Losmandy G-11 Gemini

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Losmandy G-11 Gemini

#1

Příspěvek od Konihlav »

Tento tyden, v pondeli 22.2.2010, jsem se stal hrdym majitelem teto zname a popularni montaze.

- prijela UPSka:


- dva panackove mi privezli 4 krabicky:


- prvni vybaleni a castecne smontovani:



- DE motor s krytkou:


- detail hlavy:


- "džeminaj" GoTo, keypad, kabely, motory:


- pred instalaci motorku:


- po instalaci motorku:


mirne vetsi fotografie v galerii http://www.astro.cz/galerie/v/uzivatele ... 1.jpg.html

prvni dojmy?

docela rozporuplne. Je to velka bestie (oproti male HEQ-5, kterou unesu celou v jednom kuse) a lamu si hlavu, jak tohle monstrum budu prevazet na pole??? Stativ je "rock solid", neuveritelne stabilni. Jsou to jen takove 3 valce, dute a do blata by se zaborily bez problemu snad i 30cm. Na hlavnim sloupku mam maly skrabanec a na hlave taky :-/ tim, ze je to cerne oeloxovane, tak je to videt. Jinak je to na prvni pohled kvalitni, precizne vyrobena a opracovana montaz. Co mi zatim dela starosti je prave to, jak tohle budu vozit v aute. Bojim se trochu o ty exponovane motory, abych je nejakou nehodou neurazil. Polarni hledacek vypada nadherne (narozdil od AstroTrac-oveho neni z plastu, ale z duralu!) a jeho instalace probehla bez problemu (byt stale nevim, zda jej budu vozit separatne, nebo naporad v hlave - illuminator totiz, i ten novy, se tam musi tak jako tak pak prisroubovat, coz je zase prace navic).

Takze negativa jsou z me strany jasna, narozdil od HEQ-5, kterou vozim vcelku a jsem schopen na ni zacit fotit za 20minut se vsim vsudy, tak tady budu muset vozit dost dilu oddelene (hlavu, tyc - tolik zavitu jsem jeste nevidel - v zime to bude legrace sundavat po foceni... , zavazi, sloupek, nohy, kabely). S tim jsem ale pocital, takze tolik prekvapen tim nejsem budu ted muset vymyslet logistiku prevozu a kufry a nadoby...

Gemini GoTo jsem jiz zkousel (napajeno z meho maleho, lehkeho a prenosneho zdroje), keypad je OK, GPSka funguje, pamatuje si to cas a polohu (je to vlastne maly pocitac, ta Gemini krabicka). Momentalne ctu navod (stazeny z Internetu) a docela mi to zatim jde - jiz jsem si nanecisto montaz ustavil a GoTo ustavil a zkousel par prejezdu. Ovladani je zatim srozumitelne, byt trosku slozitejsi (kdyz mate jen 5 tlacitek, tak jsou tam figle typu drz jedno nekolik vterin a uvidis jine menu ci prepnes z vizualniho do foto rezimu apod.). Zaroven pro zrychleni se pouziva stisk tlacitka opacneho smeru. To jsem mel pred koupi jiz prectene a vypada to, ze to tak i funguje v realu (na hvezdy jsem ale jeste nekoukal, tak nemuzu soudit).

Spojeni s PC zatim provadet nebudu, dokud si neporidim novy foto laptop a prozatim budu fotit na stare sestave (nez se s novou montazi naucim) a snaha bude o nepointovanou fotografii. Pozdeji planuji poridit jeste nejakou pointacni kamerku a dalsiho Atika 314L nebo jinou CCD pro paralelni foceni na dve kamery. Zaroven planuji dokoncit AstroTrac upgrade, abych mel celkem 3 foto sestavy pouzivane podle casu a nalady a pocasi ;-)

tesim se na prvni zkusenost z pole a dam vedet, jak presne montaz najizdi, pointuje a ustavuje se ci pripadne dalsi postrehy z praxe :-)

zatim se na montaz chodim divat a kocham se tou krasou a robusnosti. Rikam ji, ze to je moje mala "losmandička", pricemz moje pritelkyne ji rika cerna prisera ;D
Uživatelský avatar
daghtus
Příspěvky: 930
Registrován: 24. 05. 2009, 17:57

