Seřízení polárního hledáčku

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
chickenkkrust
Příspěvky: 138
Registrován: 23. 08. 2020, 22:00
Bydliště: Starý Plzenec-Sedlec
Věk: 38
Kontaktovat uživatele:

Re: Seřízení polárního hledáčku

#61

Příspěvek od chickenkkrust »

Tak ta nesouměrná díra na to asi úplně mít vliv nebude, protože je tam závit, na kterém je další závit, ke kterému se teprve připojuje hledáček, který s tou dírou v trubce do styku moc nepřijde. Mám ještě podezření na O kroužek... je takovej... "vytahanej" ;)
TS APO 125/975 na EQ6-R, Bresser AR 90/900 na Exos1, N130/650
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Seřízení polárního hledáčku

#62

Příspěvek od MilAN »

chickenkkrust píše: Hledáček seřídím (otočím RA osu o 90 - ok, 180 - ok), potom zkusmo pootočím hledáčkem (jako kdybych chtěl nastavit přesný úhel polárky) a všechno je to v háji
.
No, můžeš nějak srozumitelně popsat, jak potom točíš tím hledáčkem ?Hledáček je pevně utažený v polární ose, ty ho seřídíč( při tom otáčíš osou) a čím jiným tedy otáčíš potom ? Hledáček je pevně v ose, potřebuješ-li nastavit na úhel Polárky, otáčíš osou dalekohledu a s ní se otáčí polární hledáček. Děláš tedy to samé, jako při seřizování - a když to před tím šlo dobře, tak proč by to teď nemělo dělat to samé ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
chickenkkrust
Příspěvky: 138
Registrován: 23. 08. 2020, 22:00
Bydliště: Starý Plzenec-Sedlec
Věk: 38
Kontaktovat uživatele:

Re: Seřízení polárního hledáčku

#63

Příspěvek od chickenkkrust »

Hmm... tak jsem přeci jen debil :D Já si nějak ze všech těch informací a poznatků vydedukoval, že při ustavování montáže musí být montáž ve "startovací pozici" (teď netuším ten přesný terminus technicus) a úhel polárky řeším otáčením hledáčku. No a ten právě zas tak pevně v té polární ose není, ale za to může onen O kroužek, který u toho byl. Takže i když je to utažené, hledáčkem lze točit, tak jsem se domníval, že tak je to v pořádku.

:?: Takže jestli tomu dobře rozumím, je vlastně úplně jedno, jak ten hledáček v té ose montáže je? Může být klidně vzhůru nohama, při ustavování si otočím osu o těch 180 stupňů, ustavím to a pak už je mi jedno, kde přesně v něm mám Polárku při té startovací pozici?

:idea: Jestli jsem to pochopil správně, tak ti Milane opět děkuji za cennou radu a podnět k zamyšlení.
TS APO 125/975 na EQ6-R, Bresser AR 90/900 na Exos1, N130/650
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Seřízení polárního hledáčku

#64

Příspěvek od MilAN »

Jo, hledáček tam musí být napevno utažený a potom tedy seřízený-na furt :) Pak se jen natočením RA osy montáže nastaví do požadované polohy značka pro Polárku. Jednoduše - nehledat v tom žádnou vědu !
Naposledy upravil(a) MilAN dne 13. 10. 2020, 23:14, celkem upraveno 1 x.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
chickenkkrust
Příspěvky: 138
Registrován: 23. 08. 2020, 22:00
Bydliště: Starý Plzenec-Sedlec
Věk: 38
Kontaktovat uživatele:

Re: Seřízení polárního hledáčku

#65

Příspěvek od chickenkkrust »

Tak jsem si to v tom zápalu a nadšení pěkně zbytečně zkomplikoval :D
No nic, seženu si nový O kroužek, utáhnu, seřídím a pokusím se nevymýšlet si další blbosti.
Ještě jednou díky za radu.
Martin
TS APO 125/975 na EQ6-R, Bresser AR 90/900 na Exos1, N130/650
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2232
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Seřízení polárního hledáčku

#66

Příspěvek od peta62 »

Pokud chcete vedet jak presne RA osu otocit v danou chvili, podle data a casu urcit kde Polarka vuci polu je, podivejte se na tento navod nastaveni.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Seřízení polárního hledáčku

#67

Příspěvek od MilAN »

