Seřízení polárního hledáčku

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Lukel
Příspěvky: 109
Registrován: 04. 01. 2011, 15:41

Seřízení polárního hledáčku

#16

Příspěvek od Lukel »

Vždyť píšu, že tu nemám montáž, otestuji v pondělí.
Dosáhl sem toho, že kříž v hledáčku je v jeho optickém středu/ose.

Dá se předpokládat, že pokud je rozumně dodržena mechanická souosost prvků hledáčku, bude mechanická osa shodná s optickou.

To samé s upevňovacím závitem hledáčku a RA osou.

U GSO montáže a hledáčku je toto jediná možnost, jak hnout s křížem/obrazcem v hledáčku.
Hledáček sám o sobě, ani uložení hledáčku nemá žádné seřizovací prvky.
Uživatelský avatar
Lukel
Příspěvky: 109
Registrován: 04. 01. 2011, 15:41

Seřízení polárního hledáčku

#17

Příspěvek od Lukel »

Takže... otestování odsunuto na dnes - GSO montáž měla zatuhlou RA osu a to tak, že při pohybu mikroposuvem docházelo k povolení a vyšroubovávání hlavní osy z těla montáže. Rozebráno, pročištěno, promazáno, složeno.

Výsledek testu: vystředění kříže obrazce GSO hledáčku se povedlo. Ovšem při otáčení RA osou (šnekové kolo zaaretováno, šnek odsunut ze záběru) dochází k posunu zorného pole po kružnici.

Po chvíli laborování sem přišel na to, že "kontra" kroužek, kterým je primár PH aretován má mírně větší průměr závitu, než by měl mít. Po dotažení dojde k tomu, že kroužek sklouzne náhodně ke straně a tím vyosí dosedací plochu. Výsledkem je vyosený primár.  >:(

Nemáte někdo nápad, jak by to šlo řešit? (vím... koupit nový  :))
Uživatelský avatar
demonek
Příspěvky: 689
Registrován: 16. 03. 2009, 18:46

Seřízení polárního hledáčku

#18

Příspěvek od demonek »

Ahoj pánové.
Tak jsem se taky rozhodl seřídit polární hledáček u EQ6,ale skončil jsem dřív než jsem začal.Celé to zaostřovací kolečko se kýve v závitu na všechny strany a v návaznosti na to,se mi kývou i všechny značky v hledáčku.U polárního hledáčku na CG-5 se mi nic takového nedělo.Mám to zkusit nějak na fest přidělat?Neřešil jste někdo podobný problém?
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Seřízení polárního hledáčku

#19

Příspěvek od MilAN »

Po pravdě netuším, co jsi seřizoval a netuším, co nazýváš zaostřovacím kolečkem. Na stupnice se zaostřuje  otočným okulárem. I kdyby se viklal  sebevíc, se značkami nemá nic společného a ty se nijka nehnou. .Tam je kroužek, držený 3 červíky a těmi se seřizuje ohnisková destička. Je to naprosto nezávislé na  ostření  dalekohledu na nekonečno i na ostření  okulárem na značky v ohniskové rovině.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
demonek
Příspěvky: 689
Registrován: 16. 03. 2009, 18:46

Seřízení polárního hledáčku

#20

Příspěvek od demonek »

K seřizování červíky jsem se vůbec nedostal.Kýve se zaostřovací okulár a když jsem do toho hleděl a drbl jsem do něho,tak se to celé pohlo a právě i ty značky co tam vidím (i když fyzicky zůstávají na místě) a hýbe se jen ten okulár.Nevím jak bych to přesněji popsal.Když se dívám na značky a drbnu do toho okuláru,tak se mi pohne obraz těch značek a tak nevím,jak to mám seřídit.Při mé šikovnosti do toho v průběhu seřizování určitě neopatrností drbnu a celý obraz značek v hledáčku se mi pohne.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Seřízení polárního hledáčku

#21

Příspěvek od MilAN »

