Sky-Watcher AZ-GTI

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Sky-Watcher AZ-GTI

#91

Příspěvek od MilAN »

Takže nemáš dobře ani namířeno v azimutu na sever, ani ve výšce na výšku pólu ?
Pak si ta montáž ale opravdu jde někam jinam. Alignment na 1,2,nebo 3 hvězdy tohle neřeší, ten sice ví odchylku, s tou počítá - ale to je jenom na GoTo. V RA jede montáž siderickou rychlostí podle své RA osy, v DEC nic nedělá.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Samuelson
Příspěvky: 146
Registrován: 26. 02. 2019, 01:38
Bydliště: Plzeň
Věk: 24

Re: Sky-Watcher AZ-GTI

#92

Příspěvek od Samuelson »

MilAN píše:v DEC nic nedělá.
A čím je tedy způsobené to, že některé expozice jsou ujeté v RA a některé v DEC?


Určitě to nemám přesně, balkon mám na jihozápad. Dalekohled namířím na sever pomocí kompasu a polární klín mám nastavený podle zeměpisné šířky..
A k čemu tedy slouží funkce "polar alignment"? Jaká pro mě existují jiná východiska? Díky.
AZ-GTi, SW ED80, Canon 450Dm, Canon 100D, Samyang 14/2.8, Binokulár 8x42 Nikon Monarch 5.
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1735
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: Sky-Watcher AZ-GTI

#93

Příspěvek od nou »

V manuale je 11.3 Polar Alignment without Polar Scope a podla popisu to vyzera ze by to mohlo fungovat aj bez vyhladu na polarku.
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
ondro
Příspěvky: 35
Registrován: 21. 01. 2019, 09:07

Re: Sky-Watcher AZ-GTI

#94

Příspěvek od ondro »

Az-Gti ustavujem pomocou tejto varíacie Scheinerovej metódy: https://www.cloudynights.com/articles/c ... vice-r2760 , s tým, že časy si nastavujem čo najefektívnejšie (napr 30 sekund na prvý krok a postupne ich predlžujem). Približne za 10 minút dokážem robiť vyše 60 sekundové snímky so 600 mm ohniskom na APS-C snímač, bez pointácie. S pointáciou i 5 minút, dlhšie časy som neskúšal.
Goto pomocou plate solvingu, doladenie PA v Ekosu (nemusí byť nutné) a guiding (pulse guiding v Ekose) mi při nepresnom ustavení nefunguje spolahlivo.
Prijatelne ustaviť pomocou Polar alignment nástroja cez aplikáciu Synscan sa mi ešte nepodarilo, i keď postup je jednoduchý a jasný a viacerí ludia ho používajú, takže zrejme niečo robím nepresne. A ak má Samuelson 60% úspešnosť snímkou, tak si myslím, že v ustavení chyba nebude.

Párkrát som aj ja mal problém s rozjetými snímkami (cca 30%), takže tiež by ma zaujímalo, čím to može byť, i keď s V-čkom som sa ešte nestretol. Máš zostavu dobre vyváženú?
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17620
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Sky-Watcher AZ-GTI

#95

Příspěvek od MMys »

No já teda nevím, nejrychlejší metoda je polární hledáček. Prostě natočit stupnici v polárním hledáčku do úhlu co nahlásí ručka, a vmanévrovat polárku do kroužku. Na 90% aplikací to naprosto vyhovuje, nikdy jsem nepoužil v terénu nic jiného.

A pokud je potřeba přesněji, tak v současné době kamer existují podstatně rychlejší metody, než ta na tom linku.
Například Sharpcap. Namíříš dalekohled k pólu, až se začne chytat astrometrie a nebeský pól bude co nejblíž ke středu pole, uděláš jeden snímek, pootočíš RA osu o nějaký úhel, uděláš druhý snímek. A SW spočítá o kolik jsi vedle, a pak už ti jen označí v živém obrazu z kamery nějakou jasnou hvězdu a místo kam ji máš přesunout pohybem montáže v azimutu a výšce.

Za dvě minutky je odbyto s přesností klidně v arcsec, maximálně desítkách arcsec. Že montáž v tom stavu celou noc nevydrží je už věc jiná, a proto píšu, že v terénu nakonec stačí ten polární hledáček. Nedělejte z toho vědu :D
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3379
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Sky-Watcher AZ-GTI

#96

Příspěvek od hades »

Samuelson píše:Nemám výhled na Polárku
Asi proto nepoužívá k ustavení polární hledáček
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17620
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Sky-Watcher AZ-GTI

#97

Příspěvek od MMys »

Nojo, tak to se omlouvám, to mi uniklo.

V tom případě bych ale volil cestu, že to jednou ustavím pořádně driftovou metodou, pak bych si udělal značky nebo přilepil na podlahu nějaké rámečky s dírami pro vložení noh montáže do opakovatelné polohy, a pokud je důvodem že nevidí na polárku stěna, tak na ni udělal značku, zaměřenou do středu polárního hledáčku. A příště už ustavoval na ni. Takhle jsem to měl na balkoně kdysi já.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Samuelson
Příspěvky: 146
Registrován: 26. 02. 2019, 01:38
Bydliště: Plzeň
Věk: 24

Re: Sky-Watcher AZ-GTI

#98

Příspěvek od Samuelson »

To nou: Já jedu podle návodu, ale právě že to nefunguje uplně tak, jak bych si představoval. Expozice 90 sekund mi nepřijdou z města uplně ideální.
To ondro: Montáž mám vyváženou dobře, tam si myslím že problém nebude. Jaký SW používáš na guiding? Díky za návod, pokusím se ho v nebližší době vyzkoušet.
To MMys: Jak správně zmínil Hades, na polárku nevidim. Jenže u AZ-GTi je tohle problém i v terénu, protože polární hledáček nemá. Musel bych ho přidělat DIY. Tudíž budu mít problém i při použití značek (Taky už jsem to tak chtěl vyřešit :D ), protože značku bez hledáčku nenajdu.


