoukani.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
SKLP
Příspěvky: 1184
Registrován: 02. 10. 2003, 21:19

Pozorování za mrazu

#4

Příspěvek od SKLP »

Rekord mám 23.12.03 při pozorování měsíce Rhea. Pozoroval jsem
40 minut při -18°C. Ze začátku to šlo, ale ke konci už fakt
byla zima. Hlavně prsty mi jasně dávaly najevo, že už prostě ne!
A proto mám rád teplé letní noci.
Refraktory achromáty: Celestron C4-R 102/1000mm, Sky-Watcher 80/400mm, Hama 60/700mm. Triedry: Fomei 10x50, Bushnell 8x40
Uživatelský avatar
PavelM
Příspěvky: 293
Registrován: 24. 06. 2002, 21:18
Bydliště: Kněževes u Rakovníka
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Pozorování za mrazu

#5

Příspěvek od PavelM »

Taky jsem si ted o víkendu zapozoroval. U nás bylo zvečera kolem -10° ale kolem půlnoci to šlo až na -15°. Ale bylo úplné bezvětří takže to šlo. To mlžení okůláru je opravdu hrozný jenom tam kouknu tak se okulár zamlží a to i když zadržím dech. Ono to bude asi od tepla z oka. Nejhorší bylo že nešlo moc dlouho používat notebook kvůli autoguideru tak jsem zkusil alespoň Saturn webovou kamerou a pak jsem ho musel odnést do tepla protože displej se už nějak začal zpoždovat (asi už zamrzal ).
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17620
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Pozorování za mrazu

#6

Příspěvek od MMys »

Vy měkkýši ;D

To chce řádnou přípravu. Z pátka na sobotu jsem vyrazil o půl sedmé a vrátil se v 11. Testoval jsem poprvé v reálu EQ6, Nejdříve jsem odfotil T sedmičku (20, 30 a 50min), uvidíme co z toho bude. Pak jsem zkoušel lepší foto M45, protože to loňské je trochu ujeté a navíc focené bez komakorektoru a s malým OAG. Udělal jsem foto 10 a 35 minut. Pak jsem se pustil do koňské hlavy, kterou ale již zhatilo počasí. Začala se od země zvedat mlha a vše omrzat, tak jsem ještě chvíli pozoroval vizuálně, planety Jupiter a Saturn, a pak to zabalil. V té době byla viditelnost již jen tak 45 stupňů a výše. Je fakt, že při té teplotě -15 na začátku a -22 na konci byla reakční doba displeje notebooku tak 1 sec. ale i to jde používat k pointaci Nikoli ovšem k točení planet jak jsem si ověřil. EQ6-ka sice výrazně "ztuhla", nicméně šlapala dobře.

Abych neztuhnul já, přijal jsem po loňských zkušenostech jistá opatření. Investoval do oblečení: Spodní termoprádlo Moira, Lyžařské kalhoty vypodšívkované flízem, mikina, svetr, na to péřovka s kapucí, ze které koukají jen oči nos a popřípadě i pusa, když se to nezapne úplně (jinak mi vše omrzalo od sraženého dechu) Kvalitní měkké dobře izolující ale prstové rukavice, aby se dalo manipulovat co nejvíce v nich. Nejslabším článkem jsou teď již jen boty a ponožky.

Nutná je termoska s čajem (bez rumu :nono: ) a něco sladkého k snědku.

Do okuláru koukám zásadně se zadrženým dechem, a z největší únosné vzdálenosti. Tak se dá docela omezit mlžení na rozumnou míru. Nicméně na příští rok mě už asi neminou okuláry s delším očním reliéfem. Ceny pěkně klesají. MAnipulaci s veškerým příslušenstvím to chce mít dobře natrénovanou, každý zbytečný pohyb, zbytečné sundání rukavic, hledání něčeho atd... je ztráta tepla. Když už začne člověk prochladat, chce to udělat 50-100 dřepů nebo se proběhnout kolem, a máte na dalších 30-45min o teplo postaráno. Tohle fakt funguje. Ovšem jen je-li člověk dobře oblečený.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11379
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Pozorování za mrazu

#7

Příspěvek od MaG »

Tak to ti Martine věříme asi všici :-)

To co uvádíš za výbavu je tedy velmi dobré. Já jsem nicméně zvyklý se pořádně obléci. Když vezmeš normální lidi a řekneš jim ať se dobře obléknou, vezmou si na sebe já nevím co, ale za chvíli je jim zima.

