SkyFi vs. SkyPortal

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4508
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

SkyFi vs. SkyPortal

#1

Příspěvek od dvader »

Během minulého týdne jsem si trošku pohrál s Wi-Fi modulem SkyPortal od Celestronu a porovnával ovládání z modulem SkyFi, který mám již pár let od Simulation Curriculum. A tak sem přidávám pár zkušeností, které se mohou hodit...

Oba dva fungují bez problémů a v konečném důsledku není mezi ovládáním z mobilu/tabletu žádný rozdíl.
Nicméně rozdíly zde jsou a pro někoho mohou být podstatné...

Rozměry a napájení:
SkyPortal je maličký modul, který se pomocí RJ konektoru cvakne rovnou do portu dalekohledu - napájení si bere z dalekohledu a tak jej není nutné řešit.
SKyFi je výrazně větší a potřebuje vlastní napájení - buď tužkové baterie nebo externí přívod 9-12 V. Nejnovější verze 3 má místo prostoru pro tužkovky vlastní Li-Ion akumulátor (takže se dá předem nabít a pak u dalekohledu není potřeba řešit napájecí přívod. Obě verze jedou na baterii/akumulátor cca 12 hodin (dle manuálu).

Kompatibilita:
SkyPortal oficiálně uvádí pouze Celestron dalekohledy a montáže.
SkyFi má kompatibilitu s velkým množstvím výrobců.

Zapojení do dalekohledu:
Zde je asi ten podstatný rozdíl!
SkyPortal se zapojuje místo ručky - což u dalekohledů/montáží, kde je jen jeden port, ani jinak nejde. Tam, kde je portů více, tak jej lze zapojit do jakéhokoliv AUX a funguje to (jako v případě mého CPC). Nicméně pokud ručku zapojenou necháte, tak si to z ní nic nepřevezme - prostě aplikace se chová jako samostatná ručka, která ovládá motory a čte data z enkodérů. Takže pokud je zapojeno obojí, tak se to různě hádá a je tedy vhodné dát na manuál a ručku před použitím SkyPortalu odpojit...
Z výše uvedeného již vyplývá, že se SkyPortalem se musí začít při zapnutí dalekohledu od začátku, přes aplikaci dalekohled ustavit a pak jej ovládat plně přes tu aplikaci... Funguje jak Celestron SkyPortál aplikace (je to vlastně SkySafari v nějaké nižší verzi), tak originální SkySafari.

V případě SkyFi lze tebnto modul zapojit jak místo ručky, tak přímo do ručky.
V druhém případě to znamená, že lze dalekohled ovládat z obojí dle libosti. V praxi to znamená, že dalekohled ustavím s ručkou, používám ručku a teprve když chci najíždět na něco, co ručka neumí, tak si zapnu SkyFi, ono se chytí, ukáže, kam dalekohled míří, a rovnou lze najíždět na objekty.

Resumé:
Pro SkyPortal hovoří rozměry, elegance napájení a cena. Mínusem je podpora pouze Celestron zařízení a nemožnost používat ručku.
Pro SkyFi zase hovoří kompatibilita a spolupráce s ručkou - cena je ovšem někde jinde...
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
billy
Příspěvky: 162
Registrován: 23. 09. 2014, 21:18
Bydliště: Ružomberok
Věk: 69

Re: SkyFi vs. SkyPortal

#2

Příspěvek od billy »

Martin, a ako je to s dosahom SkyPortal-u? Asi pred dvomi rokmi ho kupoval kamarát (tiež na CPC) ešte pod označením SkyQ Link tu v bazári a predávajúci nás upozornil na krátky dosah WiFi. Napriek tomu ho kúpil, ale nakoniec skončil v šuplíku, keďže akonáhle sa vzdialil s tabletom od ďalekohľadu, tak sa prerušilo spojenie a celý proces ustavenia musel opakovať. To sa mi so SkyFi ešte nestalo a rozdiel v cene je, čo som letmo pozrel TS, iba nejakých 80€.
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4508
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: SkyFi vs. SkyPortal

#3

Příspěvek od dvader »

No tak to SkyPortal dost podražil - dříve stál dost méně.

