Losmandy G-11 Gemini

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MartinV.
Příspěvky: 1327
Registrován: 12. 06. 2013, 10:11

Losmandy G-11 Gemini

#31

Příspěvek od MartinV. »

Mňo .... už jsem si na hlavu bysypal celý pytel popela :-/ a došlo mi to. Představoval jsem si jen pohyb v RA montáže a tak mi vycházely kompozice  zrcadlově proti sobě. Zapoměl jsem na to, že v tom případě by mi dalekohled čučel úplně jinam v DE a proto se musí provést ještě přeložení i DE. Pak už to sedí. Jsem to ale vůl.  Udělal jsem si i simulaci abych se sám přesvědčil na vlastní oči a máte pravdu chlapci a zbytečně jsem tady valil konihlavovi klíny do hlavy. Omlouvám se  ;) Měl bych se asi vrátit zpět na začátek.

M.
Osobní stránky: http://dslr-astrophotography.cz/
FSQ 106ED, Losmandy G-11 GoTo L4 (Ascom Gemini telescope.NET), EOS 40Dmod, Lunático EZG60, Lacerta MGEN, QHY5L II, SQM-L, Lenovo x200
Poz. stanoviště: Kamenný vrch, Stránské, Norberčany, Morav
Uživatelský avatar
MartinV.
Příspěvky: 1327
Registrován: 12. 06. 2013, 10:11

Losmandy G-11 Gemini

#32

Příspěvek od MartinV. »

Viz. téma Gemini G42:
Tak si říkám jestli jsem to s tou Losmandy G11 Gemini nepo.ral a neměl jsem raději volit tuhle ...... již 2 měsíce na ni vychytávám mouchy a furt to není to ono co jsem si představoval (taky reálná foto nosnost je zde jen cca 18kg a tady jsem skutečně již lehce za hranou). Cenový rozdíl zase již není tak velký - jen je tu otázka "přenosnosti"  
Něco jsi tu již zmínil, ale mohu se zeptat o jaké konkrétní problémy se jedná? Já mám rovněž tuto montáž. Původně jsem si ji pořídil pouze s elektronikou Digital Drive System a letos jsem ji upgradoval na Gemini Goto. Je pravda, že vyznat se v systému menu trošku zabere času, ale je to jen věc zvyku. Já se svou G11 problémy nemám. Právě naopak.

MartinV
Osobní stránky: http://dslr-astrophotography.cz/
FSQ 106ED, Losmandy G-11 GoTo L4 (Ascom Gemini telescope.NET), EOS 40Dmod, Lunático EZG60, Lacerta MGEN, QHY5L II, SQM-L, Lenovo x200
Poz. stanoviště: Kamenný vrch, Stránské, Norberčany, Morav
Uživatelský avatar
LKamarad
Příspěvky: 907
Registrován: 30. 03. 2010, 11:21

Losmandy G-11 Gemini

#33

Příspěvek od LKamarad »

