EXOS-1

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
hondero3
Příspěvky: 199
Registrován: 21. 06. 2021, 23:19
Bydliště: Přívory
Věk: 46

EXOS-1

#1

Příspěvek od hondero3 »

Narazil jsem na tuhle montáž a není o ní příliš mnoho informací. Máte někdo nějaké zkušenosti?
Než si seženu lepší (tipuju EQ-5), tak bych se chtěl, jako začátečník naučit používat paralaktickou montáž a tahle se mi nabízí za dobrý peníz.
Někde to je označována za eqvivalent EQ-3. Stačí mi manuální ovládání točítky, nosnost cca 7kg. Nechci to na strofoto, jen vizuál, aby mi to furt neutíkalo ze zorného pole. Časem bude pro dceru.
Je to v podstatě tahle sestava : https://www.bresser.de/en/Astronomy/Tel ... 130%2F1000
Ten newton bude jen jako bonus.
A jen blbá otázka začátečníka - je k ustavení paralaktické montáže na vizuální pozorování potřeba polární hledáček?
Díky za případné info.
Skywatcher 80/400
TS APO 80/560 AZ4
Dobson SW 200/1200
A hlavně : Astro Cabinet 90
dex
Příspěvky: 336
Registrován: 13. 10. 2020, 21:38

Re: EXOS-1

#2

Příspěvek od dex »

Pro vizuál není polární hledáček nutnost.
(Ne odevšad je na sever vidět. Vystačím si s prostým postavením severní nohy montáže k severu. Hledáček jen když to chci opravdu přesně.)
Má ta nabízená hodinový stroj? Pro vizuál se mi osvědčil, není potřeba pořád kroutit s točítkem a objekty v zorném poli drží dobře.
(Pohon v obou osách nebo goto k ní výrobce nenabízí, to až k EXOS-2.)
Ovšem bude potřeba používat ji s jiným dalekohledem, s tím dlouhým newtonem je to přehnané, montáž zvládne kratší refraktor nebo katadioptr. Jinak se to bude klepat i při ostření nebo mírném větříku.
hondero3
Příspěvky: 199
Registrován: 21. 06. 2021, 23:19
Bydliště: Přívory
Věk: 46

Re: EXOS-1

#3

Příspěvek od hondero3 »

Díky za radu.
Já to mám právě hlavně kvůli 80/560 refráčku, ale mám možnost koupit celou sestavu, byť cca z r.2005 za 5000,-.
Zatím totiž nemám na co ho posadit. Hodinový strojek to nemá, tak nevím, jestli si neukroutím ruku :-) Kdybych k tomu kupoval pohon, tak bych šel spíš už do nějaké SynScan, co mě finančně nepoloží, už tak jsem do toho nacpal a ještě jsem se do refráku na hvězdy ani nepodíval :? Dostal jsem i nějaký tip, ale budu rád i za další.
Vím, že EXOS-1 je asi trochu exotika.
Skywatcher 80/400
TS APO 80/560 AZ4
Dobson SW 200/1200
A hlavně : Astro Cabinet 90
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: EXOS-1

#4

Příspěvek od Bill »

Ahoj.

Já jsem tu sestavu kdysi měl a není na ní nic špatného. I ten newton bude asi výrazně lepší, než malý refráček. Montáž je taky v pohodě, pokud si to pamatuju, tak jsem na ní chvilku měl větší newton 200/1000. Jenom jsem k tomu dokupoval ten hodinový stroj a byl extrémně předražený...

Vůbec bych se toho nebál.
M:736 750 113
hondero3
Příspěvky: 199
Registrován: 21. 06. 2021, 23:19
Bydliště: Přívory
Věk: 46

Re: EXOS-1

#5

Příspěvek od hondero3 »

Díky za zkušenost Bille.
Byť si myslím, že ten refráček bude výrazně lepší, než ten Newton ( TS Photoline). Ale jde mi hlavně o nasbírání zkušeností od zkušenějších k paralaktice. Pak to půjde dceři nebo dál.
Skywatcher 80/400
TS APO 80/560 AZ4
Dobson SW 200/1200
A hlavně : Astro Cabinet 90
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2245
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: EXOS-1

#6

Příspěvek od peta62 »

Moc lidi s paralaktikou strasi, ale clovek si na ni jednou zvykne a potom uz nikdy nechce o azimutalni ani slyset :D
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: EXOS-1

#7

Příspěvek od g »

Pokud by byly na trhu řízené AZ montáže v kvalitě, nosnosti a ceně EQ, určit bych je na vizuální pozorování i při vyšších a vysokých zvětšení preferoval a preferuji. Na DSO při nižším zvětšení preferuji AZ stále. Bez pohonu na Měsíc, planety a dvojhvězdy je EQ lepší a s obyčejným pohonem pak rozhodně.
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: EXOS-1

#8

Příspěvek od Bill »

Já jsem měl kdysi Lídloskop na EQ Astro3 - na pozorování jsem ji občas jenom postavil, aniž bych řešil kde je sever... Sice to není AZ, ale obzvlášť s refrákem to nijak nemusí vadit... Je to vyvážené, má to jemné pohyby...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
chickenkkrust
Příspěvky: 138
Registrován: 23. 08. 2020, 22:00
Bydliště: Starý Plzenec-Sedlec
Věk: 38
Kontaktovat uživatele:

Re: EXOS-1

#9

Příspěvek od chickenkkrust »

Ahoj, mám Exos1 a občas jí ještě ven vytáhnu. Při jejím pořizování jsem uvažoval podobně jako ty - chci EQ abych se s ní naučil, než přejdu na ty "vyšší" modely. Nicméně ti teď s klidným srdcem můžu říct, že byť to není úplně špatná montáž, pro čistě vizuální pozorování bych dnes volil zcela určitě AZ... Ale ovládání není nijak složité, ani točítky, ani ručně s odbržděnými osami, jen trochu jiné - méně intuitivní, ale nic hrozného.

