upravená EQ3-2

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
TomasN
Příspěvky: 221
Registrován: 19. 01. 2005, 20:37

upravená EQ3-2

#1

Příspěvek od TomasN »

Zdenku, jsou tady takoví kamarádi, kteří tě "práskli", že jsi něco prováděl s EQ3-2.

Tech6 napsal: A s EQ-3-2 a tou CCD cam. by se dali dělat aspon trochu slusne DS fotky?!Psion napsal:

Tuhle montáž má "zdenek" upravenou a dle jeho měření má periodickou chybu kolem 2 úhlových vteřin. Mohl bys, prosím, prozradit, co jsi na tom vylepšil?
astrofoto.unas.cz

Na každou otázku existuje jednoduchá snadno pochopitelná nesprávná odpověď.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

upravená EQ3-2

#2

Příspěvek od MMys »

Psion: Mám pocit, že jsi se upsal ??? PE 2" je přeci nesmysl ? Ve špičkovém případě bych připustil u ní 20", a nebudou to spíš 2' To měla zhruba moje GS-ka.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11549
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

upravená EQ3-2

#3

Příspěvek od Psion »

MMys napsal: Psion: Mám pocit, že jsi se upsal ??? PE 2" je přeci nesmysl ? Ve špičkovém případě bych připustil u ní 20", a nebudou to spíš 2' To měla zhruba moje GS-ka.
Pokud vím, zdenek tam vyměnil šnekový převod a použil nějaký z přesného teodolitu - tím získal tuto přesnost.
HonzaS
Příspěvky: 536
Registrován: 08. 11. 2004, 04:46
Bydliště: Druzcov

upravená EQ3-2

#4

Příspěvek od HonzaS »

Ja bych to moc neresil, pokud bude "nosit" odpovidajici hmotnost neni problem vyfotit pri 3/4m ohnisku 5 minut bez pointace pouze s krokovym motorem v RA ose. Jen jsem nekde cetl, ze nektere casti jsou obrazne z "tvrzeneho papiru", takze je nutne i odpovidajici zachazeni (pokud se pletu - opravte mne)

Ja osobne mam s EQ3 jen ty nejlepsi zkusenosti.


ukazka bez pointace: EQ3-2, 1000mm (C4R), ISO 1600, 120sekund (APS-C - EOS10D)


HonzaS
ED80, Dobson 16" a další bordel
Uživatelský avatar
TomasN
Příspěvky: 221
Registrován: 19. 01. 2005, 20:37

upravená EQ3-2

#5

Příspěvek od TomasN »

HonzaS napsal: Ja bych to moc neresil, pokud bude "nosit" odpovidajici hmotnost neni problem vyfotit pri 3/4m ohnisku 5 minut bez pointace pouze s krokovym motorem v RA ose. Jen jsem nekde cetl, ze nektere casti jsou obrazne z  "tvrzeneho papiru", takze je nutne i odpovidajici zachazeni (pokud se pletu - opravte mne)

Ja osobne mam s EQ3 jen ty nejlepsi zkusenosti.

HonzaS
To ti věřím, že bys to neřešil - s EQ6 a Digitálním Canonem . Já ty nejlepší zkušenosti teda nemám, moje EQ3-2 má periodickou chybu asi +-30" a periodu něco pod 11 minut. Takže z té M57 bych měl za 5 minut akorát tak čmouhu. A to nemluvím o vůlích ...

Mě by se nějaké vylepšení docela šiklo.
astrofoto.unas.cz

Na každou otázku existuje jednoduchá snadno pochopitelná nesprávná odpověď.
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

upravená EQ3-2

#6

Příspěvek od zdenek »

Opravdu je PE v radu uhlovych vterin. Cela vymena spocivala v nahrade snekoveho prevodu (sneku a jednoho oz. kola oboje z jednoho stareho nemeckeho teodolitu - zkusim se doma podivat na presny typ). Snek byl jen trosku prilesten a mech upraveno ulozeni, jinak zadne upravy nebyly delany.

