Nový guider StarAid od Baadera

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Uživatelský avatar
amil
Příspěvky: 634
Registrován: 25. 10. 2010, 22:37
Bydliště: Bohouňovice I č.44
Věk: 85
Kontaktovat uživatele:

Nový guider StarAid od Baadera

#1

Příspěvek od amil »

Zdravím,
Supra Zahajský prodává nový automatický guider s mnoha funkcemi a nepotřebuje NtB ale má jednu nevýhodu,že je dosti drahý 23.800Kč, pro EQ6 a j.montáže. Nemá někdo s ním zkušenost? Děkuji Andrej.
Dobson300/F6 Drbohlav,Newton fotokom. 135/F4,2 Drbohlav,N200/800 Drbohlav, dělostřel. binar 10x80 Meopta r.1956,Canon350Da,450Da Mmys,ASI 120 MM mini,point.60/240.
,NEQ6 Pro ,TV guid. MMys,
http://www.fotovesmirmilosevic.estranky.cz
Uživatelský avatar
MartinT
Příspěvky: 416
Registrován: 24. 06. 2010, 13:31

Re: Nový guider StarAid od Baadera.

#2

Příspěvek od MartinT »

Měl jsem možnost ho minulý týden testovat.
Jako autonomní guider funguje skvěle (nepřeháním).
Povedlo se mi vyzkoušet i polární ustavení bez viditelnosti oblasti pólu.

Tj. pro někoho, kdo chce fotit z balkónu směrem na jih je to myslím dobrá volba i když cena je vysoká.
Mně osobně dává větší smysl kombinace AsiAir + ASI kamerka.
Dám sem ještě pár poznatků z testování až budu mít chvíli to sepsat.

Obrázek
Vixen VC200L, Vixen R200SS, Takahashi FSQ86 a FS60, FMA180, CGE, EQ-HD-III, QHY268M, ASI294MM, ASI120MM
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Nový guider StarAid od Baadera.

#3

Příspěvek od Psion »

Taky jsem měl to potěšení se s kamerou potkat, zajimavý nápad a vcelku logický, divím se, že to tak dlouho nikdo nedotáhl do výroby, jednoduché a elegantní.
Uživatelský avatar
MartinT
Příspěvky: 416
Registrován: 24. 06. 2010, 13:31

Re: Nový guider StarAid od Baadera.

#4

Příspěvek od MartinT »

Stručně výhody:
1. Pokud je guider zaostřený, nemusí se nic řešit. Prostě se zamíří na objekt, guider se za 20-30 vteřin sám zkalibruje a optimalizuje a pak vede.
2. Drží (guiding) jako přibitý. Testoval jsem to na 15kg náloži na EQ6Pro (2 dalekohledy, 2 hlavní kamery). AsiAir ve stejné konfiguraci mírně protahoval hvězdy, do stejné kvality jsem ho dostal až po chvíli ručního ladění parametrů. U StarAid do prostě fungovalo hned a samo..
3. Při polárním ustavení stačí namířit dalekohled prakticky kamkoli na nebe, spustí se analýza, pak se upraví azimut a a výška systémem vystředění v zaměřovači na mobilu. Appka má 3 různé scénáře pro ustavení (rychlé, střední, detailní).

Stručné nevýhody:
1. Appka funguje online přes internet, není nativní. Tj. v terénu bez internetu bude fungovat jen autonomní guiding.
2. Ostření je trochu pakárna, appka nemá žádné pomocné funkce ostření (nemám malou bathionovu masku na hledáček co používám na guiding).
3. Oproti AsiAir netočí montáží a nevyhledává objekty vč. platesolving. Jen to prostě identifikuje kam a na co je namířený. Má to jakousi podporu na DSLR, ale kombinace AsiAir a ASI kamera toho dělá prostě víc - ovládá hlavní kameru a ukládá fotky do úložiště.
4. Vysoká cena.

Celkově - přes určitou počáteční skepsi musím uznat, že to je zajímavý počin a produkt. A pokud budu mít problémy s guidingem na mojí "transportní" Advanced GT montáži (jako jsem měl před použitím EQmod kabelu bez ručky na EQ6Pro+AsiAir) budu dokonce uvažovat o tom, že si to koupím.

