SW Star Adventurer

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
blackamon
Příspěvky: 108
Registrován: 22. 04. 2015, 21:38
Bydliště: Hodonín
Věk: 46

Re: SW Star Adventurer

#196

Příspěvek od blackamon »

Ahoj, pročetl jsem si celé toto vlákno a všiml jsem si, že skoro všichni používají k této montáži fotoaparáty značky Canon. Proto by mě zajímalo zda má někdo zkušenost s touto montáží s fotoaparáty značky Panasonic. Vlastním docela drahou sestavu - Panasonic Lumix G9 https://www.panasonic.com/cz/consumer/f ... dc-g9.html s objektivy Panasonic Leica 8-16mm f2,8-4 https://www.panasonic.com/cz/consumer/f ... 08018.html, Panasonic 12-35 F2,8 https://www.panasonic.com/cz/consumer/f ... 12035.html , Olympus 40-150 f2,8 pro https://www.olympus.cz/site/cs/c/lenses ... index.html a Panasonic Leica 100-400mm f4-6,3 https://www.panasonic.com/cz/consumer/f ... 00400.html . Hrozně rád cestuji, fotím přírodu a chtěl bych tento koníček spojil i s astrofotografií. Tato montáž mi přijde naprosto ideální pro cestování, ale potřeboval bych znát Váš názor, zda mi bude bezproblémově fungovat s mojí fotosestavou. Děkuji za každou radu.
Celestron NEXSTAR SE 6, Refraktor AD800 (meopta 56/800) ; Montáž AZ-4 ; Okuláry BAADER 8-24mm HYPERION Mk.III, T-S PLANETARY HR 15, 7, 5, 3,5 mm ; Měsíční filtr BAADER ŠEDÝ 2” ND=0.9 (T=12.5%)
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: SW Star Adventurer

#197

Příspěvek od Psion »

Záleží co chceš fotit. Na Měsíc, nebo Star Trail dobrý, širokoúhle Mléčná dráha a pod. tak asi OK, pokud chceš fotit Deep Sky, tak to nedává smysl. Panasonic (jako každá neupravená DSLR) poměrně malou citlivost na oblast Halfa, malé pixely (3.3um), takže boj se šumem atd.. Spíš bych doporučil koupit nějaký levný použitý foták typu Canon 1300D, nechat upravit pro astrofoto (vyndat filtr nad čipem) a k tomu solidní objektiv, nebo lépe malý APO dalekohled.

https://naturalexposures.com/night-skie ... t-cameras/
Uživatelský avatar
blackamon
Příspěvky: 108
Registrován: 22. 04. 2015, 21:38
Bydliště: Hodonín
Věk: 46

Re: SW Star Adventurer

#198

Příspěvek od blackamon »

Nechci a ani si to teď nemůžu finančně dovolit investovat do dalšího fotoaparátu a solidního objektivu. Navíc tahat na cestách dva fotoaparáty a ještě více objektivů je už opravdu velmi nepraktické. Chtěl jsem všechno spojit v jedno. Přes den např. na montáži fotit panoramata, točit videa a večer zase noční oblohu. Myslel jsem si, že o něco málo menší snímač micro4/3 oproti APS-C doženou kvalitní světelné objektivy. Zdál se mi to jako zajímavý nápad. Nemůžu o tomto spojení ale nic najít ani na zahraničních fórech, tak nevím zda do toho jít.
Celestron NEXSTAR SE 6, Refraktor AD800 (meopta 56/800) ; Montáž AZ-4 ; Okuláry BAADER 8-24mm HYPERION Mk.III, T-S PLANETARY HR 15, 7, 5, 3,5 mm ; Měsíční filtr BAADER ŠEDÝ 2” ND=0.9 (T=12.5%)
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: SW Star Adventurer

#199

Příspěvek od vla »

Ta montáž nemá s tím co je na ní připevněno nic společného. Pokud dané fotozařízení váhově unese, je pro něj vhodná. Máš li pro ni i jiné využití, jak píšeš, můžeš to dle mě klidně zkusit. V astrooblasti můžeš zkusit galaxie, hvězdokupy. Objekty, které "svítí" v h-alfa budou asi horší, možná žádné, možná aspoň ty nejjasnější nějak vyjdou. Záleží to na propustnosti filtru před čipem a jen" bůh ví" jakou má charakteristiku. Třeba u toho Canonu jsou APS-C mírně citlivější v dané oblasti než FF těla, těžko říct proč. Takže jistá omezení tady jsou. Dalším omezením je, že ke své výbavě neseženeš doplňky pro astro v podobě různých filtrů, pokud bys fotil mimo obydlené oblasti, nevadí v oblastech zasažených světelným znečistěním to může být problém, to je širší okolí měst. Jen pro představu Praha aspoň 20-25 km vzdušnou čarou od okraje a ještě focené objekty na druhé straně, než je město.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: SW Star Adventurer