Losmandy G-11 Gemini

#2

Příspěvek od daghtus »

Niektore zeny (oprava: skoro vsetky) nemaju pochopenie pre tieto nase mile "zvieratka". Akaze to prisera? Pche! :P
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Losmandy G-11 Gemini

#3

Příspěvek od Sasa3 »

Pekny kousek Pavle, tak at slouzi.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
-karneades-
Příspěvky: 1770
Registrován: 28. 10. 2007, 15:49

Losmandy G-11 Gemini

#4

Příspěvek od -karneades- »

nazdar, nazdar-připíjím na zdraví malé losmandičce ;)-sic to vypadá, že ji převezl pohřebák
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Losmandy G-11 Gemini

#5

Příspěvek od Konihlav »

vzhledem k tomu, ze jsem se rozhodl dat si pauzu, bylo zde posledni 2-3 dny pres noc docela polojasno a dalo se neco spachat. Dnes se take da, dokonce jeste v tuto chvili je jasno (uz ma byt 2 hodiny zatazeno). Ale me to nevadi, protoze jsem taky skoro dve hodinky venku blbnul (kdyz uz neni hokej v TV). Nebral jsem to moc vazne, nafotil jsem asi 15minut celkove (bez pointace), abych konecne vyzkousel vykon - presnost chodu montaze Losmandy G-11G.

Predkladam k posouzeni par nepointovanych snimku (nemam CCD s autoguider vystupem ani nemam nainstalovane ovladace v laptopu, takze pointace me zatim miji).

Prvni snimek, 240 vterin, ledabyle ustavena montaz (tak nejak od oka pres PH), jedna se tedy o 4 minuty, coz by mela byt perioda snekoveho kola u G-11tky (tj. horsi nez to je zde to nebude - pokud se nebude stacet pole):


Druhy snimek 60 vterin:


Treti snimek jen 30 vterin:


je to na mono CCD s 6.45um pixely ale jen na ohnisku 330mm, tedy image scale je 4"/pixel. Teoreticky to na tech 240 vterinach ujizdi jen o dva-tri pixely (brano moji metrikou oka pri 400% zoomu) tj. periodicka chyba by teoreticky mohla byt kolem 10 arcsec out of the box, coz vypada velmi nadejne. Ale nepredbihejme, dokud to neoverim po dlouhodobe pointaci z logu.

Nicmene mam uz mensi strach z toho, jak to budu prevazet. Uz jsem si na velikost Losmandičky zvyknul a na tri-4 kusy ji prevezt pujde (transportoval jsem ji z bytu do garaze a slo to). Pak jsem zjistil, ze by to chtelo 1. nejaky drzak na keypad, aby se nevalel na zemi bo na kufriku, 2. nejaky ochranny obal (igelitak, plast) na keypad, aby se neposkrabal/nerosil/nenicil.
Dale jsem zjistil, ze jinak nez vedle sebe sve dva dalekohledy na montaz nedam, protoze mam kruhy na liste dost blizko u sebe a upinaci sroubky mi presahuji pres listu a ta se pak neda vlozit do "saddle", nebot ta je moc dlouha.
Pak me zarazilo, ze kdyz chci ustavit montaz a mit v counterweight shaft diru presne rovnobezne s polarni osou, tak mi pak saddle "kouka" misto na 90ti stupnich na nejakych 50ti, tj. sikmo misto kolmo! (u HEQ-5 mi kouka kolmo). Nevim, zda se da tohle nejak "adjustovat".
Polarni hledacek je fajn, lepsi nez AstroTrac-ovy, ALE! hybe se. Je tam proste vule a muze se s nim docela krive hnout :-/ Kdyz na nej zespodu zatlacim, tak se mi "vyosi". Takze doufam, ze kdyz ho necham volne, tak bude cca sesouhlasen. Je to proste jako vzdy sazka do loterie, to polarni ustaveni (by me zajimalo, jak to delaji v "jinejch rodinach, jestli na to maji nejaky specialni skoleni bo co"). No ale nejak jsem ustavil.
Pak motory: maji takovy zvlastni zvuk, nezvykly. Ale vrci si hezky, jen mi prijde ze vice nahlas a tak jako by se rozjizdela parni lokomotiva ;D ale chod je pravidelny, to jo, jen nezvyk.
Prvni test GoTo a ustaveni: hned jsem na prvni hvezde potvrdil Alignment na asi spatnou hvezdu (nejak jsem ji nemohl najit) a GoTo bylo dost mimo. Tak jsem to zresetoval a napodruhe sel na jistotu na znamou hvezdu, Betelguese, Capella a jeste nejakou jsem tam pak dal. No a GoTo uz bezelo dobre (stejne dobre jako na HEQ-5, byt jsem z pocatku mel pocit, ze i hure, ale nakonec i po testu meridian flipu to naslo hvezdu skoro uprostred meho maleho CCD cipu a to jsem delal GoTo Aligmnent jen na jedne strane meridianu).

