Losmandy G-11 Gemini

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Losmandy G-11 Gemini

#46

Příspěvek od Konihlav »

MartinV: diky za ukazku a sdileni znalosti!

LKamarad: zajimalo by me, Lado, jak to mas poresene Ty? Nebo jsi na tunning prozatim nemyslel?

Ja mam v montazi ten novy brass worm, ale stale stary gearbox, takze u me v uvahu pripada bud OPWB (koupil bych ho ale opravdu pouze na RA osu) nebo Ovision (ten spis). Uvidime az budu moudrejsi z pristiho mereni PE.

Zatim jsem jako lama spustil PEMPro 1x a moudry nejsem, viz:

http://blog.astrofotky.cz/pavelpech/?p=422
Uživatelský avatar
LKamarad
Příspěvky: 907
Registrován: 30. 03. 2010, 11:21

Losmandy G-11 Gemini

#47

Příspěvek od LKamarad »

Já jsem upgrade zatím neřešil neb po zkušenosti: dokonalý polární ustavení pomocí dokonale zjustovanýho PH. Na půlmetru Myslivcův AG nastavenej na toleranci 0,5px s integrací 7 snímků, pointační rychlosti montáže 0.3 ....... Při poměrně dobrým seeingu jsem pozoroval pointaci v okolí rovníku ...... V DE to nebliklo 30minut a v RA jsem pravidelně registroval 1 krátký (cca 0,3 sec) bliknutí do + a do - vždy po 2 minutách. Byl na tom navěšenej Vepř (dohromady cca 21kg šrotu).

Zkus si podle tohoto popisu odvodit PE toho mýho šrotu  ;D

p.s.

Cos to psal na konci toho blogu ..... že Ti ho odpráskla Eržika?  :D :D
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Losmandy G-11 Gemini

#48

Příspěvek od Konihlav »

na konci blogu jsem psal, ze jsem odprasknul panel A3 na flat field (v podstate jen kabel ke zdroji), kdyz jsem posledne fotil na Edzice (nikoli Erzice). Edzika je EdgeHD11.

jinak lepsi PE +- nez jake kdy bylo u teto montaze out of stock namerene nejlepsi mit nijak zasadne nemuzes, ale tak ci onak je to pro nase podminky naprosto v pohode. Ja vidim nedostatky na tom 3metrovem ohnisku, tam uz to potrebuji stlacit na +-1 arcsec.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Losmandy G-11 Gemini

#49

Příspěvek od MilAN »

No, Pavle, tu techniku by to chrtělo nahnat k té hodnotě +/- 1", ale ještě by to chtělo poručit větru a dešti, a v noci ještě seeingu, aby respektoval to přání -/+ 1" :)
Ale jasně, při 3 m ohnisku to bez toho nepůjde, dokonce ani v 1,5m.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MartinV.
Příspěvky: 1327
Registrován: 12. 06. 2013, 10:11

Losmandy G-11 Gemini

#50

Příspěvek od MartinV. »

polární ustavení pomocí dokonale zjustovanýho PH
Ahoj Láďo. Ty jsi nějak seřizoval PH? Je mi jasné to uložení tj. přes převlečnou matici na aretaci RA a přes pružnou podložku. I když fest utáhnu PH tak stejně se s ním dá ještě lehce do stran hýbat. Napevno to dávat nemá smysl, bo s PH je třeba otáčet při polárním ustavení.
U své montáže jsem si všiml, že pokud umístím hvězdu do středu osnovy PH pro polární ustavení a montáž přeložím o 180° hvězda mi odcestuje mimo střed. PH tedy není v jedné ose s osou RA. Ani nevím jestli lze tento PH sjustovat tak jako např. u PH EQ6. Nějaké otvory kolem obvodu PH jsou, ale jestli tam jsou šroubky nebo jen větrací otvory ;D nevím. Tak malý imbus doma nemám.

