Dobson GOTO montáž

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1740
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Dobson GOTO montáž

#1

Příspěvek od Chef »

Zdarec,
už jste někde viděli prodávat Dobson GOTO montáž?
Například zde je na obr.:
http://www.telescope.com/shopping/produ ... tID=237858
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Jan
Příspěvky: 307
Registrován: 10. 05. 2003, 15:58

Dobson GOTO montáž

#2

Příspěvek od Jan »

To > Chef

Dříve než založíš nové téma zadej na Astro-foru v rubrice Hledat vhodné klíčové slovo, v tomto případě je to např.
Intelliscope
což je řídící systém onoho Dobsona od fy ORION.

K tomuto tématu obdržíš citaci 14-ti na Astro-foru již dříve zveřejněných příspěvků.

Téma "Dobson GOTO montáž" však má svoje oprávnění, pokud se zde objeví informace a odkazy i na jiná řešení GOTO Dobson.

Zdraví
Jan
Uživatelský avatar
quaovar
Příspěvky: 25
Registrován: 19. 12. 2006, 00:37

Dobson GOTO montáž

#3

Příspěvek od quaovar »

Jak me michal.b v jiném threadu zde poučil, tak tady v případě tvého odkazu na Intelliscope od fy ORION se nejedná o GOTO montáž, ale pouze o PUSH TO montáž. To znamená, že v žádné ose tato dobsonova montáž není motorizována, pohybuje se s ní ručně. Systém Intelliscope pouze snímá polohu dalekohledu v obou osách a podle databáze objektů může nasměrovat DOBSON na objekt, který člověk chce, ale točit a sklánět dobsona musí člověk sám rukou, podle údajů na displayi.

Uživatelský avatar
RNT
Příspěvky: 248
Registrován: 04. 05. 2004, 21:07

Dobson GOTO montáž

#4

Příspěvek od RNT »

... Nicméně uživatelů GO-TO Dobsonů je oproti PUSH-TO zanedbatelné množství (a těch je zase určitě o něco méně než Dobsonů bez jakékoliv navigace).

Troufám si tvrdit, že pomocí PUSH-TO najdu objekt mnohem dříve (2 až 3x), než na něj najede kterýkoliv Dobson s GO-TO ;)

... a od stávajících uživatelů Dobsonů jsem snad nikdy neslyšel, že by jim občasný ruční "strk", aby objekt neujel ze zorného pole, vadil.
stacer
Příspěvky: 138
Registrován: 26. 09. 2010, 14:46

Dobson GOTO montáž

#5

Příspěvek od stacer »

Od posledního příspěvku už uplynuly více než 4 roky a za tu dobu technika jistě pokročila dál :).
Např. námitka o rychlejším hledání pomocí PUSH-TO (už) neplatí, protože GoTo dobsony umožňují i ruční postrčení dalekohledu, aniž by elektronika ztratila informaci o poloze.
Sám uvažuji o dobsonu tohoto provedení, nejraději s průměrem alespoň 400 mm. Vyjížděl bych jen ze stodoly na zahradu a hmotnost mě tedy netrápí. Zatím jsem našel např.
http://www.telescope.com/control/produc ... t_id=08954
Ke stejnému typu, ale menšímu, je recenze zde:
http://www.cloudynights.com/item.php?item_id=2488
Tam je (jako pozitivní bod) i zmínka o tom, "že vibrace, které generuje pohon, jsou velmi malé, dokonce i při velkém zvětšení". Nicméně mě to trochu zneklidňuje - ví někdo, jaké jsou s tímto zkušenosti? Dalším problémem může být i kvalita optiky, údaj "Diffraction limited" ve mě velkou důvěru nebudí...

Další možností je např.
http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... eskop.html
ale zde bych měl o stabilitu montáže snad ještě větší obavy. I a zde je kvalita zrcadla vyjádřena jen výrazem "beugungsbegrenzt", bez uvedení lambdy :(

Jiné obdobné typy jsem zatím nenašel (ideálně i samotná montáž s řízením). Uvítám každý odkaz popř. vlastní praktickou zkušenost... ;)



SW 355/1600, Bino APM ED 100, Sony A7s, DMK21AU04
Uživatelský avatar
Premysl
Příspěvky: 8
Registrován: 01. 02. 2004, 17:22

Dobson GOTO montáž

#6

Příspěvek od Premysl »

Ahojte. mám Dob 200 f/8. Ještě jsem našel tenhle kit:
http://www.tech2000astronomy.com/
Ale 1000 usd se mi zdá teda dost. Dá se vyvinout něco tak do 300 usd pro všechny zájemce? Nabízím spolupráci s někým kdo umí zvolit motor, převodovku, naprogramovat řídící jednotku atd.
Uživatelský avatar
brz
Příspěvky: 229
Registrován: 19. 07. 2010, 00:18

Dobson GOTO montáž

#7

Příspěvek od brz »

Ahojte. mám Dob 200 f/8. Ještě jsem našel tenhle kit:
http://www.tech2000astronomy.com/
Ale 1000 usd se mi zdá teda dost. Dá se vyvinout něco tak do 300 usd pro všechny zájemce? Nabízím spolupráci s někým kdo umí zvolit motor, převodovku, naprogramovat řídící jednotku atd.pozri si temu v sekcii Dalekohlady http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 1302254178 tam sa v podstate riesi nieco podobne. moze ta to zaujimat.
Uživatelský avatar
Premysl
Příspěvky: 8
Registrován: 01. 02. 2004, 17:22

Dobson GOTO montáž

#8

Příspěvek od Premysl »

Díky za tip, autor zřejmě řeší to samé. A koukám že pod 1000 usd se asi taky nedostane :-(. Budu to vlákno sledovat taky.