Ale jinak jsi upozornil na další podstatný rozdíl!
Tím, že SkyPortal dělá ručku, tak při rozpadu spojení to je, jako kdyby se ta fyzická odpojila. Tedy ano, znamená to znovu ustavovat…
U SkyFi se jen přeruší komunikace s ručkou, v programu se znovu udělá Connect a jede se dál. ;)

Dosah mne zkoušet nenapadlo.
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4508
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: SkyFi vs. SkyPortal

#4

Příspěvek od dvader »

Mě z toho nyní vychází, že pokud bude mezi oběma již relativně malý rozdíl v ceně, nedává SkyPortal moc smysl…
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
vogo
Příspěvky: 284
Registrován: 29. 06. 2012, 12:47

Re: SkyFi vs. SkyPortal

#5

Příspěvek od vogo »

billy píše:keďže akonáhle sa vzdialil s tabletom od ďalekohľadu, tak sa prerušilo spojenie a celý proces ustavenia musel opakovať.
Z vlastní zkušenosti není nutné po ztrátě spojení znovu dělat ustavení, stačí v aplikaci kliknout na „Connect“. Aplikace si čte pozici montáže, takže po prvním ustavení už ví, kde je, jak je otočený dalekohled, po obnovení spojení si jen přečte aktualní pozici a jede dál, to je třeba důvod proč funguje otáčení na AUX připojeným joystickem nebo ručkou.
Celestron C6 SCT, Sky-Watcher EvoStar 80ED APO, DayStar Solar Scout SS60-ds, Sky-Watcher AZ-GTiX a nějaké to další harampádí.
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4508
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: SkyFi vs. SkyPortal

#6

Příspěvek od dvader »

To máš zkušenost s Evo, ale u toho externího SkyPortalu to může být jinak…
Ještě si jej půjčím a tohle explicitně vyzkouším.
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4508
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: SkyFi vs. SkyPortal

#7

Příspěvek od dvader »

Takže po konzultaci s p. Zahajským potvrzuji níže uvedené.
V případě externího modulu SkyPortal se v případě rozpadu spojení vše zapomene a je nutné znovu ustavit.

Jo a T-S má natažené ceny a Celestron ten SkyPortal nezdražoval…
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
MiroM
Příspěvky: 30
Registrován: 06. 07. 2018, 22:13
Bydliště: Žilina - Závodie

Re: SkyFi vs. SkyPortal

#8

Příspěvek od MiroM »

Veľmi pekne zhrnuté, díky dvader, tieto informácie mi svojho času veľmi chýbali.
Mal som Celestron SkyQ Link a jeho dosah bol fakt biedny. Po strate signálu bolo nutné znovu ustanoviť montáž (AVX). Nakoniec som nekúpil SkyFi, ale zabudoval Bluetooth modul do ručky. Vyšlo to suverénne najlacnejšie, akurát teda treba na to odvahu a mikropájku. Dosah je výborný, ručka je funkčná a drží údaje o ustanovení montáže. Modul je zabudovaný a preto ho netreba nikam pripájať. Naviac (oproti SkyFi a SkyPortal) nie je WiFi mobilu obsadený komunikáciou s montážou, ale ak je v dosahu internet na WiFi, môžem zostať naň pripojený. SkySafari s tým funguje výborne. Nevýhoda: toto riešenie sa nedá použiť s iPhone/iPad.
Miro
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4508
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: SkyFi vs. SkyPortal

#9

Příspěvek od dvader »

Díky za pochvalu!
Já mám právě jablíčkové vybavení, takže BT u mě v úvahu nepřicházel… mám tu první verzi SkyFi ještě od Southern Stars, kterou jsem sehnal kdysi někde v akci se slevou.
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
postaba
Příspěvky: 219
Registrován: 05. 11. 2007, 03:57
Bydliště: Bratislava
Věk: 45

Re: SkyFi vs. SkyPortal

#10

Příspěvek od postaba »

Uz dlho uvazujem, ze si kupim SkyPortal. Otazka je, ci to nebude zbyrocne, kedze planujem kupit ZWO AsiAir, v tom pripade by bolo pre mna jednoduchsie tiez doplnit do rucky BT a vybavene
Celestron C-6 SCT
Sky-watcher EQ-6 R Pro
Asiair Plus
ZWO ASI 585 MC
Canon EOS 80D
ZWO ADC
Odpovědět