Jen cítím nutnost tě varovat, pokud bys k ní chtěl dokupovat hledáček, nebo nedej bože pohon (jako já ;) ), aby sis to dobře rozmyslel.

Mnou dokoupený polární hledáček měl přední objímku čočky o něco větší, než byl otvor pro polární hledáček v montáži (kupován originál Bresser k Exos1). Musel jsem si trochu pomoci a objímku trochu obrousit (je to z plastu, jde to dobře, jen je z toho bordel). Osvit kříže hledáčku se mi asi po dvou týdnech rozletěl, drátek od baterky se ulomil a přestal tak svítit.

Pohon je kapitola sama o sobě. Dobře ustavená montáž sleduje objekt relativně dobře (měl jsem asi 40 minut Jupiter v zorném poli při zvětšení 180x aniž bych na to musel sahat (Refraktor 90/900)). Jak již bylo řečeno, do Exos1 se dělá pohon jen pro jednu osu. Napájení je řešeno čtyřmi D-buřty (nejsou součástí, občas se někde píše, že jsou potřeba baterie C, ale není to pravda). Nejhorší slabinou je ovšem pětikolík od ovladače, který se k motorku připojuje seshora - když máš montáž ve "startovací pozici", máš ho hned pod tyčí na závaží. Při každém flipu se budeš modlit, abys to celý neurval. Zřejmě byl problém udělat díru pro konektor z boku, nebo zepředu! (V manuálu i na ilustračních obrázcích je však konektor zakreslen jako vingl - možná se to kus od kusu liší)
Motor je připojen k montáži jedním šroubem, při běhu má tendenci se od montáže odklápět, takže tu a tam přeskočí zoubek na převodu - vyřešeno provizorně přidrátováním horní části motorku k montáži. Podle fotek, to má SkyWatcher u EQ3-2 vyřešeno lépe.
Spojka motorku - člověk by řekl, že kov na kov bude mít dostatečně velké tření, ale již během druhého pozorování se to vzájemně vydřelo a když měl motorek "tlačit" dalekohled nahoru, protáčelo se to naprázdno - vyřešeno nalepením pásky.

Moje skromné doporučení tedy zní... jestli nechceš fotit a chceš jet jen čistě vizuál, jdi do nějaké lepší AZ montáže, pokud přesto všechno chceš EQ, kupuj rovnou minimálně HEQ5, kde jsou motorky pro obě osy už v základu. Ušetříš si spoustu nervů a zklamání a ve výsledku i peněz, byť počáteční investice bude větší ;)
Martin

Edit: Ještě bych dodal, že pro mě osobně je newton na paralaktice pro vizuál naprosté peklo ;)
Edit2: Bowdeny pro jemný pohyb jsou sice fajn, ale když budeš pozorovat oblohu na jihu, ten jeden narazí do toho druhého a musíš udělat flip, ale pár stupnů oblohy na jihu musíš stejně oželet ;) s motorkem je situace stejná, jen se ten bowden zasekává o kolečko spojky motorku :/
Edit3: Tu nosnost 7 kg bych bral s rezervou. Sice to asi unese, ale ten můj refráček 90/900 s vyměněnou lištou, výtahem a s okulárem, co váží asi 4 kg už se na tom docela dost klepal...
TS APO 125/975 na EQ6-R, Bresser AR 90/900 na Exos1, N130/650
hondero3
Příspěvky: 199
Registrován: 21. 06. 2021, 23:19
Bydliště: Přívory
Věk: 46

Re: EXOS-1

#10

Příspěvek od hondero3 »

Tak to díky, že jsi mě varoval. Vypadá to dost výmluvně. Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci, které ve výsledku spíš zklamou. Dám na g a vyprdnu se na to. Nevím proč třeba polární hledáček do toho stojí o 50% víc, než do EQ a ty pohony jsou taky nášup.
Tak díky všem za rady, mám rozhodnuto.
Skywatcher 80/400
TS APO 80/560 AZ4
Dobson SW 200/1200
A hlavně : Astro Cabinet 90
Uživatelský avatar
chickenkkrust
Příspěvky: 138
Registrován: 23. 08. 2020, 22:00
Bydliště: Starý Plzenec-Sedlec
Věk: 38
Kontaktovat uživatele:

Re: EXOS-1

#11

Příspěvek od chickenkkrust »

No nemáš zač, však já do té první sestavy taky postupně narval tolik, že by za to pomalu mohla být nová HEQ5 a ED100 (teď teda nemyslím jen EXOS1 a příslušenství, ale i postupný tunning refráku). Navíc už po třech měsících jsem věděl, že chci/potřebuju něco jiného a po půl roce už jsem si vezl ze Supry APO a EQ6-R :D
Ale neodradilo mě to, spíš urychlilo posun kupředu. Tak to zase asi není tak špatně vymyšlený začátečnický výrobek ;) Jen některé designersko-inženýrské výmysly prostě nechápu :D
A ano, ta cena za příslušenství je opravdu nesmyslně vysoká. Rozhodně neodpovídá kvalitě zpracování.
TS APO 125/975 na EQ6-R, Bresser AR 90/900 na Exos1, N130/650
Odpovědět