Stránka 1 z 1

EQ 2-3 (3-2) šroub pohonu osy

Napsal: 31. 07. 2019, 08:38
od petrfilipi
Zdravím všechny příznivce hvězd.
Před časem (loni) jsem od jednoho člena tohoto fóra koupil komplet dalekohled s příslušenstvím a nedošlo mi, že když mi při přebírce ukazoval ulomený držák elektrického konektoru na motor pro pohon jedné z os, že bude něco mechanicky špatně. Konektor jsem bral jako nevýznamný detail. Ale konečně jsem nyní mohl dalekohled předat synovi a přitom jsem zjistil, že je ohnutá hřídel, na kterou by namotován motor, který měl uražený konektor. Takže v minulosti se asi konal pád, který to vše způsobil. Foto, jak to vypadá, je v příloze. Manželce jsem to ale raději neříkal.
Montáž, podle inzerátu, je SkyWatcher 2-3 - ale taková ta modernější, bílá; nebo je to 3-2 - poznám to nějak? Existuje nějaký datasheet výrobce s rozměry? Na montáži není jediný štítek.
Myslíte, že je možné koupit náhradní osu? Já jsem něco našel v Maďarsku - https://tavcso.hu/en/product/WormEQ3, ale raději bych to koupil někde zde.
S osou lze otáčet bez problémů, takže jako řešení mě napadlo:
1. Otočit osu a ohnutý konec dát na stranu, na které není motor. Ale ta druhá polovina osy je kratší.
2. Upnout osu za plošky vedle závitu do soustruhu a opatrně ji narovnat. Na konci osy je plný kruh, tak by to bylo možné změřit. Ale ještě jsem neměřit průměr šroubu a ploch vedle.
3. Odříznout obě osy, část se závitem a ploškami provrtat, vystružit a nasadit na novou (ocelovou) osu.

Co vy na to?

Petr

Re: EQ 2-3 (3-2) šroub pohonu osy

Napsal: 01. 08. 2019, 12:46
od MMys
Tohle by mělo jít bez větších problémů srovnat. Když to šlo tam, půjde to i zpátky :-)
Akorát se to z počátku bude muset rovant i s tím kluzným ložiskem, protože nepůjde stahnout. Ale ono je to asi ohnuté až za ním, pokud s tím lze volně točit.

Re: EQ 2-3 (3-2) šroub pohonu osy

Napsal: 02. 08. 2019, 09:25
od vla
Spíš bych se obával, že se to nesrovná dostatečně přesně a bude problém s házivostí, protože složitější pohony mají na ose ozubené kolečko, jednodušší, pevně přidělaný motor. Osobně, když kolega našel náhradu, tak bych volil nový díl.

Re: EQ 2-3 (3-2) šroub pohonu osy

Napsal: 02. 08. 2019, 18:11
od FrantaB
Řešil jsem totéž na MON-2 (EQ-5), když jsem si rozsekl prst o branku a neudržel ji přitom... Níž uváděné míry jsou pro třídu EQ-5, ale hádám, že tady to bude stejně?
Nová ocelová osa nepůjde, resp. nebude nijak snadná-průměr osy je 6, průměr mezi válcovou částí o jejíž čelo se opírá ložisko a vlastním šnekem je podstatně míň než 8, materiál je nějaká automatová mosaz, takže je měkčí a vrtat to v takové délce, když pod šnekem zůstane míň než milimetr materiálu není vůbec fajn představa. Pravda je, že nemám možnost upnout za válcovou část, druhou opřít v tříbodové lunetě a srovnat do nuly, což by byla nejčistější varianta.
Řešil jsem to navrtáním z každé strany na průměr 5H7, naražením kousku kulatiny 8 stažené na hloubku díry na 5,03 s vrypy a Loctite 648. U mne byl šnek a ty válcové plochy perfektně v rovině (ostatně je to výchozí povrch šneka, tak aby nebyl...), takže upnuto jsem měl za šneka v kleštinách, dorovnáno podle hodinek na válcové ploše a nově naražený špalík jsem stáhl na cca. 5,97 aby šel nasadit do nového ložiska. S trochou pečlivosti se dá dosáhnout toho, že takhle opravená osa při upnutí za nově udělanou část hází na šneku citelně pod 0,02 a je souosý, namísto původních 0,03-0,05 s rozběhem do konusu, protože s těmi částmi pro točítka a kolečka se číńan moc nemaže, přesně podle hesla "takhle to ještě vyhoví". Vyhoví, protože oska je v ložisku s vůlí skoro 0,02, takže ono si to vždycky nějak uhne a poradí...

Edit:
Kluzným? Na EQ-5 je valivé 6x12x5 a tady to podle fotky vypadá na úplně totéž...

Re: EQ 2-3 (3-2) šroub pohonu osy

Napsal: 02. 08. 2019, 22:32
od MMys
Na EQ3-2 (alespoň té co jsem měl tak před osmi lety v ruce) byla kluzná pouzdra.
Přesto bych to zkusil srovnat, alespoň přibližně. Pokud by to nešlo úplně. Pak bych to chytil za šnek, křivou hřídelku osoustružil na menší průměr, nalisova a pojistil lepidlem na ni trubičku s větším průměrem a dosoustružil načisto. Pokud je šnek pořád z té nějaké barevné slitiny, možná by šlo místo lepení to namazat cínovou pastou pro pájení měděných topenářských trubek, nahřát hořákem, tím spájet, a pak znova přetočit.

Ono těch cest na opravu je celkem dost. Ta montáž má PE kolem úhlové minuty, spíš ještě více, takže zhoršení nebude nijak moc poznat, i v původním stavu kolečko přidělané jedním červíkem na hřídelce házelo dost slušně, pár desetin určitě. Skoro bych řekl, že poctivou opravou by to mohlo být i lepší, když se hřídelka udělá těsnější (tedy pokud je motorek z boku a je na hřídelce ozubené kolo).

Re: EQ 2-3 (3-2) šroub pohonu osy

Napsal: 02. 08. 2019, 22:43
od MilAN
Podobně ohnutou jsem ji měl na EQ5, srovnal jsem to ve svěráku aby nedřela a ozubené kolečko jsem upevni na druhý konec.Je to neřemeslné, ale funguje to bez problémů .A ručnímu točítku ten rovnaný konec nevadí.