Automatizacia pozorovania na Celestron CG 5GT

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
ceres
Příspěvky: 2126
Registrován: 05. 01. 2006, 04:32

Automatizacia pozorovania na Celestron CG 5GT

#16

Příspěvek od ceres »

vaclav1 napsal: To ceres:
Pokud jsem správně pochopil chce dotyčný astronom pozorovatel navádět na DSO montáž Celestron CG5 Advanced GOTO softwarem z notebooku.Proč nevyzkoušet software SkyChart 2.76?
Ale okrem navadzania chce zaroven ovladat aj kameru na tej navadzanej montazi. A to sa musi robit sucasne, musi vediet montaz o kamere a naopak, inak to nebude mat zmysel. Cize potrebuje jedno ovladanie na montaz aj kameru. Take dokaze MaxIm, AstroArt a mozno aj ine profi programy, problem je vsak v komunikacii tych programov s montazou CG-5 GT... (a snad aj s kamerou, to ale lubomir zatial nespomina...).
Vixen VC200L, EQ-6 Pro SynScan, Scopos ED 66/400, Celestron 102/500, Konus MC 90/1200, Sonnar 2,8/180, CCD astropix 1.4, Nikon D300, DMK 21AU04.AS, Creative NX Ultra, Watec 902H, ceres(slimak)astrofoto(bodka)sk
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Automatizacia pozorovania na Celestron CG 5GT

#17

Příspěvek od MMys »

vaclav1 napsal: To ceres:
Pokud jsem správně pochopil chce dotyčný astronom pozorovatel navádět na DSO montáž Celestron CG5 Advanced GOTO softwarem z notebooku.Proč nevyzkoušet software SkyChart 2.76?
Potřebuje dělat automatizované snímání objektů CCD kamerou. Tzn. mít seznam objektů (nebo souřadnic) kam najet, a automaticky najíždět objekt za objektem, a CCD kamerou pořizovat snímky. To nezvládne žádné PC planetárium. Je potřeba SW pro snímání, který má možnost i navádět dalekohled. Už jsem zde o nich psal.
-----------------------
Ceres byl rychlejší S CCD kamerou problém není. Driver do MaxIm DL pro ni je. Do ostatních také. Jedná se o Meade DSI, to je dost rozšířená záležitost a SW ji evidentně podporují.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
ceres
Příspěvky: 2126
Registrován: 05. 01. 2006, 04:32

Automatizacia pozorovania na Celestron CG 5GT

#18

Příspěvek od ceres »

MMys napsal: Pořád si nějak nerozumíme. LXD75 je absolutně offtopic. To je Meade s protokolem LX200.

To Ceres: CG5 tedy nemá NexStar protokol ? Proč tedy ty odkazy na něj ? Googlem nejsem schopný najít, jakým protokolem komunikuje s PC montáž CG-5 GT. Všichni okolo toho nějak chodí jako kolem horké kaše.

Co vyřeším tím LittleFoot na rajiva.de ? Vyměnit kvůli připojení montáže k PC komplet pohony + elektroniku mi připadá zbytečné. Vždyť by jen stačilo znát příkazy, kterými se CG-5 ka z PC instruje k najetí na danou pozici. Tedy pokud vůbec existují, pokud ten protokol není nějak extrémně ořezaný.

Hledám samozřejmě dál, ale pokud to někdo víte, můžete mi to usnadnit.