#200

Příspěvek od Psion »

blackamon píše:Nechci a ani si to teď nemůžu finančně dovolit investovat do dalšího fotoaparátu a solidního objektivu. Navíc tahat na cestách dva fotoaparáty a ještě více objektivů je už opravdu velmi nepraktické. Chtěl jsem všechno spojit v jedno. Přes den např. na montáži fotit panoramata, točit videa a večer zase noční oblohu. Myslel jsem si, že o něco málo menší snímač micro4/3 oproti APS-C doženou kvalitní světelné objektivy. Zdál se mi to jako zajímavý nápad. Nemůžu o tomto spojení ale nic najít ani na zahraničních fórech, tak nevím zda do toho jít.
Bavíme se o investici kolem 400 EUR (malý dalekohled + použitý Canon 1300D) + montáž, to mi nepřijde nic drahého. Na internetu jsou k dispozici i astro obrázky z tvého fotáku. Musíš si uvědomit, že až na pár velkých galaxií nic moc na focení vyjma mlhovin s takovou montáží není. Star Advenuture je stavěná na krátkoohniskové objektivy, že bys fotil 400mm ohniskem další expozice nepůjde. Ale nakonec budeš průkopník, kup montáž a zkoušej, vždycky z toho nějaký výsledek bude. Zatím můžeš udělat jediné, vezmi ten 12-35 mm objektiv, standardní stativ, dělej kratší 30s nebo 60s expozice na např. 15 mm ohniska, ISO 1600, vyzkoušej si zpracování astrofotek a pak se můžeš rozhodnout. Myslím, že vůbec nevíš, jak dlouhá cesta vede ke kvalitní astronomické fotce.
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 842
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: SW Star Adventurer

#201

Příspěvek od mirkovacik »

Kľudne do toho choď.
To, že najviac astrofotiek na tej montáži je z Canonu, to je dané tým, že všeobecne najviac astrofotiek cez DSLR je z Canonu. Je to preto, že na Canon je najviac príslušenstva a asi aj softvéru, aj keď dnes už sú aj veci na Nikon, Sony, ale Canon je oveľa ďalej.

Ak máš foták, daj ho na montáž a foť. A neskôr sa rozhodneš, či chceš to výrazne zlepšiť a posunúť ďalej, alebo Ti to vyhovuje. Neviem, aké fotiace programy má Lumix G9 zabudované, možno budeš potrebovať ešte niečo takéto https://www.amazon.com/JJC-Control-Pana ... %2Bg9&th=1 alebo to možno dokážeš takto ovládať z mobilu.
Uživatelský avatar
blackamon
Příspěvky: 108
Registrován: 22. 04. 2015, 21:38
Bydliště: Hodonín
Věk: 46

Re: SW Star Adventurer

#202

Příspěvek od blackamon »

Děkuji všem za rady. Rozhodl jsem se, že půjdu do toho. Začnu tím, že nejdříve koupím pořádný stativ, který udrží tu montáž a začnu fotit Star Trails, poté koupím samotnou montáž a začnu experimentovat. Pokud budu s výsledky spokojený, tak přemýšlím, že bych si nechal upravit můj starší foťák Panasonic G7 odstraněním low pass filtru, jelikož bych rád využil mé objektivy, ale to až někdy v budoucnu. Dále bych se chtěl ještě zeptat a předem se omlouvám, že dotaz není úplně na téma tohoto vlákna. Vlastním taky ještě třetí fotoaparát Panasonic Lumix GX7 s vyjmutým low pass filtrem na jehož místě tam mám filtr IR 720nm. Fotoaparát využívám na denní infra focení. Dá se tento foťák nějak využít i v astrografii? Řekl bych, že spíše ne, protože blokuje viditelné světlo, ale kdyby přece jen... Omlouvám se za moji velmi slabou znalost této tématiky.
Celestron NEXSTAR SE 6, Refraktor AD800 (meopta 56/800) ; Montáž AZ-4 ; Okuláry BAADER 8-24mm HYPERION Mk.III, T-S PLANETARY HR 15, 7, 5, 3,5 mm ; Měsíční filtr BAADER ŠEDÝ 2” ND=0.9 (T=12.5%)
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: SW Star Adventurer

