Stabilita podkladu montáže

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Stabilita podkladu montáže

#1

Příspěvek od MMys »

Tak se po dlouhé době zase také na něco zeptám, třeba se objeví nějaký dobrý nápad.

Jak víte, bydlím v paneláku a tak s dalekohledem vyjíždím. Ve většině případů jsem nucen postavit montáž někde na louce na trávu a to je kámen úrazu. I když montáž (již zatíženou a předtím řádně zamáčknutou do země) přesně ustavím, nevydrží to dlouho. Zemina se prostě asi sesedá, a ustavovat znovu mezi snímky je příšerná ztráta času. Na snímcích to pak je občas vidět, stáčí se zorné pole. Hlavně na jaře a po dešti, kdy je půda měkká. Pozemek není můj, takže vybetonovat plochu nebo si tam zakopat nějaké dlaždice by mi asi neprošlo, to by si tam na mne mohl taky někdo počkat a pěkně mi :nono: (to v lepším případě). Jak to řešíte vy ostatní co fotíte ? Třeba Libore, Pavle...

http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
PavelM
Příspěvky: 293
Registrován: 24. 06. 2002, 21:18
Bydliště: Kněževes u Rakovníka
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Stabilita podkladu montáže

#2

Příspěvek od PavelM »

Já fotím ze zahrady na naší chalupě. Takže jsem si zakopal tři cihly pod nohy stativu čímž se to výrazně zlepšilo. Ale teď plánuji zabetonovat permanentní sloup čímž se všechno vyřeší.

Nešlo by třeba dát na konec nohy stativu něco jako velkou širokou podložku která by bránila té noze stativu v propadávání do země? Něco jako takovou zarážku.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Stabilita podkladu montáže

#3

Příspěvek od MMys »

To jsem zkoušel a je to ještě horší, jak to má velkou plochu, tak se to nepropíchne až do země a péruje pod tím tráva. Leda ji v těch místech vydloubat, to by mi snad prošlo. Uvidíme, čekám další nápady ;)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Stabilita podkladu montáže

#4

Příspěvek od MilAN »

Dobře fungují patky , jaké jsou např. na geodetických stativech. Podoba je třeba též na:

http://www.baader-planetarium.de/zubeho ... holzstativ

nebo

http://www.armytex.com/sources/pic/Technika1/stativ.jpg
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Stabilita podkladu montáže

#5

Příspěvek od vla »

Zatím dělám jen začátečnické pokusy s focením, také na cizím pozemku, počítám až se trochu něco naučím, že bych tam zatloukl do země ocelové trny na horní konci s vybráním pro nohy stativu, aby po jednom ustavení bylo vždy montáž stejně vrátit na místo bez nového ustavení. Je to trochu v přírodě a počítám s trny průměr cca. 30 mm délky 30-40 cm celé zatlučené do země, takže by prakticky nevykukovaly a neměl by si jich ani nikdo všimnout, jen je v té trávě potom v noci najít.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Stabilita podkladu montáže

#6

Příspěvek od MaG »

Já si taky myslím, že jestli mluvíš o tom svém Bělečku, neviděl bych jako problém zakopat tam do země tři kameny či cihly. Lepší než nic.

Případně se zakopat na víc místech :D
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Stabilita podkladu montáže

#7

Příspěvek od MMys »

Zatím asi nejlíp vypadají ty trny zatlučené do země, s důlky pro nohy, a mohly by vypadat podobně jako ty patky na geodetických stativech, s plochou nahoře, která už nedovolí další propadání. Asi si nechám v práci něco takového svařit.  To tam nikdo nenajde a místo si už nějak označím. Je to sice nějaká zanedbaná vojtěška, ale občas ji někdo poseká, tak snad kolíky přežijou, když bych je zatlouk až s úrovní hlíny.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Stabilita podkladu montáže

#8

Příspěvek od vla »

MMys napsal: Zatím asi nejlíp vypadají ty trny zatlučené do země, s důlky pro nohy, a mohly by vypadat podobně jako ty patky na geodetických stativech, s plochou nahoře, která už nedovolí další propadání. Asi si nechám v práci něco takového svařit.  To tam nikdo nenajde a místo si už nějak označím. Je to sice nějaká zanedbaná vojtěška, ale občas ji někdo poseká, tak snad kolíky přežijou, když bych je zatlouk až s úrovní hlíny.
Pokud je to pole, bývá měkčí, tak radši delší, aspoň 60 cm. Půjde to, hromosvodáři zatloukají zemnící tyče dlouhé až 2 m.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Stabilita podkladu montáže