Spojení dvou RS-232 paralelně lze (byť ne jednoduše), a jen za podmínky, že každé zařízení komunikuje při klidu toho druhého (a příkazy jednoho zařízení nesmějí vadit tomu druhému a naopak, musí je ignorovat)
CG-5 komunikuje so softverom NexRemote (cez RS-232), co je vlastne desktopova verzia tej ciernej "pacicky". Inak komunikuje napriklad s Guide8 cez RS-232 (ten isty, ako NexRemote, cize bud-alebo). V Guide8 vsak funguje obmedzene - vie najst na mape, kam smeruje a potom vie ist na dalsie miesto na mape. Nevie ovladat jemne pohyby atd.... Bude tam niekde pes zakopany, pretoze aj na strankach ASCOM su podporovane vsetky mozne podkovy a polopodkovy od Cel., ale CG-5 nic. Asi to bude preto, ze si na tom uz niekto vylamal zuby... Mozno by stalo za to si stiahnut ten soft a vyskusat (30-day trial je tu: http://www.celestron.com/c2/images/file ... te1615.zip)

Viem, ze sme hadam pol roka riesili, ako pripojit CG-5 GT k PC. Teraz to chodi, ale o nejakych featurach navyse nemoze byt ani rec...
Vixen VC200L, EQ-6 Pro SynScan, Scopos ED 66/400, Celestron 102/500, Konus MC 90/1200, Sonnar 2,8/180, CCD astropix 1.4, Nikon D300, DMK 21AU04.AS, Creative NX Ultra, Watec 902H, ceres(slimak)astrofoto(bodka)sk
Uživatelský avatar
ivanmsk
Příspěvky: 1463
Registrován: 17. 10. 2005, 02:35

Automatizacia pozorovania na Celestron CG 5GT

#19

Příspěvek od ivanmsk »

Este taka drobnicka: CG-5 v Guide8 funguje s ovladacom Ultima, s ostatnymi si ani neskrtne... Ak ale na svoju instalaciu Guide8 nasadite najnovsi update, tak tam Ultima chyba, a sme v ....
Orion N200/900, NEQ6Pro, CG5Adv, CCD Astropix 1.4+, Astropix 4.0, Canon 5D a 600D,  Ivan Majchrovič, ivan(bodka)bpu(slimak)chello(bodka)sk
Uživatelský avatar
vaclav1
Příspěvky: 960
Registrován: 02. 03. 2006, 17:44

Automatizacia pozorovania na Celestron CG 5GT

#20

Příspěvek od vaclav1 »

Autostar Suite od Meade neumožňuje současně najíždět na plánovaná DSO a pointovat nebo snímat ccd kamerou Meade DSI.Možné je vždy pouze jedno - pointace přes COM1 nebo najíždění z planetária přes COM1.Ovládat současně 2 porty COM1 nelze :'(
Celestron na tom bude podobně.
Nicméně jsem v tomto ohledu poměrně skromný pozorovatel.Stačí mi najet softwarem na DSO,pak port COM1 odhlásit.Následně se přihlásit na port COM1 softwarem Meade Envisage a pointovat ccd kamerou DSI.Spustím software pro ccd kameru ATIK-16 a snímám a ukládám data do notebooku. :)
Newton 114/1000 pointační, Newton 150/750, ccd kamera ATIK-16, montáž EQ6 Pro SkyScan v blízké budoucnosti.
ceres
Příspěvky: 2126
Registrován: 05. 01. 2006, 04:32

Automatizacia pozorovania na Celestron CG 5GT

#21

Příspěvek od ceres »

vaclav1 napsal: Autostar Suite od Meade neumožňuje současně najíždět na plánovaná DSO a pointovat nebo snímat ccd kamerou Meade DSI.Možné je vždy pouze jedno - pointace přes COM1 nebo najíždění z planetária přes COM1.Ovládat současně 2 porty COM1 nelze :'(
Celestron na tom bude podobně.
Nicméně jsem v tomto ohledu poměrně skromný pozorovatel.Stačí mi najet softwarem na DSO,pak port COM1 odhlásit.Následně se přihlásit na port COM1 softwarem Meade Envisage a pointovat ccd kamerou DSI.Spustím software pro ccd kameru ATIK-16 a snímám a ukládám data do notebooku. :)
jj, len to uz nie je automatizacia pozorovania, ale jeho manualizacia 8) Keby to malo jednoduche riesenie, asi to uz je davno na nete...
Vixen VC200L, EQ-6 Pro SynScan, Scopos ED 66/400, Celestron 102/500, Konus MC 90/1200, Sonnar 2,8/180, CCD astropix 1.4, Nikon D300, DMK 21AU04.AS, Creative NX Ultra, Watec 902H, ceres(slimak)astrofoto(bodka)sk
Uživatelský avatar
lubomir
Příspěvky: 684
Registrován: 23. 04. 2004, 19:58