Těleso polárního hledáčku se skládá  ze 3 kompaktních dílů. Střední část s ohniskovou destičkou je našroubována do tělesa polární osy. Do tohoto tělesa je našroubován  vpředu  objektiv, kterým se dá zaostřit dalekohled  a je do středního tělesa  zajištěn maticí, ručně utahovanou.  A ze strany pozorovatele je našroubován okulár, který se ostří na středovou destičku.
Doporučuji vyšroubovat celý  polární hledáček  - rukou ochopit za část za šroubovacím okulárem( asi 2,5 cm válcový tubus před stupnicí) a vytočit z tělesa polární osy.  Okulár lze potom šroubováním celý vytočit ( okulár nic nedrží - není potřeba mít strach  ). Pod okulárem je vidět  kroužek s ohniskovou destičkou a z boku jsou vidět i 3 červíci, kterými je držena a seřizována. Pokud je destička volna a viklá se, stačí přitáhnout červíky  - nic se tím zatím neseřídí, ale bude jistota, že  tu není něco v nepořádku.  Potom se vrátí okulár a šroubováním  se pro oko zaostří na značky na destičku ( bez ohledu na obraz nějakého předmětu a jeho ostrost). Je to dobré dělat trochu za šera, aby nebylo ostření ovlivněno adaptací oka. Potom se takto seřízeným dalekohledem podíváš na objekt v nekonečnu - opět nejlépe za šera. Pokud není obraz vzdáleného předmětu ostrý, zaostří se dalekohled šroubováním objektivem. Pokud je to O.K. zastáhne se pojišťovací matice a celý takto seřízenýdalekohled se opět zašroubuje do polární osy.  Teď by se nemělo nic viklat a dalekohled by měl být zaostřen na nekonečno a značky by měly být okem  ostře viditelné. Zaostření na značky lze kdykoliv dokorigovat otáčením okulárem.  Poslední operací  = vlastní seřízení plárního hledáčku se dělá pomocí červíků  mnohokrát zde popisovanou metodou, kdy se polární osa namíří na vzdálený předmět ( špička komína, kostelu, hromosvodu ...)  a postupným otáčením osy  ve 2 kolmých rovinách se  destička červíky vystředí tak, aby aby  se orientační bod  nevychýlil ze středováho kříže při jakémkoliv otáčení polární osy.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
demonek
Příspěvky: 689
Registrován: 16. 03. 2009, 18:46

Seřízení polárního hledáčku

#22

Příspěvek od demonek »

Pořád si nejsem jistý,zda si rozumíme.Neviklá se mi (zatím) nic kromě toho zaostřovacího okuláru.Ale tím pádem se mi hýbe obraz v okuláru.Neměl by tam držet fest,aby se v tom závitu nehýbal?Potom bych přece nemusel při ustavování honit Polárku šrouby na montáži,ale stačilo by mi si zahýbat okulárem dle potřeby.Což je samozřejmě volovina.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Seřízení polárního hledáčku

#23

Příspěvek od MilAN »

Jestli se ti hýbe jen okulár, tak se nemůže hýbat obraz, Musí být stále na na stejné značce. pokud se hýbe obraz, je volný buď celý polární hledáček, nebo ohnisková destička nebo objektiv dalekohledu. Jen ne okulár. vyndej hledáček a bude všechno jasné.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
demonek
Příspěvky: 689
Registrován: 16. 03. 2009, 18:46

Seřízení polárního hledáčku

#24

Příspěvek od demonek »

O.K. Díky moc.Zkusím to.
Uživatelský avatar
Lukel
Příspěvky: 109
Registrován: 04. 01. 2011, 15:41

Seřízení polárního hledáčku

#25

Příspěvek od Lukel »

