Dobson GOTO montáž

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Uživatelský avatar
brz
Příspěvky: 229
Registrován: 19. 07. 2010, 00:18

Dobson GOTO montáž

#16

Příspěvek od brz »

alternativa k Intelliscope by mohol byt Astro-Fix Locator http://www.astro-fix.com/
a v ponuke maju pohon ktory dokaze na kratku chvilu udrzat objekt v poli.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Dobson GOTO montáž

#17

Příspěvek od MMys »

píší:

accuracy (in general, the closer the reference, the greater the accuracy)
Altitude - typically within 0.5 degrees
Azimuth - typically within 1.0 degree

tedy přesnost ve výšce do půl stupně, v azimutu do stupně - no, to není žádná sláva. Kor u velkého přístroje. Intelliscope je tak minimálně 4-5x přesnější.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
brz
Příspěvky: 229
Registrován: 19. 07. 2010, 00:18

Dobson GOTO montáž

#18

Příspěvek od brz »

píší:

ccuracy (in general, the closer the reference, the greater the accuracy)
Altitude - typically within 0.5 degrees
Azimuth - typically within 1.0 degree

tedy přesnost ve výšce do půl stupně, v azimutu do stupně - no, to není žádná sláva. Kor u velkého přístroje. Intelliscope je tak minimálně 4-5x přesnější.nehadam sa, je to mozne, kazdopadne to nema snimace takze montaz je jednoducha, takze si to treba zvazit.
Uživatelský avatar
Lentak
Příspěvky: 336
Registrován: 06. 01. 2010, 11:26

Dobson GOTO montáž

#19

Příspěvek od Lentak »

Kedže aj ja budem mať čoskoro dobson chcel by som naň dokúpiť niektorú z tých vecičiek len ma trápi či to je na každý dobson. Poradili by ste niekto?
Sky-Watcher 254/1200 dobson, Sky-Watcher 150/750 (black diamond),  EQ 3-2, triedre 7x50 a 15x50, SW LET 28mm, SW UWA 6mm, SW SUPER 20mm, SW SUPER 10 mm
Uživatelský avatar
Premysl
Příspěvky: 8
Registrován: 01. 02. 2004, 17:22

Dobson GOTO montáž

#20

Příspěvek od Premysl »

MMys:

No tak jaks to popsal (pohon přepočítávaný z ktuální odměřené polohy) tak to je podomácku bez znalostí nereálné, to je jasné. Takhle to taky ani nechci.

Mě právě napadlo to, že pomocí Honzova enkodéru (doma zvládnu, levné) určím polohu (počítač si určí), já stisknu "guide" a podle této polohy bude nějaký řídící obvod obyčejnsky, bez zpětné vazby, točit motorama.
Když dalekohled postrčím jinam, stisknu "guide", řídící obvod si z enkodérů (z PC) vezme nové souřadnice a bude guidovat novou polohu. To je celé.

?
Uživatelský avatar
Premysl
Příspěvky: 8
Registrován: 01. 02. 2004, 17:22

Dobson GOTO montáž

#21

Příspěvek od Premysl »

Brz: 90 usd - to zní dobře - až příliš. doma se na to podívám podrobněji a uvidíme, ať neděláme předčasné závěry.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Dobson GOTO montáž

#22

Příspěvek od MilAN »

Jenže takhle to opravdu nefunguje.  Enkodéry nic  nezjistí.  Enkodéry určí , o jaký úhel jsi to aktuálně pootočil. Jenže oni snímají azimut a výšku, oni neznají polohu dalekohledu. K tomu  potřebuješ sw,  potřebuješ to na min. 2 objektech iniciovat Jedině tak budou znát polohu os dalekohledu. ( je to   přesně   systém inelliscope a JMI) Je jedno, že ty ji nepotřebuješ, ale potřebují ji znát motory, aby  točily dalekohledem  tak, jak se otáčí obloha..
Řešíš  v ten okamžik naprosto stejný problém a stejně tak, jak to řeší Servo Cat +Argo navis , nebo jak to řeší  GoTo Dobson od Sky Watcheru. Jediný rozdíl  proti tomu , co bys udělal ty je v tom, že to je přesnější. Ty musíš vyřešeit ty samé problémy jen s tím, že výsledek bude o řád  horší-.
Pokud chceš jít cestou motorizovaného Dobsonu, podívej se na průkopníka v tomto oboru Mell Bartelse , který má to bastlení  důkladně probráno-:
http://www.bbastrodesigns.com/
Pokud ale nechceš  motorizované Go-To, šel bych  nikoliv konstrukcí Dobsona, ale postavil bych na Newtona tu nejjednodušší montáž typu Split Ring,  s třecím pohonem deklinační osy
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Dobson GOTO montáž

#23

Příspěvek od MMys »

