Polární ustavení EQ montáže

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Polární ustavení EQ montáže

#421

Příspěvek od hades »

Když otočím šablonou v polárním hledáčku tak, aby byla 0 co nejpřesněji dole, tak bude přesnější i polární ustavení pomocí hodinového úhlu. Zkusím to vysvětlit analogicky: Když mi budou na zdi viset hodiny, na kterých nebudou čísla, podle čeho poznám, že 12 je správně orientovaná a přesně na nejvyšším místě kružnice? Bez této informace nedokážu říct, kolik je aktuálně hodin/minut.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2180
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Polární ustavení EQ montáže

#422

Příspěvek od astar »

No někdo to tak neodhadne . Jeden příklad . V neděli sem nějak neodhadl jih ,nové místo, pro ustavení a ještě moc světlá obloha na nalezení polárky okem . Když už jsem v předpokládaném směru hvězdu uviděl , tak to byla beta Umi a pak jsem se divil jak mi to ujíždí :D :D . Nechtěl jsem čekat na větší tmu a nakonec jsem ztratil 50 minut . Někdy se chvátat nevyplácí :) .
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Polární ustavení EQ montáže

#423

Příspěvek od MilAN »

Tu šablonu s nulou si stejně nastavuješ od oka. . Tak si ji mohu nastavit na jakkoliv nakloněné montáži. Něco jiného by bylo, kdyby byla šablona pevně svázána s konstrukcí montáže a tak seřízena s postavenou montáží s vodováhou. Ale tak tomu není, nulu lze natočit kamkoliv.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2232
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Polární ustavení EQ montáže

#424

Příspěvek od peta62 »

hades : jako dalsi vyhodu bych videl, ze nemusim uz moc nastavovat vysku, ktera je problematictejsi nez azimut. A ja take vidim na montazi nekolik svislych veci, ktere mi pomohou pokud ve tme spatne odhaduji svisly smer.
astar : to znam, ja nedavno take spechal a dopadlo to, ze jsem sousedni hvezdu dokonce fotil :oops: Nastesti slo jen o ty me pokusy s guidingem, tak se tak moc nestalo.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2180
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Polární ustavení EQ montáže

#425

Příspěvek od astar »

Já jsem si to ve dne seřídil tak, aby 0-6 v hledáčku bylo kolmé - rohy budovy (samozřejmě dalekohled byl před tím vyvážen ). Dělený kruh v hledáčku má 72 dílků a jeden dílek by pak odpovídal odklonu 5°. Polárka je cca 5.5. v 0 h v nejnižší poloze, tak jsem nastavil datumový ciferník na hledáčku na toto datum a s ním už nijak nehýbu. Abych nespekuloval o náklonu na novém místě, tak mám malou vodováhu na vysouvacím metru, a to bohatě stačí - přesnost 0,5°. Stačí postavit nohy a srovnat vodováhou cca 1-2min, žádné zdržení a o hodně lepší než jen nějaký odhad. Pak jen natočím dalekohled tak, aby ukazoval právě to datum 5.5. Pak jen nastavím Polárku podle ručky a je ustaveno. Pro přesnost polárního ustavení je pak jeden dílek roven chybě cca 3,5´. Ustavení pak celkem stačí v rozsahu toho dílku. Jen pro doplnění: max. odchylka hvězdy za dobu 4 min (1°) a odklonu pólu o 3,5´ je jen 3,5 ".
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Polární ustavení EQ montáže

#426

Příspěvek od hades »

MilAn: za předpokladu, že je montáž vodorovně, můžu šablonu (otočením RA osy) nastavit tak, aby i ona měla 0 přesně dole, nebude nastavena od oka. Pak je nastavení pozice pro Polárku velmi rychlé
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Polární ustavení EQ montáže

#427

Příspěvek od MilAN »

A jak to uděláš, když šablona není v polárním hledáčku nějak orientována. Je tam obecně vložena, zrovna tak polární hledáček je natočen naprosto libovolně v ose montáže, tak jak to vyjde, když ho dotáhneš. Nelze ji nijak fixně a přesně zamontovat. Není žádná fixní orientace vůči nějaké stupnici- žádnou takovou funkci od toho nelze předpokládat - prostě ji nemá. Asi i proto, že to není naprosto k ničemu potřeba.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Polární ustavení EQ montáže

#428

Příspěvek od hades »

Asi před hodinou jsem ustavil montáž, opět na jiném místě než minule, takže zde je postup:
1) Postavil jsem stativ a do jeho středu dal vodováhu. Mám malou kulatou, která tam přesně zapadne. Vyrovnal jsem nohy stativu tak, aby byla horní plocha vodorovná.
2) Nasadil jsem hlavu montáže a další balast. Otočil jsem Dec osu tak, abych viděl skrz polární hledáček. RA osa byla natočena tak, aby Dec osa byla zhruba vodorovná se zemí - to jen pro to, že jsem vyvažoval závaží na tyči. Na funkci polárního ustavení to vliv nemá
3) Zapnul jsem montáž a zjistil si, na jaké poloze má být Polárka v hledáčku
4) Otočil jsem RA osu tak, aby šablona v hledáčku byla orientovaná nulou dolů. To jsem udělal následovně: pohybem ALT a AZ šrouby jsem dostal Polárku do středu kříže šablony. Pootočil jsem RA osu aby byla 0 dole. V tomto případě to nemusí být nula, klidně 3, 6 nebo 9, prostě místo, kde kříž protíná kružnici. Potom jsem pomocí AZ šroubu posunul obraz Polárky směrem doprava, až byla právě na průsečíku kružnice a kříže. Pokud je Polárka trochu mimo, doladím orientaci mírným pootočením RA osy.
5) Pomocí ALT a AZ šroubů jsem dostal Polárku do místa, kde má být.
Nakonec jsem ještě udělal kontrolu ustavení v Ekosu a výsledek byl 2'10" Polar error. To považuji za velmi dobrý výsledek.
Když bych vyseparoval jenom kroky, které jsou nutné pro manuální polární ustavení (včetně vodováhy), nezabere to při troše praxe víc jak 5-7 minut.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Polární ustavení EQ montáže

#429

Příspěvek od MilAN »

O.K., tenhle postup tu je uveden alespoň 10x, to nikdo nerozporuje. Jen bod 4 bych vynechal. Vypadá to sice "vědecky" , ale ve výsledku to nic na metodě ustavení podle polárního hledáčku nevylepší - jeho mez přesnosti nepřekonáš.
Co mi vadilo, bylo to kategorické tvrzení, že bez toho, aby byla montáž vyvážená vodováhou, neurčíš dobře směr dolů.
Myslím, že z toho ustavení podle polárního hledáčku děláš zbytečnou vědu a dáváš mu příliš velkou důležitost. Při tom to je nejméně přesná metoda, na druhou stranu bohatě postačuje na to, aby montáž fungovala fotograficky naprosto bez problémů. Bez pointace to stejně nejde a pointace si s obvyklou odchylkou poradí naprosto bez jakýchkoliv problémů. Odchylku 5´, s kterou lze montáž ustavit bez nějakého sofistikovaného postupu ( = jen pohledem do polárního hledáčku a od oka nastavením Polárky na kruhu do odhadnuté polohy "polaris position"), není v praxi potřeba řešit.
Montáž se svými mechanickými vlastnostmi v nějaké "přesnější" poloze ustavení stejně nevydrží
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Polární ustavení EQ montáže

#430

Příspěvek od hades »

MilAN píše:Co mi vadilo, bylo to kategorické tvrzení, že bez toho, aby byla montáž vyvážená vodováhou, neurčíš dobře směr dolů.
Můžeš mi prosím vysvětlit jak to určím jednodušeji? Bez vodováhy? Podle čeho určím, že jsem šablonu v polárním hledáčku natočil nulou přesně dolů? A tím mám na mysli otáčení RA osy, ne samotné šablony v hledáčku, abychom si rozumněli.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2180
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Polární ustavení EQ montáže

#431

Příspěvek od astar »

Lukáši, já to natočení nastavím předem přes tu datovou stupnici a ty to srovnáváš přímo v hledáčku , žádný odhady kolmosti . Když už, tak alespoň pro ten pocit , že to není podle odhadu , tak ňák. Mám-li fotit několik hodin, tak pár minut navíc věnovaných ustavení je zanedbatelných .

Poznámka : pokud jedu stále na stejné místo (pevný podklad, asfaltová cesta), tak nepotřebuji vyvažovat.
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Polární ustavení EQ montáže

#432

Příspěvek od MilAN »

No, zrovna tak, jako bez tvé metody s vodováhou a šibováním v azimutu a výšce. To je přeci tvůj výmysl.
A s jakou přesností tu polohu nuly potřebuješ ? Tedy potřebuješ v praxi. Ty se ženeš za nějakou přesností, která se nikde potom v praxi neprojeví. Oku odhadne odchylku od svislého směru lépe než na 3° ( zkus si to např. na obrázku na zdi, trochu ho pootočit a pak změřit, kdy už to vidíš). A to na 12 hodinovém ciferníku pro Polaris position představuje nějakých 6minut. A s podobnou přesností potom odhaduji i polohu Polárky na té kružnici. Výsledná pozice bude s nějakou tolerancí zhruba v tom malém kroužku pro Polárku, více nevybočí A ne v každé ohniskové destičce jsou vyznačené polohy podle roků a mnohdy ani nevíš, pro jaký rok je destička platná.
I když budeš mít všechny parametry stanovené nějakou exaktní metodou, vnitřní přesnost ustavení pomocí polárního hledáčku bude přes 5´. A úplně odhadnutými polohami nebudu dále než nějakých 7-8´. A to jsou hodnoty, které naprosto nevadí při focení a které při pointaci ani nepoznáš, že jsou jiné, než při přesnějším ustavení.
------
Mně nevadí, že si tu jednoduchou metodu z nějakého vlastního vnitřního popudu komplikuješ a děláš složitější, jen by mi vadilo, kdyby se z toho měl stát nějaký obecný návod zde na AF. K žádnému vylepšení výsledku, který by se v praxi při focení nějak projevil , nevede. V tomhle případě je návod v manuálu výrobce víc než dostatečný. Prostě jednoduchou metodu s nějakou vnitřní přesností nevylepšíš změnou jednoho parametru, i když ho dotáhneš do extrému.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Polární ustavení EQ montáže

#433

Příspěvek od hades »

Takže ty to prostě jenom odhadneš z pocitu, že se díváš rovně, chápu tě správně?
Jinak já vůbec neřeším, která z metod polárního ustavení je "dostatečně přesná", chápu, že díky svým letitým zkušenostem jsi přišel na to, že není třeba to dělat nějak moc přesně. Nemusíš to pořád opakovat, nijak to nerozporuju. Je mi jasné, že pointace dokáže korigovat nepřesně ustavenou montáž. Mé příspěvky nemají záměr někomu sloužit jako návod, kdyby to tak bylo, už by to bylo v FAQ. Jenom se snažím diskutovat :D
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Polární ustavení EQ montáže

#434

Příspěvek od MilAN »

Ale to vůbec není o pocitu, že to stačí. Stačí to pro tuto metodu ustavování pomocí téhle pomůcky. Polárním hledáčkem v tomto provedení neustavíš montáž s vyšší přesností. A není problém spočítat, k jakým odchylkám to vede. Jsou menší, než tyhle typy montáže zajišťují svojí mechanickou konstrukcí a které je při pohybu nutno korigovat. Nakonec , proto lze ustavovat podle Polaris position, což je nastavení podle odhadu pozice na kruhu v hledáčku - ne podle nějakých stupnic.
Pokud tedy si myslíš, že tvůj složitější postup vede k výrazně lepší přesnosti, pak by mě zajímalo, kde budeš mít v hledáčku Polárku po delším focení - třeba po 4-5 hodinách- jak daleko bude od kružnice. Opravdu by mě ten výsledek zajímal.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1740
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: Polární ustavení EQ montáže

#435

Příspěvek od nou »

Suhlasim s Milanom. Ak je nerovny teren tak si usavim trojnozku do roviny ale iba od oka. Rovnako aj stupnicu v hladaciku. Obcas to skontrolujem cez Ekos polar align a chyba byva tak 3'.
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Odpovědět