HEQ-5 vs CG-5

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: HEQ-5 vs CG-5

#76

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Ahoj chlapci,

s Pavlem souhlasím v podstatě ve všem, až na tu poslední větu.. ;) Ale připouštím, že u mne je to ovlivněno tím, že v případě výjezdu je to u mne několikeré tahání ze třetího patra a velkým problémem s parkováním při návratu...

Nicméně - já měl to štestí mít obě tyto montáže vedle sebe ( i jsem to tady kdysi dávno popisoval...). Vedle HEQ5 stála moje montáž ADM, což je EQ5 ( CG5 ) na 2" ocelových nohách ( standardní stativ ) - mimochodem, už tento upgrade dost pomůže - a já si mohl v klidu porovnat rozdíl v nosnosti-tuhosti obou montáží. Od té doby tvrdím, že HEQ5 je nepovedená montáž, protože ten nárůst tuhosti byl velmi malý, v některém směru dokonce snad žádný...
Takže souhlas s tím, že z EQ5 je potřeba upgradeovat rovnou na EQ6. To, že je u fotičů HEQ5 hojně zastoupená bude hodně tím, že už má vstup na autoquider, což stará EQ5 neměla.
Ono ale s tuhostí EQ6 to také není žádná sláva. Když jsem vyměnil SW MAKa 180 za Maksutova OMC 200 ( cca 8 a 10kg ), tak zatímco ten menší Mak byl i s binohlavou stále ještě o.k., tak plně osazený OMC 200 - tedy cca 12kg - se už chvěl i při zaostřování. Takže jsem začal uvažovat o nové montáži, tzn. EQ6. Po nainstalování nové AZ-EQ6 na lodžii jsem byl po prvním použití OMC spíš zklamán - prostě jsem čekal větší nárůst tuhosti, který by víc odpovídal poměru hmotnosti hlav obou montáží, což je <5kg vs. skoro 17kg. V tomto je prostě originál hlava Vixen GP, ze které je EQ5 okopírovaná, doslova geniální... Ale najdou se tu uživatelé, kteří se mnou ohledně EQ6 souhlasit nebudou, protože na ní úspěšně provozují 300mm Newtony.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: HEQ-5 vs CG-5

#77

Příspěvek od Bill »

SIRIUS_758 píše:Po nainstalování nové AZ-EQ6 na lodžii jsem byl po prvním použití OMC spíš zklamán
No mě taky docela překvapilo, když jsem přehodil 200/1000 z CG5 ADV GT (na které na pozorování byl v pohodě) na EQ6 a rozkmitávalo se to už i při pomalých pohybech. Ale možná to paradoxně tlumily větší vůle CG5. Možná taky jinak řešené pohony. Nebo byl problém v úzké liště...

Já jsem vyměnil CG5 ADV GT protože jsem měl problémy s DEC osou při pointování s delším ohniskem, jinak bych ji asi neměnil.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: HEQ-5 vs CG-5

#78

Příspěvek od vla »

Nějak jsem časem získal zkušenost, že montáž je dobré provozovat s malým zatížením, třeba 1/3 udávané nosnosti a pak s velkým, kolem udávané nosnosti a třeba i trochu více. Zřejmě to bude způsobeno jednak většími setrvačnými silami přivelkém zatížení a taky vymezením všech možných vůlí při velkém zatížení. Ideální je rovněž vyměnit stativ za hodně tuhý, Měnil jsem kdysi u EQ5 stativ za trubkový z 60mm ocelových trubek a stabilita se oproti 2" evidentně zvětšila. Tu větší zátěž a stabilitu znají i běžní fotografové, neb právě proto dávají na stativ přídavné zátěže. Pokud se pro EQ5 a její klony udělá opravdu bytelný stativ nemá smysl HEQ 5 vůbec pořizovat a to i přes její rozšíření zde, které je dle mě způsobeno nepatrně lepšími (snad) vlastnostmi, AG vstupem a hlavně nižší cenou než EQ6. Provozování s "rozumnou" zátěží, třeba kolem 1/2 a 3/4 udávané nosnosti mi u těchto levných montáží přijde z hlediska stability jako nejhorší, z důvodů výše popsaných.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
4Brunco
Příspěvky: 1138
Registrován: 14. 03. 2013, 11:37

Re: HEQ-5 vs CG-5

#79

Příspěvek od 4Brunco »

Ja som bol prekvapeny any velky rozdiel bol medzi (N)EQ5 a CG5. Chvilu som fungoval(vizual) s velkym refraktorom na NEQ5 a bolo to za trest aj ked som ho maximalne odlahcil. Na CG5 som ho prevadzkoval aj pekne nalozeny vy vysokych zvacseniach aj ked to nebolo uplne idealne bolo to o triedu lepsie a slusne pouzitelne.
ES Dobson 300/1500, APO 127 ... Binohlavky, Binokukatka
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: HEQ-5 vs CG-5

#80

Příspěvek od Bill »

Jenom pro jistotu, myslíš CG5 ADV GT?