Jinak musim souhlasit s HonzaS. Pokud se na ni nalozi rozumne (a to zde neni bohuzel zrovna nejvic - osobne povazuji za max. Mak127) je pomerne pouzitelna. Mam motorky v obou osach a tak ridit pripadnou opintaci by nebyl problem.
Co se tyce materialu: nevim jak jine verze/revize (urcite bude existovat vice variant), ale ta ma vnitrni prevody z kovu.
Uživatelský avatar
TomasN
Příspěvky: 221
Registrován: 19. 01. 2005, 20:37

upravená EQ3-2

#7

Příspěvek od TomasN »

zdenek napsal: Opravdu je PE v radu uhlovych vterin. To zni docela slibne. Ja zatim pouzivam EQ3-2 + Mak127 na pointaci teleobjektivu. Jak pisete, je to pouzitelne, ale potreboval bych hlavne vylepsit vuli v obou osach a klidne i PE. Nejvetsi problem mam s "nabehem": kdyz zapnu pohon, nejakou dobu trva nez si to vsechno "sedne" - asi pet minut nesmim zapinat autopointaci, jinak se mi ti cele "kousne". Potom uz to bezi celkem slusne.
astrofoto.unas.cz

Na každou otázku existuje jednoduchá snadno pochopitelná nesprávná odpověď.
Uživatelský avatar
voko
Příspěvky: 792
Registrován: 25. 04. 2005, 22:56

upravená EQ3-2

#8

Příspěvek od voko »

zdenek napsal:   ... Snek byl jen trosku prilesten ... Na to bych se chtěl též zeptat. Často se člověk dočte o přeleštění (lapování) ať už šneku nebo i ozubeného kola, ale už se málokdy dočte, jak se to dá udělat. To se dělá ručně nebo na nějaké lapovací mašině?
A dále jsem se chtěl zeptat - je lepší, když ozubená kolečka (nebo ozubené kolo a šnek) na montáži do sebe zapadají těsně, bez vůle nebo je lepší mít tam malou vůli. Podotýkám, že na LXD75 je funkce kompenzace vůle na osách. Jaké s tím máte zkušenosti?
Díky za radu!
e-mail: vokope(at)cmail.cz
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

upravená EQ3-2

#9

Příspěvek od zdenek »

voko napsal:
Na to bych se chtěl též zeptat. Často se člověk dočte o přeleštění (lapování) ať už šneku nebo i ozubeného kola, ale už se málokdy dočte, jak se to dá udělat. ...Tak s tim asi moc nepomohu. Mech. upravu delali u nas v dilne. Hlavne, jak uz jsem psal slo o upravu prumeru ulozeni. To lesteni pry bylo jen velmi decentni na doladeni s koleckem. Casto se tak pry i udela vice skody jak uzitku.
Uživatelský avatar
Kojaro
Příspěvky: 273
Registrován: 06. 07. 2004, 22:14

upravená EQ3-2

#10

Příspěvek od Kojaro »

Mám dotaz na majitele EQ3-2 s orig.pohonem zda použité motory jsou krokové či DC ? Na www výrobce je psáno DC.Díky
KOvář JAROslav
Uživatelský avatar
Jirka54
Příspěvky: 100
Registrován: 24. 07. 2015, 16:45

upravená EQ3-2

#11

Příspěvek od Jirka54 »

Má někdo zkušenosti s touto montáží pro Sky ED 80,
případně pro Megrez ED 80.
Jedná se mi o vizuelní pozorování, ale jestli nejsou
problémy při větších či extrémních zvětšeních.

Zdravím Jirka
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

upravená EQ3-2

#12

Příspěvek od zdenek »

Nemam sice ED80, ale Maka127. ED80 je oproti Maku o kousek delsi, ale take o dost lehci. Pro bezne vizualni pouziti urcite vyhovi, co ale myslis tim extremnim zvetsenim? Ja pouzivam na Maku bez problemu pri pozorovani i 2D (tj 250x).
Uživatelský avatar
Jirka54
Příspěvky: 100
Registrován: 24. 07. 2015, 16:45

upravená EQ3-2

#13

Příspěvek od Jirka54 »

Myslel jsem tím extrémním zvětšením 2D a více.
Pozoroval jsem tímto dalekohledem na upravené
azimutální montáži domácí výroby(úprava foto Meopta) a zde již zvětšení přes
1,5 D bylo rozstřesené a nestabilní.
Jinak díky za informaci.

Zdravím Jirka
Odpovědět