#203

Příspěvek od Dansemacabre »

Po celý minulý týden jsem "advenčůrera" podroboval další náročné zkoušce a musím říct, že i tetokrát obstál na výbornou, i když naloženo dostal pořádně... Navěsil jsem na něj jeho váhový limit a 60/360mm refrák, což je i po redukci na 284mm pořád docela dlouhé ohnisko, a stejně dokázal za mírného větru dělat 60 sekund dlouhé expozice a za úplného bezvětří i čistých bodových 90sec. Samozřejmě že s pointací, bez ní by to šlo tak na půlku.

Co jediné mě začalo po delší době používání štvát, je debilně češené polární ústavování s vykvedlanými šrouby. Budu muset rozebrat celý ten klín a šrouby vyměnit, protože precizní ustavení je s tím peklo a aretací (dotažením šroubů) se zas rozhodí. Celkově si to polární ustavování skáče dost jak chce, ale s trochou snahy to jde zvládnout pod 5 minut.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
ondro
Příspěvky: 35
Registrován: 21. 01. 2019, 09:07

Re: SW Star Adventurer

#204

Příspěvek od ondro »

Mám nasledovný problém so Star adventurerom a budem vďačný za každú radu. Normálne fungoval (niekolko minútové expozície pri 200mm ohnisku), no odrazu začal zabudovaný hodinový stroj bežať hrozne rychle a v podstate nereaguje na zmeny otočného voliču režimu (s výnimoku tlačítka off :)). Nestretol sa náhodou nejaký vlastník tejto, inak skvelej montáže, s podobným problémom, prípadne ako ho riešil?
ondro
Příspěvky: 35
Registrován: 21. 01. 2019, 09:07

Re: SW Star Adventurer

#205

Příspěvek od ondro »

Tak sa ospravedlnujem za zbytocny dotaz, nebola to ziadna chyba montaze, ale iba vybite AA baterky, co som si neuvedomil, ze sa takto moze prejavit :)
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: SW Star Adventurer

#206

Příspěvek od Psion »

Dansemacabre píše:Po celý minulý týden jsem "advenčůrera" podroboval další náročné zkoušce a musím říct, že i tetokrát obstál na výbornou, i když naloženo dostal pořádně... Navěsil jsem na něj jeho váhový limit a 60/360mm refrák, což je i po redukci na 284mm pořád docela dlouhé ohnisko, a stejně dokázal za mírného větru dělat 60 sekund dlouhé expozice a za úplného bezvětří i čistých bodových 90sec. Samozřejmě že s pointací, bez ní by to šlo tak na půlku.
Takže jsi nakonec nešel do AZ GTi, kde je plný guiding a odpadají tyhle problémy?
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: SW Star Adventurer

#207

Příspěvek od Dansemacabre »

To je report z unora. SA sel hned po MHV z domu a zrovna predevcirem jsem objednal GTi, tak jsem zvedavy.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: SW Star Adventurer

#208

Příspěvek od Psion »

Já jsem ustavil GTI od oka na Polárku a 1 minutová expozice s 350 mm ohniskem je OK, takže s pointací to bude bezproblému. Konečně cestovní montáž která něco unese a má plnou pointaci. Nic podobného v téhle kvalitě a velikosti není.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: SW Star Adventurer

#209

Příspěvek od Psion »

Včera jsem testoval Sky Adventurer Pro a bohužel u Asiair jsem nenašel možnost vypnutí DEC osy, takže nelze spustit guider. Musel jsem použít StellarMate a fungovalo to i pod PHD2 nebo interním guiderem Ekos celkem slušně do 2,5" za 4 minuty, pokud se dobře ustaví. Některé snímky ovšem budou na vyhození v úplně krajních mezích u delších ohnisek.
Přílohy
Adventurer.png
Adventurer.png (259.12 KiB) Zobrazeno 5816 x
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: SW Star Adventurer

#210

Příspěvek od Dansemacabre »

"Pro" je nějaká nová verze? Na to jsem ještě nikde nenarazil.
U AsiAir se DEC osa vypíná v menu guidovací kamerky. Dokonce mi přišlo, že s Air krabičkou běží guiding na Adventureru lépe než přes PHD. Každopádně Adventurer už je z domu, na stativu na vyzkoušení čeká AZ-GTi :)
Přílohy
air.jpg
air.jpg (50.02 KiB) Zobrazeno 5662 x
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Odpovědět