Protože "normální" CG5 je prakticky totožná s EQ5, není důvod, aby byla lepší.
CG5 ADV GT má 2" stativ a lepší pohony, takže je srovantelná s HEQ5...

Takhle nějak vypadá původní CG5, prodávala se stejně jako EQ5 bez pohonů:

Obrázek

Edit: ono se vlastně blbě jmenuje už i to vlákno. Asi je starých CG5 výrazně méně než EQ5, takže pro většinu lidí asi CG5 = CG5 ADV GT
M:736 750 113
Uživatelský avatar
4Brunco
Příspěvky: 1138
Registrován: 14. 03. 2013, 11:37

Re: HEQ-5 vs CG-5

#81

Příspěvek od 4Brunco »

Praveze nie, mal som klasicku CG5, s dorobenymi pohonmi od Vixenu (vedel som fungovat v manulnom aj v motorovom mode). Mal som ju na 2" nohach (oproti 1.75" na EQ5) co zvysovalo tiez celkovu tuhost, ale aj ked som nohy zamenil, tuhost hlavy CG5 bola o kus lepsia co pri takomto hranicnom zatazeni to spravilo velky rozdiel v prospech CG5. Inak ono to zvonka vyzeralo takmer rovnako, ale v hlave to bol rozdiel a loziska boli urcite ine. Velmi dobra montaz za tu cenu. Pravda je ze aj vyrobcovia udavaju v specifikaciacgh nosnost montaze asi 4kg+ v prospech CG5, co podla mojich skusenosti celkom sedi na vizual.
ES Dobson 300/1500, APO 127 ... Binohlavky, Binokukatka
zbignieww
Příspěvky: 1993
Registrován: 23. 02. 2007, 18:54
Bydliště: Ostrava
Věk: 81

Re: HEQ-5 vs CG-5

#82

Příspěvek od zbignieww »

Precetl jsem se zajimavosti cele vlakno, ale pohybnost zustava. A chtel bych na 100% byti jisty, ze neudelam blbost. Jedna se o nosnost cg5gt.
Udavana nosnost, jakakoliv by ona byla v udajich o nosnosti montazi - je to dovolena vaha celku - dalekohledu s prislusenstvim + zavazi, nebo jenom
dalekohledu s prislusenstvim ? V tom druhym pripade bych to nazval nosnost uzitecna, protoze uzitecny pro stanoveny ucel je jen dalekohled + stricte s jeho prislusenstvim.

Chtel bych provozovat na cg5gt Cassegraina 8 palcu. Sundal jsem mu listu Losmandy, tak vcetne s nastavcem bino nebude vazit vic nez 8 kg.

Ja vim, ze kolegove psali, ze newton 8 palcu bezpecne da se provozovat, ackoliv delka tubusu neprispiva tuhosti - atp, atd...
Ale pro mne to bude nova skutecnost, protoze doposud provozoval jsem na ty montazi jen SCT 6", nebo refraktor 4 palce. A ten Cassegrain
to uz je pro mne " tlusta Berta", ackoliv neni az tak dlouhy - jen cca 70 cm s binonastavcem
Cassegrain GSO 6", TS APO 102/f.7 na FPl 53, Spektiv 80/430, EQM-35 GoTo, AZ5,
AZ3-R Pronto, bino MaxBright II, Sky Master, PRO 15x70, Canon EOS 650 mod
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1740
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: HEQ-5 vs CG-5

#83

Příspěvek od nou »

Celestron uvadza nosnost uzitocnu teda bez zavazi. Newton 8" som na CG-5 prevadzkoval a na vizual to je pouzitelne. Pri ostreni sa to klepe ale do par sekund sa to ustali.
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: HEQ-5 vs CG-5

#84

Příspěvek od g »

na EQ5 jsem měl půjčenou C8 a bylo to ok. Jen ten TS/GSO cassegrain s bino bude mít těžiště hodně vzadu, bude možná potřeba prodloužit lištu - můžeš vyzkoušet vyvážení na své AZ montáži.
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: HEQ-5 vs CG-5

#85

Příspěvek od vla »

Montáž máš, tak nevím co řešíš, prostě to na ní pověš a uvidíš jestli ti to bude vyhovovat. Mechanicky to určitě unese. Ohledně případného zaostřování bych doplnil elektrický autofokus.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
zbignieww
Příspěvky: 1993
Registrován: 23. 02. 2007, 18:54
Bydliště: Ostrava
Věk: 81

Re: HEQ-5 vs CG-5

#86

Příspěvek od zbignieww »

Ta jsem se poprve "odvazil" posadit Cassegraina 8 palcu na cg5gt. Nejsem ostrileny, jako vla , v mojim veku
vic funguji brzdy a opatrnost - tak se ne divte a pochopte to ! Prece kdyby bylo jinak - tak bych to neresil ( zase vla ) ale supnul to tam - a hotovo !

