Jak nastavit paralaktickou montáž?

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Uživatelský avatar
janqwe
Příspěvky: 8
Registrován: 01. 02. 2014, 22:40

Jak nastavit paralaktickou montáž?

#16

Příspěvek od janqwe »

Ano deklinační stupnice
Je tam plíšek(štítek) kde je 8 dílku nalevo a 8 dílků napravo s čísly 2 1 0 1 2(vedle odlitku)značky deklinační stupnice(kruhu)nad stupníci deklinace
Uživatelský avatar
janqwe
Příspěvky: 8
Registrován: 01. 02. 2014, 22:40

Jak nastavit paralaktickou montáž?

#17

Příspěvek od janqwe »

To taky myslím že to bude na to,ale nevím jak vpravo/vlevo?
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2547
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Jak nastavit paralaktickou montáž?

#18

Příspěvek od KpS »

Pomocná stupnice má umožnit odečtení polohy na ní vyznačené nuly s přesností na osminu ze dvou stupňů, tedy na čtvrt stupně. Levá a pravá část je v podstatě to samé. Na jedné straně je přesah nuly od předchozího dílku deklinační stupnice, na druhé je vidět, kolik nule schází do následujícího dílku. Myslím si, že mnohem praktičtější je naučit se odhadovat přímo desetinu dělení.
Karel
Uživatelský avatar
stanicko
Příspěvky: 5
Registrován: 12. 11. 2014, 12:54

Jak nastavit paralaktickou montáž?

#19

Příspěvek od stanicko »

Ahojte vo spolok, dostal som novy astronomicky dalekohlad typu Celestron PowerSeeker 127 Newton s EQ montazou.Zakladne kroky ako vyvazenie dalekohladu + zosuladenie hladacika s teleskopom som zvladol ale podla navodu, ktory som dostal prilozeny sa neviem vysomarit ako nastavim paralakticku montaz zo severnym polom - polarkou. Netusim co znamena „tubus polarnej osi“. Mozete mi s tym niekto poradit ? Ak mozte hodte mi sem aj nejaky obrazok kde uvidim co je to ten tubus polarnej osi. Dakujem velmi pekne za ochotu
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Jak nastavit paralaktickou montáž?

#20

Příspěvek od ladis »

Google - equatorial mount polar alignment
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Jak nastavit paralaktickou montáž?

#21

Příspěvek od MilAN »

[split] [link=http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 810813/0#0][splithere][/link][splithere_end]
Zkus neporušovat pravidla fóra, nenapadej druhé a nedělej z fóra chat.
Díky.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Giftmacher
Příspěvky: 434
Registrován: 14. 06. 2014, 19:35
Bydliště: Böhmisch Hruschau

Jak nastavit paralaktickou montáž?

#22

Příspěvek od Giftmacher »

Nevím jestli se to sem hodí, ale může mi někdo poradit ohledně použití polárního hledáčku? Postup jsem okoukal na youtube, ale nepřišel jsem na to, jak poznám která z těch hvězd v hledáčku je Polárka. Vizuálně jsem včera viděl jen ji, ani náznak zbytku souhvězdí UMi. V hledáčku mám hvězd moc. Pomáhal jsem si triedrem, ale bez úspěchu.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Jak nastavit paralaktickou montáž?

#23

Příspěvek od MMys »

No Polárka je ta nejjasnější. Všechny ostatní hvězdy v jejím okolo jsou o dost slabší. To se nedá netrefit. Pokud jsi v poli hledáčku neměl nic výrazně jasnějšího, než ostatní hvězdy okolo, tak jsi asi mířil o kus jinam.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Jak nastavit paralaktickou montáž?

#24

Příspěvek od vla »

Celé souhvězdí v hledáčku neuvidíš. Polárka je v hledáčku vidět jako dvojhvězda. pravděpodobně uvidíš ještě deltu, na kraji zorného pole. mrkni semhle:http://hvezdnouoblohou.wz.cz/malymedved.php
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Giftmacher
Příspěvky: 434
Registrován: 14. 06. 2014, 19:35
Bydliště: Böhmisch Hruschau

Jak nastavit paralaktickou montáž?

#25

Příspěvek od Giftmacher »

Dnes to bylo o dost lepší. Polárku jsem našel i v hledáčku a dostal ji kde jsem ve tmě tušil že má být, ale stejně mi to nepomohlo k delším expozicím, než 5 s. No nic příště to zkusím znovu. Díky za pomoc.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Jak nastavit paralaktickou montáž?

#26

Příspěvek od MilAN »

Ten polární hledáček je přeci potřeba nasvítit, aby tam bya vidět ta osnova a Polárka čla umístit do značky, kam patří. Jen před tím musí být polární hledáček seřízen a natočen do správného úhlu. A le o tom tu je dlouhé vlákno.
Zkus projít tenhle návod.
http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... tart=22#22
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
palkog
Příspěvky: 592
Registrován: 11. 05. 2012, 14:11
Bydliště: Presov, SR
Věk: 31
Kontaktovat uživatele:

Jak nastavit paralaktickou montáž?

#27

Příspěvek od palkog »

Ako nastavit montaz, ked z balkona nevidim sever ani juh? Balkon je orientovany na zapad. Teda polarny hladacik mi nepomoze. Driftovu metodu som skusal, ale kedze nevidim na meridian, montaz aj tak mierne utekala. Pri 30 s expozicii na 1 m ohnisku bol pohyb hviezd dost vyrazny.
Je vobec nejaka moznost ako nastavit montaz v takom pripade? GoTo nemam a nastavenie len tak od oka mi velmi nestaci :(
Web, Astrofotky
  • SW 200/1000, SW ED 72/420
  • EQ-5Pro, StarAdventurer
  • Canon 600D, Canon 6D, ASI224MC, Neptune-C II
  • seťák 18-55mm, seťák 28-80mm, Tamron 70-300mm, Zeiss Pancolar 50mm, Zeiss Sonnar 180mm, Takumar 135mm; Samyang 8mm fisheye, 14mm, 20mm, 500mm
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Jak nastavit paralaktickou montáž?

#28

Příspěvek od MilAN »

Jednoduchá metoda by mohla být ta, že vezmeš dalekohled tam, kde je vidět na Polárku, srovnáš stativ minimálně podle vestavěné libely a potom pomocí polárního hledáčku nastavíš správnou výšku montáže.
Potom na balkoně stačí opět srovnat stativ podle libely, nastavit hvězdu s deklinací např. +10° pokud možno co nejvíce na jihu do dalekohledu a použít driftovou metodu k nastavení azimutu montáže. To, že to není přesně na jihu jen trochu sníží přesnost, nic víc. A na balkonu potom stačí udělat značky pro nohy montáže.
Ale stejně na focení bez pointace to nebude stoprocentní. Nejen ustavení montáže, ale i PE montáže zapřičiní nebodovost . Těch 30 s je podle mě maximum při ohnisku 1m a současných kamerách.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět