Skywatcher EQ5 Pro Synscan

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Lukas_12
Příspěvky: 9
Registrován: 15. 05. 2021, 14:49

Skywatcher EQ5 Pro Synscan

#1

Příspěvek od Lukas_12 »

Zdravím,
koupil jsem si montáž Skywatcher EQ5 Pro Synscan a mám problém s tím, že pohon nedokáže posouvat RA osu. Osa se nejčastěji natočí cca do poloviny a pak se zastaví, přičemž motorek stále jde slyšet, že chce posouvat osu (protáčí se). Napájecí zdroj jsem zkusil jiný a bez rozdílu. Montáž to dělá jak s dalekohledem, tak bez něj. Jak to opravit?
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Skywatcher EQ5 Pro Synscan

#2

Příspěvek od dvader »

A nemáš povolenou aretaci?
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Lukas_12
Příspěvky: 9
Registrován: 15. 05. 2021, 14:49

Re: Skywatcher EQ5 Pro Synscan

#3

Příspěvek od Lukas_12 »

dvader píše:A nemáš povolenou aretaci?
Myslíš ten šroub, který drží setting cirle? Ten šroub když utáhnu, tak se osa přestane otáčet úplně.
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1740
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: Skywatcher EQ5 Pro Synscan

#4

Příspěvek od nou »

Nie toto.
Obrázek
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Lukas_12
Příspěvky: 9
Registrován: 15. 05. 2021, 14:49

Re: Skywatcher EQ5 Pro Synscan

#5

Příspěvek od Lukas_12 »

Tu jsem měl vždy povolenou.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Skywatcher EQ5 Pro Synscan

#6

Příspěvek od MilAN »

Obě označené páčky - ustanovky - musí být utažené ( doprava ! )
en_mounts_caty01317071027.jpg
en_mounts_caty01317071027.jpg (42.02 KiB) Zobrazeno 2344 x
Pokud dám najet na nějaký objekt, v okamžiku, kdy se montáž - její pohyby zastaví, dojde k vypnutí deklinačního motoru a RA motor otáčí montáží rychlostí 1ot/24 hodin. Motor je slabě slyšet, na tak, jako při přejíždění větší rychlostí. Pokud se pokusíš ručně otočit hlavou montáže podle RA osy. nemělo by se ti to nějak lehce podařit. Pokud montáž zastaví pohyb v RA a zvuk motoru se nezmění, bude nutno trochu seřídit vůli na RA šneku. Zatím odzkoušej vše ostatní
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Lukas_12
Příspěvky: 9
Registrován: 15. 05. 2021, 14:49

Re: Skywatcher EQ5 Pro Synscan

#7

Příspěvek od Lukas_12 »

MilAN píše:Obě označené páčky - ustanovky - musí být utažené ( doprava ! )
en_mounts_caty01317071027.jpg

Pokud dám najet na nějaký objekt, v okamžiku, kdy se montáž - její pohyby zastaví, dojde k vypnutí deklinačního motoru a RA motor otáčí montáží rychlostí 1ot/24 hodin. Motor je slabě slyšet, na tak, jako při přejíždění větší rychlostí. Pokud se pokusíš ručně otočit hlavou montáže podle RA osy. nemělo by se ti to nějak lehce podařit. Pokud montáž zastaví pohyb v RA a zvuk motoru se nezmění, bude nutno trochu seřídit vůli na RA šneku. Zatím odzkoušej vše ostatní
Myslím, že už je po problému. Mám tu montáž jenom chvíli, tak jí ještě neumím pořádně ovládat.
Děkuji moc za radu.
Alamrob
Příspěvky: 176
Registrován: 01. 02. 2018, 14:43
Bydliště: Zastávka
Věk: 51

Re: Skywatcher EQ5 Pro Synscan

#8

Příspěvek od Alamrob »

Zdravím, použiji toto vlákno k otázce na krokový motor v RA ose této montáže. Včera z ničeho nic začal motor vydávat zvuky, jakoby v něm něco přeskakovalo, a neotáčí s osou. Dělá to při nízkých "rychlostech", když pak rychlost (rate) stoupne nad určitou úroveň, tak se motor rozběhne normálně - při změně polohy montáže (při přejezdu na jiný objekt) motor, protože má řízený plynulý rozběh a doběh, tak chvíli "přeskakuje", ale jakmile zrychlí nad určitou úroveň, tak pak běží hladce, než zase začne zpomalovat - pak znovu přejde na to přeskakování. A pak přeskakuje i při siderické rychlosti. Chci se proto zeptat někoho, kdo tomu rozumí, jestli je problém v motoru nebo v elektronice jeho řízení a jestli se to dá opravit. Skywatcher naštěstí dodává i motory i ty řídicí jednotky jako náhradní díly, tak bych rád věděl, jestli koupit nový motor nebo tu řídicí jednotku nebo je možné motor opravit. Díky za radu.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Skywatcher EQ5 Pro Synscan

#9

Příspěvek od MilAN »

Takhle na dálku bych to viděl spíš v silném přítlaku šneku nebo v nevyváženém dalekohledu pro RA osu. Nejdříve zkus vyvážit dalekohled. Pokud bude O.K., a závada bude pokračovat, zkus při malé rychlosti /siderické/ trochu rukou mírným tlakem pomoc dalekohledu v pohybu. Pokud to pomůže, je silně přitlačen šnek do kola a je potřeba mu udělat minimální vůli.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Alamrob
Příspěvky: 176
Registrován: 01. 02. 2018, 14:43
Bydliště: Zastávka
Věk: 51

Re: Skywatcher EQ5 Pro Synscan

#10

Příspěvek od Alamrob »

