Pozorování za mrazu

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Odpovědět
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Pozorování za mrazu

#211

Příspěvek od ladis »

Tak jsem prave dobastlil prvni pokusnou vyhrivanou vlozku pro levou nohu - cele chodidlo. Pouzil jsem metr odporoveho dratku 18.5ohm/m, ovsem jiz prvni pokus po pripojeni na 12V ukazal, ze 7.7W je vice, nez hodne, dratek doslova pali.

Proto jsem zkusil zapojit jako meziclanek otocny potenciometr Zalman, urceny pro nastavovani otacek ventilatorku v PC. Potakem melo teci max. 7.7/12 = cca 0.6A. No, na nastavenych 5V to fungovalo skvele do doby, nez se z Zalmana zakourilo a odesel. 100Kc v p....i a kour jsem odvetraval snad pul hodiny.

Takze nyni potrebuji na kazdou nohu nejak zapojit a umistit vhodne do kapes 5x1.2V dobijecich clanku a voltaz 6V by mela zaridit presne 2W, coz krasne hreje, ale ne tak, aby se noha spalila.

Jen zaboha nemuzu vymyslet, do ceho tuzkace zapojit. Bastlil krabicku se mi nechce, nejradeji bych pouzil neco komercniho ci z baterky na kolo apod., ale nevim o nicem na 5 clanku...
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5409
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Pozorování za mrazu

#212

Příspěvek od vla »

A co tě nutí použít právě 5 článků? Mě to přijde docela nešťastné řešení. Komerční výrobky používají dva články, je mi jasné, že zřejmě toužíš po výdrži o něco větší, ale pak jsou snad rozumné 4 články, třeba i kvůli nabíjení. A pokud to musí být těch cca 6V, tak existují gelové aku, v kapse se snad unesou.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Pozorování za mrazu

#213

Příspěvek od ladis »

Pokud bych mezi vyhrivani a muj 12V Pb Aku 7Ah pridal toto:

Spínaný stabilizátor U-BEC 6V/3A http://www.bel-shop.eu/detail.php?id=412

mohl bych tim odporovy drat krmit na 6V?

A co takhle 2 odporove draty s celkovym proudem kolem 1A, to by mohlo stacit i s rezervou, ne?

Dle fotografie z odkazu 2 silnejsi draty jsou na vstup napajeni (z 12V aku napr.) a 2 tenke na vystup (do odporoveho dratu)?
Elektronice nerozumim, proto se ptam takto polopate. Diky.
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Pozorování za mrazu

#214

Příspěvek od MMys »

To by mělo fungovat. Můžeš tím krmit oba odporové dráty, pokud celkový proud nepřesáhne ty 3A.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Pozorování za mrazu

#215

Příspěvek od ladis »

Diky za rady, kluci!

Jinak Martine, chapu dobre, ze 2 dratky (viz foto z odkazu) jsou pro vstupni napajeni (12V) a dva tenci pro vystupnich stabilizovanych 6V?
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Pozorování za mrazu

#216

Příspěvek od MMys »

no to z té fotky není poznat, ale dá se to předpokládat. Stoprocentně to ale bude popsané v návodu ;)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Pozorování za mrazu

#217

Příspěvek od ladis »

Dik!

Navic jsem si jeste objednal vyhrivane ponozky od Gerbingu i s regulatorem, tak ted snad pri pozorovani bude uz teplo :)

Vyhrivani hledacku a okularu vyresim odporovym dratkem a izolaci karimatkou, spinani rucni prepinacem dle potreby. Do okularu hledacku u dobsona budu klidne prazit 10W, vzdy na par sekund, nez se odrosi. Dle meho lepsi, nez stabilni zahrivani nizsim vykonem. To same pro okulary...
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
caribic10
Příspěvky: 1775
Registrován: 11. 04. 2008, 03:29

Pozorování za mrazu

#218

Příspěvek od caribic10 »