PS. Všechny funkce aplikace jsem nestihnul vyzkoušel.

Odkaz na web: https://staraid.ai/

Děkuji panu Zahajskému/SUPRA za možnost otestovat to.
Vixen VC200L, Vixen R200SS, Takahashi FSQ86 a FS60, FMA180, CGE, EQ-HD-III, QHY268M, ASI294MM, ASI120MM
Uživatelský avatar
amil
Příspěvky: 634
Registrován: 25. 10. 2010, 22:37
Bydliště: Bohouňovice I č.44
Věk: 85
Kontaktovat uživatele:

Re: Nový guider StarAid od Baadera.

#5

Příspěvek od amil »

MartinT: díky za obšírný test a že jsi si udělal čas, přesný guiding na dlouhé expozice to by bylo určitě dobrý a je to i rychlý ustavení jak říkáš kdekoliv na nebi. Jen ta cena .A.
Dobson300/F6 Drbohlav,Newton fotokom. 135/F4,2 Drbohlav,N200/800 Drbohlav, dělostřel. binar 10x80 Meopta r.1956,Canon350Da,450Da Mmys,ASI 120 MM mini,point.60/240.
,NEQ6 Pro ,TV guid. MMys,
http://www.fotovesmirmilosevic.estranky.cz
Jirka V.
Příspěvky: 217
Registrován: 22. 05. 2016, 01:29
Bydliště: Benátky nad Jizerou

Re: Nový guider StarAid od Baadera.

#6

Příspěvek od Jirka V. »

Ale hned na zacatku stranky z tveho odkazu se uvadi,ze to umi platesolving ...
OpenAstroTracker,SW Evoguide 50ED + rovnač,ASI 294 mc
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Nový guider StarAid od Baadera.

#7

Příspěvek od Psion »

Přes platesolving guider zjistí, kam přesně na obloze míří, podobně to řeší eVscope (jen neřeší pointaci), ustavení za cca 5-10s.
Uživatelský avatar
MartinT
Příspěvky: 416
Registrován: 24. 06. 2010, 13:31

Re: Nový guider StarAid od Baadera.

#8

Příspěvek od MartinT »

Je to tak jak píše Psion.. On ten Staraid netuší na jaké stojí montáži a cvičí jen s ST4 portem.
Vixen VC200L, Vixen R200SS, Takahashi FSQ86 a FS60, FMA180, CGE, EQ-HD-III, QHY268M, ASI294MM, ASI120MM
Uživatelský avatar
MartinT
Příspěvky: 416
Registrován: 24. 06. 2010, 13:31

Re: Nový guider StarAid od Baadera.

#9

Příspěvek od MartinT »

Měl jsem možbost testovat díky panu Zahajskému nový StarAid revize "C".

U HW potěší absence "spliteru", stačí jen USB-C na napájení + pointační kabel i ovládání DSLR vč. ditheringu. Bohužel se mi novější SW jeví býti trochu problematický, i když má nové fíčury jako guding komet a dalších objektů, vícebodové polární ustavení a různé režimy pointace.. Jednak polární ustavení je složitější - musí se volit zvlášť úpravy ALT a AZ a nedají se štelovat obě osy současně. Co je trochu horší, na mé "velké" HD montáži s OnStep má pointace StarAidu velký problém se úspěšně zkaliborovat. Tam kde si AsiAir v pohodě odkalibruje obě osy za 1-2 minuty, StarAid jednotky i desítky minut tvrdí, že se mu nějaká osa nepohnula a dotazuje se zda montáž má zapnutý tracking. Menší HD montáž rozpoznává souřadnice, kalibruje i jede bez problémů na pointeru s ohniskem 160mm. Na pointeru 180mm už je to celkově slabší na obou montážích. Asi je to fakt dělané na krátké pointery 100-150mm jak píšou na webu.