Automatizacia pozorovania na Celestron CG 5GT

#22

Příspěvek od lubomir »

Nuz takto... Ten celestronacky soft by som si mohol stiahnut, ale... Mame jediny problem... Dat z nejakeho softu ktory by riadil montaz (Nexremote- kde by jazdil na zaklade zoznamu) do Maximu, kde robim snimanie pomocou CCD kamery Meade DSI... A Darmo by som zohnal aj ten autopilot, ked hovorite ze to cez Ascom nefunguje...
YEPUN telescope 254/1200, EQ6-goto, CG5+ Newton 152/903, R 70/700, 70/1000, Dobson 130/1100, Canon 40D, L 70-200/2,8 www.astrosid.szm.sk
Uživatelský avatar
kuratko
Příspěvky: 66
Registrován: 10. 08. 2007, 04:00

Automatizacia pozorovania na Celestron CG 5GT

#23

Příspěvek od kuratko »

Nejsem si zcela jist, zda jde o tentýž problém, ale zrovna několikátý den se s ním trápím a postupně jsem snad našel řešení. Mám kameru Meade DSI II Pro a dalekohled na montáži CG-5GT. Kamera je ovládána softwarem Autostar Envisage od Meade a pro využití všech svých funkcí (drizzle, mozaiky, derotace atd.) by si ráda hýbala sama dalekohledem. To je připravena činit protokolem LX200 od Meade. Montáž CG-5GT má dvě cesty, jak být řízena: jednak přes sériový port do ručního dálkového ovládání (což se děje protokolem Celestron Nexstar), jednak přes autoguider port (klasické ST4 ovládání).

Protokol LX200 se dá najít např. tady: http://www.meade.com/support/CommandSet.html, Celestron Nexstar tady: http://www.nexstarsite.com/PCControl/Pr ... exStar.htm.

Našel jsem dvě možná řešení.

První je software zvaný GuideStar (http://www.skyinsight.com/wiki/index.ph ... e_Emulator). Funguje tak, že pomocí dalšího software se vytvoří virtuální sériový port, na ten se posílají data z Autostar Envisage. Z virtuálního sériového portu si je přes TCP/IP port bere software Guidestar a posílá je na paralelní port, který může ovládat autoguider port buď přes kabely od Shoestring Astronomy (http://www.store.shoestringastronomy.co ... cts_gp.htm) nebo přes doma udělaný kabel. O toto řešení jsem se několik dní snažil, ale ztroskotal jsem na tom, že můj notebook nemá paralelní port a žádný mně dostupný převodník USB/parallel nebo PCMCIA/parallel jsem k tomuto účelu nerozchodil.

Takže jsem se vydal druhou cestou. Použiju tentýž software pro virtuální sériový port (http://www.hw-group.com/products/hw_vsp/index_cz.html) , ale výstup z něj čtu přes TCP/IP port do svého vlastního programu napsaného v Delphi, který překládá příkazy z protokolu LX200 do Nexstar a posílá je přes sériový port do dálkového ovládání montáže CG5. Je to zatím syrové, ale vypadá, že to bude fungovat. Ten můj software bude sloužit vedle toho překládání protokolů také jako počítačové "ruční ovládání" a logování všech pohybů dalekohledu. O dalších funkcích přemýšlím.
CG-5GT, SCT150/1500, ED80/600, QHY8, DSI II Pro, SPC900NC
Uživatelský avatar
lubomir
Příspěvky: 684
Registrován: 23. 04. 2004, 19:58