Začal bych asi s tím že konstruktér téhle montáže byl/je asi trošku mentálně slabší jedinec neb k tomu aby se v RA  mohla točit neomezeně chybí asi 4 cm výšky (řeší se to „pukem“ vysokým několik centimetrů za hodně moc babek - nebo si to vyrobit sám - pakárna - taky se s tím trochu omezí okraje pole polárního hledáčku). A to nemluvím o situaci kdy člověk při povolený spojce odšroubuje závažovou tyč - pak nastanou 2 možnosti: buďto to plnou vahou mrdne doleva a prakticky to zničí RA šnek/šnekový kolo ...nebo (ta méně tragická možnost): jebne to doprava a pouze to nalomí (ulomí) duralovou krytku převodů která sebedestrukcí absorbuje kinetickou energii tohoto cca 4kg těžkého rotačního kladiva.  :o
Dále .... polární hledáček se otáčí v ose s velkým vaklem a tudíž bez vyrobeného přesného futra + fixaci otáčení na otáčení v RA jsou jeho „údaje“ zcela mimo mísu.  :-/
Základová deska (chňapka) - svírací díl rybiny mám asi o 2 mm výše než pevný protější díl rybiny ,,,, důsledek: lišta se utáhne a nic netušící člověk po pár vteřinách uslyší ostrý prasknutí a lišta se vydá volným suvem i s 15kg mackem k zemi ....... chytne se totiž jen za asi 0.5mm vystouplou plochu pod rybinou (taky to musel vymyslet totální idiot!) a k reálnému utažení ještě zbývá +- 1.5mm. A navíc objektiv tam drží nakřivo (ještě že jsem mohl vzít chňapku z rozdvojky .... reklamace bude obtížná - aby to u losmandů pochopili.  :-/
Pokud se vyjme hotový obrobek ze stroje tak první co slušný řemeslník udělá je to, že vezme jemný šmirglpapír a začistí (zaoblí) všechny hrany a nenechá je ostrý jako žiletky - už jsem se o to několikrát pořezal. Obzvláštní chuťovka je když kloubama pravý ruky narazím při utahování spojky RA na duralové nože (špalíky) držící horizontální šroub pro polární nastavení. Začistit si to sice můžu sám ale zbydou po tom bílý lesklý hrany v černým eloxu a montáž bude vypadat jako totálně opotřebovaná ojetina. :(
Když jsem to před týdnem poprvé v terénu rozbíhal tak to v módu „Sidereal“ šlo asi jen poloviční rychlostí než by mělo - teprve asi po 3. „Cold restartu“ se to vzmátořilo a začalo to chodit poměrně dost přesně (viz moje testovací foto na 200sec/1000mm bez pointace).  >:(

Tý konstrukční demence je tu prostě na můj vkus až příliš  :-/
Uživatelský avatar
MartinV.
Příspěvky: 1327
Registrován: 12. 06. 2013, 10:11

Losmandy G-11 Gemini

#34

Příspěvek od MartinV. »

Základová deska (chňapka) - svírací díl rybiny mám asi o 2 mm výše než pevný protější díl rybiny ,,,, důsledek: lišta se utáhne a nic netušící člověk po pár vteřinách uslyší ostrý prasknutí a lišta se vydá volným suvem i s 15kg mackem k zemi ....... chytne se totiž jen za asi 0.5mm vystouplou plochu pod rybinou (taky to musel vymyslet totální idiot!) a k reálnému utažení ještě zbývá +- 1.5mm. A navíc objektiv tam drží nakřivo (ještě že jsem mohl vzít chňapku z rozdvojky .... reklamace bude obtížná - aby to u losmandů pochopili.  No jám mám svoje lišty, které jsem si nechával vyrábět a u nich bez problémů, ale jedná se o totožný profil co se používá u losmandy. Já s tím problém nemám. Jak je to s tou čelistí u mé montáže ti teďka neřeknu. Že by Losmandy pustil do trhu šmejd?
Co se týče reklamace u fa. Losmandy ... no to mě potěš. Já jsem na Losmandy G-11 čekal 1/2 roku. :'( Zatím bez problémů. ;)

MartinV
Osobní stránky: http://dslr-astrophotography.cz/
FSQ 106ED, Losmandy G-11 GoTo L4 (Ascom Gemini telescope.NET), EOS 40Dmod, Lunático EZG60, Lacerta MGEN, QHY5L II, SQM-L, Lenovo x200
Poz. stanoviště: Kamenný vrch, Stránské, Norberčany, Morav
Uživatelský avatar
LKamarad
Příspěvky: 907
Registrován: 30. 03. 2010, 11:21

Losmandy G-11 Gemini

#35

Příspěvek od LKamarad »

Aha - tak to jsem asi zase urazil "něčí božstvo" ;D ;D ;D
p.s.
Mě to taky zatím ještě nezbuchlo - je to jen "skryté nebezpečí" ;)