Update k mému boji s GSO PH.
Takže vůli závitu pojistné matice (kroužku) a objektivu sem odstranil pomocí těsnicí instalatérské PTFE pásky. Pro jistotu sem pásku použil i na závit okuláru. Výsledkem bylo částečné zlepšení - otáčením RA osy se obraz pohybuje již po menší kružnici - a co je důležité - střed optické osy se už nepřemisťuje při pootočení a novém zajištění objektivu.
Tedy zbývá problém se šilháním optiky objektivu.Zkusím povolit zajišťovací maticikroužek optiky objektivu, zda nenajdu nečistotu, případně zkusím pootáčet optiku v tělesu objektivu a testovat v RA ose.
Uživatelský avatar
demonek
Příspěvky: 689
Registrován: 16. 03. 2009, 18:46

Seřízení polárního hledáčku

#26

Příspěvek od demonek »

Už su z toho nešťastný.Vymontoval jsem polární hledáček a zkontroloval,jestli všechno drží jak má.A drží.Problém přetrvává.Jakoby zaostřovací okulár měl vysoustružený menší závit než průměr polárního hledáčku.Dá se s ním hýbat jak do stran,tak i trochu nahoru a dolů.A jak s okulárem v těch vůlích pohnu,tak se přesně tak pohne obraz i se značkami (zrcadlově obráceně).
Uživatelský avatar
Peter S. (cactae)
Příspěvky: 250
Registrován: 21. 03. 2009, 19:11

Seřízení polárního hledáčku

#27

Příspěvek od Peter S. (cactae) »

to Demonek:MilAN vo svojom prispevku napisal co je treba urobit. Mozno si to prehliadol tak este raz- Pozri do okulara hladacika a zaostri si v nom obrazec bez ohladu na to ako budes vidiet cez neho na nekonecno. Zaostris ho otacanim okularu. Pokial pouzivas okuliare tak s nimi( je mozne ze ho mas velmi vytoceny von a preto sa ti vykla). Teraz som to vyskusal na jednom zo svojich hladacikov a ked je velmi vytoceny zo zavitu tak sa kyva. Ked budes mat obraz zaostreny tak potom zaostri objektiv hl. na nejaky vzdialeny objekt-obzor apod. a zaaretuj ho maticou, ktora je za objektivom-kruzok siroky +-6mm. Potom ho namontuj do RA osi a mozes sa pustit do centrovania obrazca nastavovacimi srubkami. Dufam ze to vies ako to urobit.
Uživatelský avatar
demonek
Příspěvky: 689
Registrován: 16. 03. 2009, 18:46

Seřízení polárního hledáčku

#28

Příspěvek od demonek »

to cactae: Dík za radu.Budu ho zřejmě nucen reklamovat,protože tam nemám tu aretační matici.Proto se ten okulár pořád hýbe.Konečně jsme alespoň přišli na to,v čem je problém.Ještě jednou dík.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Seřízení polárního hledáčku

#29

Příspěvek od MilAN »

Zkus ty příspěvky ještě jednou přečíst. Ta zajišťovací matice je na tubusu objektivu !!! Nevím, koli máš dioptriií na oku (máš-li) , ale ten okulár se nijak moc nevyšroubovává - je od dorazu nějakých 3-5 mm ( podle toho, jestli ostřím bez brýlí nebo s +4D). Jo, a není zrovna nejlepší očistit závit od vazeliny.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Seřízení polárního hledáčku

#30

Příspěvek od MMys »

Pokud hýbeš okulárem, a hýbe se obraz (budiž, nějaký posun obrazového pole tam při větším výkyvu vidět být může), NEMÁ to ale na přesnost ustavení vůbec žádný vliv. Naprosto stejně, jako se ti hýbe obraz záměrné destičky, se ti bude hýbat i obraz Polárky.

Je to jak píše Milan, jediná klíčová věc je, aby střed záměrné destičky byl na ose otáční RA osy. Proto je nesmysl justovat samotný polární hledáček. Posunem té destičky kompenzuješ právě tu mechanickou nepřesnost vsazení polárního hledáčku do polární osy.

Prostě vycentruj destičku když je PH vsazený v montáži, otáčení na vzdálený objekt. Jestli šmajdá okulár je úplně fuk, ovlivňuje to obraz destičky i hvězdy shodnou mírou, tedy ničemu to nevadí.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Odpovědět