ASTRO 3

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
shimoda
Příspěvky: 105
Registrován: 17. 12. 2007, 02:00

ASTRO 3

#1

Příspěvek od shimoda »

Nevíte někdo jaký je limit montáže astro 3,pokuď se týče hmotnosti a délky dalekohledu na něm připevném?Nikde jsem to nenašel,dík.
SCT Celestron C6S 150/1500 , montáž EQ-5 , Triedr Bresser 10X50
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

ASTRO 3

#2

Příspěvek od g »

http://www.telescope-service.com/mounts ... tml#astro3
4kg, max. krátký refraktor 90mm nebo newton 130mm - podle slov výrobce, skutečnost bude méně optimistická...
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
shimoda
Příspěvky: 105
Registrován: 17. 12. 2007, 02:00

ASTRO 3

#3

Příspěvek od shimoda »

Dík za info.
SCT Celestron C6S 150/1500 , montáž EQ-5 , Triedr Bresser 10X50
Typek
Příspěvky: 131
Registrován: 23. 07. 2007, 20:07

ASTRO 3

#4

Příspěvek od Typek »

Chtěl bych se zeptat co by se stalo kdybych na tuto montáž dal NWT 150/750, protože jsem zkoušel přidat k lídláku cca 4kg zátěže + protizávaží a i tak byl chod bezproblémový a až na to že při největším zvetšení je znatelné chvění ješte po 15s tak jsem žádný problém nespozoroval.
Ten newton si chci koupit hlavně kvůli průměru na nějaké DSO a na ty stejne budu používat melší zvětšení takže by to nemusel být takový problém, a navíc newton je ješte kratší než ten lidlík na kterém jsem to zkoušel.

A proto bych se chtěl zeptat jestli má někdo montáž ASTRO 3 a obdobný nebo ješte lépe stejný dalekohled jako je NWT 150/750
díky ;)
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4623
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

ASTRO 3

#5

Příspěvek od Sasa3 »

Typek napsal: Chtěl bych se zeptat co by se stalo kdybych na  tuto montáž dal NWT 150/750, protože jsem zkoušel přidat k lídláku cca 4kg zátěže + protizávaží a i tak byl chod bezproblémový a až na to že při největším zvetšení je znatelné chvění ješte po 15s tak jsem žádný problém nespozoroval.
Ten newton si chci koupit hlavně kvůli průměru na nějaké DSO a na ty stejne budu používat melší zvětšení takže by to nemusel být takový problém, a navíc newton je ješte kratší než ten lidlík na kterém jsem to zkoušel.

A proto bych se chtěl zeptat jestli  má někdo montáž ASTRO 3 a obdobný nebo ješte lépe stejný dalekohled jako je NWT 150/750
díky  ;)
Nedávno jsem si NWT 150/750 pořídil a dal ho na lehkou azimutální montáž (zkušenosti viz. "Fotky našich miláčků" - #402 a pár dalších odpovědí). Řídil jsem se stejnou filozofií - na malých zvětšeních pro DSO nepůjde chvění vidět a holt u planet a měsíce si budu muset počkat až se vibrace uklidní. V podstatě to tak funguje - pozorování při 135x zvětšení je ještě pohodlné, od 200x a výš začíná boj (hlavně se zaostřováním, které je velmi znesnadněno tím, že obraz hodně skáče). Jenže deklarovaná nosnost té montáže je asi 2x větší než hmotnost toho dalekohledu (a to jsem volil hodně lehkého Newtona od Orion Optics). U té Astro 3 je nosnost 4kg a to ten Newton s okuláry a hledáčkem bude vážit víc.
Když dám na tu samou montáž 80mm refraktor, který je dokonce o trochu těžší než ten Newton a je přibližně stejně dlouhý, tak se ta montáž chvěje mín. Nevím přesně čím to je - možná při ostření toho Newtona je větší páka a tak se při dotyku víc rozkýve.
Můj názor je, že to na tu Astro 3 dát půjde, ale nebude to žádný med. Pokud už toho Newtona máš, pak není nic jednoduššího než to vyzkoušet. Pokud ne, tak bych žvážil koupi rovnou s větší paralaktickou montáží (může to vyjít o hodně levněji, než když si nejdřív koupíš jenom dalekohled a později dokoupíš montáž) a nebo pokud netrváš na paralaktice, tak bych uvažoval o dobsonovi.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
hamr
Příspěvky: 3424
Registrován: 27. 12. 2006, 01:50
Bydliště: Tábor (Dražičky)
Věk: 64

