Seřízení polárního hledáčku

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Seřízení polárního hledáčku

#31

Příspěvek od Karell »

Oživím toto vlákno následujícím příspěvkem. Snad někomu pomůže při sesouosení polárního hledáčku. Přemýšlel jsem nad tím, jak to provést pohodlně a co nejpřesněji. Laserové ukazovátko jsem proto umístil do stativu a namířil na zhruba 300 metrů vzdálený panelák. Tím získal pevný, jasný a dostatečně malý bod.
http://img11.rajce.idnes.cz/d1103/6/666 ... pohled.jpg

Detail upevněného laserového ukazovátka:
http://img11.rajce.idnes.cz/d1103/6/666 ... .jpg?ver=2


Na 2. fotografii je vidět, jak jsem umístil seřizovanou montáž hned za stativ s laserem. Na okulár polárního hledáčku jsem připevnil webkameru tímto způsobem:
http://img11.rajce.idnes.cz/d1103/6/666 ... .jpg?ver=2

a obraz z ní snímal do notebooku:
http://img11.rajce.idnes.cz/d1103/6/666 ... .jpg?ver=2


Pohybem os stativu jsem umístil světelný bod do středu kříže polárního hledáčku a potom už známou metodou otáčení o 180°, kolimací polárního hledáčku pomocí 3 šroubků, vracení zpět a opakování dosáhl tohoto výsledku:

http://www.youtube.com/watch?v=9WF1aZpz1DA

Přestože jsem před tímto seřízením měl seřízený polární hledáček hodně přesně, došlo touto metodou k dotažení přesnosti takřka k dokonalosti. Přitom je to pohodlné, člověk se nemusí krčit u hledáčku v nepohodlné poloze a následně složitě hledat seřizovací "červíky", obraz z hledáčku se promítá na monitoru a provedené změny jsou tak vidět "live". Nulové náklady, použil jsem jednu z dávno nepoužívaných webových kamer.
Uživatelský avatar
LKamarad
Příspěvky: 907
Registrován: 30. 03. 2010, 11:21

Seřízení polárního hledáčku

#32

Příspěvek od LKamarad »

..... Dobrý, až na to že ten laser zde byl použit zcela zbytečně - pouze jako "zdůraznění vlastního ega" ... ;D

Zcela stejně by posloužil roh toho paneláku. :P

Kvok(cvok).
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Seřízení polárního hledáčku

#33

Příspěvek od Karell »

Láďo, dík za psychoanalytický rozbor mojí osobnosti, zamyslím se nad tím.  :) Nicméně si myslím, že právě tebe, známého perfekcionistu, by přímé srovnání seřízení na roh paneláku, na který jsem mimochodem zhruba před rokem seřizoval, a na hodně výrazný světlý bod, přesvědčilo.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4135
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Seřízení polárního hledáčku

#34

Příspěvek od biker.fm »

S tim laserovym ukazovatkem to ma neco do sebe. Ne pokazde musi byt k dispozici "roh panelaku" nebo jine vhodne zamerovaci misto.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
Pavebo
Příspěvky: 1122
Registrován: 10. 04. 2009, 13:37
Bydliště: Plzeň

Seřízení polárního hledáčku

#35

Příspěvek od Pavebo »

to Karell: dobrej nápad!

Zdraví Pavebo
Uživatelský avatar
LKamarad
Příspěvky: 907
Registrován: 30. 03. 2010, 11:21

Seřízení polárního hledáčku

#36

Příspěvek od LKamarad »

že právě tebe, známého perfekcionistu, by přímé srovnání seřízení na roh paneláku
No právě že na roh paneláku seřizuju - funguje to jako tmavá ostrá šipka otáčející se okolo středu hledáčku - přesnější než rozplizlej bod laseru.
Navíc já kolimuju s hledáčkem napevno v ose a neotáčím hledáčkem, ale celou montáží - je to mnohem přesnější než vrtět hledáčkem uvnitř osy (ten vnitřek osy a poloha hledáčku v něm nejsou skoro nikdy přesně souosý s pohybem v RA ...) ;)
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Seřízení polárního hledáčku

#37

Příspěvek od Karell »

On ten bod ve skutečnosti rozplizlý není, úmyslně jsem obraz rozostřil, aby byl výraznější. Jasně že je to taky limitováno kvalitou objektivu webky. Ale jestli správně chápu tu druhou část tvého příspěvku, tak se mně nechce věřit, že je někdo, kdo by ověřoval souosost PH s osou R.A. tak, že by otáčel jen PH v jeho závitech místo točením montáže kolem osy R.A. ? ;D Stando ano, to je taky výhoda, kam si promítneš paprsek z ukazovátka je tvoje volba! Pavle dík.
Uživatelský avatar
LKamarad
Příspěvky: 907
Registrován: 30. 03. 2010, 11:21

Seřízení polárního hledáčku

#38

Příspěvek od LKamarad »

Např. u Losmandy nejsou žádný "závity" ?!? ale frikční přítlak hledáčku k přírubě na ose montáže. Otáčí se hledáčkem, aby polárka a pomocné hvězdy v danou dobu sedly tam kam maj ....
To však zanáší chybu a je lépe polárku dohánět otáčením celé montáže ......

Kvok :P
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Seřízení polárního hledáčku

#39

Příspěvek od Karell »

Jo, tak to je moje blbost, automticky jsem vycházel z toho, že se bavíme o montážích SW, kde je PH do osy R.A. zašroubovaný natvrdo.
Uživatelský avatar
godzilka
Příspěvky: 261
Registrován: 03. 03. 2010, 09:47

Seřízení polárního hledáčku

#40

Příspěvek od godzilka »

Tak já nevim no, pro mě to docela přínos rozhodně mělo a chápu, že musím otáčet celou osou. Už při seřizování jsem to takto dělal, ovšem nezadařilo se úplně přesně - kříž na kostele a tak to nebylo úplně přesně. Ale s laserem na nějaký objekt, webkou a do monitoru a přitom si s tím hezky hrát, to je parádní nápad. Díky za něj.
Dobson 300/1750 - Drbohlav
Sw ED80 + CG-5 Adv. + Sw 70/500 + Autoguider by Mmys
Achromat 150/1200
Uživatelský avatar
godzilka
Příspěvky: 261
Registrován: 03. 03. 2010, 09:47

Seřízení polárního hledáčku

#41

Příspěvek od godzilka »

Zajímala by mě jedna věc. Jak daleko případně musí být přísušná "tabule pro laserový bod", abychom mohli mluvit o přesném seřízení? Je to v podstatě jedno? Tj. cokoliv například nad 30 metrů?
Dobson 300/1750 - Drbohlav
Sw ED80 + CG-5 Adv. + Sw 70/500 + Autoguider by Mmys
Achromat 150/1200
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Seřízení polárního hledáčku

#42

Příspěvek od Karell »

Zajímala by mě jedna věc. Jak daleko případně musí být přísušná "tabule pro laserový bod", abychom mohli mluvit o přesném seřízení? Je to v podstatě jedno? Tj. cokoliv například nad 30 metrů?
Řekl bych, že ano. Jen bych se snažil mít s kratší vzdáleností menší ten bod, na kterém seřizuji.
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Seřízení polárního hledáčku

#43

Příspěvek od Karell »

[split] [link=http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 080544/0#0][splithere][/link][splithere_end]
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Seřízení polárního hledáčku

#44

Příspěvek od MilAN »

Jakákoliv pomůcka, která umožní seřídit polární hledáček , se hodí, a tohle určitě není špatné řešení.
Jen bych byl nerad, aby to celé vyznělo tak, že bez laseru a kamery to nejde tak přesně. To je samozřejmě věc metodiky seřizování.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
godzilka
Příspěvky: 261
Registrován: 03. 03. 2010, 09:47

Seřízení polárního hledáčku

#45

Příspěvek od godzilka »

Tak to samozřejmě vím a myslím, že to ví asi každý tady. Spíše jde o to, že při mém prvním seřizování mi to trvalo dýl než 2 hodiny a stejně to nebylo kvalitně seřízeno. Toto je více než dobrá pomůcka.
Dobson 300/1750 - Drbohlav
Sw ED80 + CG-5 Adv. + Sw 70/500 + Autoguider by Mmys
Achromat 150/1200
Odpovědět