Poraďte s montáži a okulárem

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
pinncek
Příspěvky: 3
Registrován: 06. 10. 2004, 14:20

Poraďte s montáži a okulárem

#1

Příspěvek od pinncek »

Ahoj všichni,
byl mi darován zrcadlový dalekohled 700/76 mm bez montáže. No nic moc.Ja vím. Přesto bych si chtěl postavit k němu nějakou montáž. Asi azimutální, nějakou jednoduchou. Proto se chci zeptat jestli jste někdo něco podobného nestavěli a zda by bylo možné mi poslat nějaký návod, náčrtky výkresy atd.
A taky nemá okulár. Bude s f 6 mm vhodný?
Díky. Tomáš
email:pinncek@post.cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Poraďte s montáži a okulárem

#2

Příspěvek od MMys »

Tohle by mohl unést slušnější fotografický stativ.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Poraďte s montáži a okulárem

#3

Příspěvek od vla »

Já bych to řešil dobsonem, staví se celkem dobře, s minimem potřebného nářadí, vyjde levně a je stabilní.  Je ho možno postavit i podle zde dostupných obrázků. Akorát okolo polezeš po zemi, nebo to nazveme stolní dobson a budeme ho dávat na stůl. S pomocí nějakého supermarketu, kde ti nařežou potřebné díly bych to viděl tak do 500 kč. A pokud bych z profilu vyčetl odkud jsi, tak bych ti třeba rovnou nabídl pomoc.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Poraďte s montáži a okulárem

#4

Příspěvek od FunTomas »

vla napsal: ...Já bych to řešil dobsonem,...No jasne ale pri tych rozmeroch je lepsie to polozit na nejaky fotostativ, alebo na ten stativ umiestnit namiesto fotohlavy jednoduchu vidlicu z plechu alebo preglejky.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Jan
Příspěvky: 307
Registrován: 10. 05. 2003, 15:58

Poraďte s montáži a okulárem

#5

Příspěvek od Jan »

pinncek napsal:
.. Proto se chci zeptat jestli jste někdo něco podobného nestavěli a zda by bylo možné mi poslat nějaký návod, náčrtky výkresy atd...

Ve Tvé situaci vidím možnost pořídit paralaktickou montáž s určitou perspektivou a nevolit provizorní AZ řešení.

Všechna levná a snadno pořiditelná provizoriá počítají s tím, že buďto toho necháš (pak finanční ztráta není velká.. ), nebo si "časem" stejně pořídíš lepší montáž i lepší dalekohled, ovšem pokud u astro-amatérství zůstaneš.. Pak ovšem pořizování "začátečnícké" montáže je ztráta peněz i času..

Pokud se ptáš na amatérskou konstrukci montáže, doporučuji nahlédnout na URL
http://www.grecner.cz/astro/mech_c05.htm.
Tam popsaná ekvatoreální montáž EMG-1 amatérské konstrukce je svou únosností sice předimenzovaná pro Tvůj současný malý dalekohled, ale tím se jen zvyšuje její přesnost. U této montáže byly změřeny periodické odchylky otáček osy RA a výsledky jsou velmi dobré - viz
http://www.grecner.cz/astro/pe_fft.htm .  

Závěrem Ti přeji, abys u toho malého dalekohledu nezůstal.. a abys nejpozději do třech let posadil na montáž EMG-1 něco těžšího ..  ;)

Zdraví
Jan
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Poraďte s montáži a okulárem

#6

Příspěvek od VK »

Naprosto podporuji a souhlasím s tím, co píše Jan.

Ovšem malý dalekohled může přesto mít svoje uplatnění. Například tehdy, když nemáš auto a potřebuješ za tmou jezdit na kole. Osvědčil se mi přívěs za kolo.

Montáž pro malý dalekohled jsem úspěšně vyrobil už přes 13 lety. Tato montáž se dá umístit na trojnožku stejným způsobem jako montáž BINARU 25 X 100. Bohužel ale nemám v elektronické podobě vhodný obrázek. Mám také podomácku dělanou paralaktickou montáž s pohonem, vhodnou pro takový dalekohled.

O veškeré podklady se rád podělím, ale mám je všechny jen na papíře a je pro mě šikovnější je poslat papírovou poštou.

VK
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Poraďte s montáži a okulárem

#7

Příspěvek od VK »

Jo, ještě jsem zapomněl dvě věci:

1. radu a pomoc v této věci Ti může poskytnout Astronomický klub Pardubice, http://astroklubpce.unas.cz . Je to pro Tebe sice dost z ruky, ale tato možnost je.

2. Mám e-mail vladimir[dot]kocour[et]seznam[dot]cz
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Poraďte s montáži a okulárem

#8

Příspěvek od MilAN »

Pro tak malý dalekohled opravdu nepořizuj montáž - vem jakýkoliv stativ a pozoruj !! Vlastní zkušenosti jsou k nezaplacení.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Poraďte s montáži a okulárem

#9

Příspěvek od T.o.m »

To je pravda, zkus sehnat nějaký lepší stativ a uvidíš, jestli ti to bude stačit. Sám to pak posoudíš a popř. už budeš vědět...
Tom :hi:
Uživatelský avatar
SKYMASTER
Příspěvky: 871
Registrován: 05. 02. 2004, 05:32

Poraďte s montáži a okulárem

#10

Příspěvek od SKYMASTER »

:rotflmao: Plny souhlas, staci dobrej kmen od stromu nebo studna :rotflmao: Neni potreba zadna silena montaz. Hlavne koukat a pak presedlat na neco vetsiho
Celestron CGE1400 SC355mm,Celestron C11GPS SC280mm,Televue TV-NP127 127mm APO FlatField refraktor,SW-80ED 80mm ED refraktor SBIG-ST2000XM CCD kamera, StellaCamII TV kamera, 100mm H-alfa refraktor....
Uživatelský avatar
JZ
Příspěvky: 145
Registrován: 30. 09. 2003, 14:07

Poraďte s montáži a okulárem

#11

Příspěvek od JZ »

Já si myslím, že zvětšení 116x na zrcadlo 76mm je dost (6mm okulár). Spíše bych volil okulár 10mm - 70x.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Poraďte s montáži a okulárem

#12

Příspěvek od vla »

Já bych to viděl jako téměř optimální zvětšení, 1.5Dje k tomuto dalekohledu velmi přiměřené. Nelze srovnávat dalekohledem průměru 200 mm se zvětšením 1,5d, při 350x už jsou problémy s neklidem atmosféry, při malém průměru a 116x to bude ještě OK.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
SKYMASTER
Příspěvky: 871
Registrován: 05. 02. 2004, 05:32

Re: Poraďte s montáži a okulárem

#13

Příspěvek od SKYMASTER »

Jen naokraj. Skutecne vetsinou pouzijes zvetseni od 1 do 2D. Ale muze nastat pripad, kdy se skutecne vse uklidni napr. na 20 minut a muzes pouzit vetseni vetsi napr. kolem 5D. Ale otazkou zustava, zda investovat do neceho co pouzijes 20 minut za mesic.
Celestron CGE1400 SC355mm,Celestron C11GPS SC280mm,Televue TV-NP127 127mm APO FlatField refraktor,SW-80ED 80mm ED refraktor SBIG-ST2000XM CCD kamera, StellaCamII TV kamera, 100mm H-alfa refraktor....
Odpovědět