#9

Příspěvek od MP »

MMys napsal: Je to sice nějaká zanedbaná vojtěška, ale občas ji někdo poseká, tak snad kolíky přežijou, když bych je zatlouk až s úrovní hlíny.
Jestli to ovsem neprezije sekacka, nesmis se tam uz nikdy ukazat, aby zemedelce nenapadly nejake souvislosti :)

To je nahoda, zrovna dneska jsem koukal na jeden poradny geodeticky stativ, urceny pro laser. Ten vypadal, ze se v zemi ani nehne ( poradne haky na zapichnuti tak 20cm ). Stal neco mezi 4 a 5 tisici. Nevite nekdo, jak jsou na tom tyhle stativy s tuhosti pri vetsim zatizeni ? Ma to hlinikove nohy, ale docela siroke. Davat takovy stativ pod EQ6 nebo HEQ5 je blbost, ale moji GSce by to treba pomohlo ...
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Stabilita podkladu montáže

#10

Příspěvek od MilAN »

Několik typů stativů, včetně ceníků :

http://www.naturahradec.cz/g-optika.html
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Novacek
Příspěvky: 68
Registrován: 08. 02. 2004, 05:10

Stabilita podkladu montáže

#11

Příspěvek od Novacek »

MP napsal:

Nevite nekdo, jak jsou na tom tyhle stativy s tuhosti pri vetsim zatizeni ?
Tezko povedet...musel bys napsat co je ,vetsi zatizeni'....teodolity, tachymatery(alespon co jsem mel v ruce) vazilimaximalne tak 5-6 kg..vice ne.
Vixen 12X80
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Re: Stabilita podkladu montáže

#12

Příspěvek od MP »

musel bys napsat co je ,vetsi zatizeni'
No, v mem pripade cca 5kg montaz s pohony + 9kg tubus s nejakou vybavou ( fotak, kamera apod. ), + 7kg zavazi. Takze to bude asi moc, co ?

Jinak ten stativ, co jsem videl, mel konce noh odlisne od tech "beznych", jako jsou treba na vyse uvedenem linku. Zaujaly mne prave ty zakrivene dlouhe uzke ( zplostele ) bodce. Ale samotne nohy byly podobne.

e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
Novacek
Příspěvky: 68
Registrován: 08. 02. 2004, 05:10

Stabilita podkladu montáže

#13

Příspěvek od Novacek »

MP napsal:
No, v mem pripade cca 5kg montaz s pohony + 9kg tubus s nejakou vybavou ( fotak, kamera apod. ), + 7kg zavazi. Takze to bude asi moc, co ?

Jinak ten stativ, co jsem videl, mel konce noh odlisne od tech "beznych", jako jsou treba na vyse uvedenem linku. Zaujaly mne prave ty zakrivene dlouhe uzke ( zplostele ) bodce. Ale samotne nohy byly podobne.


Hm....tak to je podle mne uz hodne...ale na druhou stranu je to drevo a je dostatecne robustni...neni nad zkousku...takze nic....moje rada je z kategorie ,o nicem'..:o)
Vixen 12X80
Uživatelský avatar
Kami
Příspěvky: 2060
Registrován: 02. 01. 2004, 06:45
Věk: 47

Stabilita podkladu montáže

#14

Příspěvek od Kami »

Ahoj MMys

S těmi patkami jsi to nakousnul,ale nedokončíl.Proč neudělat na stativu rovnou ty špice s podložkama.Jestli jezdíš pořád na stejné místo,tak už víš jak je tam půda měkká,tak aby to šlo prošlápnout až na podložku.Trochu udělat úhel a je po starostech. :)


Kami
SW102/500, SW ED100/900, R100/1500, R125/1583, N127/646, R140/1543, R150/1800, C150/2250, N152/1178, N170/1022, NCN310/1768/5970,... + další sklíčka do 0,75m.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Stabilita podkladu montáže

#15

Příspěvek od vla »

A to je právě chyba, musí to být zakotveno pevně v zemi, nemůžeš spoléhat na to, že se získá stabilita opřením nějaké plochy o zarostlý povrch země.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Odpovědět