Dřevěné stativy Berlebach

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
PetrV

Dřevěné stativy Berlebach

Příspěvek #1 od PetrV » 09. 06. 2020, 11:26

Pořídil jsem si novou montáž Bresser EXOS 2, což je obdoba EQ5, a rád bych ji posadil na bytelnější stativ, než je původní s 1,5 palcovými nohami.

Nabízí se možnost pořídit stativ od EQ6 (dvoupalcové nohy) s adaptérem, nebo jít do dřevěného stativu od firmy Berlebach (zřejmě UNI 18 https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p10397_Berlebach-Stativ-UNI-18-mit-Adapter-fuer-EQ5--Sphinx--Exos-----Montierungen.html s příslušným adaptérem).

Máte s těmito stativy někdo zkušenosti? A je pořádný dřevěný stativ v něčem výrazně lepší oproti ocelovému? Přeci jen cenový rozdíl je nezanedbatelný a nerad bych, abych připlácel jen za to, že dřevěný stativ vypadá líp.

PetrK

Re: Dřevěné stativy Berlebach

Příspěvek #2 od PetrK » 09. 06. 2020, 12:10

Zásadní výhoda je, že dřevěný stativ je mnohem hezčí a líbí se ženě. Objektivně nestudí a lépe se přenáší. Subjektivně dobře tlumí kmity a je z něj příjemnější pozorování.
Dobson 200/1200, SCT 127/1250
15x70, 10x30, 6x30

PetrV

Příspěvek #3 od PetrV » 09. 06. 2020, 12:29

Estetický argument zřejmě využiji pro ospravedlnění ceny nákupu:)

Jen ještě upřesňuji, že využití sestavy bude fotografické (mj. u stativu v zásadě nebudu nikdy vysouvat nohy) a stanoviště bude polní, takže neřeším, jak si stativ rozumí s dlaždicemi nebo betonovým povrchem.

hades

Příspěvek #4 od hades » 09. 06. 2020, 13:18

Neměl jsem Berlebacha. Ale můžu porovnat nohy EQ6 s dřevěným stativem od teodolitu. S tím dřevem se mi pracovalo líp. Když ty hroty pořádně zarazíš do země, tak bych si troufal říct, že bude stabilnější než ocelový stativ.
Dalším benefitem je uklízení stativu v zimě, ocel sakra studí, dřevo je mnohem příjemnější ;)
William Optics FluoroStar 110, ASI294MC Pro, EQ-6 R, QHY 5-II M, RaspberryPi 4, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky

biker.fm
Věk: 52
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek #5 od biker.fm » 10. 06. 2020, 18:30

Rekl by jsem ze nejlepsi (i z pohledu cena/vykon) je dreveny stativ, treba i z toho teodolitu nebo studiovy (ty se dost casto nabizeji nejen na aukru a bazaru i s pojezdezdem, ten ale nejspis nevyuzijes). Ty studiove, vetsinou to je nejaky strasi Berlebach. Mam ho doma a jsem s nim max.spokojeny.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.

-------------------------------------------------------------
Moje fotky na www.astrofotky.cz.

PetrV

Příspěvek #6 od PetrV » 10. 06. 2020, 19:51

Děkuju za názory.

V čem konkrétně by mohl být dřevěný stativ pro astrofoto lepší? Napadají mě tři věci:
- dřevo (je jasanové?) tolik nepracuje při změnách teploty,
- dřevěné nohy lépe absorbují vibrace a otřesy (třeba když se zapomenu a projdu poblíž stativu nikoli po špičkách, nepřenáší se to tolik jako po ocelových nohách),
- zatnutí "drápů" do země, které zmínil hades, stativ lépe ukotví.

Pletu se v něčem? Zapomněl jsem na něco?

MilAN
Věk: 71

Příspěvek #7 od MilAN » 10. 06. 2020, 22:08

Geoddeti používají dnes hodně i kovové stativy. Jen nejsou trubkové ( jednotrubkové) a hlavně mají vždy bodce. Nic jiného v zemině/na trávě nebude nikdy stabilní.Současné řešení stativu SW je opravdu na zpevněný terén a trubky pruží a pokud normálně fouká,tak se pod dalekohledem "kroutí". Jenže to je jednoduché, skladné, a cenově přujatelné, a pro vizuál dostatečné ( poklud tedy je odpovídající montáž k velikosti dalekohledu ).
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz

Zpět na “Montáže a navigace”