MartinV
Osobní stránky: http://dslr-astrophotography.cz/
FSQ 106ED, Losmandy G-11 GoTo L4 (Ascom Gemini telescope.NET), EOS 40Dmod, Lunático EZG60, Lacerta MGEN, QHY5L II, SQM-L, Lenovo x200
Poz. stanoviště: Kamenný vrch, Stránské, Norberčany, Morav
Uživatelský avatar
LKamarad
Příspěvky: 907
Registrován: 30. 03. 2010, 11:21

Losmandy G-11 Gemini

#51

Příspěvek od LKamarad »

Čau Martine,
ono to mělo několik fází:
Nejprve jsem vymezil vůli v ose montáže přesně soustruženou duralovou vložkou, ale to bylo platný jak mrtvýmu ventilky.  :-/  Z neznámýho důvodu není polární osa zevnitř souběžná s osou otáčení montáže a tudíž polárku nelze honit otáčením hledáčku.
Jediná možnost je zafixovat hledáček v ose a centrovat pomocí 3 imbusů (0.9mm / 0,036 inch). Centrovat se musí 2x do roka tak aby uprostřed tohoto období byla polárka v typickou dobu ustavování zhruba uprostřed rozsahu otáčení polární osy. Polárku potom doháním RA pohybem zafixované (utažená spojka) a plně naložené montáže. Tím je zajištěna dokonalá souosost hledáčku a osy otáčení.
Uživatelský avatar
MartinV.
Příspěvky: 1327
Registrován: 12. 06. 2013, 10:11

Losmandy G-11 Gemini

#52

Příspěvek od MartinV. »

Pokud to dobře chápu máš natvrdo utažený PH a vycentroval jsi jej s RA osou pomocí třech šroubků co jsou na PH. Nejde s ním volně otáčet pouze současně s RA osou. Nastavení na delta UMi a 51Cephei se provádí otáčením RA a nastavováním Az/El.
Díky Láďo mrknu na to jak to mám já.

Jinak pro zajímavost pro uživatele Gemini Goto. Existují dvě metody pro zpřesnění ustavení montáže, které Gemini nabízí. První z nich je Polar Align Asistent a Polar Axis Correction. Obě se nacházejí v menu Align Telescope/Synchronize.

MartinV
Osobní stránky: http://dslr-astrophotography.cz/
FSQ 106ED, Losmandy G-11 GoTo L4 (Ascom Gemini telescope.NET), EOS 40Dmod, Lunático EZG60, Lacerta MGEN, QHY5L II, SQM-L, Lenovo x200
Poz. stanoviště: Kamenný vrch, Stránské, Norberčany, Morav
Uživatelský avatar
LKamarad
Příspěvky: 907
Registrován: 30. 03. 2010, 11:21

Losmandy G-11 Gemini

#53

Příspěvek od LKamarad »

Pokud to dobře chápu máš natvrdo utažený PH a vycentroval jsi jej s RA osou pomocí třech šroubků co jsou na PH
Jo přesně tak.

Jinak to zpřesňování ustavení pomocí nějakejch polar asistentů apod. považuju za spíše marketingový lákadlo výrobce těchto systémů. Prakticky to ale bude mít, vzhledem k průhybům montáže a nepřesnostem upevnění optiky, kterou používáme k tomuto ustavení, spíše negativní přínos. :-/
Uživatelský avatar
MartinV.
Příspěvky: 1327
Registrován: 12. 06. 2013, 10:11

Losmandy G-11 Gemini

#54

Příspěvek od MartinV. »

Chtěl bych požádat, zda-li máte někdo Ascom Platform 5. Na domovské stránce Ascom je už jen vers. 6 a starší jsem nenašel a na google taky ne. Bohužel instalační soubor jsem omylem sformátoval při instalaci PC.

MartinV
Osobní stránky: http://dslr-astrophotography.cz/
FSQ 106ED, Losmandy G-11 GoTo L4 (Ascom Gemini telescope.NET), EOS 40Dmod, Lunático EZG60, Lacerta MGEN, QHY5L II, SQM-L, Lenovo x200
Poz. stanoviště: Kamenný vrch, Stránské, Norberčany, Morav
-karneades-
Příspěvky: 1770
Registrován: 28. 10. 2007, 15:49

Losmandy G-11 Gemini

#55

Příspěvek od -karneades- »

ahoj Martine, tady mas cely balik 5b a nasledneho update ;)

http://www.ulozto.cz/10346364/ascom5-rar
Uživatelský avatar
MartinV.
Příspěvky: 1327
Registrován: 12. 06. 2013, 10:11

Losmandy G-11 Gemini

#56

Příspěvek od MartinV. »

Děkuji. A děkuji i MartinoviZ.