Tolik prozatim radio Erevan.

jinak si z meho reportu nic nedelejte, ja jsem mistr kritik a umim vse pohanit a najit slaba mista byt jsou nakonec v oukeji ci silna ;D dobrou vsem.
Uživatelský avatar
MartinV.
Příspěvky: 1327
Registrován: 12. 06. 2013, 10:11

Losmandy G-11 Gemini

#6

Příspěvek od MartinV. »

To Konihlav:

- keypad - Losmandy bohužel toto nijak neřeší. Na keypadu od DDS jsem si pomocí černé pásky připevnil očko z kousku tkaničky a to pak zavěšuji za rychloupínáky (páčky) od stativu.

- Já jsem měl původně dalekohledy Takahashi FSQ-10ED a Borg 77ED upevněné vedle sebe. Rozteč mezi nimi cca 250mm a bez problémů. Nyní to mám řešeno jako dalekohledy nad sebou tj. pevný kruh deska dva pevné kruhy. Pointační hvězdu nastavuji pomocí XY pozicioneru.

- Otvor pro nastavení polárky. To je úplně jedno jak to máš nastavuješ přece polohu polárky na to natočení dalekohledů v ose DE nemá vliv. Já to mám stejně jako ty (zřejmě)

- polární hledáček - ten se do duté polární osy vkládá přes takovou vlnitou podložku a zajišťuje se pomocí převelečné matice. PH utahuji takovou silou aby se s ním dalo otáčet. Nastavení je pak jednoduché. Na PH je uvedeno pro jaké epochy je. Já mám myslím 2005-2010-2020-2030. Každá značka u nastavení znázorňuje jednu epochu a značka s šipkou kde ti vyleze polárka. Cílem je hvězdy umístit na tyto značky a to vzájemný pootáčením PH (ne osou DE) a nastavováním Ez a EL. Nastaveno je to do dvou minut.
http://losmandy.com/polar-finder.pdf
Ideální je to nastavovat, když ještě nenastává astronomická noc. Při použití osvětlení PH hvězdy skoro nejdou vidět, ale dá se. Škoda že se jas nedá regulovat. Max si něco vyrobit.
Ten můj se nijak v otvoru polární osy nehýbe ... pokud na něj tedy silněji do strany nezatlačím.

MartinV
Osobní stránky: http://dslr-astrophotography.cz/
FSQ 106ED, Losmandy G-11 GoTo L4 (Ascom Gemini telescope.NET), EOS 40Dmod, Lunático EZG60, Lacerta MGEN, QHY5L II, SQM-L, Lenovo x200
Poz. stanoviště: Kamenný vrch, Stránské, Norberčany, Morav
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Losmandy G-11 Gemini

#7

Příspěvek od Konihlav »

polární hledáček - ten se do duté polární osy vkládá přes takovou vlnitou podložku a zajišťuje se pomocí převelečné matice. PH utahuji takovou silou aby se s ním dalo otáčet.tak a to mi teda asi chybi - jdu se podivat znovu do krabic. Protoze jsem si presne rikal, ze by to tam chtelo nejakou podlozku, aby se dal lepe zajistit a presto se s nim dalo lehce otacet. Takhle to mam silene jemne/nestabilni, staci se dotknout a uz se mi otaci. Samozrejme s PH umim pracovat, mam stejny na AstroTracu a neustavuji pres nej prvne nicmene presto diky za komentar (lepsi neco zopakovat nez opomenout).