Mě právě napadlo to, že pomocí Honzova enkodéru (doma zvládnu, levné) určím polohu (počítač si určí), já stisknu "guide" a podle této polohy bude nějaký řídící obvod obyčejnsky, bez zpětné vazby, točit motorama.
Když dalekohled postrčím jinam, stisknu "guide", řídící obvod si z enkodérů (z PC) vezme nové souřadnice a bude guidovat novou polohu. To je celé.
Toto fakt nejde. Problém je v tom, co píše Milan, a taky v tom, že pohon "bude obyčejnsky točit motorama bez zpětné vazby" To nejde, od stisku "guide" nestačí konstantní rychlosti, je třeba dále udržovat informaci o poloze a měnit odpovídajícím způsobem rychlosti (někdy dokonce i směr) v obou osách.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Premysl
Příspěvky: 8
Registrován: 01. 02. 2004, 17:22

Dobson GOTO montáž

#24

Příspěvek od Premysl »

Brz: podíval jsem se na jejich prezentaci a tuším že Astro-fix funguje tak, že na dalekohled přilepíš suchým zipem jednu krabičku. O ní píšou že se v ní ukrývá nejmodernější integrovaný obvod, a, to už tam nepíšou, 3-osý akcelerometr, který je dneska v každém mobilu.

Dalekohledem ukážeš na nějaký Astro-fixu známý bod na někde u horizontu, jeden, stiskneš "kalibraci" a to je vše. Poloha dalekohledu zobrazovaná ve druhé krabičce je dále odvozována od údajů posílaných z toho akcelerometru.

Co se týká toho Micro-trackeru, tak tam výrobce kromě své internetové adresy a pár fotek že díky jeho výrobku se dalekohled po několik minut udrží v poli, neuvádí nic dalšího. Je to divné. Na konci jeho stránky je deklarace "All Intellectual Property Rights to products on this website are owned exclusively  by Manortronics ...", což mi říká ... pryč!

Jinak samozřejmě díky za tip.
Uživatelský avatar
PeVa
Příspěvky: 47
Registrován: 10. 02. 2009, 14:01

Dobson GOTO montáž

#25

Příspěvek od PeVa »

MMys napsal: Pokud to chceš levně a přitom dostatečně přesně (tedy orientačně při zv. 100x objekt řekněme ve vnitřní polovině pole běžného okuláru), zkus Intelliscope. Dá se koupit skoro za pakatel, ale je nutné k němu z magnetků dobastlit druhý enkodér. Ten už je totiž z výroby zabudovaný v dalekohledu ke kterému se to prodává jako doplněk. Nebo koupit dva systémy a jednotku pak prodat v bazaru pro někoho, kdo si umí ty nekodéry postavit (). Sám jsem ho zde takto koupil. Návody na stavbu enkodérů lze nalézt, nebo je to posané zde na AF i mnou.Zdravím.
Já bych se chtěl zeptat, zda by šel Intelliscope „namontovat“ i na homemade EQ vidlicovou montáž, snímače bych si tam nějak dodělal.
Newton 200/800-vlastní konstrukce , SW200/1000, MAK 127/1500, montáž EQ6 SS, triedr CCCP 7*50,
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Dobson GOTO montáž

#26

Příspěvek od MMys »

Ano, myslím že to má i režim pro EQ montáž, resp. má to režim pro poncetku, kdy to počítá s hodinovým pohonem. Na EQ montáži by se to mělo chovat stejně.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
PeVa
Příspěvky: 47
Registrován: 10. 02. 2009, 14:01

Dobson GOTO montáž

#27

Příspěvek od PeVa »

Díky za rychlou odpověď. To jsi mi udělal radost.
Ty jsi ho na svůj dobson objednával přímo u Oriona, nebo to má někdo v nabídce i v ČR ?
PS: nikde jsem to nenašel.
Newton 200/800-vlastní konstrukce , SW200/1000, MAK 127/1500, montáž EQ6 SS, triedr CCCP 7*50,
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Dobson GOTO montáž

#28

Příspěvek od Pavuk_ »

Díky za rychlou odpověď. To jsi mi udělal radost.
Ty jsi ho na svůj dobson objednával přímo u Oriona, nebo to má někdo v nabídce i v ČR ?
PS: nikde jsem to nenašel.
Ahoj, poslal som ti SZ
Plutisimo
Příspěvky: 59
Registrován: 13. 02. 2018, 11:29
Bydliště: Třebechovice pod Orebem
Věk: 28

Re: Dobson GOTO montáž

#29

Příspěvek od Plutisimo »

Ahoj, po návratu z dovolené si chci koupit SW dobson 10 goto. Nechce se mi hned investovat do přebosného zdroje za tisíce, pozoruju buď ze zahrady, nebo vedle auta, ze kterého bych mohl dalekohled napájet. Prosím tedy o radu - jaký kabel koupit pro napájní z auta a jaký pro napájení z klasické prodlužky, děkuji.
Dalekohled: Sky-watcher Dobson 254/1200 flex tube Goto

"My goal is simple. It is a complete understanding of the universe, why it is as it is and why it exists at all.." - Stephen Hawking (1942 - 2018)
Fanosek
Příspěvky: 19
Registrován: 29. 11. 2017, 13:41

Re: Dobson GOTO montáž

#30

Příspěvek od Fanosek »

Dobrý de, má někdo zkušnosti s provedením upgrade Dobsonu klasik pomocí Sky-Watcher Upgrade SynScan pro Dobson 12"?
Odpovědět