MartinV
Osobní stránky: http://dslr-astrophotography.cz/
FSQ 106ED, Losmandy G-11 GoTo L4 (Ascom Gemini telescope.NET), EOS 40Dmod, Lunático EZG60, Lacerta MGEN, QHY5L II, SQM-L, Lenovo x200
Poz. stanoviště: Kamenný vrch, Stránské, Norberčany, Morav
Uživatelský avatar
LukasNestak
Příspěvky: 1600
Registrován: 11. 07. 2018, 17:27
Bydliště: Sereď
Věk: 40

Re: Losmandy G-11 Gemini

#57

Příspěvek od LukasNestak »

Ako to keď si vyberiem prvú hviezdu pre ustanovenie, tak mi na ňu nabehne mimo asi o 150st?

Toto tomu predchádzalo:
- polárny hľadáčik a ďalekohľad smerujú skoro na Polárku "nastavil som ju ako východiskovú polohu"
- UT čas som nastavil ako Greenwichský: GMT 0 "-1h oproti našemu CET" - 1901.29 18:50:00
- časové pásmo som nastavil: GMT +1 "Civil tame ukazuje +1 oproti nastavenému GMT"
- zemepisnú šírku som nastavil: latitude + 48 18
- zemepisnú dĺžku som nastavil: longitude E 17 44
- typ montáže som nastavil G11 "konkrétne sa jedná o Losmandy G11 Gemini 1 L4"
- napájam ju 16V

V návode píšu že by hviezda nemala byť ďaleko od polohy kam ukáže montáž.
Vie niekto poradiť kde je chyba, alebo čo robím zle?

Ďakujem za každú radu.
Lukáš
T7m_6Dmod_qhy10_1600mmc_gs190/50_TSAPO80F7_N250f4CFmod_LosmandyG11Geminy1
http://astrofotky.cz/~Nestak
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Losmandy G-11 Gemini

#58

Příspěvek od MilAN »

Ten datum tam máš nastavený i s tou tečkou ?? A je to správný formát data ?
CET" - 1901.29 18:50:00
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
LukasNestak
Příspěvky: 1600
Registrován: 11. 07. 2018, 17:27
Bydliště: Sereď
Věk: 40

Re: Losmandy G-11 Gemini

#59

Příspěvek od LukasNestak »

Ano, formát dátumu podľa návodu:
yymm.dd hh:mm:ss
Zdá sa mi to veľmi divné. Zatial sa s ňou zoznamujem na balkóne "nevidím na Polárku", ale mierna odchylka od severu nemôže spraviť 150st.
Nastavil som to na hviezdu Betelgeuse "balkón mám s výhladom iba na JJV stranu" a montáž ukázala o asi 150 vedľa, trochu smerom do zeme".
T7m_6Dmod_qhy10_1600mmc_gs190/50_TSAPO80F7_N250f4CFmod_LosmandyG11Geminy1
http://astrofotky.cz/~Nestak
Uživatelský avatar
francek
Příspěvky: 159
Registrován: 16. 02. 2012, 15:22

Re: Losmandy G-11 Gemini

#60

Příspěvek od francek »

Mne to robila montáž CG Advanced VX, pokiaľ som najprv "nezaparkoval" montáž do východzej polohy s rúčkou a až potom otočil osi na východzie značky(v podstate smer na NCP-Polárka). Pri šnekoch sú optické enkodéry, ktoré označujú východziu polohu. Pri skladaní montáže povolením spojok sa to rozhodí. Na rúčke CG je položka Parking, neviem ako na Losmandy. GOTO nastavovať aspoň na 3 hviezdy.
Celestron AVX, CG-4, MEADE ED 80/480, LACERTA MGEN II GUIDER,Canon EOS 600D mod.Canon EOS 6D mod.,Samyang 135/2, Samyang 35/1.4.
Odpovědět