Nějak nechápu smysl těchto složitých návodů pro montáže SW GoTo. V okamžiku, kdy mi buď ručka ( ovládám-li montáž z ní) nebo PC zobrazuje pozici Polárky (Polaris position, nebo dříve Clock), tak od oka natočím značku v hledáčku tam, kde by na 12hodinovém ciferníku byl ten údaj. Je to zrovna tak přesné, jako když od oka natočím nulu a pak ten úhel odečítám na stupnici. No a postup, že si na montáž navěsím dalekohled a závaží vede většinou u takhle velkého dalekohledu k tomu, že si ohnu výškový šroub.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2232
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Seřízení polárního hledáčku

#68

Příspěvek od peta62 »

Autor tam pise ze je perfekcionista, ze se snazi to mit co nejpresneji. Proto tam treba take zduraznuje, aby bod byl presne uprostred krouzku. Pripravuje co nejvice doma, aby to venku potom bylo co nejrychlejsi. To zvlaste pri soucasnem pocasi plne chapu.
Ja ale stejne prehledl, ze ten Exos1 toto vybaveni asi nema az tak jako SW, omlouvam se.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Seřízení polárního hledáčku

#69

Příspěvek od MilAN »

Něco o tom, že je někdo perfekcionista jsem zde také už četl. Ale to, co provádí, s tím nemá moc co do činění. Dělá naprosté zbytečnosti ,které nic nezpřesní, jen si sobě ( a těm, co návod čtou) přidělává zbytečnou práci. K čemi mi jsou přesné stupnice, když si jejich počátek dám od oka.
Pokud chci používat apku na stanovení HA nebo pozici polárky a není to v ručce nebo mám ještě jednodušší montáž, dělá se to naprosto stejně jako ve SW GoTo montážích. Jento určitě nejde tím zbytečným návodem .
Díky podobným návodům , kde si ty postupy autoři ještě přikrášlují svými vylepšeními, se z každé jednoduché operace dělá věda ( třeba kolimace laserem, ustavení montáže, nastavení PHD..), ačkoliv se jedná o naprosto jednoduché operace, nevyžadující provádět žádné sofistikované postupy a dokonce nevyžadující ani základní znalosti dané problematiky. Jenže právě ty nesmyslnosti dokáže rozeznat jen ten, kdo té problematice rozumí a ne začátečník, který o tom nic neví a snaží se ty "výborné" návody aplikovat a ztrácí se v nich
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2232
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Seřízení polárního hledáčku

#70

Příspěvek od peta62 »

S timto v principu urcite souhlasim, i kdyz si myslim, ze i z neceho takoveho lze obcas veci pochopit, aniz by je clovek otrockym zpusobem provadel. Samozrejme je pravda, ze zalezi na jeho znalostech.
Na tomto konkretnim navodu mi to ale neprijde, ze jde o ten pripad. Nevidim, ze by nastavoval od oka. Mozna jsem zase neco prehledl, ale podle meho pouziva ten kolmy sloup aby mel krouzek pro Polarku opravdu presne dole a potom upravi kruhy na presnou nulu. Jasne, neni to suplera, ale urcite je to vyrazne presnejsi, nez tocit jen podle smeru Velkeho vozu a Cassiopey. Tou aplikaci ukazuje, ze je v SW rucce nejaka nepresnost v HA Polarky, coz mi prijde hodne divne, nezkousel jsem. Urcite jsou presnejsi metody polar alignment, ale tato mi prijde s danym polarnim hledackem bez dalsiho hardware dost dobra. Vidim neco spatne ?
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Seřízení polárního hledáčku

#71

Příspěvek od MilAN »