Na těch Geminidách jsem si taky vzal krom spacáku do -18 ještě termosku s čajem a v půlce pozorování jsem se taky proběhl a zacvičil. U mě byl problém s pozdní hodinou. Bylo to nějak mezi 1 - 3. ráno, takže jsem se tím probouzel.

Souhlasím ale, že není problém být dlouho venku i při teplotách -15, možná i -20 stupňů.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Pozorování za mrazu

#8

Příspěvek od T.o.m »

Což o to - obyčejně si beru min. troje teplé ponožky, dvě trička, dvě mikiny, dva svetry, na to Polartecovou vestu a ještě zimní bundu. Jenže ty věčné páry od pusy - to je to nejhorší - z pozorování se tak stává dechové cvičení ;D
Když jsem donesl dalekokhled domů, všiml jsem si, že jsou těla okulárů a okul. výtah zcela bílé od jinovatky!
Tom :hi:
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17620
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Pozorování za mrazu

#9

Příspěvek od MMys »

T.o.m napsal: Což o to - obyčejně si beru min. troje teplé ponožky, dvě trička, dvě mikiny, dva svetry, na to Polartecovou vestu a ještě zimní bundu. Jenže ty věčné páry od pusy - to je to nejhorší - z pozorování se tak stává dechové cvičení ;D
Když jsem donesl dalekokhled domů, všiml jsem si, že jsou těla okulárů a okul. výtah zcela bílé od jinovatky!
Tom :hi:
To je slušný počet vrstev, ale jak se v tom proboha můžeš hýbat ??? Já loni zkusil něco podobného (byť tam nebyly ty dva svetry) a připadal si jak medvídek Pů :-),

Ad dalekohled a vše od jinovatky - to je naprosto normální, takže všechny věci kterými zrovna nepozoruji nechávám v tom mém kufříku, a ten nikdy nenechávám otevřený delší dobu. Poslední dobou ještě přes OAG s kamerou a foťák vždy přehodím kus látky, takže pak není namrzlý a při manipulaci holýma rukama (to je snad jediná věc, na kterou se nedají moc použít rukavice) je příjemnější. Jinak newton a montáž omrzlá zvenku 1mm vrstvou jinovatky už mě vůbec nevzrušuje. Hlavně ale po příchodu domů dalekohled zadeklujte, aby nemohl vlhký vzduch dovnitř a neojínilo se zrcadlo a nechávejte roztát dalekohled ve vodorovné poloze. Já ho poprvé nechal stát, a vše co se vysráželo na pavouku a sek. zrcátku skapalo na prim. zrcadlo, a protože voda po stečení po pavouku asi byla trochu špinavá, mám tam teď fleky. Nicméně zatím jsem to nečistil. Ničemu to nevadí, jen to blbě vypadá, ale nenechejte se vyhecovat k častému čištění. Tak maximálně 1x do roka.

Zajímavá věc je ta, že mi nikdy neomrzá notebook, i když leží úplně volně na stolku. Sice je ledový stejně jako ostatní věci, ale zřejmě je díky ztrátovému teplu ledový o pár stupínků méně a je tudíž nad rosným bodem a tak neomrzne.

Jo, a ještě jedna věc, zdroj pro napájení montáže, při takových -20oC je kapacita olověného akumulátoru (a asi i ostatních typů) tak sotva čtvrtinová, i když je plně nabitý. S tím je třeba počítat a kapacitu dostatečně předimenzovat, hlavně hodláte-li fotit.

Přeju jasné a málo mrazivé noci (jestli vůbec může v zimě tahle kombinace existovat :-/)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17620
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Pozorování za mrazu

#10

Příspěvek od MMys »

MP napsal: Koukal jsem zase na Saturna a Jupitera - bylo nadherne videt. Ale na balkone stala jen montaz s dalekohledem, kamerou a 2.4GHz vysilacem, zatimco prijimac, maly TV monitor, ja a grog jsme byli uvnitr. Docela prijemne pokoukani.

Tohle znám, jenom mi místo 2.4GHz vysílače vede USB kabel přes zeď z balkóna, notebook a ovládání je doma. Ještě chystám lepší okulárový výtah (Crayforda o průměru 80mm tenkého asi 30mm) aby šlo i pěkně jemně ostřit.