Vložky do bot jsem ubastlil loni, akorát jsem je ještě nestohl vykzoušet. Po orce co se povalují doma budou mít asi  brzy velkou premiéru...
To vyhřívání hledáčku a okuláru, není to zbytečný? Já sem se s tím snad nesetkal, že by se mi zarosil okulár, pokud jsem na něco vyloženě omylem nedýchnul. Mám je v kapse a problém nikdy nebyl....

edit: jedna noha mi hřeje na 2ks AA (2400mAh), mám je uložené v obalku od pidi baterky (takové hranaté) kterou jsem koupil na 10kč...
Abych nemusel tahat kabel až někam do kapsy, našil jsem si zevnitř nohavice suchý zip a baterky mám uložený asi 10cm nad botou. Při chůzi to vůbec nevadí. Připadalo mi zbytečný tahat nějakou dlouhou šňůru po celé noze....
http://planetaryphoto.cz/ ,  EOS 600D + nějaká ta bižuterie okolo
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Pozorování za mrazu

#219

Příspěvek od ladis »

Vzhledem k tomu, ze pri minulem pozorovani jsem tretinu casu stravil zahrivanim hledacku dlani, aby se jeho okular odmlzil, urcite mi pomuze neco, co do 10-20s odmlzi okamzite... Asi je treba rici, ze vyhledavam zasadne stylem star-hopping. Dle meho je to nutnost nejvyssi, hned po vyhrivani nohou. Tam je zase potreba mit teplo rovnomerne rozlozene a to umozni pouze vyhrivane ponozky. A kdyz uz do toho jdu, rozhodl jsem se pro kvalitni znacku, ktera vyrabi vyhrivani i pro vojenske ucely a ma historii. Tak jsem zvolil Gerbing.

Vse budu napajet 12V akumulatorem, prozatim zkusim jen 7Ah, nebude-li rozumne stacit pro 3-5h pozorovani, dokoupim aku do auta.

Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Pozorování za mrazu

#220

Příspěvek od Karell »

Já se pokusím o toto řešení: http://www.terko.cz/eshop/show_product. ... e=C-189149  , vyhřívání přilepím na tubus v blízkosti ok. výtahu a hledáčku a zkusím, jestli těch 12 W ohřeje všechno. Pokud nebude stačit, přidám folii, pro jistotu jsem objednal 2 páry.   Na akutní ohřátí čehokoliv jsem objednal ventilátor http://www.terko.cz/eshop/show_product. ... e=C-841650. Co se vlastního pohodlí týká, vyzkouším tento potah: [url]http://www.terko.cz/eshop/show_product.php?code=VA
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Pozorování za mrazu

#221

Příspěvek od ladis »

Karle, u toho potahu za 290,- si nejsem jist, zda nebude probijet pri vlhkosti. Ja mam take autopotah doma, ale nevim, co to udela pri vysoke vlhkosti. Navic odber 50-60W vysosne baterii za chvili. Leda pouzit autobaterii. Doma zas nemam autonabijecku a to neni levna zalezitost. Ale pokud ji mas, asi by to stalo za uvahu!

Clovece docela me dostala tato vyhrivana bunda od Gerbingu: http://www.gerbing.cz/shop-karta.php?id=68
Sice draha, ale to teplo! Ponozky mam uz objednane, s bundou jeste pockam a promyslim to.

Kdyz scitam proudy, zjistuji, ze bych potreboval bud pozorovat se zaplym motorem auta ci vlastnit prenosnou elektrarnu ;)
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Pozorování za mrazu

#222

Příspěvek od Karell »

Znám jejich nabídku, jsou to skvělé věci, ale když my všechno potřebujeme 2x.... ::) Mám změřené rozměry barterie a do auta dám místo stávající 77 Ah, kterou používáme, rovnou 100 Ah, ta určitě něco vydrží. S možným probíjením mě to nenapadlo, dík Láďo za upozornění, ještě se nad tím zamyslím.
Uživatelský avatar
Miloš Hroch
Příspěvky: 848
Registrován: 23. 09. 2005, 20:39

Pozorování za mrazu

#223

Příspěvek od Miloš Hroch »