ASTRO 3

#6

Příspěvek od hamr »

Pro Typek,
měl jsem na ní asi 3měsíce Mak 127 (těsně pod 4kg), protizávaží jsem musel doplnit na 2-2,5kg.
Mak je krátký, tak to jakž takž šlo, ale měl jsem strach, aby montáž "vydržela". Je to spíš taková nouzovka, možná pro to vizuelní pozorování při menších zvětšeních použitelná, ale ten Newton už je i delší než Mak. Teď ho mám (Mak) na EQ MON2 a to je v pohodě. Myslím, že něco obdobného by to chtělo pro toho Newtonka nebo aspoň EQ 3-2. Místní fotografové budou určitě tvrdit, že i to je slabé a málo, ale pro vizuál by to podle mě dostačovalo.
Záleží na tom jestli ten 150/750 máš nebo ho budeš kupovat. Pokud ho máš není nic jednoduššího než to prostě zkusit ;). Spíš to ale vypadá, že chceš pořídit, pak je trochu problém v tom, že pokud koupíš, vyzkoušíš a zjistíš, že to není ono a montáž budeš dokupovat, vyjde tě to o dost dráž, než kdybys to koupil dohromady. Mě osobně se dost líbí tohle (Sasa3 v miláčcích 150/750 na azimutální montáži):





TO SE NA TO VYKAŠLU ;D. NEŽ JSEM TO TU DOSMOLIL A VYŘEŠIL PŘI TOM PÁR PRACOVNÍCH PROBLÉMŮ, SASA MĚ PŘEDBĚHL ;D ;D ;D

EQ 6R na pilíři + SCT 8" na hvězdárně, ASI 224 barevná, achromát Bresser 127/1200
Uživatelský avatar
Zdenaaal
Příspěvky: 40
Registrován: 12. 04. 2007, 02:31

ASTRO 3

#7

Příspěvek od Zdenaaal »

Měl jsem na týhle montáži menšího newtona 114, s délkou tubusu cca 500 teď nevim přesně, a nebyla to žádná sláva. Klepalo se to poměrně dost a v podstatě než se to ustálilo po jakémkoliv zásahu tak už byl objekt prakticky mimo zorné pole. Jenže otázkou je jestli to nedělalo taky uchycení rybiny které je řešeno na přímo přes dva šrouby přímo do tubusu.

V každém případě to bude chtít pozorovat s nevysunutýma nohama a nebo to posadit na lepší stativ.
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

ASTRO 3

#8

Příspěvek od Habl »

Montáž ASTRO 3 jsem bez problémů i s pohonem RA osy používal s Coronadem P.S.T. (1,2 kg. 40/400 mm),
ale s SW 102/500 mm ( + 2" zrcátko 1 šírokoúhlý okulár, 2,7 kg) to již bylo dost. Ta hranice je tak do 2,5 kg. U delších tubusů 80 až 90 cm je již znatelný i slabý vítr především u pozorování planet.

Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Typek
Příspěvky: 131
Registrován: 23. 07. 2007, 20:07

ASTRO 3

#9

Příspěvek od Typek »

Dalekohled si chci teprve koupit a pro mé amatérské pozorování dostačuje i ten SW 150/750 co mají v Supře za 3720,-
Ale jak jsem se teď znova podíval tak mají NWT + EG 3-2 za necelých 6000 takže není co řešit... pochybuji že nekde seženu montáž za něco málo víc jak 2000 každopádně děkuji za příspěvky a názory ;)
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

ASTRO 3

#10

Příspěvek od ladis »

Ted jsem zkusil nalozit na Astro-3 6,2kg (R102/500 + denkmmeier binohlava + 9x50 hledacek) + ta sama vaha protizavazi a je to hodne za hranou, klepe se to jak Alik jeste 10s po jakemkoliv dotyku.

Otazka je, zda ta vaha 6,2kg bez protizavazi montaz strhne (destruktivne) ci nikoliv. No, uvidim... Asi to budu muset dat na EQ-5...
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Odpovědět