.... naučme se nezávislému úsudku a neobhajujme něco jen proto že jsme si to vybrali a zacálovali za to balík - a že všichni papouškují, jaká je to super hyper značka ...... :P :P
Uživatelský avatar
MartinV.
Příspěvky: 1327
Registrován: 12. 06. 2013, 10:11

Losmandy G-11 Gemini

#36

Příspěvek od MartinV. »

.... naučme se nezávislému úsudku a neobhajujme něco jen proto že jsme si to vybrali a zacálovali za to balík - a že všichni papouškují, jaká je to super hyper značka ......  Přesně tohle jsem si řekl, když jsem si ji pořizoval a jak jsem již výše uvedl jsem s ní spokojenej. To, že se ti do ruky dostal šmejd a nebo jej za šmejd považuješ je tvoje věc. Byl jsem jen zvědavý kde je problém a pokud bych věděl tak ti poradit. Od toho AF taky je.... Tak hodně zdaru s G-11.  ;)

MartinV
Osobní stránky: http://dslr-astrophotography.cz/
FSQ 106ED, Losmandy G-11 GoTo L4 (Ascom Gemini telescope.NET), EOS 40Dmod, Lunático EZG60, Lacerta MGEN, QHY5L II, SQM-L, Lenovo x200
Poz. stanoviště: Kamenný vrch, Stránské, Norberčany, Morav
Uživatelský avatar
LKamarad
Příspěvky: 907
Registrován: 30. 03. 2010, 11:21

Losmandy G-11 Gemini

#37

Příspěvek od LKamarad »

Já netvrdím že je to 100% šmejd - v poměru cena/výkon to asi patří k tomu nejlepšímu co lze na trhu dnes sehnat a věřím že to nakonec bude fotit dobře. Toto ale stále neomlouvá konstrukční nedomyšlenosti, lajdáctví při výrobě, výstupní kontrole a chybějící "finiš" u tohoto bazmeku. ::)

p.s.
RA servo (DC motor) byl (než jsem ho rozebral a srovnal) asi 10st nakřivo a šel občas "přes zuby" :-/
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Losmandy G-11 Gemini

#38

Příspěvek od Konihlav »

tak a uz je tu prvni problem. Cekal jsem, ze brzy prijde. Jedna se o novy illuminator PH, viz:


tato potvurka se montuje ze strany do PH, kterym se otaci kolem osy. No a prave koncem srpna pozde vecer nebo v zari drive vecer dojde k ocekavane situaci, ze tento illuminator zavadi o zakladnu montaze a nejde s nim otacet dale. Tj. nemuzu ustavit montaz... potreboval bych, aby byla ta trubicka o 1/2 kratsi, nebo si ubastlit sam nejakou diodu (coz budu muset udelat).

Zatim si tam prisvicuji baterkou, ale neni to ono, protoze si zaroven oslnim oko a nevidim ty dve slabsi hvezdy...



a vcerejsi zkusenost: fotim od 23hod a ve 4 rano, kdyz jeste chci 3 expozice, abych mel rovnych 5hodin (mam tedy 4.5hod), tak najednou montaz jede hur, resp. pointace zacne litat a pak to zapipa (jako, kdyz se blizi safety limit, ktery jsem odmacknul) a najednou to pise "RA motor lags!" a konec filma. Odpojim, zapojim, zresetuji, nic, RA nejede. DE pak taky nejede, jen v tom mirne vrci...

po chvilce jsem prisel na to, ze (a to se mi stalo za 2 roky prvne) napeti na baterii kleslo pod 12V (asi za to muze to intenzivni chlazeni pointacni kamerky 16ic a vcerejsi maxi chlazeni "platna" 3:2 FF cipu 11002ME a radne nedobiti autobaterie). Tak jsem odpojil vyhrivani, laptop, pointer a venoval 40 minut CCD pozorovani zimnich objektu - a verte nebo ne, stale na obloze jsou :-)
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Losmandy G-11 Gemini

#39

Příspěvek od FunTomas »

No neviem chlapi, Losmandy bola u mňa vždy divná montáž. Počínajúc ovládaním a toto je teda vrcholový bonus. ;D
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
Oko1
Příspěvky: 966
Registrován: 02. 06. 2009, 15:05

Losmandy G-11 Gemini

#40

Příspěvek od Oko1 »

Nerad tady přilévám olej do ohně, ale koukám zaplaťpánbůh za čínskou EQ6ku:-) Překvapuje mě že u montáže za sto tisíc jsou takové vady...
Astrograf 300/f3 - f4,5, SW Esprit ED 100 F5,5 reduced to F4, Moravian G2-8300, Dobson 250/1400, TV Nagler 7mm a Panoptic 24mm, BDP Hyperion 17mm, BDP Scopos 35mm, WO 7x50
Montáž G53F a HEQ5, Lacerta Mgen2 guider
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Losmandy G-11 Gemini

#41

Příspěvek od vla »

O G11 se ví, že má ráda větší napětí, 12V je pro ni zřejmě kritické a baterka při 12V ještě vybitá není. P. Matoušek ji provozuje s měničem tuším na 17V. PS: Duplikoval jsem to sem z tématu "ATIK 16IC s reduktorem ohniska", přijde mi to důležité, tak aby to případně někdo našel.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
LKamarad
Příspěvky: 907
Registrován: 30. 03. 2010, 11:21

Losmandy G-11 Gemini

#42

Příspěvek od LKamarad »

Tak jsem byl dneska znovu vyvenčit černou vdovu v rámci testování skel .... doma jsem si před tím udělal rysky na parkovací poloze a znovu doladil PH kterej je nyní fixovanej napevno k ose (v březnu budu muset znova centrovat) .... podařilo se mi to ustavit (2x po sobě - po změně nákladu) tak že TVguider (integrace 10sň, tolerance 0.5 px, kamera 902ka) po dobu 30ti minut ani jednou nekorigoval v DE, akorát zhruba každou minutu bliknul jednou do plusu a pak do mínusu v RA. (M31 ve středu záběru, pointer Samyang 5.6/500) ... docela jsem na to čuměl....  :o

Já mám k tomu již krátkej (cca 30mm) iluminator .... a honím to 4čl. 5000mAh lionkou (16.8 - 13.5V) - vydrží mi 4 noci provozu na 1 nabití  ;)
Uživatelský avatar
MartinV.
Příspěvky: 1327
Registrován: 12. 06. 2013, 10:11

Losmandy G-11 Gemini

#43

Příspěvek od MartinV. »

Což o to ovládání menu je nestandardní oproti jiným ručním ovladačům, ale dá se to během chvilky naučit. Horší je pak vyznat se ve struktuře menu kde co je, ale taky se to dá. Jen to chce praxi.

Těch much ... závad má Losmandy G11 celkem dost:
- podle polohy objektu nutnost přeložení meridianu
- u některých G-11(tek) nelze dotáhnout PH
- celkem blbě řešené uložení šnek/spojka/převodovka/motor (nové řešení s testy je zde: http://helixgate.net/G11opw3.html
- zřídka zamrzání systému Losmandy DDS a Gemini Goto
- nároky na zdroj (12V-18V/3A) - při použití baterií a klesnutí napětí k 12V se Goto vypíná (je důležité mít pokaždé nabitou baterii)
- průhyb závažové tyče http://www.youtube.com/watch?v=jqkL7Y-FKHY
- Konstrukčně blbě řešený stativ tzv. svařenec - možno zakoupit skládací FHD-MA (precizní, ale drahé)
- nyní koukám konstrukčně nedomyšlený iluminator

Osobně bych Pavle Scottovi Losmandy napsal.

