Zvláštní optický jev

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Odpovědět
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Zvláštní optický jev

#1

Příspěvek od T.o.m »

Poslední dobou mě trápí jeden nešvar - když odkládám v noci oko od okuláru a zvedám jej k obloze, tak ve fázi, kdy přeostřuje se jakoby "mihne" po obloze několik černých bodů - vytvoří čáry. Je mi jasný, že moje oko klame mozek. Ale nedokážu si to vysvětlit, čím by to bylo. Navíc je to dosti nepříjemné, protože to tak trochu vypadá, jako by se nad hlavou přehnalo obrovskou rychlostí velké hejno černých ptáků.
Vždy to směřuje k obzoru a trvá to zlomek sekundy. Nemáte s tím taky někdo potíž. Je to docela infarktové, když na to zapomenu.
Tom :hi:

PS: před pozorováním nepiju a halucinace nemívám ;D
LbA

Zvláštní optický jev

#2

Příspěvek od LbA »

Huh toto je zaujimave....

Nenosis nahodou okuliare?? Asi to bude zvyseny vnutroocny tlak a/alebo nedostatok vitaminu A...
Tazko tak na dialku...
Zbehni k lekarovi....
Ja som tiez pocas pozorovania premennych prisiel na to ze mam lahky astigmatizmus. Vzdu som pocas pozorovani somral, ze mam akysi neostry obraz a ze nekvalitna optika a tak. A potom som zistil ze chyba je ale u mna :o
A uz rok a pol nosim optiku stale 8)
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Zvláštní optický jev

#3

Příspěvek od T.o.m »

No ještě mě napalo, jestli by to nemohlo být tím že když v okuláru pozoruju hvězy (světlé body), tak ty se pak nějak promítnou, ale jakoby negativně = černé body a ty pak pohybem hlavy i oka vytvoří ony čáry. Je to možné?
Jinak mě to nějak moc netrápí, spíš mě napadlo, jestli to třeba taky někdo nezažil.

Tom
Uživatelský avatar
Kunzov
Příspěvky: 202
Registrován: 25. 07. 2003, 18:19
Bydliště: Lipník nad Bečvou

Zvláštní optický jev

#4

Příspěvek od Kunzov »

T.o.m napsal: Poslední dobou mě trápí jeden nešvar - když odkládám v noci oko od okuláru a zvedám jej k obloze, tak ve fázi, kdy přeostřuje se jakoby "mihne" po obloze několik černých bodů - vytvoří čáry........
Nejseš sám, tohle se mi stává taky. Nebo spíš stávalo, když sem byl menší. Vzpomínám si, že kdykoliv sem se díval v šeru na nebe - za soumraku (mám dojem, že přes den to nefungovalo) a přeostřil jsem na své okolíčko, tak přesně jak říkáš - během zlomku sekundy přes obraz černý záblesk směrem ke spodu.

Co to je by mě ale zajímalo taky :nod:
Pozoruju z Oderských vrchů. N 200/1000, R 70/700, CEL 12x70.
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Zvláštní optický jev

#5

Příspěvek od T.o.m »

Přesně tak - ve dne to nefunguje, ale v noci jo....asi to bude otázka pro nějakého znalce lidského oka.

Tak asi na tom něco bude, když v tom nejsem sám.

Tom :hi:
Uživatelský avatar
Xeňák
Příspěvky: 16
Registrován: 17. 03. 2013, 19:47

Zvláštní optický jev

#6

Příspěvek od Xeňák »

Nevím jak se tomu říká, ale je to optický klam. Když se člověk dlouho dívá na jedno místo aniž by pohnul očima a poté se podívá na bílou plochu, tak se mu zobrazí negativní obrázek na který se díval. Je to prý způsobeno setrvačností reakcí lidského oka. Místa na sítnici, která byla dlouho osvětlena potřebují určitou dobu pro návrat do normálního stavu. Ale koukáním do dalekohledu na hvězdy se mi to nestalo. Na Měsíc, Venuši, Jupiter ano.  :D  Málem bych zapomněl, že lidské oko má slepou skvrnu, která dokáže pořádně vyděsit. Zkus si něco najít na netu. 8-)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24313
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Zvláštní optický jev

#7

Příspěvek od MilAN »

To : Xena : nevadí ti, že odpovídáš na příspěvek starý přes 9 let :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Zvláštní optický jev

#8

Příspěvek od Rekmarik »

Málem bych zapomněl, že lidské oko má slepou skvrnu, která dokáže pořádně vyděsit. Zkus si něco najít na netu.
Doporučoval bych najít Ti si něco na netu něco o slepé skvrně - že by dokázala vyděsit ? .. já s ní žiju už 37 let a zatím mě nevyděsila To co tady popisoval T.o.m. nebude ani jedno z toho.
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Zvláštní optický jev

#9

Příspěvek od Karell »

[split] [link=http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 355131/0#0][splithere][/link][splithere_end]
Uživatel packal se nás snažil přesvědčit, že reflex v záběru způsobený objektivem je jakýsi objekt. Poslal jsem to tam, kam takové diskusní příspěvky patří.
Odpovědět