S tou regulaci jasu, ani ten nejnovejsi co mam ja regulaci jasu nema (ale sam o sobe sviti dost slabe - narozdil od AstroTrac-oveho asi tak 10x slabeji, ale AT se da regulovat). Co mi jeste vadi je prave to zamontovavani illuminatoru vymenou za puvodni kryci sroubek - kdyz ma clovek zmrzle prsty, tak to fakt neni nic moc.
Uživatelský avatar
MartinV.
Příspěvky: 1327
Registrován: 12. 06. 2013, 10:11

Losmandy G-11 Gemini

#8

Příspěvek od MartinV. »

mohu malou OT otazku prilozit do ohynku: proc jsi to vlastne daval nad sebe? co bylo hlavnim motivem? nebudeš tomu věřit, ale vůbec nic. Chtěl jsem mít dalekohledy nad sebou. Časem "uvažuji" o vyzkoušení 50mm hledáčku jako pointačního dalekohledu. Takže nakonec to dopadne tak, že budu mít jen takahashi a malý refraktůrek pro pointaci.

Tady jsou fotky té pružné podložky. FTP mi nějak nejede tak jsem to musel nahrát na astrofotky.cz :





MartinV

Edit:
ještě mě tak napadlo. Tobě to vůbec nejde utáhnout? Pokud ne tak na bocích převlečné matice PH jsou červíky. Třeba jsou utažené a dřou o závit, když ji utahuješ. Teď jsem zkoušel ten svůj. Drží mi to fest a krásně PH můžu otáčet.

MartinV
Osobní stránky: http://dslr-astrophotography.cz/
FSQ 106ED, Losmandy G-11 GoTo L4 (Ascom Gemini telescope.NET), EOS 40Dmod, Lunático EZG60, Lacerta MGEN, QHY5L II, SQM-L, Lenovo x200
Poz. stanoviště: Kamenný vrch, Stránské, Norberčany, Morav
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Losmandy G-11 Gemini

#9

Příspěvek od Konihlav »

MartinV: tak jsem na to koukal a mam to uplne stejne jako Ty. Ta kovova podlozka tam je dotahnout to lze, jen mi proste prijde, ze se PH v te objimce co se tam nasroubuje stejne docela volne pohybuje - chtelo by to 0.01mm podlozku jeste mezi tu sroubovaci objimku a telo PH. Ale hrotit a resit to nebudu, nakonec to funguje (viz muj prvni pokus, prvni ustaveni a prvni foto testy bez pointace) :-)
Uživatelský avatar
MartinV.
Příspěvky: 1327
Registrován: 12. 06. 2013, 10:11

Losmandy G-11 Gemini

#10

Příspěvek od MartinV. »

Mám verzi Losmandy G-11 Gemini GOTO L4.
http://www.losmandy.com/losmandygoto/ge ... ual_l4.pdf
Montáž bych chtěl ovládat přes CdC. Kabel se mi díky MMysovi podařilo taky obstarat, ale mám trošku nejistotu jaký ovladač (Ascom) budu potřebovat. Je třeba mít nainstalovanou konkrétní verzi nebo rovnou poslední Acom 5.5.1

MartinV
Osobní stránky: http://dslr-astrophotography.cz/
FSQ 106ED, Losmandy G-11 GoTo L4 (Ascom Gemini telescope.NET), EOS 40Dmod, Lunático EZG60, Lacerta MGEN, QHY5L II, SQM-L, Lenovo x200
Poz. stanoviště: Kamenný vrch, Stránské, Norberčany, Morav
Uživatelský avatar
MartinV.
Příspěvky: 1327
Registrován: 12. 06. 2013, 10:11

Losmandy G-11 Gemini

#11

Příspěvek od MartinV. »

Problém vyřešen :D. Se stolním PC přes serial port montáž komunikuje. V momentě jak to propojím s kabelem RS232/USB je problém. To musím ještě dořešit, ale až večer.

MartinV
Osobní stránky: http://dslr-astrophotography.cz/
FSQ 106ED, Losmandy G-11 GoTo L4 (Ascom Gemini telescope.NET), EOS 40Dmod, Lunático EZG60, Lacerta MGEN, QHY5L II, SQM-L, Lenovo x200
Poz. stanoviště: Kamenný vrch, Stránské, Norberčany, Morav
Uživatelský avatar
ivanmsk
Příspěvky: 1463
Registrován: 17. 10. 2005, 02:35

Losmandy G-11 Gemini

#12

Příspěvek od ivanmsk »

Problém vyřešen  :D. Se stolním PC přes serial port montáž komunikuje. V momentě jak to propojím s kabelem RS232/USB je problém. To musím ještě dořešit, ale až večer.