Tak asi jakákoliv metoda bude přesnější než podle obrazce Velkého vozu - ale to je opravdu jen taková náhradní metoda. Jen si nemyslím, že tím složitějším postupem je nějak přesnější.Nehledě k tomu, že na montážích jsou 2 druhy dělených stupnic a každá se chová jinak s pohybem dalekohledu a na každé se HA nastavuje jinak a jinak měří. Čili pro někoho, kdo v tom nemá naprosto jasno, je to zdroj nevysvětlitelných chyb a špatného nastavení. Metoda pomocí 12 hodinové stupnice je naprosto intuitivní a nelze na ní nijak udělat chybu .
Nevím, jak je to ve starých ručkách, ale ty novější počítají ty úhly ve zdánlivých souřadnicích = ke zvolenému datu a není potřeba nic korigovat . Pokud by měla ručka počítat HA v souřadnicích J2000, lze si to zkontrolovat tak, že si nechaám na ručce zobrazit současný HA , vypnout a po stratu všechny hodnoty nechat , jen změnit na rok 2000. Ppokud jsou hodnoty stejné, pak by to bylo tak, jak píše autor a pro rok.2020 je potřeba korigovat o hodnotu 25 minut. Pokud se tedy budou údaje na ručce měnit zhruba o těch 25 minut, je jasné, že vaše ručky počítá skutečně ve zdánlivých souřadnicích a není potřeba nic korigovat.
To co tam autor řeší, mi nějak nesedí. Má tam fotografii celé ručky, s údajek HA 6:04 a Clock 2:57 .-to jsou hodnoty, které spolu korespondují. Na dalším obrázku má v modrém rámečku HA=3:13 a Clock 2:57. Tyhlo hodnoty současně nemohou platit- takže je někde chyba. Pak je ale zajímavé, že hodnota Clock je v obou případech 2:57 a celkem tedy koresponduje s jinak vypočítanou hodnou HA = 2:58. A dále je zajímavé, že rozdíl, který mu vyšel , koresponduje s rozdílem mezi HA v ekv. J2000 a HA k datu (2012). Něco z toho je náhoda a něco chyba jeho nebo jeho konkrétního zařízení
A jen tak na okraj: to kolečku pro Polárku představuje chybu zhruba 5´. To je přesnost bohatě vyhovující a pokud nestojí montáž na betonu nebo asfaltu, tak se stejně po zatížení rozhodí ( ona se ale rozhodí už tím, že i na betonu po zatížení montáže dalekohledem a závažím se bude montáž deformovat více, než je to kolečko) :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
peto
Příspěvky: 497
Registrován: 03. 07. 2004, 03:09

Re: Seřízení polárního hledáčku

#72

Příspěvek od peto »

vsetko co hovori Milan je pravda... ja som si celý proces este zjednodusil, a na ustavenie polarky pouzivam tuto appku a nikdy som s ustavením nemal najmensi problem...netreba na to ani rucku a ine komplikacie, mam to hotove do minuty...
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2232
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Seřízení polárního hledáčku

#73

Příspěvek od peta62 »

Souhlasim, ale z tech nahradnich bez dalsiho HW asi nejpresnejsi ( drift beru jako volitelny pote, dalsi krok, ne nahradu ). EQ6 ma 24 hodinovou stupnici, pokud se nemylim.
Priznavam, ze v tech dvou hodnotach HA mam totalni hokej, jednou jsem se to pokousel vyhledat, ale zatim marne, mam to na seznamu ke studiu. Proto nemohu vubec posuzovat, zda ma chyby v konkretnich cislech nebo i v principu.
Co se posuvu Polarky od roku 2000 tyce, ja mu rozumel, ze pise o radialnim posuvu, ktery se na HA neprojevi, ale posune Polarku blize k polu, tedy k vnitrni casti toho kolecka. Ale opet, mohu to chapat spatne. S tou relativitou nepresnosti to beru ze se chyby scitaji, tudiz kazde zpresneni muze pomoci. Samozrejme pokud jsou jine chyby radove vyssi, tak se to asi nevyplati.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Seřízení polárního hledáčku

#74

Příspěvek od MilAN »

Posuv Polárky je jak v RA , tak v DEC. Proto tam řeší obě hodnoty, v tomto případě v hodnotě HA a DEC.
Můj názor na použití těch stupnic je jakový, že pokud mi dvě metody dávají shodné nebo podobné hodnoty , vyhovující přesností zadání, tak budu používat rychlejší a bezchybnou jednoduchou metodu.
Popkud montáž ovládám z ručky, potom mi tu hodnotu ukazuje přímo ručka, pokud ovládám z PC, je to též součást programů, a pokud ještě nechci zapínat montáž nebo PC, tak jsou na to appky. Výsledky stejné- vycházejí z jednoho vzorce :) A k nastavení montáže není potřeba nic z astronomie ani ze sférické astronomie znát :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
chickenkkrust
Příspěvky: 138
Registrován: 23. 08. 2020, 22:00
Bydliště: Starý Plzenec-Sedlec
Věk: 38
Kontaktovat uživatele:

Re: Seřízení polárního hledáčku

#75

Příspěvek od chickenkkrust »

MilAN píše:No a postup, že si na montáž navěsím dalekohled a závaží vede většinou u takhle velkého dalekohledu k tomu, že si ohnu výškový šroub.
No on se ohne i s podstatně lehčím dalekohledem ;) Vyzkoušeno! :?
peta62 píše:Ja ale stejne prehledl, ze ten Exos1 toto vybaveni asi nema az tak jako SW, omlouvam se.
Jj Exos1 je čistě manuální věc. Dá se vybavit maximálně pohonem v RA ose ;) A nějakou tu stupnici sice má, ale takhle přesná určitě nebude.
TS APO 125/975 na EQ6-R, Bresser AR 90/900 na Exos1, N130/650
Odpovědět