MartinV
Osobní stránky: http://dslr-astrophotography.cz/
FSQ 106ED, Losmandy G-11 GoTo L4 (Ascom Gemini telescope.NET), EOS 40Dmod, Lunático EZG60, Lacerta MGEN, QHY5L II, SQM-L, Lenovo x200
Poz. stanoviště: Kamenný vrch, Stránské, Norberčany, Morav
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Losmandy G-11 Gemini

#44

Příspěvek od FunTomas »

Aké prilievanie oleja... To sú jednoducho fakty. Ak bude chcieť niekto montáž a nevedel by o týchto problémoch, možno by vybral Losmandy ako mnoho užívateľov tuná. Je fakt, že takto drahá montáž mohla byť už doladenejšia. Treba skrátka uviesť všetky informácie, ktoré sa dajú zistiť. Na to toto fórum je.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
MartinV.
Příspěvky: 1327
Registrován: 12. 06. 2013, 10:11

Losmandy G-11 Gemini

#45

Příspěvek od MartinV. »

Minulý týden mi přišla zásilka od fa. Losmandy, kde jsem si objednal nové bloky pro šneky pro montáž Losmandy G-11 ozn. OPW-11. Je sice pravdou, že bohatě by stačilo pořídit jen jeden blok pro osu RA, ale když už jsem byl v tom vzal jsem i pro osu DE.
Uvedené bloky "by měly" odstranit chybu montáže tzv. 76sec. error, kterou tato montáž trpí, průběh P.E., lepší uložení šneku v pevných domečcích (ty jsou po dvou šroubech připevněny k bloku) a pevnou přírubou pro převodovku, snadnější vymezování vůlí. Proto jsem tady výše blbnul tím měřením P.E. své montáže ještě před zakoupením bloků.
Alternativou a možná, že i lepší je šnek Ovision.

Jeden blok včetně ložisek obsahuje jako příslušenství 2 páry šestihranných tyčí se závity pro verzi s krokovými motory a pro serva, 2ks červík, 2ks šroubek a 1ks pružná spojka. Montáž bloků není těžká pouze by jen p. Losmandy mohl přibalit pro příště palcové imbus klíče.
Během montáže jsem akorát nastavil minimální vůli šneku v axiálním směru mezi domečky, vůli okolo 0,1-0,5mm mezi ložiskem a spojkou (aby nedřela o ložisko). Spojení mezi převodovkou a servem toho už moc nastavit nejde ... jak se motor na převodovku nasadí už s tím nejde někam šoupat apod. S čím jsem se drbal tak bylo propojení mezi spojkou na šneku a osou převodovky než jsem našel optimální polohu tak aby spojka byla co nejméně namáhaná.
Po vložení celého bloku s převodovkou i motorem do otvorů na přírubě montáže u šnekového kole lze nastavovat vůli u šroubu vzdálenějšího od převodovky. Ten blíže je natěsno. Vymezování je velmi jednoduché stačí utáhnout pouze upevňovací šroub blíže k převodovce a soušasně dotlačit šnek ke šnekovému kolu. Pomocí utahování tvarového šroubu na bloku lze velmi jemně a pohodlně nastavit vůli v soukolí.
Bohužel z důvodu špatného počasí prozatím nebyly nové bloky odzkoušeny.

Tady je pár obrázků:


blok po montáži šneku, spojky, převodovky a serva


detail řešení vymezování vůlí


propojení šneku a převodovky pomocí pružné spojky


nahoře nová a dole původní verze

MartinV
Osobní stránky: http://dslr-astrophotography.cz/
FSQ 106ED, Losmandy G-11 GoTo L4 (Ascom Gemini telescope.NET), EOS 40Dmod, Lunático EZG60, Lacerta MGEN, QHY5L II, SQM-L, Lenovo x200
Poz. stanoviště: Kamenný vrch, Stránské, Norberčany, Morav
Odpovědět