Ještě doplním že nalézání objektů mi problém nedělá, takže GOTO jako takové vlastně nepotřebuju. Problém je, že se nalezený objekt musí pořád postrkovat, nelze od dalekohledu odejít. Takže stačí něco jako hodinový pohon u EQ montáže.

Stačilo by nalézt objekt v hledáku, zapnout "alt-az hodinový pohon" a dostrkat ho v okuláru doprostředka. Po 5ti minutách by měl být objekt zhruba na svém místě.

Tož tak.
Uživatelský avatar
neXor
Příspěvky: 100
Registrován: 10. 10. 2010, 18:42

Dobson GOTO montáž

#9

Příspěvek od neXor »

Díky za tip, autor zřejmě řeší to samé. A koukám že pod 1000 usd se asi taky nedostane :-(. Budu to vlákno sledovat taky.

Ještě doplním že nalézání objektů mi problém nedělá, takže GOTO jako takové vlastně nepotřebuju. Problém je, že se nalezený objekt musí pořád postrkovat, nelze od dalekohledu odejít. Takže stačí něco jako hodinový pohon u EQ montáže.

Stačilo by nalézt objekt v hledáku, zapnout "alt-az hodinový pohon" a dostrkat ho v okuláru doprostředka. Po 5ti minutách by měl být objekt zhruba na svém místě.

Tož tak.
Čo tak postaviť Poncetovu plošinu? Vyhovuje to presne tomu, čo chceš a hlavne to je za pár šupov doma "na kolene" spravené. Jednu som robil, už mi iba chýbalo domontovať motory a bola by, ale keďže som predal dobsona, bola by mi to zbytočná.
„Nejnepochopitelnější na vesmíru je to, že se dá pochopit.“
Albert Einstein
Uživatelský avatar
Premysl
Příspěvky: 8
Registrován: 01. 02. 2004, 17:22

Dobson GOTO montáž

#10

Příspěvek od Premysl »

O té poncetce vím. Já jsem si ji zase vyhodnotil jako příliš veliké monstrum na skladování v bytě a převážení/přenášení na stanoviště. Chtěl bych něco malého, nenápadného. Přesto díky za tip.

Jinak už docela dlouho sleduju stránky Honzy Grečnera. Nejsem eltechnik tak jsem se v nich moc neorientoval. Nicméně Honzovi jsem včera napsal a svůj nedostatek jsem už překonal. Myslím že to je řešení které bude fungovat a se kterým bychom se do těch požadovaných 300 usd mohli dostat.

Máte někdo zkušenost s Navigator 1, 2 a s pohonem pomocí toho KM s převodovkou?
Uživatelský avatar
Premysl
Příspěvky: 8
Registrován: 01. 02. 2004, 17:22

Dobson GOTO montáž

#11

Příspěvek od Premysl »

Na jednu Poncetku jsem dostal tip, http://www.backyardvoyager.com/EQplatform.html, vypadá docela hezky a žádné monstrum to není. Možná že bych i do poncetky jít mohl. Ještě chvíli počkám na reakce ohledně toho Navigátora.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Dobson GOTO montáž

#12

Příspěvek od MilAN »

Co chceš slyšet o Navigátoru ? Navigátor l byl snahou nahradit snímače - tovární enkodéry, něčím "zdarmaů - v prvním případě  PC kuličkovou myší a později optickou myší a  vyhodnocení  provádět  v počítači ( Psion, NB ..) Přesnost  byla úměrná použitému zařízení ( a měřitelná vynaloženým prostředkům. Honza nebyl  původně ovlivněn astronomií, ale byl to radioamatér - elektronik.  Takže pro něho bylo úspěchem  to, že zařízení  pracovalo tak, jak mělo, což se mu vlastně na koleně podařilo realizovat. Problémem bylo, že on  byl nadšen tím, že se mu hledaný objekt podařilo dostat do hledáčku nebo do malého dalekohledu, zatím co my ,astronomové jsme tu oblast do hledáčku dostali bez jakéhokoliv zařízení a to jsme naopak potřebovali pro hledání těch objektů, které nejsou vidět v hledáčku a tudíž požadovali zařízení  několikrát přesnější.
Navigátor II byl pokus  zkonstruovat autonomní zařízení bez nutností připojovat k počítači. Pokud jsem se setkával s lidmi, kteří to zkoušeli , většinou nějak z navigátorem  zápasili. Nechtěl bych snahy o Navigátor II nijak hanit nebo kritizovat, ani nemohu posoudit, nakolik rozhodovala schopnost jednotlivých stavitelů. Bohužel , tohle zařízení už nebylo zdaleka tak zadarmo, bylo poměrně veliké  a přicházelo zhruba 20 let po tom, co se sáriově vyrábělo  malé zařízení u firmy JMI a spolehlivě a s dostatečnou přesností a bez jakýchkoliv problémů  šlo připojit k jakémukoliv systému dalekohledu ( v té době ještě nebyla žádná k paralaktika s GoTo, takže existoval hw pro připojení i k různým druhům  a značkám paralaktik.)
Podle mě je Navigátor   v současné době   již jen historie..
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Dobson GOTO montáž