Docela si v poslední době, v souvislosti se stavbou lepší řídící elektroniky do EQ6, pohrávám s myslenkou, zabudovat tam nějaký komunikační modul, aby šlo bezdrátově pointovat, ovladač mít taky bez kabelu, a možná i tu bezdrátovou kameru. Ony totiž ty dráty (hlavně v zimě) jsou strašná věc, jsou tuhé a tudíž nelehnou a všude se pletou, člověk o ně zakopává, nehledě na možnost přelámání (už se mi jednou stalo)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Pozorování za mrazu

#11

Příspěvek od zdenek »

Oni mrazive noci maji i neco do sebe. Ve vzduchu je malo vodnich par a tim padem je i celkem slusna MHV. Pokud trva mraz par dni a jaksi se u nas usidlil tak i seeing je velmi dobry. Zkratka idealni podminky pro pozorovani.
 Mne zas az tak mraz tolik netrapi. HPS (hlavni pozorovaci stanoviste  ;D) mam ve dvorku, kde jedinym zdrojem svetla jsou okna meho domku a kdyz mi je zima tak proste skocim na chvilku do tepla.  Rodina je uz poucena (resp. mrzne se mnou) a tak zbytecne neblika.
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Pozorování za mrazu

#12

Příspěvek od FunTomas »

Vies mi poslat nejake informacie o tom crayfordovom vytahu? Ta hrubka 30mm sa mi zda akasi moc mala.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
Tomkk
Příspěvky: 357
Registrován: 11. 11. 2003, 18:14

Pozorování za mrazu

#13

Příspěvek od Tomkk »

zdenek napsal:
 Mne zas az tak mraz tolik netrapi. HPS (hlavni pozorovaci stanoviste  ;D) mam  ve dvorku, kde jedinym zdrojem svetla jsou okna meho domku a kdyz mi je zima tak proste skocim na chvilku do tepla.  Rodina je uz poucena (resp. mrzne se mnou) a tak zbytecne neblika.
Tak to máš docela dobrý, taky pozoruju na dvorku a nejblíž mám okno od spížky. Jenže manželka mi trpí moje noční zmizení na dvorek jen tak tak, takže když jsem se ozval, že mi to její blikání nevyhovuje, tak jsem málem jednu dostal :rotflmao:.
Nezbude, než tam dát slabší žárovku a stínítko. ;)

Ten mráz je fakt děsnej. Jen na dvorek je mi blbý se oblíkat a pak tam sedim jen v teplákách, nebo v pyžamu... :sick2:
Uživatelský avatar
Zdenek F.
Příspěvky: 46
Registrován: 14. 07. 2003, 20:54

Pozorování za mrazu

#14

Příspěvek od Zdenek F. »

MMys napsal:
 Nejslabším článkem jsou teď již jen boty a ponožky.


Tohle jsem vyřešil podobně jako omrzání okulárů. 12V akumulátor, jednoduchý obvod s 555 spínající těchto 12V s frekvencí 1 Hz s proměnnou střídou do topného tělíska v podobě odporového drátu přilepeného na vložce v botě. Špičkový výkon cca. 20W / bota, v praxi stačí bohatě třetina až polovina. 5Ah akumulátor, který se dá celkem v pohodě nosit na těle (v kapse, na opasku...) vystačí na cca. 3 hodiny. Funguje to skvěle, nohy nezebou, ale naopak HŘEJÍ!!!
Zdeněk F.
Uživatelský avatar
nad
Příspěvky: 70
Registrován: 08. 09. 2003, 20:36

Pozorování za mrazu

#15

Příspěvek od nad »

Já jsem poprvé vyzkoušel svoji EQ6 za extrémního mrazu. V Pardubicích u mě doma jsem naměřil -19C. Vydržel jsem asi 2 hodiny v pátek a hodinu v sobotu. Nafotil jsem Jupiter, Saturn a pozoroval M42. Podmínky byly vynikající. Nejvíc trpěly samozřejmě nohy a baterie u digitálu, které ač plně nabité, byly po 20 minutách prázdné (NiMh,1.2V,1.6Ah). EQ6 to ustála bez problémů, jenom jsem nemohl rozebrat hlavu od stativu, jak to bylo přimrzlé. Teď to vypadá s předpovědí špatně. Jinak chystám se taky předělat elektroniku (výměna motorů,elektroniky) a taky uvažuju o bezdrátovém přenosu signálu, neměl by v tom být vážnější problém.

Elektrotechnika
Odpovědět