EQ-5

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: EQ-5

#286

Příspěvek od hades »

MilAN píše:Pokud si vybírám iniciační hvězdy, vybírám pokud možno jako druhou tu, která je poblíž oblasti, kam budu později najíždět dalekohledem pomocí GoTo. Je to výrazně potom přesnější, než když najíždíš přes celou oblohu.
Toto jsem chtěl taky napsat. Při iniciaci na tři hvězdy je pak vhodné, aby objekt, který chci pozorovat/fotit, byl uvnitř takto vytvořeného trojúhelníku a poblíž posledně volené hvězdy
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: EQ-5

#287

Příspěvek od pedrosanchez »

MILAN, HADES: To jsou rady, panečku. Děkuji vám moc. Mylně jsem se tedy domníval, že více je lépe (kalibrace na 3 hvězdy v rámci celé oblohy). Rozhodně to vyzkouším způsobem, který mi doporučujete. Nakonec je to vlastně docela logické.

K té druhé možnosti...ustanovky tedy uvolním během pohybu hodinového strojku? A poté, co zaparkuji dalekohled, tak když znovu zapnu montáž, zeptá se mě, jestli chci vycházet z parkovací pozice či nikoliv. Pokud dám, že chci, tak myslím, že už to kalibraci požadovat nebude. Tak vlastně dám, že nechci a začnu kalibrovat a mělo by mi to už na tu první hvězdu najet přesněji? Možná ale tohle nemusíme řešit, jelikož začnu kalibrovat na ty dvě hvězdy v rámci stanovené oblasti. Pak si ale vlastně musím předem rozmyslet, jaký objekt budu chtít fotit...
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
stanislav.sust
Příspěvky: 50
Registrován: 13. 04. 2020, 20:34
Bydliště: Sucha nad Parnou (Trnava)
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

EQ5 Goto + Newton 200/1000 preskakovanie prevodov

#288

Příspěvek od stanislav.sust »

Ahojte,
rad by som sa spytal ohladom zostavy EQ5 (ozubene prevody) Synscan Goto + Newton 200/1000. EQ5 by mala mat na pozorovanie nosnost 10Kg, Newton je tak na spodnej hranici (cca 8,5-9kg) tejto nosnosti, kazdopadne sa v tekto kombinacii taka zostava bezne predava. (neriesme prosim, ze HEQ5 ma vyssiu, EQ6 remenove prevody, atd.)
Zda sa vsak, ze montaz ma trocha problemy, stava sa mi ze v niektorych polohach dalekohladu, pri zapnutom tracking-u, ze ozubene prevody preskakuju (prejavuje sa lupkanim a samozrejme realnym zastavenim tracking-u, samozrejme v osi rektascenzie)
Ked tam dam lahucky Newton 150/750, tak som sa nedostal do stavu, zeby mi presskakovali prevody (mozno som nedostatocne otestoval, ale skor vylucujem zatial principialnu chybu v montazi).
Mam tam 2 x 5Kg a je vyvazeny, dal som si opatovne dost zalezat, aj som sa pokusal, trocha zavazia posuvat, sem tam to nachvilu aj pomohlo (pritom sa mi uz zdalo prevazene na stranu zavazi).

nasiel som takyto prispevok na https://www.astroobchod.sk/mount_sky_wa ... q5synscan/ od Jiri Nejdek :
Vzhledem k trvale zataženému počasí jsem montáž nemohl zatím vyzkoušet na pozorování, seznámil jsem se zatím se všemi funkcemi.
Jediné, na co jsem narazil, byl znatelná vůle ve šnekovém převodu rektascenze, která by vadila při používání. Seřizování není uvedeno v dokumentaci, nalezl jsem je na Internetu. Doporučoval bych překontrolování, seřízení před odesláním.a

Neviete, kde by som taku dokumentaciu nasiel, alebo inak poradit co by sa s tym dalo robit ?

