Sky-Watcher AZ-GTI

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Sky-Watcher AZ-GTI

#181

Příspěvek od MilAN »

Tak je to vždy kombinace ohnisko dalekohledu vs. velikost pixelu kamery. Ale jak to vychází u téhle montáže co a s jakou přesností je schopna vést, by mělo směřovat na někoho, kdo ji používá a s jakou technikou. A také, s jakou kvalitou se při tom smíří.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1465
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Sky-Watcher AZ-GTI

#182

Příspěvek od Yarkho »

Používal som to pred rokom so 66/400mm Omegonom + DSLR na začiatočnícke pokusy a išlo to. Fotenie bez pointácie, montáž nemá autoguider port. Existuje možnosť cez SynScan, prípadne EQdir káblom (neskúšal som ani jedno).

Samozrejme, montáž je to expedičná, i keď uvezie i C6 na vizuál (s chvením).
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
higen
Příspěvky: 91
Registrován: 26. 08. 2018, 08:06
Věk: 33

Re: Sky-Watcher AZ-GTI

#183

Příspěvek od higen »

Bez pointace při mém rozlišení 2,1 arcsec/pixel odhaduji tak 10-20sec expozice v EQ modu. Pokud není moc větrno tak na všech snímcích mám hvězdy bodové při 10min expozicích. S tímto rozlišením to bude asi tak maximum pro tuto montáž. Přikládám grafy z PHD2.

Bez pointace
azgti_noguide_af.jpg
azgti_noguide_af.jpg (245.28 KiB) Zobrazeno 11117 x
S pointací
azgti_guide_af.jpg
azgti_guide_af.jpg (428.26 KiB) Zobrazeno 11117 x
SW 72ED(rovnač 0,85) - SW Az-Gti(EQ) - RPi4 - Canon 77D - SW 9x50 - ZWO ASI 120MM Mini Mono
SW 90/900 - EQ-1, Bresser Skylux 70/700
houba.126
Příspěvky: 19
Registrován: 26. 04. 2020, 14:21
Bydliště: Šumperk
Věk: 42

Re: Sky-Watcher AZ-GTI

#184

Příspěvek od houba.126 »

Ahoj, předem se omlouvám za úplně nováčkovský dotaz. Mám krátce tuto montáž a zatím se s ní seznamuji, nicméně jsem si všiml, že ve vertikálním chodu je malá vůle. K ovládání používám WiFi aplikaci Synscan, a pokud ovládám montáž na citlivost (rychlost) chodu 6 a méně, tak ve vertikálním směru se mi stane, že montáž jede například (nahoru) sekundu na prázdno, a pak zabere. Pokud jedu znovu nahoru, tak už reaguje hned. Když pak jedu dolů, tak opět sekundu/dvě se nic neděje, a pak jakoby spadne dolů (není tak plynulý chod, ale jakoby o tu míru co to jelo na prázdno spadne). Pokud znovu jedu dolů, tak už reaguje hned a plynule. Dělá to pouze při změně směru nahoru/dolů, při tom přechodu mezi směry. V horizontálním směru to je ok. Pokud ovládám montáž větší rychlostí (7,8,9) tak toto nepozoruji. Teleskop je 127 mak. Je to vlastnost montáže, nebo mám něco špatné nastavené/dotažené/vyvážené?

Děkuji za případné reakce.
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1738
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: Sky-Watcher AZ-GTI

#185

Příspěvek od nou »

Ano je to vlastnost prakticky kazdej montaze ktora poziva ozubene prevody. 1 sekunda je v norme. Ty co fotografuju si potom rozne montaze tunia aby tuto volu co najviac zmensili.
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Sky-Watcher AZ-GTI

#186

Příspěvek od MilAN »

Problém je, že na ose je nasazeno šnekové kolo, které má ustanovku. A na hřídeli má samozřejmě nenulovou vůli. Čili po utažení je vždy něco excentricky. Proto nejde nikdy dotáhnout vůle na šnekovém převodu na nulu. Pokud to nemá někde "drhnout" bude v opačné straně nějaká vůle = backlash
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
houba.126
Příspěvky: 19
Registrován: 26. 04. 2020, 14:21
Bydliště: Šumperk
Věk: 42

Re: Sky-Watcher AZ-GTI

#187

Příspěvek od houba.126 »

Děkuji za reakce a vysvětlení.
houba.126
Příspěvky: 19
Registrován: 26. 04. 2020, 14:21
Bydliště: Šumperk
Věk: 42

Re: Sky-Watcher AZ-GTI

#188

Příspěvek od houba.126 »

Ještě jeden dotaz na majitele této montáže. Stává se mi, že po zapnutí AZ-GTI kontrolka neptřetržitě svítí a občas problikne, nebo bliká velmi rychle.
Wifi této montáže je nedostupná, vůbec se mi nezobrazuje. Pomůže na 1/2 až hodinu vypnout montáž, pak wi-fi naskočí. Firmware je 3.18A. Myslel jsem, že by to mohlo být zahlušením okolních wifi, proto jsem změnil název, šifrování a kanál montáže. Nicméně to nepomohlo.
Nechci zbytečně updatovat firmware, když jinak funguje v pořádku. Nebo tento problém následující firmware opravují? V popisu novějších aktualizací jsem tento údaj nedohledal.
Děkuji za případné postřehy.
vader.s
Příspěvky: 58
Registrován: 04. 08. 2018, 17:31