Koukám, že se tu rozjela čilá diskuze na téma vyhřívání. Úplně jsem zapomněl, že jsem slíbil, že dám vědět jak jsem dopadl v terénu se svým výmyslem. Věci se mají následovně:

Vyhřívání jsem již alespoň pětkrát v terénu použil, zatím tedy při teplotách které byly minimálně do cca 3°C, větší zima zatím co ty vložky mám nebyla. Používal jsem je přesně způsobem jaký jsem plánoval (viz. příspěvek výše), tedy na pár minut připojit na autobaterii, ohřát se a jít od toho. Zmíněný způsob se mi osvědčil, navržené dimenzování výkonu taktéž.

Jediný zádrhel, který jsem měl, byl ve spojení odporového drátu s měděným vodičem. Je totiž potřeba to pájet speciálním cínem, jinak to nedrží a časem to upadne, jak se mi už jednou stalo. Po přiletování vhodnou pájkou to už drží.

Mám-li to tedy shrnout, rozhodně jsem rád, že jsem si to postavil. Konstrukčně dobré, výkon dobrý, cena dobrá 8-). Ještě uvidím jak budu mluvit, až bude těch -14°C, protože už jednu noc, kdy bylo 4°C  a se Sasou3 jsme jen fotili a nekoukali dalekohledem, tak jsem byl k autobaterce připojený 2 hodiny, ale podotýkám, že jsem extrémně zmrzlý  ;D.
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Pozorování za mrazu

#224

Příspěvek od ladis »

Tak jsem trochu bastlil a udelal vyhrivani hledacku, resp. jeho okularu. Na objektiv hledacku pouzivam rosnici, proto staci vyhrivat pouze okular, ktery se v zime enorme mlzi (casto se do neho divam kvuli star-hoppingovemu zpusobu hledani DSO).

1) z isolepy a odporoveho dratu jsem udelal cca 20cm dlouhy pas. Odporovy drat jsem vlepil mezi dve isolepy a pro jistotu pridal z kazde strany jeste po vrstve. Konce odporoveho dratku jsem zapajel do napajeciho dratu:


2) Vytvoreny pas jsem obmotal na hledacek a prelepil isolacni paskou. Pripajel jsem cinch konektor pro pripojeni hlavniho napajeciho kabelu:



Po pripojeni na 12V Pb akumulator dostavam vykon 7.7W, coz hreje docela dost a behem par vterin by se mel okular hledacku odrosit. Jeste premyslim, ze pridam prepinac, abych si dle potreby mohl vyhrivani zapinat ci vypinat.

Je to sice bastlirna nejtezsiho razu a vypada to vselijak, jen ne profesionalne, ale melo by to slouzit. Poreferuji vice, az poprve vyzkousim v terenu!

Pozn. Drat ma 1m, odpor 18.5ohm/m, tzn. pri 12V dostavam vykon 7.7W a proud cca 0.65A. Pro 7Ah Pb zdroj bych mohl nonstop vyhrivat cca 11h, v praxi pocitam, ze bude stacit 1x10min zapnout na par (desitek) vterin... Teplota odhadem 50-60st.C
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Lukemon
Příspěvky: 1891
Registrován: 07. 12. 2008, 23:24
Bydliště: Jedovnice, okr. Blansko
Věk: 43

Pozorování za mrazu

#225

Příspěvek od Lukemon »

Chci se zeptat jestli se prodává to co tu ukázal Ladis,ale chtěl bych to na tužkové nabíjecí baterky,tak jak je třeba vyhřívání vložek do bot nebo ponožek.
Dobson SW 250/1200,  N 150/750, ED80/600 na AZ-4,  TELE VUE Paracorr, Panoptic 24mm 68°,  Nagler 13,9,7,5, 3.5mm 82°,  SW Planetary 8,7,6,5,4mm UWA-58°, 2"SW/SWA 38mm 70°, Celestron 15x70,  UHC Lumicon, UHC-S BDP, CLS Astronomik, 2x Polarizační BDP
Odpovědět