EQ 2-3 (3-2) šroub pohonu osy

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
petrfilipi
Příspěvky: 8
Registrován: 28. 03. 2018, 14:21

EQ 2-3 (3-2) šroub pohonu osy

#1

Příspěvek od petrfilipi »

Zdravím všechny příznivce hvězd.
Před časem (loni) jsem od jednoho člena tohoto fóra koupil komplet dalekohled s příslušenstvím a nedošlo mi, že když mi při přebírce ukazoval ulomený držák elektrického konektoru na motor pro pohon jedné z os, že bude něco mechanicky špatně. Konektor jsem bral jako nevýznamný detail. Ale konečně jsem nyní mohl dalekohled předat synovi a přitom jsem zjistil, že je ohnutá hřídel, na kterou by namotován motor, který měl uražený konektor. Takže v minulosti se asi konal pád, který to vše způsobil. Foto, jak to vypadá, je v příloze. Manželce jsem to ale raději neříkal.
Montáž, podle inzerátu, je SkyWatcher 2-3 - ale taková ta modernější, bílá; nebo je to 3-2 - poznám to nějak? Existuje nějaký datasheet výrobce s rozměry? Na montáži není jediný štítek.
Myslíte, že je možné koupit náhradní osu? Já jsem něco našel v Maďarsku - https://tavcso.hu/en/product/WormEQ3, ale raději bych to koupil někde zde.
S osou lze otáčet bez problémů, takže jako řešení mě napadlo:
1. Otočit osu a ohnutý konec dát na stranu, na které není motor. Ale ta druhá polovina osy je kratší.
2. Upnout osu za plošky vedle závitu do soustruhu a opatrně ji narovnat. Na konci osy je plný kruh, tak by to bylo možné změřit. Ale ještě jsem neměřit průměr šroubu a ploch vedle.
3. Odříznout obě osy, část se závitem a ploškami provrtat, vystružit a nasadit na novou (ocelovou) osu.

Co vy na to?

Petr
Přílohy
Osa.jpg
Osa.jpg (156.21 KiB) Zobrazeno 2571 x
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17620
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: EQ 2-3 (3-2) šroub pohonu osy

#2

Příspěvek od MMys »

Tohle by mělo jít bez větších problémů srovnat. Když to šlo tam, půjde to i zpátky :-)
Akorát se to z počátku bude muset rovant i s tím kluzným ložiskem, protože nepůjde stahnout. Ale ono je to asi ohnuté až za ním, pokud s tím lze volně točit.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: EQ 2-3 (3-2) šroub pohonu osy

#3

Příspěvek od vla »

Spíš bych se obával, že se to nesrovná dostatečně přesně a bude problém s házivostí, protože složitější pohony mají na ose ozubené kolečko, jednodušší, pevně přidělaný motor. Osobně, když kolega našel náhradu, tak bych volil nový díl.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
FrantaB
Příspěvky: 272
Registrován: 23. 12. 2014, 20:00

Re: EQ 2-3 (3-2) šroub pohonu osy

#4

Příspěvek od FrantaB »

Řešil jsem totéž na MON-2 (EQ-5), když jsem si rozsekl prst o branku a neudržel ji přitom... Níž uváděné míry jsou pro třídu EQ-5, ale hádám, že tady to bude stejně?
Nová ocelová osa nepůjde, resp. nebude nijak snadná-průměr osy je 6, průměr mezi válcovou částí o jejíž čelo se opírá ložisko a vlastním šnekem je podstatně míň než 8, materiál je nějaká automatová mosaz, takže je měkčí a vrtat to v takové délce, když pod šnekem zůstane míň než milimetr materiálu není vůbec fajn představa. Pravda je, že nemám možnost upnout za válcovou část, druhou opřít v tříbodové lunetě a srovnat do nuly, což by byla nejčistější varianta.
Řešil jsem to navrtáním z každé strany na průměr 5H7, naražením kousku kulatiny 8 stažené na hloubku díry na 5,03 s vrypy a Loctite 648. U mne byl šnek a ty válcové plochy perfektně v rovině (ostatně je to výchozí povrch šneka, tak aby nebyl...), takže upnuto jsem měl za šneka v kleštinách, dorovnáno podle hodinek na válcové ploše a nově naražený špalík jsem stáhl na cca. 5,97 aby šel nasadit do nového ložiska. S trochou pečlivosti se dá dosáhnout toho, že takhle opravená osa při upnutí za nově udělanou část hází na šneku citelně pod 0,02 a je souosý, namísto původních 0,03-0,05 s rozběhem do konusu, protože s těmi částmi pro točítka a kolečka se číńan moc nemaže, přesně podle hesla "takhle to ještě vyhoví". Vyhoví, protože oska je v ložisku s vůlí skoro 0,02, takže ono si to vždycky nějak uhne a poradí...

Edit:
Kluzným? Na EQ-5 je valivé 6x12x5 a tady to podle fotky vypadá na úplně totéž...
SW Mak 127/1500; EQ-Mon 2 s lehkou úpravou mechaniky a pohony; Meopta 7x50; Hensoldt-Wetzlar 8x24 někdy z r. 1916
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17620
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: EQ 2-3 (3-2) šroub pohonu osy

#5

Příspěvek od MMys »

Na EQ3-2 (alespoň té co jsem měl tak před osmi lety v ruce) byla kluzná pouzdra.
Přesto bych to zkusil srovnat, alespoň přibližně. Pokud by to nešlo úplně. Pak bych to chytil za šnek, křivou hřídelku osoustružil na menší průměr, nalisova a pojistil lepidlem na ni trubičku s větším průměrem a dosoustružil načisto. Pokud je šnek pořád z té nějaké barevné slitiny, možná by šlo místo lepení to namazat cínovou pastou pro pájení měděných topenářských trubek, nahřát hořákem, tím spájet, a pak znova přetočit.

Ono těch cest na opravu je celkem dost. Ta montáž má PE kolem úhlové minuty, spíš ještě více, takže zhoršení nebude nijak moc poznat, i v původním stavu kolečko přidělané jedním červíkem na hřídelce házelo dost slušně, pár desetin určitě. Skoro bych řekl, že poctivou opravou by to mohlo být i lepší, když se hřídelka udělá těsnější (tedy pokud je motorek z boku a je na hřídelce ozubené kolo).
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: EQ 2-3 (3-2) šroub pohonu osy

#6

Příspěvek od MilAN »

Podobně ohnutou jsem ji měl na EQ5, srovnal jsem to ve svěráku aby nedřela a ozubené kolečko jsem upevni na druhý konec.Je to neřemeslné, ale funguje to bez problémů .A ručnímu točítku ten rovnaný konec nevadí.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět