EZ PUSH TO (navádění dobsona)

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

EZ PUSH TO (navádění dobsona)

#1

Příspěvek od pedrosanchez »

Dobrý den, toto se dá koupit v USA:
https://www.youtube.com/watch?v=uPRj3SxQ03g

Co si o tom, prosím, myslíte? Vyjde to na necelé tři tisíce. Já mám nemotorizovaného dobsona a tak si říkám, že by taková věcička mohla být užitečná, chápu, že ho budu muset nadále šťouchat, ale přinejmenším toto je v zásadě GO TO, ne? Snad jen tomu aby sw měl červeně podsvícený display kvůli očím. Děkuji za reakce.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
DaveR
Příspěvky: 74
Registrován: 11. 10. 2015, 23:04
Věk: 46

Re: EZ PUSH TO (navádění dobsona)

#2

Příspěvek od DaveR »

Zdravím všechny eventuální zájemce kolem EZ PUSH TO.
Nějak jsem to nevydržel a tuto pomůcku si objednal, cena příznivá (cca $100), balíček došel zanedlouho (asi nejhorší bylo kombo Č.pošta+ celní správa).

Instalace čidel byla snadná (mám GSO Dobsona - všechno pěkně pasovalo). K napájení je kablík pro propojení s nějakou powerbankou přes USB, případně lze použít baterkový pakl pro napájení ventilátoru (měl jsem u svého dobsona, takže má aspoň využití). Je potřeba pak na vhodný mobil nebo tablet nainstalovat příslušnou aplikaci. Podle toho, že v návodu na internetu jsou trochu jiné obrázky, je vidět, že se stále vyvíjí, což je fajn. Dokonce prý k tomu jde nějaký plugin do Stellaria (na PC). To jsem zatím nezkoušel, přijde mi nepraktické ještě se starat o nějaký notebook.

Důležité je základnu dalekohledu dát pečlivě do roviny (pořádná vodováha se hodí, napoprvé jsem to podcenil). Po spárování s aplikací (povolí se bluetooth spojení + přístup k GPS) se dalekohled namíří na Polárku, v aplikaci se vybere, že je to takto nastaveno a může se jet. Ukazuje to pěkně, odchylka je docela malá (je možné v případě potřeby doladit odchylku, čímž se zvýší přesnost v oblasti). Můžu doporučit, zejména při pozorování ve ztížených podmínkách je to užitečné. V podstatě se dá kroutit dalekohledem podle toho a vynechat hledáček.
PsychX
Příspěvky: 112
Registrován: 07. 08. 2017, 22:05
Bydliště: Drahovce
Věk: 35
Kontaktovat uživatele:

Re: EZ PUSH TO (navádění dobsona)

#3

Příspěvek od PsychX »

DaveR píše:Zdravím všechny eventuální zájemce kolem EZ PUSH TO.
Nějak jsem to nevydržel a tuto pomůcku si objednal, cena příznivá (cca $100), balíček došel zanedlouho (asi nejhorší bylo kombo Č.pošta+ celní správa).
vies sem prosim ta hodit nejaky link bud priamo sem alebo do sz.
Dobson SW 305/1500, Okurale 30, 25, 17, 10, 6, SW 70/500
paju
Příspěvky: 40
Registrován: 05. 07. 2018, 14:22

Re: EZ PUSH TO (navádění dobsona)

#4

Příspěvek od paju »

Pouzivate prosim nekdo EZ Push To? Mam namontovano, nainstalovanou aplikaci, sparovano pres bluetooth, vyzkouseno "repeatability" a dal tapu... vsechna videa na youtube zkouknuta, ale jsou tam zrejme starsi verze appky a v te nove nejak nevim, jak dal pokracovat. Stacilo by jen strucne zakladni nastaveni, diky :)
paju
Příspěvky: 40
Registrován: 05. 07. 2018, 14:22

Re: EZ PUSH TO (navádění dobsona)

#5

Příspěvek od paju »

Tak uz pomoc nepotrebuju, zvadla jsem to rozjet a musim rict, ze je to paradni vecicka na dobsona... staci jen koukat do telefonu nebo tabletu na mapu oblohy a pak tlacit teleskop kam je potreba. Takze za sebe muzu doporucit a kdyz jsem to zvladla vse namontovat (vcetne vrtani der do montaze) a zprovoznit, tak to zvladne kazdej :lol:
Fanosek
Příspěvky: 19
Registrován: 29. 11. 2017, 13:41