Re: Sky-Watcher AZ-GTI

#189

Příspěvek od vader.s »

Šifrování a změna názvu případnou interferenci neřeší. Zkusil bych nejprve začít kontrolou napájení. Kvalitní či ověřený zdroj nebo čerstvé nenabíjecí baterie (1,5V), a to všech 8. Zkusil bych připojení jiným zařízením (telefon, tablet). Pro vyloučení wifi interferencí to zkus někde ve sklepě, garáži či jinde, kde nehrozí interference jiných wifi sítí. Pokud ani to nezabere, resetuj nastavení wifi montáže tím, že ji prostě zapneš a pokud nepřipojíš ručku nebo Synscan aplikaci po 4 hodiny, tak se wifi resetuje do továrního nastavení, tedy dle manuálu výrobce. Poté bych zkusil update firmware. Ale k tomu asi budeš potřebovat ručku Synscan a kabel s rj12 konektorem, pokud wifi nejezdí. Milan
Uživatelský avatar
vogo
Příspěvky: 273
Registrován: 29. 06. 2012, 12:47

Re: Sky-Watcher AZ-GTI

#190

Příspěvek od vogo »

Zkusil bych na telefonu/tabletu vypnout Bluetooth, ač to zní zvláštně, tak mě to pomohlo, sice s montáží od Celestronu, ale za zkoušku to stojí. Běžně se mi spojení rozpadalo po pár sekundách, takhle funguje spolehlivě, zřejmě tam dochází k interferenčnímu rušení
Celestron C6, Sky-Watcher EvoStar 80ED APO, DayStar Solar Scout SS60-ds, Sky-Watcher AZ-GTiX
Kamikaze591
Příspěvky: 18
Registrován: 19. 11. 2020, 07:39
Bydliště: Mladá Boleslav
Věk: 31

Re: Sky-Watcher AZ-GTI

#191

Příspěvek od Kamikaze591 »

Dobrý den, rád bych se zeptal na Vaši radu. Bohužel první příspěvek na fóru a rovnou s problémem. Jsem úpný začátečník, pořídil jsem montáž SW AZ-GTI. Bohužel, nepovedlo se mi s ní domluvit. Co to dělá? Resp. nědělá, problémy dělá výšková osa. Vyzkoušel jsem 3 verze FW 3.20, 3.32, 3.37.

Na 3.20 lze montáž standardně ovládat, bohužel při pokusu o centraci na hvězdu se výšková osa rozjede a nezastaví. Jakmile se dotočí azimut, v aplikaci přestane odpočet a výšková osa se může točit do nekonečna.
Na verzi 3.32 a 3.37 nefunguje korektně ovládání výškové osy. Držím tlačítko, poté pustím a osa stále jede, dokud se nezastaví stistkem tlačítka opačného směru. Po chvíli se výšková osa začně dokonce samovolně pohybovat. Azimut osa funguje normálně - tedy držím tlačítko, otáčí se, pustím stojí.
Působí to na mne, jakoby řídící deska neměla ponětí o skutečné poloze výškové osy. Nemáte někdo nápad čím by to mohlo být? Příkládám videa.
https://youtu.be/VabKUP3w1QQ - záznam z aplikace - při pohybu azimut osy se mění hodnoty R.A i H.A, při pohybu výškové nic.
https://youtu.be/arrvJiUfmt4 -- zde jsou vidět nekontrolované pohyby
https://youtu.be/Dhzcym_6-rI - zde lze vidět zastavení odeštu úhlu při centraci na hvězdu.

předem děkuji za případnou snahu.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Sky-Watcher AZ-GTI

#192

Příspěvek od Psion »

Zkusil bych ještě jiný telefon/tablet ideálně s jiným OS, nebo alespoň jeho verzí..
Kamikaze591
Příspěvky: 18
Registrován: 19. 11. 2020, 07:39
Bydliště: Mladá Boleslav
Věk: 31

Re: Sky-Watcher AZ-GTI

#193

Příspěvek od Kamikaze591 »

To jsem zkoušel, iOS, android i windows controller to samé.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Sky-Watcher AZ-GTI

#194

Příspěvek od Psion »

Pak je bohužel vadná montáž, na tom se moc vymyslet nedá.
Kamikaze591
Příspěvky: 18
Registrován: 19. 11. 2020, 07:39
Bydliště: Mladá Boleslav
Věk: 31

Re: Sky-Watcher AZ-GTI

#195

Příspěvek od Kamikaze591 »

Včera jsem montáž ještě rozdělal, na první pohled nebylo nic špatně. Tušil jsem ale, že problém bude v enkodéru. Několikrát jsem jej "pošťouchnul" montáž složil a už to funguje normálně! Otázkou je, jestli byl např. špatně umístěný nebo byl někde špatný kontakt.
Další problém s montáží je hlavní vypínač, kde je očividně také špatný kontakt. Občas vyžaduje "přidržení" případně velice citlivé přepnutí aby se montáž zapnula.
Kontrola kvalita je očividně prachbídná. Je to tak i s ostatními výrobky?
Odpovědět