Automatizacia pozorovania na Celestron CG 5GT

#24

Příspěvek od lubomir »

Ovladat samotny dalekohlad nie je problem cez PC...teda montaz CG5... problem je najst sposob akym si bude ovladaci soft PC tahat zo zoznamu udaje kedy ma najazdit na aky objekt... a ten soft ma dat signal CCD kamere resp. jej riadiacemu softu ze ma zacat robit expoziciu.
YEPUN telescope 254/1200, EQ6-goto, CG5+ Newton 152/903, R 70/700, 70/1000, Dobson 130/1100, Canon 40D, L 70-200/2,8 www.astrosid.szm.sk
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Automatizacia pozorovania na Celestron CG 5GT

#25

Příspěvek od MMys »

To kuratko:

Tedy CG5 se ovládá protokolem Nexstar - ale kterým ? Máš seznam a syntaxi příkazů, které překládáš na/z LX200 ? V aktuálním ASCOM jsou podporované tyto dalekohledy/protokoly:

Celestron NexStar 60GT, 80Gt, 114GT, 130GT, 4GT, 5, 5i, 8, 8i, 8 GPS, 9.5 GPS, 11 GPS, CGE 800, CGE 925, CGE 1100, CGE 1400, Advanced C5-SGT, C6-RGT, C8-SGT, C8-NGT, C9 1/4-SGT, C10-NGT, Ultima 2000, 76GT, 102GT, Advanced C11-SGT, C20, and NS8i-SE.

Ceres tvrdí, že to ani s jedním nechodí.

--------------------------

Tobě chodí komunikace s CG-5 po překladu z LX200 na ten NexStar protokol, co je uvedený na odkazu, který jsi poslal ? http://www.nexstarsite.com/PCControl/Pr ... exStar.htm

Pak ale nechápu, proč to z ASCOM nechodí s libovolným nexstarem. Ty základní příkazy by mělý být fakt stejné. Vyřešila by to pak ta konverze protokolů. v ASCOM navolit obecný LX200 (ten musí na to co Lubomír chce, stačit) a konvertovat ho na NexStar.

Možná to s Lubomírem vyřešíte nakonec vy dva. Máte stejnou montáž i kameru. Já bych to sice asi vymyslel časem taky, ale nemám CG-5 ku a pořizovat si ji kvůli tomu nechci. Navíc už jsem jeden GO-TO systém vytvořil, tak vím, co by to obnášelo. Tak si to užij Já jsem na tom mizerně s časem, a pokud se tady najde schopný bastlíř-programátor s vlastní CG5-kou, mohlo by to dopadnout.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Automatizacia pozorovania na Celestron CG 5GT

#26

Příspěvek od MMys »

lubomir napsal: Ovladat samotny dalekohlad nie je problem cez PC...teda montaz CG5... problem je najst sposob akym si bude ovladaci soft PC tahat zo zoznamu udaje kedy ma najazdit na aky objekt... a ten soft ma dat signal CCD kamere resp. jej riadiacemu softu ze ma zacat robit expoziciu.
Dva softy, od kterých nemáš zdrojové kódy, se mezi sebou nijak nesesynchronizují. To je marné. Pochop to.

Existuje pouze jedna cesta. Mít jeden systém, který řídí najíždění i snímání. Jelikož většina komerčních SW tohohle zaměření využívá ASCOM (s výhodou, protože je jednotné rozhraní na straně aplikace, a HW rozdíly jednotlivých dalekohledů řeší ASCOM driver) tak je potřeba rozchodit CG5-ku přes ASCOM.

Nápad s SW konvertorem protokolů není špatný, dokonce by šel velmi elegantně naprogramovat i do levného MCU se dvěma UART-y. Prostě krabička na COM, překládající protokoly.

Jenom mi už někdo ukažte seznam příkazů, kterými se dá CG5-ka donutit najet na nějakou pozici, resp. pozici zpětně zjistit.

Pokud to není popsané, mělo by to jít odchytat. Guide na najíždění chodí. Zapojte někdo s CG5-kou paralelně druhý COM (křížem RxD na TxD a obráceně) a nějakým terminálem odchytejte, co tam ten SW vlastně posílá. Zřejmě to bude zase nějaká další verze protokolu co používají NexStar-y. Ach jo, proč je v tom takovej bord.. Čekal jsem, podobně jako u Meade LX200, že aspoň nějaká velká množina základních příkazů bude shodná. A lišit se to bude jen ve specialitách. Ale zjištění pozice a najetí na pozice je snad tak základní věc, že by to mělo fungovat u všech...
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
lubomir
Příspěvky: 684
Registrován: 23. 04. 2004, 19:58

Automatizacia pozorovania na Celestron CG 5GT

#27

Příspěvek od lubomir »

nuz cosi sme poriesili diskusiou.... teraz sa zasackujem asi cez vikend najskor do pozorovatelne k dalekohladu a zacnem experimentovat... potom sa ozvem...
YEPUN telescope 254/1200, EQ6-goto, CG5+ Newton 152/903, R 70/700, 70/1000, Dobson 130/1100, Canon 40D, L 70-200/2,8 www.astrosid.szm.sk
Uživatelský avatar
kuratko
Příspěvky: 66
Registrován: 10. 08. 2007, 04:00

Automatizacia pozorovania na Celestron CG 5GT

#28

Příspěvek od kuratko »

To MMys:
K překladu se budu vyjadřovat zatím opatrně, zdaleka jsem nevyzkoušel vše, ale zatím se zdá, že problémy půjdou řešit.
Samotné ovládání CG5 funguje s protokolem uvedeném v mém předchozím příspěvku bezchybně. Podle mne tak musí fungovat prakticky všechny Celestroňácké montáže, každopádně to rejstřík příkazů a jejich syntaxe naznačuje.
Ta integrace do MCU už napadla taky mého kolegu v práci, já se v tom moc nevyznám, ale pokud vše rozchodíme v software, mohl by to být další logický krok.

Pokud ten softwarový překladač bude fungovat dobře, mám naději, že by mohl fungovat s libovolným software psaným pro protokol LX200. A tady by (možná) mohlo být i řešení lubomirova problému - ale já ty softy moc neznám.
CG-5GT, SCT150/1500, ED80/600, QHY8, DSI II Pro, SPC900NC
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Automatizacia pozorovania na Celestron CG 5GT

#29

Příspěvek od MMys »

Pak je mi tedy absolutně záhadou, proč Ceresovi CG5-ka nechodí přes ASCOM driver ???
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
ceres
Příspěvky: 2126
Registrován: 05. 01. 2006, 04:32

Automatizacia pozorovania na Celestron CG 5GT

#30

Příspěvek od ceres »

Ja sa v tom moc nevyznam, ale je pravdou, ze ked ivanmsk vyriesil pripojenie CG-5 do Guide8 cez Ultimu, dalej sme to neriesili, lebo sme to nepotrebovali... Myslim si ale, ze problem je v tom, ze CG-5 (a aj CGE paralakticka) su vlastne vybocenim z radu Newstar-ovskych montazi Celestronu a mozno sam vyrobca preto neriesil kompatibilitu driverov...

Kazdopadne, velmi dobra diskusia, takych co najviac tu na fore! Vdaka vsetkym - lubomirovi, MMys-ovi aj kuratko-vi... ;)
Vixen VC200L, EQ-6 Pro SynScan, Scopos ED 66/400, Celestron 102/500, Konus MC 90/1200, Sonnar 2,8/180, CCD astropix 1.4, Nikon D300, DMK 21AU04.AS, Creative NX Ultra, Watec 902H, ceres(slimak)astrofoto(bodka)sk
Odpovědět