Re: EZ PUSH TO (navádění dobsona)

#6

Příspěvek od Fanosek »

Ahoj, mám takový dotaz. Je dané zařízení EZ PUSH TO použitelné i pro Dobson od Sky-watcheru a nebo jen na typ GSO ?
Uživatelský avatar
DaveR
Příspěvky: 74
Registrován: 11. 10. 2015, 23:04
Věk: 46

Re: EZ PUSH TO (navádění dobsona)

#7

Příspěvek od DaveR »

Ahoj,
EZ má dvě části. Jedna se montuje na šroub základny s čímž by nemusel být žádný problém, druhá část místo jednoho kolca. SW mívají ručku, GSO má takové kolečko (viz obrázky dalekohledů), ale asi by to taky nemusel být problém. Díval jsem se, že to autor nacpal i na EQ montáž, takže bych řekl, že to půjde. V podstatě jde o uchycení těch snímačů otáček na šroub (osu), kde je na konci naražený magnetek.

Možná ještě zkonfrontovat s obrázky na všech stránkách. Dávám sem odkaz na instalaci té věcičky: https://www.youtube.com/watch?v=uPRj3SxQ03g
paju
Příspěvky: 40
Registrován: 05. 07. 2018, 14:22

Re: EZ PUSH TO (navádění dobsona)

#8

Příspěvek od paju »

Fanosek píše:Ahoj, mám takový dotaz. Je dané zařízení EZ PUSH TO použitelné i pro Dobson od Sky-watcheru a nebo jen na typ GSO ?
Doporucuju napsat primo na e-mail Romer Optics, reaguji obvykle velmi rychle :)
Fanosek
Příspěvky: 19
Registrován: 29. 11. 2017, 13:41

Re: EZ PUSH TO (navádění dobsona)

#9

Příspěvek od Fanosek »

Děkuji za rady. Všimnul jsme si, že SkyW tam má ručku oproti GSO, jen aby tam nebyl pak jiný závit :-).
Uživatelský avatar
decmen
Příspěvky: 408
Registrován: 26. 08. 2019, 14:31
Bydliště: Chlumec nad Cidlinou
Věk: 62

Re: EZ PUSH TO (navádění dobsona)

#10

Příspěvek od decmen »

Ahoj, trošku oživím toto téma. Mám 10" Dobsona Skywatcher a zaujalo mě to navádění EZ PUSH TO. Všechna videa jsou ale jen na GSO a na stránkách píšou "SW no compatible" :-(
Je tady někdo, kdo to instaloval na SW Dobsona?
Děkuji za reakce.
triedr 20x80, ES AR 152/988, WO AP 71/418 Zenithstar, Neq-6 Pro, Canon 6D mod.
https://astrofotky.cz/~decmen
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: EZ PUSH TO (navádění dobsona)

#11

Příspěvek od MMys »

Použitelné to určitě bude, typ dobsona je tomu úplně ukradený. Akorát ty enkodéry budeš muset vhodně spojit s osami v azimutu a ve výšce, nebude zřejmě pasovat ten úchyt pro GSO, budeš to muset trochu předělat.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: EZ PUSH TO (navádění dobsona)

#12

Příspěvek od Psion »

Když píšou SkyWatcher is not compatible, asi k tomu mají důvod ne? Jak píše Martin, důvod je samozřejmě mechanický.
Snímek obrazovky 2020-11-10 v 17.30.54.png
Snímek obrazovky 2020-11-10 v 17.30.54.png (88.22 KiB) Zobrazeno 3024 x
Uživatelský avatar
PetrŠ
Příspěvky: 818
Registrován: 12. 05. 2019, 19:33
Bydliště: Vrátkov
Věk: 51

Geoptik Push To Kit

#13

Příspěvek od PetrŠ »

Zajímalo by mě, co si myslíte o tomhle. Klasicky enkodér 8129 kroků v azimutu a akcelerometr pro Alt osu s přesností, podle jejich tvrzení, větší než ten enkodér.
Zajímavé řešení, ale nějak nejdou dohledat zkušenosti z reálného provozu.
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... ement.html


https://www.youtube.com/watch?v=sltLLkA ... e=emb_logo
Dobson 455/1800 (Skoro Půlmetrový Lapač Fotonů) konstrukce Elbi/Heršálek. Okuláry ES 82°, komakorektor GSO. "Chce to více pozorovat a méně o tom kecat ....."
Odpovědět