Skywatcher EQ5 Pro Synscan

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Alamrob
Příspěvky: 176
Registrován: 01. 02. 2018, 14:43
Bydliště: Zastávka
Věk: 51

Re: Skywatcher EQ5 Pro Synscan

#16

Příspěvek od Alamrob »

Dec motor jsem ještě nerozdělával. Přesně co navrhuješ jsem měl v plánu udělat. Až budu mít dnes později čas, tak se kouknu pod kryt motoru DEC, jestli jsou vyměnitelné za RA - jestli tam jsou ty stejné ploché konektory. Když budou, tak motory vyzkouším zapojené tak, že nynější DEC bude RA a naopak.

EDIT: Tak už jsem motory odkrytoval a přepojil tak, aby DEC motor byl zapojen jako RA a naopak. Problém se přestěhoval na druhý motor. Takže motory jsou v pořádku a někde je chyba mezi ručkou a motory (zkoušel jsem s jinou ručkou od dobsona GoTo). Mezi ručkou a motory je základní deska ovladače (tak říkám té samostatně krabičce, do které se zapojuje ručka a z které jde kabel k RA motoru) a kabely k zásuvkám na motorových krytech a pak kabely od zásuvek na krytech motorů k vlastním motorům (u RA motoru jsou navíc kabely, které vedou od jedné zásuvky ke druhé). Kabely k motorům jsem navzájem zaměnil a problém je stejný. Kabely k motorům to nejsou.
Zbývají kabely mezi zásuvkami na krytech motorů a vlastními motory (mezi nimi je navíc malý plošný spoj se zásuvkami) a základní deska ovladače.
Může to být třeba studený spoj nebo je to spíše vada nějaké součástky na základní desce ovladače? To už ale asi nepaří do astrofora, ale do nějakého fóra s bastlením elektroniky :-(.
mordy
Příspěvky: 55
Registrován: 20. 11. 2020, 12:01

Re: Skywatcher EQ5 Pro Synscan

#17

Příspěvek od mordy »

Můžeš ještě proměřit ohmetrem kabely. Vypadají robustně, ale kdo ví, co je vevnitř. Povysunutý konektor z desky nebo studeňák se taky nedá vyloučit.

Pokud odešel driver, vevnitř toho obávám se na opravu moc nebude. Na Telescop services ho mají za cca 5kkč... žádná láce:
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... Mount.html
Pak jsem ho našel ještě v Anglii, tam i s poštovným vychází cca na 3.5kkč, ale nevím, jestli si k tomu celníci nepřirazí clo.
https://www.rothervalleyoptics.co.uk/sk ... 5-pro.html
U nás jsem ho nikde neviděl, ale asi by se stačilo poptat. Cenový rámec bys měl.

Zkus se zamyslet, jestli to napájíš bezpečně, aby se ti to nestalo znovu. Psal jsi, že používáš akumulátor. Jestli klasický Pb, netuším, jestli ta jednotka zkousne 14V čerstvě nabité baterie. Malé 6V ne-goto jednotky jsou údajně na přepětí hodně háklivé. 14V udělá o 36% vyšší výkonovou ztrátu než 12V. Neměl jsi to zapojené s připojenou nabíječkou? Z levných nabíječek leze naprázdno klidně 20V. Nemohlo se to přepólovat? I když, pokud přežila goto jednotka, snad napájení nebyl problém. Pokud se zasekne dalekohled o stativ, může to driver přetížit také.
Odpovědět