První, co jsem udělal, když se závada objevila, bylo zjistit, zda nejde skutečně o mechanický důvod. Nejdříve jsem se snažil pomoci dalekohledu v pohybu za oblohou - tlačila jsem ho ve směru pohybu. To nepomohlo. Takže zůstaval příliš velký přítlak šneku na šnekové kolo. Že by se to nějak samo rozladilo, tomu jsem samozřejmě moc nevěřil, ale vyzkoušel jsem to. Nejprve jsem však zkusil motor na odlehčené montáži bez dalekohledu a bez závaží. Závada stále přetrvávala. Nakonec jsem oddělal kryt motoru a chtěl jsem odmontovat i motor, abych zjistil, jak je to s odporem šneku vůči otáčení (to zůstalo jako poslední možný mechanický důvod). Ještě před odmontováním motoru jsem zkusil otočit ozubeným kolečkem na hřídeli motoru. Motorem i montáží kolem RA osy jsem dokázal otáčet palcem a ukazováčkem. Přílišným přítlakem šneku to teda taky není. Tak jsem tedy došel k závěru, že to není mechanická závada, ale že něco je s elektronikou. Zkoušel jsem i dva různé akumulátory, jestli to třeba není tím, že by byl akumulátor vybitý, ale tím to také není. Protože nevím, jak přesně fungují rokové motory a jakým způsobem se ovládají, tak jsem se zeptal zde. Samozřejmě že si o krokových motorech něco přečtu, abych si doplnil vědomosti, ale to až na to budu mít čas. Prozatím jsem dal dotaz sem, abych třeba neobjevoval Ameriku :-).
mordy
Příspěvky: 55
Registrován: 20. 11. 2020, 12:01

Re: Skywatcher EQ5 Pro Synscan

#11

Příspěvek od mordy »

Montáž mám doma... Nemůže být ten šnek naopak moc volný? Pak to přeskakuje v některých polohách. Mně se ve všech montážích časem vůle šneku zvětšuje a převod začne přeskakovat. Kdyby byla špatná elektronika nebo motor, mělo by se to projevovat neustále a ve všech polohách.

Když bych měl diagnostikovat, jestli je to v elektronice, snažil bych se přehazovat driver pro RA osu na DEC motor a obráceně. Pokud se přestěhuje problém při přehození driveru, je to s velkou pravděpodobností driver. Ta samá úvaha platí pro kabel, prohodit kabel a vidělo by se. To platí obecně. Problém konkrétně u EQ5 je ten, že nejsou jednoduše přehoditelné kabely k motorům. Resp. nenašel jsem zapojení kabelů, abych mohl říct, přehoď kabel mezi elektronikou a Ra motorem na DEC motor a uvidíš. To by chtělo ohm metrem proměřit, který pin kabelu u elektroniky je připojený na který pin u motoru a pak si udělat testovací kabel. Jestli se trochu vyznáš v elektronice, neměla by to být taková věda.

Nemáš v okolí někoho s eq5, kdo by ti umožnil a) otestování tvé elektroniky se svou montáží, případně b) své elektroniky s tvou montáží? Varianta b není bez rizika, bylo by dobré zkoušet to na zdroji s proudovým omezením. Jsem z Berouna, neměl bych s tím problém, ale to je daleko, jestli jsi od Brna.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Skywatcher EQ5 Pro Synscan

#12

Příspěvek od MilAN »

V elektronice bych hledal chyby až vyloučím mechanické problémy - které se samozřejmě nabízejí ( dotažení, přetažení, nevyvážení....)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
mordy
Příspěvky: 55
Registrován: 20. 11. 2020, 12:01

Re: Skywatcher EQ5 Pro Synscan

#13

Příspěvek od mordy »

Jestli máš motory demontované, dá se zjistit, jak se chovají bez zátěže při ručním ovládání. Můžeš je zkusit zatížit rukou. Kdyby byl problém v nějaké fázi, na volno by se motor třeba rozjel, ale stejně by mělo být poznat na zvuku, že není ok. Bývá hlučný, nadměrně se hřeje, cuká se a drnčí. Může i náhodně měnit směr otáčení.

Soustředil bych se určitě hlavně na tu mechaniku.

Doplnění: Šnek je samosvor, ze strany výstupu tlačením do dalekohledu motor neroztočíš, ani mu nepomůžeš.... odlehčení při hodně velkém nevyvážení by mohlo mít částečně smysl.
Alamrob
Příspěvky: 176
Registrován: 01. 02. 2018, 14:43
Bydliště: Zastávka
Věk: 51

Re: Skywatcher EQ5 Pro Synscan

#14

Příspěvek od Alamrob »

Samozřejmě, že mi šlo mi o to odlehčení :-) pokud by na vině bylo přetížení motoru nevyvážením nebo přílišnou zátěží. Vím že šnekový převod je samosvorný.

Motor "přeskakuje" i nezatížený, odmontovaný z montáže :-(.
mordy
Příspěvky: 55
Registrován: 20. 11. 2020, 12:01

Re: Skywatcher EQ5 Pro Synscan

#15

Příspěvek od mordy »

Nemám to teď rozdělané... nejsou ty motory vevnitř na plochých kabelech se záměnnými konektory, že bys je zkusil prohodit a zjistil, jestli bude pořád zlobit jedna osa nebo se to přestěhuje s motorem na druhou osu? Že bys rozhodl mezi motorem a řídící jednotkou. Už mě takhle parkrát vytrestaly detaily za mojí kariéru kutila domácího... koupíš jednotku a pak je špatnej konektor nebo povolená matka na spojce osy a motor se točí jak divej, ale nemá se do čeho opřít :)
Odpovědět