MartinVProblem moze byt v redukcii RS232/USB. Niekedy je problem v kompatibilite s operacnym systemom, niekedy jednoducho s niektorymi zariadeniami nekomunikuje spravne.
Orion N200/900, NEQ6Pro, CG5Adv, CCD Astropix 1.4+, Astropix 4.0, Canon 5D a 600D,  Ivan Majchrovič, ivan(bodka)bpu(slimak)chello(bodka)sk
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Losmandy G-11 Gemini

#13

Příspěvek od Konihlav »

MartinV: ja jsem si ten kabel k PC koupil rovnou s montazi ($23), ale stale se mi vali v pokoji na zemi, protoze novou montaz chci ovladat z noveho laptopu a bohuzel ho jeste nemam (nejsou nejak vubec penize, ale pristi tyden snad uz budou, tak si ho hned objednam).

Na malem Leninovu (S10) mi fungoval s HEQ-5 jak prevodnik USB->RS232 (tusim pres pl2302 ovladac), tak i PCIExpress karta na RS232, kterou pouzivam doted.

Jinak jsem Ti poslal mailem cerstve napsany navod pro Gemini .NET ASCOM driver (vyzaduje nejnovejsi verze ovladacu/protokolu, coz je dalsi duvod, proc jsem to na male Leninovo nenainstaloval, protoze jsem si nechtel zkazit funkcnost jednoho reseni).

ad montaz a GoTo:
vcera jsem si zase hral (a trosku i fotil, ale jen tak pro sebe, pro zabavu, zadna seriozni prace/veda) a musim rict, ze mam z montaze pomalu radost dela to co ma a dela to vyborne. GoTo najizdi uplne spickove presne (hlavne clovek musi ustavit na spravnou hvezdu ;D) a jelikoz stale nemam hledacek na C11" tak jsem zase hledal prvni hvezdu jako truhlik zametanim - nastesti Gemini v tomhle umi hledat v okoli sam, tak mi hvezdu nasel ke konci seance jsem zkusil par GoTo na galaxie ve velke medvedici a ejhle, vsechny 100% v centru pohledu CCD kamery. Proste parada.

Jo a posledni zazitek: uz se mi stalo, ze mi montaz narazila do motoru a zacala se vztekat a vrcet a pak se vypla. Tak jsem ji povolil a dal do zakladni polohy rucne, vypnul, zapnul a sesynchronizoval znova. Myslel jsem si, ze standardni limity pro GoTo jsou nastaveny bezpecne, ale moje mala, kratka OTA proste uz do motoru DE narazila... tak jsem pro priste udelal rucne (rucne vyvolal pres ovladac) meridian flip a bylo zas hej...
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Losmandy G-11 Gemini

#14

Příspěvek od Psion »

Ty si vyhraješ, jen aby Tě ta astronomie finančně nezruinovala Vzhledem k počasí z pozorovacího domečku udělám astro muzeum pro veřejnost, jiný smysl to nemá...
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Losmandy G-11 Gemini

#15

Příspěvek od Konihlav »

tak novy "one piece Worm block for G-11" je nyni "ready to order from Scott at Losmandy". Cena $295 / block / jedna osa (RA). Budu sledovat dalsi vyvoj, hlavne v cenach (Ovision mozna neco ubere) a treba nekdy za rok, pokud zjistim, ze ma smysl se v normalni (skladove) montazi vubec vrtat neco poridim... zatim jsem bohuzel nemel ani moznost namerit PE moji skladove montaze (chci to delat pri foceni, ale ted nemam cim fotit).

Jinak muj teoreticky duvod, proc z +-5" PE udelat +- 2" PE ci mene je ten, ze bych fakt nemusel pointovat ani ohnisko 1800mm plan by byl upgrade bloku/sneku + nasazeni PEMPro pro korekci PE (PEC). Ale jsou to jen myslenky :-)

jo a jeste odkaz:
http://www.cloudynights.com/ubbthreads/ ... ll/fpart/1
Odpovědět