Pokud se to správně zkalibruje, jede to už hezky. Ale nevidím velký rozdíl v RMS proti pointaci s AsiAir nebo PHD.. Na standardních montážích to bude asi pořád to pěkné "plug-and-play" guiding řešení.
Vixen VC200L, Vixen R200SS, Takahashi FSQ86 a FS60, FMA180, CGE, EQ-HD-III, QHY268M, ASI294MM, ASI120MM
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Nový guider StarAid od Baadera

#10

Příspěvek od Psion »

Mě Staraid rev. C špatně fungoval na levné čínské HD montáži iOptron HEM27EC, ale na RST-300 to funguje naprosto parádně, zrovna tak na montáži G42. Je jasné, že pointace bude podobná na všech guiderech, spíše se mi líbí, že zapnu guider a za minutu můžu fotit, kalibraci udělá rychle a automaticky. Samozřejmě je nutné mít správně ustavenou montáž, takže na pevném stanovišti je to ideální. Testoval jsem s guider dalekohledem ohnisko 130 i 250 mm, vše OK.
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 854
Registrován: 29. 03. 2003, 02:54
Bydliště: Praha
Věk: 59

Re: Nový guider StarAid od Baadera

#11

Příspěvek od Janek »

Na RST135 i na SkyWatcheru AZ-6 EQ (EQ mód) pointace naprosto bez problémů. Kalibrace do 15ti sekund, na mizerně ustaveném RSTčku ±0.5".
Refraktor Baader 95/580mm CaF2, LZOS 180/1260mm, Celestron C-9.25/C-14 Hyperstar, 10Micron AZ-2000, Dobson LZOS 457/2025mm a spousta železářství.
Uživatelský avatar
MartinT
Příspěvky: 416
Registrován: 24. 06. 2010, 13:31

Re: Nový guider StarAid od Baadera

#12

Příspěvek od MartinT »

Mně je divný, že mi blbnul u montáže která normálně pointuje na 0.5 arcsec (na AsiAiru i PHD) a na té malé co pointuje mezi 1-2 arcsec jede bez problému.. Obě jedou přes stejný OnStep. Inu jsou věci mezi nebem a zemí..
Vixen VC200L, Vixen R200SS, Takahashi FSQ86 a FS60, FMA180, CGE, EQ-HD-III, QHY268M, ASI294MM, ASI120MM
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Nový guider StarAid od Baadera

#13

Příspěvek od Psion »

Trochu mi přijde, že Staraid funguje dobře s výbornými montážemi, které mají rychlou odezvu a jinak je v pointaci problém.
Uživatelský avatar
midars
Příspěvky: 819
Registrován: 13. 03. 2018, 12:02
Bydliště: Hlučín
Věk: 69
Kontaktovat uživatele:

Re: Nový guider StarAid od Baadera

#14

Příspěvek od midars »

Hlásím se k problémovým a prosím o radu či kontrolu postupu.
Připojení kabelem k NB (W10 Pro) i WiFi k tabletu (Android) proběhlo bez problémů. StarAid C byl propojen ST4 s EQ8-R Pro. Nastavil jsem souřadnice pozorovacího místa a fokus pointačního dalekohledu ( nejdříve 1. f183mm (⌀50mm) a pak 2. f120mm (⌀30mm). Nasměroval dalekohled ručkou na Vegu ( pak i Deneb ) a zaostřil jsem pro jistotu i pomocí Bahtinova. Jasné hvězdy "vyvedl" mimo zorné pole pointeru (zkoušel jsem to i s nimi). Pak zapnul pointaci.
V náhledu jsem viděl po zaostření tohle
Obrázek
Po zapnutí pointace bohužel minuty nic. Jen 3x žlutě blikala LEDka v návodu označená 1D. Zkoušel jsem modifikovat v náhledu i Gammu (nevím jestli má pak vliv na kameru při pointaci).
Obrázek
Když jsem dal na StarAid filtr OIII/7nm viděl sem tohle, ale stejně se to nechytlo.
Obrázek
Moje astro, Astrofotky
Cesta je cílem, a cíl je jen konec cesty a začátek cesty nové
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Nový guider StarAid od Baadera

#15

Příspěvek od Psion »

Když jsem testoval Staraid na světlé obloze, tak se nechytal. Zkoušel jsem různá nastavení a nic. Prostě se světlou oblohou má problém, nebo jsem nepřišel pouze na to, jak to nastavit.
Odpovědět