Dakujem
Stanislav Sust

HW SW Dobson 10" Flex tube goto,
HW Skywatcher Discovery 150/750 Newton, Montáž AZ Goto, SynScan
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1738
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: EQ5 Goto + Newton 200/1000 preskakovanie prevodov

#289

Příspěvek od nou »

Treba vyskusat len samotnu montaz pomykat hlavu montaze pri zatiahnutych spojky. Ako je vidno na tomto videu https://youtu.be/x79akiJO3pU?t=677

Inak nasiel som zmienku ze pred ladenim montaze je najlepsie najst miesto kde je najmensia vola a na to mieste to potom ladit.
1. Zapnut montaz a postupne pomocou rucky otacat RA alebo DEC osu po 5 stupnoch podla toho ktoru ideme ladit.
2. po kazdom pootoceni skusit zatriast. takto najst miesto kde je najmensia vola.
3. uvolnit skrutky ktore drzia prevody ako na tom videu linkovane hore.
4. po dotiahnuti skrutiek naspet spravit 360 otocku obydvoma smermi aby sme sa presvedcili ze sa montaz nikde nezakusne.
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
Alnitak
Příspěvky: 577
Registrován: 05. 07. 2011, 12:27
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Re: EQ-5

#290

Příspěvek od Alnitak »

Zdravím podařilo se mi bohužel pravděpodobně přepólovat u eq5 ovladač , použil jsem síťový zdroj 220/6 V který má tlačítko plus a minus , našel by se tu někdo kdo by zvládl přehrát Eprom do ovladače? Děkuji za případné info
Uživatelský avatar
Alnitak
Příspěvky: 577
Registrován: 05. 07. 2011, 12:27
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Re: EQ-5

#291

Příspěvek od Alnitak »

Problém s elektrickými pohyby , nakonec mám nový ovladač pro eq5 červený s autoguiderem, mám k tomu i zdroj na 6 V , pořad se dalekohled neotáčí za pozorovanými objekty ? Ani když zvýším rychlost na 16 * tlačítko u ovladače svítí červeně když je zapojený zdroj na 6 V ? Nemůžu přijít na to kde by mohla být chyba ? Neporadím zde někdo , čím by to mohlo být? Díky
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: EQ-5

#292

Příspěvek od vla »

Což ten dotaz napsat tak, aby dával smysl? Třeba v první větě se ptáš jestli se pořád dalekohled neotáčí za pozorovanými objekty. To přeci nemůžeme vědět. A pokračuje to ve stejném duchu.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Alnitak
Příspěvky: 577
Registrován: 05. 07. 2011, 12:27
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Re: EQ-5

#293

Příspěvek od Alnitak »

Vla neptal jsem se ohledně dalekohledu že se neotačí za pozorovanými objekty, otazník jsem tam dal omylem,dnes ráno už za světla se mi nakonec podařilo rozchodit motory, pomohlo povolení obou šneku u Ra a DE motoru, přesto, ale pozorovaný objekt konkretně Měsíc nedrží dlouho v zorném poli, cca 20 minut , montáž mám ustavenou pomocí polárního hledačku. tak jak by měla být, počítal jsem že se Měsíc udrží v zorném poli cca hodinu, ta přesnost se mi zdá dost malá, nenašel jsem nikde info ohledně periodické chyby motoru.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: EQ-5

#294

Příspěvek od MilAN »

Pokud to ovladač umožňuje, je potřeba nastavit rychlost pohybu na měsíční (moon rate). Měsíc se pohybuje rychlostí cca 1/2°/ hod vůči hvězdám.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2232
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: EQ-5

#295

Příspěvek od peta62 »

Alnitak píše:..... Měsíc nedrží dlouho v zorném poli, cca 20 minut , montáž mám ustavenou pomocí polárního hledačku. tak jak by měla být, počítal jsem že se Měsíc udrží v zorném poli cca hodinu, ta přesnost se mi zdá dost malá, nenašel jsem nikde info ohledně periodické chyby motoru.
To bych nevidel na periodickou chybu, bud ne uplne presne polarni nastaveni, nejaka nedostatecna tuhost ( treba stativ vuci podkladu ) nebo Moon rate jak pise MilAN.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
Alnitak
Příspěvky: 577
Registrován: 05. 07. 2011, 12:27
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Re: EQ-5