Z pozorování v praxi mám za to, že po použití funkce "Polar alignment" začne montáž korigovat pohyby i v DEC, ani to vlastně jinak nejde, pokud člověk neustaví montáž přesně.
AZ-GTi, SW ED80, Canon 450Dm, Canon 100D, Samyang 14/2.8, Binokulár 8x42 Nikon Monarch 5.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Sky-Watcher AZ-GTI

#99

Příspěvek od MilAN »

Samuelson píše:
Z pozorování v praxi mám za to, že po použití funkce "Polar alignment" začne montáž korigovat pohyby i v DEC, ani to vlastně jinak nejde, pokud člověk neustaví montáž přesně.
Nemám tuhle montáž,ale tohle si myslím, že tohle je dost mystifikace. Tyhle funkce jsou k tomu, aby ti umožnili nějak ( s nějakou přesností) ustavit montáž). Dál jde všechno pouze jako hodinový pohon. Ale každá montáž jde ustavit jinou metodou, označit si potom polohu nohou a už nikdy s tí m nebude žádný problém. . Samozřejmě, nejde to samo .
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Samuelson
Příspěvky: 146
Registrován: 26. 02. 2019, 01:38
Bydliště: Plzeň
Věk: 24

Re: Sky-Watcher AZ-GTI

#100

Příspěvek od Samuelson »

Zítra večer se pokusím přiložit nějaký fotky těch trails co mi to dělalo, třeba vám to pomůže v diagnoze.
AZ-GTi, SW ED80, Canon 450Dm, Canon 100D, Samyang 14/2.8, Binokulár 8x42 Nikon Monarch 5.
ondro
Příspěvky: 35
Registrován: 21. 01. 2019, 09:07

Re: Sky-Watcher AZ-GTI

#101

Příspěvek od ondro »

podla mňa tiež tá montáž (mám ju) beží klasicky, jako hodinový stroj. PA modul v aplikácii Synscan vypočíta odchylku na základe stars alignmentu a následného najetí na ďalšiu hviezdu, ale korekcia odchylky/ustavenie sa musí urobiť ručne, napr. skrutkami paralaktického klinu.

Samuelson: na guiding používam Kstars a Ekos na Rapberry Pi (je možné i cez notebook) a interný guider v Ekose. Dá sa použiť aj externe Phd2, alebo Lin_guider. V podstate Ekos používam na skoro všetko (guiding, plate solving, alignment, goto, riadenie expozície, kontrola snímkov...). a vyskúšať chcem aj Legacy Polar Alignment tool, ktorý slúži na ustavenie bez polárky. Inak na polárne ustavenie používa Ekos aj nejakú podobnú metódu jako Sharpcap, ale netestoval som, nevidím ani ja na polárku :)
Celkom detailne je postup ustavenia zdokumentovaný tu: https://www.stellarmate.com/support/ekos/align.html
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3379
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Sky-Watcher AZ-GTI

#102

Příspěvek od hades »

ondro píše:Inak na polárne ustavenie používa Ekos aj nejakú podobnú metódu jako Sharpcap, ale netestoval som, nevidím ani ja na polárku :)
Celkom detailne je postup ustavenia zdokumentovaný tu: https://www.stellarmate.com/support/ekos/align.html
Já tu funkci používám. Je to docela rychlé, když tam nastavíš vysokou rychlost přesunu mezi pozicemi, ve kterých dělá montáž snímky. Navíc to používám s pointační kamerou a ne s hlavní, tam by to bylo pomalejší a musel bych si přepínat v kameře bitovou hloubku na 8bit, jinak kamera neukáže live náhled. Mám ale na polárku vždy výhled a tak postupně zjišťuji, že se mi daří dělat ustavení s minimální chybou
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1735
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: Sky-Watcher AZ-GTI

#103

Příspěvek od nou »

Ja tiez pouzivam polar align cez Ekos a vie to narovnat aj ked nie je polarka v zornom poli. Neviem aku odchylku od polu to ale zvladne. Podla popisu to vyzera ze ten legacy polar align funguje na zaklade driftovej metody.
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
Samuelson
Příspěvky: 146
Registrován: 26. 02. 2019, 01:38
Bydliště: Plzeň
Věk: 24

Re: Sky-Watcher AZ-GTI

#104

Příspěvek od Samuelson »

https://samuelsonsamson.rajce.idnes.cz/trails/
Tak tady je prvních 16 fotek ze série, jev mi přijde dost periodický, jaký na to máte názor?
AZ-GTi, SW ED80, Canon 450Dm, Canon 100D, Samyang 14/2.8, Binokulár 8x42 Nikon Monarch 5.
Uživatelský avatar
Samuelson
Příspěvky: 146
Registrován: 26. 02. 2019, 01:38
Bydliště: Plzeň
Věk: 24

Re: Sky-Watcher AZ-GTI

#105

Příspěvek od Samuelson »

Expozice jsou 120 sekund, až na tu první. ohnisko 510mm, čip APS-C
AZ-GTi, SW ED80, Canon 450Dm, Canon 100D, Samyang 14/2.8, Binokulár 8x42 Nikon Monarch 5.
Odpovědět