Problemy s pohonem montaze GS

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Antares
Příspěvky: 44
Registrován: 18. 02. 2003, 03:19

Problemy s pohonem montaze GS

#1

Příspěvek od Antares »

Tak se mi porouchal original pohon montaze GS. Nedriv jsem myslel ze je to v prevodovce, tak jsem ho rozdelal a zjistil nasledujici:
1. Problem je v samotnem motorku . V rezimu zakladnich otacek v obou smerech osicka cykluje jeden krok tam jeden zpet, takze motor se vpodstate netoci.
V rezimu 2x se toci v obou smerech, ale obcas trhave,nebo se po par otackach dostane do stavu posaneho vyse.
V rezimu 4x se toci v obou smerech trhane a nejspis pomaleji nez v rezimu 2x.
2. Nejspis bude asi vadny ovladac, jsou tam dva svabi a jeden vetsi procesor ,ktery to asi diriguje. Indikacni diody ve vsech rezimech spravne blikaji, vypada to, ze generator ridicich impulsu i prepinani rychlosti funguji spravne. Spis to vypada ze vinuti motoru jsou prepinana v nespravnem poradi a nejak se to proste "hada".

Neni mi jasne jak se takova vec muze bez zjevne priciny pokazit. Ja ho sice moc nepouzival, ale kdyz jsem ho koupil tak normalne fungoval. Vzdycky jsem ho napajel jen z baterek, pres adapter nikdy, takze nejake poskozeni prepetim ( to bych chapal) to nemohlo byt.
Majitele montazi GS stalo se Vam neco podobneho? Napada Vas v cem by mohl byt problem a jestli by to vubec slo v amaterskych podminkach opravit? Ja bych nespis dokazal udelat novy ovladac, ale byla by to skatula 4X tak velka max. s moznosti zmeny smeru otaceni.
Jestli Vas neco napada prosim napiste. Diky za radu.
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Problemy s pohonem montaze GS

#2

Příspěvek od zdenek »

Popis problemu mi spise pripada jako zavada bezprostredne na motorku nez zavada eloniky. Nejcastejsi pricinou podobnych zavad jsou sberace/komutatorky kterymi se prenasi proud do civek na rotoru (pokud je tedy v danem zarizeni motorek s vynutymi civkami na rotoru - GS konkretne jsem jeste rozebrane nemel), popr. prerusene nejake vynuti na statoru. Typicke pro ni je prave ono popisovane skubani sem a tam a pak take zvysene jiskreni motorku (popr. i jeho zahrivani) .
 V pripade zavady na elonice bych z popisu spise usuzoval na koncovy vykonovy stupen. Kdyztak zjisti, zda vykonne signaly, ktere jdou k motorku jsou korektni -hl. jejich uroven a sled (s tveho prispevku usuzuji, ze elonika ti neni neznama, tak by to pro tebe nemel byt problem).
Z.R.
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Problemy s pohonem montaze GS

#3

Příspěvek od MP »

Nejprve rychla a asi zbytecna rada : zkontroluj baterky. Mne presne tohle dela motorek od GS, kdyz zdroj mele z posledniho.
Jinak mi nejaka zavada motorku nebo elektroniky nepripada pravdepodobna. Elektronika je velice jednoducha, v ovladaci zadny procesor neni. Je to rizene programovanym hradlovym polem, dalsi svab slouzi jako oscilator ( s obycejnym krystalem z hodinek ) a posledni je pole sedmi NPN tranzistoru na spinani motoru a LED. Motorek je zapojen paralelne ( malo ucinne, ale jednoduche spinani ), takze by se mohl chovat podobne, pokud by byla prepalena polovina jednoho vinuti. Zkus necim promerit odpor - je tam jeden spolecny vyvod z prostredku obou vinuti a ctyri vyvody z koncu vinuti. Take zkontroluj kontakt vsech spoju mezi motorkem a ovladacem.
Hodne stesti.
Marek.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Problemy s pohonem montaze GS

#4

Příspěvek od MMys »

Zdenku, motorek v GS montazi je krokovy, ctyrfazovy, se spolecnym jednim koncem, tj. pet dratu.

Zkus promerit kazdou fazi zvlast proti spolecnemu vodici, vsechny by mely mit stejny odpor. Pokud budou OK, promer i kabely, prelamani jednoho vodice muze zpusobit popsany problem. Pokud bude i tohle OK, tak je treba zkontrolovat osciloskopem prubehy napeti na vinutich. Pak by to mohla skutecne byt zavada elektroniky.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Antares
Příspěvky: 44
Registrován: 18. 02. 2003, 03:19

Problemy s pohonem montaze GS

#5

Příspěvek od Antares »

Díky za Vaše rady. Zítra se do toho hned pustím. Teď nedávno jsem právě stavěl ovladač pro pohon krok. motorku k paralaktickému stolku, takže jsem získal jakousi zkušenost, která se mi nejspíš při hledání závady bude hodit. Já o eletronice cosi málo vím, jenže jsem silnoproudař, tudíž v oboru slaboproudu si občas počínám jako slon v porcelánu. Právě u výše zmíněného zapojení se mi totiž vyskytla podobná závada, tak jsem postupně vyměnil všechny tři šváby a zas to funguje. Jak se mi podařilo je odpálit nemám zdání, no stalo se.
Jinak napětí zdroje mám 10,8 V naprázdno což si myslím je v pohodě. Každopádně začnu kotrolou vinutí a pak se uvidí.
Ještě jednou dík všem za rady.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Problemy s pohonem montaze GS

#6

Příspěvek od MMys »

No, tak 10.8V naprázdno myslím moc vpohodě není. Já když jsem měl na 12V akumulátoru při zatížení 10V, tak už pohon začal vynechávat, zvláště když byla montáž zatížená, nebo v zimě, kdy jde víc ztuha. Chce to prostě raději těch 12V při zatížení, naprázdno tam klidně může být okolo 13-14V.

Mimochodem, jaké napětí má pak ten zdroj při zatížení pohonem ?

Měj se.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Antares
Příspěvky: 44
Registrován: 18. 02. 2003, 03:19

Problemy s pohonem montaze GS

#7

Příspěvek od Antares »

Ahoj všichni,
takže závada nakonec opravdu spočívala v baterkách. Překvapilo mně jak moc je to zařízení závislé na udržení správné velikosti napájecího nnapětí. Vždyť ty baterie byly skoro nové. Podotýkám , že jsem používal zdroj dodávaný s motorkem, akupack na 8 ks malých monočlánků.
Při zapnutí motorku kleslo napětí až o 3-4V čili zhruba na nějakých 7V a to už je opravdu málo. Nečekal bych , že takový motoreček způsobí tak velký úbytek napětí. Spíš jsem opravdu čekal závadu v ovladači. Provedl jsem zkoušku se třemi plochými bateriemi zapojenými do série U naprázdno nějakých 14,2V ,při zapnutí byl pokles pouze o 1,2V a motorek pracoval bezchybně ve všech režimech otáčení.
Takže si budu muset opatřit nějaký lepší a tvrdší zdroj. Původně jsem uvažoval o nějakém akupacku z deseti až dvanácti velkými dobíjecími NiMh monočlánky, ale to by bylo celkem drahé. Pak jsem narazil na bezúdržbové Pb akumulátory Voltcraft, které mají celkem přijatelné rozměry i hmotnost. Např. 12V / 2,3Ah 990g cena asi 580Kč, tose mi jeví celkem dobré.
A jaké zdroje používáte Vy?
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Problemy s pohonem montaze GS

#8

Příspěvek od MMys »

Tak, tak :nod:,
Bezúdržbový Pb akumulátor, používám ho, když jsem třeba na zahradě. Když jsem někde autem, tak používám 12V z auta.

P.S. Ten velký pokles napětí není díky motorku, ale díky vybité baterii. I takřka vybitý článek (ať NiCd, alkalický či jiný) má při měření bez zátěže téměř plné napětí, které však pozatížení velmi klesne. Měřit proto baterie jen tak voltmetrem naprázdno je nesmysl. Prostě to musíš měřit při zátěži, v tvém případě nejlépe tím pohonem. To platí i o tom Pb akumulátoru.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Problemy s pohonem montaze GS

#9

Příspěvek od MP »

Pokles o 3-4V, to musely byt dost vybite baterky. Vtip je v tom, ze voltmetrem zmeris stredni napeti a ne pokles pri proudovych spickach, zpusobenych spinanim vinuti motorku - na zacatku kroku je proud velky, musi pohnout kotvou motorku. Takze ten pokles mohl byt ve skutecnosti jeste vetsi. Mimochodem, pod 7V uz se projevi i pokles stabilizovaneho 5V napajeni logickych obvodu ovladace a zacne to blbnout uplne. Chce to zkratka tvrdy zdroj, proto je u toho drzak na monoclanky, i kdyz pri strednim odberu motorku by i tuzkove baterie stacily.

Ja pouzivam bud 12V sitovy zdroj ( pokud se divam z balkonu ) nebo kabel od zasuvky v aute ( pokud nekam dojedu autem a postavim dalekohled hned u nej ) nebo dodavany drzak s 8 monoclanky ( normalni baterie, ne aku, vydrzi docela dlouho ). Take uvazuji o olovenem akumulatoru.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
Antares
Příspěvky: 44
Registrován: 18. 02. 2003, 03:19

Problemy s pohonem montaze GS

#10

Příspěvek od Antares »

Ještě bych rozvinul debatu o krokových motorech.
Udělal jsem pohon na paralaktický stolek. Protože jsem nesehnal všude propagovaný motor z disketové mechaniky 1,25 palce, použil jsem motorek z tiskarny HP, nevim presne co to bylo za typ. Nějakou šťastnou náhodou se mi podařilo udělat k tomu řídící elektroniku. Jako hodiny je tam tuším NE 555 a pak ještě dva nějaké obvody CMOS. Jako výkonový člen jsou použity 4 tranzistory NPN. Motor je stejny jako u GS pětidrátový. Ještě jsem doplnil trimr k jemnému doladění frekvence hodin, protože předpokládám tepelnou závislost hodnot součástek, no prostě abych dosáhl jedné otáčky za minutu. Zpočátku to fungovalo, pak to zas nefungovalo, tak jsem vyměnil všechny integrované obvody a zas to fungovalo. Jak jsem řešil problém s pohonem GS tak mně taky napadlo to trochu proměřit. No nestačil jsem se divit. Při napájecím U 12V (zdroj z GS) byl pokles v provozu na 7V!!! Ale motorek se točil a všechno se zdálo ok. Jak jsem zkoušel motor GS na 3 ploché baterie, tak jsem je připojil i na tento motor a čekal ,že pokles bude daleko menší. Jenže U spadlo zas na 7V motor se točil , ale asi po pěti minutách se začal zahřívat a to celkem dost, že jsem měl strach , aby se naspálil. Nechal jsem V metr připojen delší dobu a zjistil, že motor ty baterky doslova vysává. Pokles napětí se po jednotkách mV prohluboval po celou dobu zapnutí.
Našel jsem originál napájecí adaptér k té tiskárně a tam je výstupní U 30V ss. Ale na tom motoru nejsou žádné údaje o jmenovitém U nebo I, jenom nějaké sériové číslo. Může to být tím, že 12V je málo? Ale kdybych to napojil na ten originál adaptér, nespálím ty integrované obvody? Bohužel mů klešťák neumožňuje meřit ss proud, takže ani nevím kolik tam teče. Nerad bych ten motor odvařil, jiný totiž nemám.
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Problemy s pohonem montaze GS

#11

Příspěvek od MP »

Zalezi na delce impulsu do motoru a otackach. Pri nizkych otackach ( podle typu motoru ) nesmi byt vinuti pripojene primo na napajeci napeti po celou delku kroku, protoze proud pak stoupne tak, ze se vinuti muze spalit. Impuls by mel trvat tak dlouho, dokud se motorek o ten jeden krok neotoci a pak by se mel proud snizit ( ne na nulu, to by odpor prevodu mohl otocit motorek zpatky ). Vyborne jsou na to integrovane obvody pro rizeni krokovych motoru, ktere maji regulaci maximalniho proudu, napr. L297. Ten navic ve spojeni s L298 umoznuje jednoduse ridit motor v seriovem zapojeni ( ctyrdratovem ). Pro nase ucely je to trochu "s kanonem na vrabce", protoze ty obvody mohou ridit mnohem silnejsi a rychlejsi motorky, zapojeni je ale velice jednoduche. Mam v umyslu timto zpusobem vyrobit novy ovladac pro motorek od GS a pomoci serioveho zapojeni s impulsnim rizenim proudu dosahnout vetsiho rozsahu rychlosti i napajeciho napeti. Az na to budu mit cas a jestli se mi to povede, podam zpravu.
Marek.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Odpovědět