#296

Příspěvek od Alnitak »

Díky za info, právě že jsem tam měl nastavenou tu Měsíční rychlost, polární hledáček mi míří do označeného křížku kde má být polárka, ustavoval jsem montáž před asi týdnem, od té doby jsem se stativem nehýbal, vodováhu mám na stativu a taky je ok. Zkusím ještě až se vyjasní nastavit Sluneční rychlost přes den Slunce a delší dobu sledovat Slunce, případně večer Hvězdnou rychlost.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: EQ-5

#297

Příspěvek od MilAN »

Nevím, jakou máš destičku v polárním hledáčku, ale nepředpokládal bych, že má na Polárku směřovat křížek. Tím je většinou označen střed a pro Polárku je určen malý kroužek na větší kružnice. A ten musí být natočen na správné místo. O tom tu je celé vlákno ( s mnoha zbytečnostmi :) )
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
viator
Příspěvky: 283
Registrován: 25. 03. 2009, 08:53

Re: EQ-5

#298

Příspěvek od viator »

Napadla mi tiež možnosť, kde v prípade, že máš tento ovládač :

https://teleskop-austria.com/AGHBeq5_En ... autoguider

v ktorom sa prepína ovládanie pre EQ3 /EQ5 montáže, tento ( jumper ) môže byť v nesprávnej pozícii.
jumper.jpg
jumper.jpg (165.78 KiB) Zobrazeno 4254 x
viac, na hore uvedenej stránke...

Edit : takže pre EQ5 montáž tam jumper nemá byť - je potrebné ho vybrať...
...astronómia vraj buduje pokoru a charakter. Neexistuje vraj žiadny lepší spôsob, ako ukázať smiešnosť ľudskej namyslenosti...
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: EQ-5

#299

Příspěvek od g »

Uživatel má pravděpodobně nový ovladač se starými motorky (ty nové jsou asi přesnější). Pokud se podíváš do historie zmíněné EQ5, zjistíš závažné opravy hlavy (uchycení). Ale montáž mu funguje, své si plní a cena byla pro základní použití výborná. Spíš půjde o ustanovení.
staré provedení:
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... r-EQ5.html
nové:
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... r-EQ5.html
Měl jsem vícekrát EQ5 v obojím provedení, to starší je trochu tišší, nové mi připadá lepší ve větší možné rychlosti posuvu a bez výrazného doběhu (Lunární i Solární pohon je dobrou volbou nové obslužné krabičky, dovoluje i přehození směru při pozorování se zenitovým hranolem).
A ještě editováno: upnutí os páčkami musí být dostatečně pevné, jinak může prokluzovat (ale nepřehánět)
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
Alnitak
Příspěvky: 577
Registrován: 05. 07. 2011, 12:27
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Re: EQ-5

#300

Příspěvek od Alnitak »

Je uvnitř polárního hledáčku malý kroužek, v tom kroužku mám nastavenou polárku, motory netuším jak jsou staré ? Koupil jsem montáž zde na fóru za par korun ,ano ovladač mám ten červený , chtěl jsem koupit motory i s ovladačem vyšli by jen asi o 70 eur
eur dráž než ovladač , netušil jsem že ty staré motory jsou jiné , ovladač jsem pořídil na tavsco.hu , tak se mi nechce rozebírat ovladač a z něho něco odpojovat , pro g díky za info na historii montáže , nedíval jsem se na ni Červený ovladač jsem zvolit kvůli primárnímu cíli pozorování Měsíce , kvůli Měsíční rychlosti a taky Sluneční rychlosti na časté pozorování Slunce .
Odpovědět