Byla otazka na vyvazeni s nastavcem bino. Neni to uplne na doraz, na listve je rezerva asi 4 cm.

Celkove zatizeni je 8 kg tubus + bino a neco pres 7 kg zavazi. Toci se to hladce, montaz je vyborne namazana
p. Zdenkem Rehorem. Sice je to pri teplote kolem 21 st., ale v zime a na mrazu uz nebudu vytahovat cg5gt.
Na zimu a rychlejsi ustaveni bude pouzita montaz Explore Scientific Alt/Az. Ne polska verze , ale cinsky
original od ES ha, ha !
https://explorescientificusa.com/collec ... ht-1-mount

Ma ho taky TS : https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... lease.html

Jen si zkratim nebo vymenim ty dlouhe tahla/bowdeny. Pokud by nekdo vedel, kde se daji koupit kratke
tocitka - at mi sdeli, prosim. Samozrejme kompatibilni s bowdenami. Dlouhe tuby na montazi nebudou !

Obrázek
Obrázek
Obrázek

:)
Cassegrain GSO 6", TS APO 102/f.7 na FPl 53, Spektiv 80/430, EQM-35 GoTo, AZ5,
AZ3-R Pronto, bino MaxBright II, Sky Master, PRO 15x70, Canon EOS 650 mod
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: HEQ-5 vs CG-5

#87

Příspěvek od MaG »

Mám na CG5 GoTo pár nocí vyzkoušený Orion CT8 s uváděnou hmotností 8 kg, s příslušenstvím a foťákem váží 10 kg. Po vyvážení to montáž nepochybně unese, klepání jsem si nevšiml, ale subjektivně mi to přijde na tu montáž lehce za hranou. Ze sady expozic po 30 nebo 60 sekundách se dá nějaké dobré vybrat, zkoušel jsem i s autoguiderem přes 50 mm hledáček, zatím jeden pokus, kdy expozice 30 s byly všechny OK, u delších byly patrné nepřesnosti, možná je to v nastavení guideru.. Takže cokoli kratšího, než ten newton bude asi v pohodě. Je to montáž optimální pro SCT. Věřím, že kromě 6tky by unesla i 8čku.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
zbignieww
Příspěvky: 1993
Registrován: 23. 02. 2007, 18:54
Bydliště: Ostrava
Věk: 81

Re: HEQ-5 vs CG-5

#88

Příspěvek od zbignieww »

Povzbudive, Martine ! :)
Cassegrain GSO 6", TS APO 102/f.7 na FPl 53, Spektiv 80/430, EQM-35 GoTo, AZ5,
AZ3-R Pronto, bino MaxBright II, Sky Master, PRO 15x70, Canon EOS 650 mod
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
Uživatelský avatar
PetrŠ
Příspěvky: 818
Registrován: 12. 05. 2019, 19:33
Bydliště: Vrátkov
Věk: 51

Re: HEQ-5 vs CG-5

#89

Příspěvek od PetrŠ »

Zbigniewwe, rád bych varoval před tou Twiligh I AZ. Mám jí a můj newton 150/750 se na tom klepal jak drahý pes. Ale nevzdal jsem to a celé to L rameno jsme udělali z 20mm plného hliníku a teď si ji nemohu vynachválit.
Dobson 455/1800 (Skoro Půlmetrový Lapač Fotonů) konstrukce Elbi/Heršálek. Okuláry ES 82°, komakorektor GSO. "Chce to více pozorovat a méně o tom kecat ....."
zbignieww
Příspěvky: 1993
Registrován: 23. 02. 2007, 18:54
Bydliště: Ostrava
Věk: 81

Re: HEQ-5 vs CG-5

#90

Příspěvek od zbignieww »

Dik za upozorneni , jeste neni pozde ! :) Ale chtel jsem se ujistit, protoze ho maji :

https://explorescientificusa.com/collec ... ht-1-mount
pak
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... plung.html
pak
https://teleskopy.pl/product_info.php?c ... Scientific

Jsou vsechny 3 totozne, jen odlisne brandovane ? ES, TS , TPL Na fotkach vypadaji uplne stejne !

Planuji koupit jen hlavu, pozorovat muzu na stativu 1,75 nebo 2 palce - takove vlastnim !
Cassegrain GSO 6", TS APO 102/f.7 na FPl 53, Spektiv 80/430, EQM-35 GoTo, AZ5,
AZ3-R Pronto, bino MaxBright II, Sky Master, PRO 15x70, Canon EOS 650 mod
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
Odpovědět