#13

Příspěvek od MMys »

Pokud to chceš levně a přitom dostatečně přesně (tedy orientačně při zv. 100x objekt řekněme ve vnitřní polovině pole běžného okuláru), zkus Intelliscope. Dá se koupit skoro za pakatel, ale je nutné k němu z magnetků dobastlit druhý enkodér. Ten už je totiž z výroby zabudovaný v dalekohledu ke kterému se to prodává jako doplněk. Nebo koupit dva systémy a jednotku pak prodat v bazaru pro někoho, kdo si umí ty nekodéry postavit (). Sám jsem ho zde takto koupil. Návody na stavbu enkodérů lze nalézt, nebo je to posané zde na AF i mnou.

Tento systém se ustavuje na 2 hvězdy, a neporadí si s nekolmostmi os ALT a AZ dalekohledu. Ale pokud je dalekohled postavený s rozumnou přesností, problém to není.

Dražší systémy už mají i možnost korekce výrobní chyby montáže dalekohledu a víc možností (pochopitelně musíš je holt zaplatit). Intelliscope je levný hlavně díky použitým magnetickým čidlům, místo klasických optických inkrementálních.  Přesnost je sice o něco nižší, ale objekt v poli jsem měl vždy.

Pokud to chceš špičkově, bez bastlení a bez problémů, kup si Argo Navis ;)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Premysl
Příspěvky: 8
Registrován: 01. 02. 2004, 17:22

Dobson GOTO montáž

#14

Příspěvek od Premysl »

Hmm, toho jsem se právě obával. Tak popořadě:

Zadání: K homemade Dob 200 f/8 jednoduchý pohon který umí udržet dalekohled i při velkém zvětšení v zorném poli. Pole samotné najít samozřejmě umím, zabývám se turistickou astronomií, takže nepotřebuju GO-TO, ani nepotřebuju aby se mi někde zobrazovaly souřadnice nebo kurzor na mapě. Jen udržet v poli.

Za jakou cenu? Cca max 300 usd, bastlení malých rozměrů (na ponku v bytě) není problém, úroveň by měla odpovídat obsluhovanému dalekohledu a jeho účelu (zábava, ne profi astro). Nehledám "stokoňový motor do trabanta" :-)

Zatím možnosti které se mi líbí: Poncetka nebo na obsluhu nekomplikovaný pohon. O ponctce tady nemá smysl mluvit a nosit dříví do lesa. Pohon by měl být na obsluhu nekomplikovaný, tedy moje představa je že "zhruba" ustavím na Polárku, stisknu "reset", namířím na svůj objekt, stisknu "guide" a můžu jít na 20 minut klábosit. Ale to není dogma.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Dobson GOTO montáž

#15

Příspěvek od MMys »

Tohle bude problém. Pokud chceš sledování objektu (i bez GO-TO).

1. poncetka, to je jednoduché, to je jasné.

2.  pohon ALT-AZ montáže pouze pro udržení v poli. Ač pozadavek zní triviálně, je to pro bastlíře dost prekérní úloha. Rychlosti pohybů v obou osách jsou proměnné v závislosti na čase a aktuální poloze objektu na obloze. Potřebuješ v reálném čase znát polohu v EQ souřadnicích, dělat přepočet mezi EQ a AZ souřadnicemi a derivace změny polohy - tedy rychlosti pro obě osy (prostě numericky počítat rozklad siderického pohybu do azimutu a výšky) a takto řídit motory. Analyticky vyjádřit formou vzorečku to nejde. Prostě to vede na celkem výkonný MCU a plynulé řízení motorů.

Tedy tak jako tak musíš pro ty vztahy znát souřadnice, kam to míří a reálný čas. I když třeba nechceš GO-TO, tak tím, že bys ten systém realizoval, to GO-TO stejně již téměř máš. Umíš hýbat motory a systém má informaci o čase a poloze v azimutálních i polárních souřadnicích. Bez toho to nepůjde. Je to jen matematika, a diskrétní pohon jen z nějakých časovačů, bez procesoru schopného počítat nejlépe v plovoucí řádové čárce a s goniometrickými funkcemi, udělat nepůjde. HW je celkem jednoduchý (i když to je relativní), s firmware budeš bojovat dlouho, i pokud jsi dobrý programátor. Ladit to chce na dalekohledu.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Odpovědět